Autor Wątek: Mini zestaw narzędzi - EDC  (Przeczytany 235001 razy)

Bert_2 i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dragosani

• Opinii: (153)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Mini zestaw narzędzi - EDC
« Odpowiedź #4640 dnia: 05-06-2020, 22:04:42 »
Napisz parę słów więcej jak chcesz skleić te deseczki, który bok do którego i jakie mają one wymiary. Robienie wczepów frezem w materiale o grubości 4mm w domowych warunkach to dość karkołomne zadanie, może nie wyjść prosto a i palce słabo odrastają.

Takie cos tylko malutkie szukam: http://pokazywarka.pl/e3n6jg/
Bazarek
Leatherman Juice XE6, Zik 1943: https://forum.knives.pl/index.php?topic=185162.0
pas taktyczny Tasmanian Tiger, Lornetka BPC5 8x30: https://forum.knives.pl/index.php?topic=191185.0

Offline demon

• Nóż w wodzie.
  • Opinii: (48)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Mój nóż jest częścią mnie - tą lepszą częścią ...
« Odpowiedź #4641 dnia: 05-06-2020, 23:56:53 »
Jak już przy frezarkach jesteśmy... Panowie czy ktoś miał, używał, może polecić, może odradzić?

Frezarko-wycinarka Makita RT0700C

Do czego mi to? Głównie do sklejki 4-10mm, czasem jakieś drewienko (ale mebli robił nie będę :) ) czyli skala trochę większa niż modelarska - powiedzmy ramki do obrazków ale raczej nie ramy do obrazów :) W tym momencie walczę nasadką do Dremela (takim kubkiem) + frez ale to nie to bo nie jestem w stanie precyzyjnie ustawić głębokości frezowania i ostatnio spier... cobie pracę. Zakup raczej przyszłościowy ale warto się oswajać z tą myślą :)

PS. Wiecie jak bardzo boli powrót do epoki kamienia łupanego? Ja wiem, bo z obrabiarki CNC jaką miałem kiedyś w pracy wracam do ręcznego frezowania... zrobienie prostej "linii" to wielka sztuka.
« Ostatnia zmiana: 05-06-2020, 23:59:09 wysłana przez demon »
Tolerancja i apatia to ostatnie "cnoty" umierającego społeczeństwa - Arystoteles
"Profil w likwidacji"

Offline mgm

• Opinii: (25)
  • Użytkownik knives.pl
  • Infidel Strong
« Odpowiedź #4642 dnia: 06-06-2020, 09:11:56 »
...W tym momencie walczę nasadką do Dremela (takim kubkiem) + frez ale to nie to bo nie jestem w stanie precyzyjnie ustawić głębokości frezowania...

Ty o tym?

Chciałem nabyć, więc interesuje mnie czamu nie da się preyzyjnie ustawić głębokości frezowania?
Wgłębnik z podziałką jest.

Offline mpxxl

• Opinii: (1)
  • Nowy użytkownik
  • *

Offline pk.11

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #4644 dnia: 06-06-2020, 09:57:07 »
Takie cos tylko malutkie szukam: http://pokazywarka.pl/e3n6jg/

Jeżeli nie znam wymiarów materiału i konkretnie jakie mają być połączenia trudno doradzić metodę łączenia. Raczej nie znajdziesz frezu do robienia wczepów w 4mm  materiale bo wypustki były by za cienkie. Jeżeli chodzi ci o połączenie na 45 stopni poglądowy filmik może pomóc, cięcia można wykonać tradycyjnie na pile lub zwykłym frezem stożkowym 45 stopni.

Jak już przy frezarkach jesteśmy... Panowie czy ktoś miał, używał, może polecić, może odradzić?

Frezarko-wycinarka Makita RT0700C

Do czego mi to? Głównie do sklejki 4-10mm, czasem jakieś drewienko (ale mebli robił nie będę :) ) czyli skala trochę większa niż modelarska - powiedzmy ramki do obrazków ale raczej nie ramy do obrazów :) W tym momencie walczę nasadką do Dremela (takim kubkiem) + frez ale to nie to bo nie jestem w stanie precyzyjnie ustawić głębokości frezowania i ostatnio spier... cobie pracę. Zakup raczej przyszłościowy ale warto się oswajać z tą myślą :)

PS. Wiecie jak bardzo boli powrót do epoki kamienia łupanego? Ja wiem, bo z obrabiarki CNC jaką miałem kiedyś w pracy wracam do ręcznego frezowania... zrobienie prostej "linii" to wielka sztuka.

Makita to sprawdzona konstrukcja można brać w ciemno. Ten typ frezarki był pomyślany do fazowania krawędzi, więc przy robieniu rowków trzeba ustawić mniejszy zbiór i wykonać więcej przejazdów. Przy frezowaniu sama frezarka ma mniejsze znaczenie, o ile nie ma bicia na wrzecionie, niż sama jakość użytych frezów. Dużo łatwiej jest uzyskać proste linie przy frezowaniu mocując frezarkę pod blatem i operując obrabianym materiałem.

Offline rafal.idzkowski

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4645 dnia: 06-06-2020, 10:07:08 »
Panowie, tak się Was zapytam, jaki agregat prądotwórczy byście polecili do zastosowań na działce (ogrody działkowe) na której nie ma prądu, ponieważ znajduje się w rejonie zabytkowej fosy i doprowadzenie energii elektrycznej, to skomplikowana i droga inwestycja a i chętnych jakoś nie ma. Coś sprawdzonego a najlepiej jeszcze cichego, byście polecili  :question:

Może to nie agregat, ale system/rozwiązanie warte rozważenia - Goal Zero.
System baterii różnego rozmiaru, który możemy dowolnie przestawiać i rozbudowywać, który ładujemy albo z gniazdka, albo z paneli słonecznych.

Nie jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy, żeby na raz chodził milion sprzętów, ale do zasilenia podstawowych rzeczy, światła i elektroniki wydaje się być dosyć sensowne.

Offline dragosani

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4646 dnia: 06-06-2020, 10:44:36 »
Jeżeli nie znam wymiarów materiału i konkretnie jakie mają być połączenia trudno doradzić metodę łączenia. Raczej nie znajdziesz frezu do robienia wczepów w 4mm  materiale bo wypustki były by za cienkie. Jeżeli chodzi ci o połączenie na 45 stopni poglądowy filmik może pomóc, cięcia można wykonać tradycyjnie na pile lub zwykłym frezem stożkowym 45 stopni.

Nie upieram się przy moim pomyślę, chce zrobić pudełeczko z drewna, rozmiar wew to 90x120mm mniej więcej, mam ładne deseczki drewniane, zależy mi żeby było dość mocne i ładnie wyglądało po zrobieniu. Drewno nie pamiętam jakie mam ale możliwe że jesion i dąb.
Filmik zaraz obczaję, dzięki.
Bazarek
Leatherman Juice XE6, Zik 1943: https://forum.knives.pl/index.php?topic=185162.0
pas taktyczny Tasmanian Tiger, Lornetka BPC5 8x30: https://forum.knives.pl/index.php?topic=191185.0

Offline demon

• Nóż w wodzie.
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4647 dnia: 06-06-2020, 12:43:29 »
Ty o tym?

(Obrazek został usunięty z cytatu.)

Chciałem nabyć, więc interesuje mnie czamu nie da się preyzyjnie ustawić głębokości frezowania?
Wgłębnik z podziałką jest.

Nie takie gówienko...

Nie upieram się przy moim pomyślę, chce zrobić pudełeczko z drewna, rozmiar wew to 90x120mm mniej więcej, mam ładne deseczki drewniane, zależy mi żeby było dość mocne i ładnie wyglądało po zrobieniu. Drewno nie pamiętam jakie mam ale możliwe że jesion i dąb.
Filmik zaraz obczaję, dzięki.

Ja przymierzam się do większego pudełka i będę robił na takie wpusty we wszystkich krawędziach.

Mniejsze pudło 50 x 50 x 50cm wyszło bardzo dobrze ale było wycinane laserem więc wszystko pasuje idealne - nawet nie sklejone stoi samodzielnie. Stąd pomysł na lepszą frezarkę - równiutko wyfrezować, poprawić iglakiem i skleić. Nie mam złudzeń że będzie proste  :rotfl:
« Ostatnia zmiana: 06-06-2020, 12:53:32 wysłana przez demon »
Tolerancja i apatia to ostatnie "cnoty" umierającego społeczeństwa - Arystoteles
"Profil w likwidacji"

Offline mpxxl

• Opinii: (1)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #4648 dnia: 06-06-2020, 13:42:38 »
To może takie patenty
#Aliexpress 17,02 zł  15%OFF | 1Pc 45 stopni element mocujący do ukośnicy do frezowania 8 Cal Shank do obróbki drewna czop narzędzie do frezowania wiercenie frezowanie do stopu węglika drewna
https://a.aliexpress.com/_dXhfzwi

#Aliexpress 57,19 zł  50%OFF | 1pc 8mm Shank12mm shank Brand New 2 zęby regulowany palec wspólne Router Bit czop frez do klasy przemysłowej do narzędzia do obróbki drewna
https://a.aliexpress.com/_BfjF8SwW

Offline CanisLupus

• Opinii: (15)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4649 dnia: 06-06-2020, 15:26:11 »
Ale kombinujecie. Google: miter joint splines

Offline dragosani

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4650 dnia: 06-06-2020, 16:13:29 »
Ale kombinujecie. Google: miter joint splines

Fajny patent, teraz będę szukał jakiejś drobnej pilarki do moich potrzeb która ma ten wychył dodatkowo bo mam taką rosyjska 40 letnia, fajną bo i robi za tokarkę do drewienek w razie potrzeb ale nie ma możliwości zmiany kąta piły.
Bazarek

Offline dragosani

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4651 dnia: 06-06-2020, 16:20:03 »
To może takie patenty
#Aliexpress 17,02 zł  15%OFF | 1Pc 45 stopni element mocujący do ukośnicy do frezowania 8 Cal Shank do obróbki drewna czop narzędzie do frezowania wiercenie frezowanie do stopu węglika drewna
https://a.aliexpress.com/_dXhfzwi

#Aliexpress 57,19 zł  50%OFF | 1pc 8mm Shank12mm shank Brand New 2 zęby regulowany palec wspólne Router Bit czop frez do klasy przemysłowej do narzędzia do obróbki drewna
https://a.aliexpress.com/_BfjF8SwW

Ten drugi jest ciekawy ale za duży dla mnie, ale do warsztatu jakbym miał frezarkę dolnowrzecionowa to bym taki na pewno chciał mieć.
Bazarek

Offline nielet

• Opinii: (123)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4652 dnia: 06-06-2020, 16:48:16 »
Może to nie agregat, ale system/rozwiązanie warte rozważenia - Goal Zero.
System baterii różnego rozmiaru, który możemy dowolnie przestawiać i rozbudowywać, który ładujemy albo z gniazdka, albo z paneli słonecznych.

Nie jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy, żeby na raz chodził milion sprzętów, ale do zasilenia podstawowych rzeczy, światła i elektroniki wydaje się być dosyć sensowne.

@rafal.idzkowski rozwiązanie faktycznie bardzo ciekawe, tanie nie jest, ale faktycznie rozwiązałoby problem. Ciekawe jak w praktyce się sprawdza.

Jakby ktoś nie miał jeszcze wkrętaka firmy Wera, to pojawił się IMO w świetnej cenie w najnowszej odsłonie z kolorowymi oznaczeniami bitów i pouchem za 89 zł:

https://allegro.pl/oferta/wera-kraftform-srubokret-wkretak-6-bitow-etui-9200851345

Offline demon

• Nóż w wodzie.
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4653 dnia: 06-06-2020, 20:06:34 »
Makita to sprawdzona konstrukcja można brać w ciemno. Ten typ frezarki był pomyślany do fazowania krawędzi, więc przy robieniu rowków trzeba ustawić mniejszy zbiór i wykonać więcej przejazdów. Przy frezowaniu sama frezarka ma mniejsze znaczenie, o ile nie ma bicia na wrzecionie, niż sama jakość użytych frezów. Dużo łatwiej jest uzyskać proste linie przy frezowaniu mocując frezarkę pod blatem i operując obrabianym materiałem.

O! Dopiero zauważyłem - dzięki za odpowiedź! Jak rozumiem chodzi o ten typ frezarki? Makita RT0700C?
« Ostatnia zmiana: 06-06-2020, 21:07:55 wysłana przez demon »
"Profil w likwidacji"

Offline M2HB

• Opinii: (2)
  • Użytkownik knives.pl
  • Audaces fortuna iuvat
« Odpowiedź #4654 dnia: 06-06-2020, 20:52:31 »
Panowie, wielokrotnie pomagaliście mi w doborze odpowiedniego narzędzia - znów zwracam się z prośbą o pomoc.

Przydałby mi się klucz dynamometryczny. Z racji prac jakie przewiduję, myślę nad standardem 3/8", ponieważ maksymalny moment obrotowy jaki będzie mi potrzebny nie przekroczy 50Nm.
Czy warto brać w ogóle pod uwagę tańsze firmy jak Jonnesway lub Honiton, czy może dołożyć i wziąć coś konkretniejszego? Macie jakieś doświadczenia z kluczami dynamometrycznymi i z własnego doświadczenia możecie coś polecić? :?

Offline lynx

• Opinii: (3)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #4655 dnia: 06-06-2020, 22:03:39 »
Panowie, wielokrotnie pomagaliście mi w doborze odpowiedniego narzędzia - znów zwracam się z prośbą o pomoc.

Przydałby mi się klucz dynamometryczny. Z racji prac jakie przewiduję, myślę nad standardem 3/8", ponieważ maksymalny moment obrotowy jaki będzie mi potrzebny nie przekroczy 50Nm.
Czy warto brać w ogóle pod uwagę tańsze firmy jak Jonnesway lub Honiton, czy może dołożyć i wziąć coś konkretniejszego? Macie jakieś doświadczenia z kluczami dynamometrycznymi i z własnego doświadczenia możecie coś polecić? :?

Mam na codzień styczność z kluczami dynamometrycznymi, zwlaszcza w standardzie 3/8". Kilka modeli przeszło przez moje ręce i innych kolegów mechaników. Podpowiedział byś do jakich zastosowań używał byś tego klucza. Tzn nie w sensie "do dokręcania" bo to oczywiste. Już tłumaczę o co chodzi. U mnie w miejscu pracy (duza fabryka) cena narzędzi nie gra aż tak dużej roli, mają być najlepsze i spełniać określone standardy i odpowiednio długo zadane przez producenta parametry wiec są okresowo kontrolowane. Jonnesway był bardzo poręcznym kluczem i lubiłem go używać, jednak po pół roku codziennego używania nie trzymał zadanych parametrów. Zadanych, w sensie ustawionych pokrętłem wartości siły dokręcenia. Tak jakby znajdująca się w mechanizmie sprężyna delikatnie się skurczyła. Wiadomo że każdy z kluczy dynamometrycznych ma swoją liczbę użyć deklarowaną przez producenta. Teraz używam naprzemiennie dwóch. Pierwszy to Wera 075610. Ten klucz jest dobry, jak to Wera. Nawet bardzo dobry, jednak tylko jak jest nowy ;) po dwóch miesiącach codziennego używania rękojeść gumowana, charakterystyczna z resztą dla całej serii kluczy tego producenta, stała się zbitą skorupą z której odpadają kawałki gumy. Zostanie pewnie od nas wycofany gdyż w maszynach do których jest używany, taki kawałek gumy który dostał by się w obszar roboczy spowodował by spustoszenie. Druga kwestia to okienko w którym jest podziałka z zadawanymi wartościami. Było fajne dopóki nie zaczęło się ruszać, a linia która znajduje się na tym szkiełku zaleznie od przesunięcia tego szkiełka skacze po podziałce. Niby Wera, niby fajne, a przy przemysłowym zastosowaniu klęka. Natomiast jak dotąd, ciągle trzyma zadawane wartości. Ma też pękatą rękojeść więc w ciasnych miejscach trudno jest tego używać. Innym kluczem jakiego używam i jak na tą chwilę wygrywa to Facom J 306.U. Po kilku miesiącach wygląda jak nowy. Żadnych wstawek gumowych, w pełni aluminiowy i z bardzo precyzyjną podziałką co 0,5 nM do 100 nM. I ten jak na razie mogę polecić.
« Ostatnia zmiana: 06-06-2020, 22:06:36 wysłana przez lynx »
borovietz.com

Offline stream

• Opinii: (8)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4656 dnia: 06-06-2020, 22:06:37 »
Na znanej mi narzędziowni dynamometrycznych używają Facom.

Online lobuz1

• Opinii: (71)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4657 dnia: 06-06-2020, 22:26:11 »
Mam na codzień styczność z kluczami dynamometrycznymi, zwlaszcza w standardzie 3/8". Kilka modeli przeszło przez moje ręce i innych kolegów mechaników. Podpowiedział byś do jakich zastosowań używał byś tego klucza. Tzn nie w sensie "do dokręcania" bo to oczywiste. Już tłumaczę o co chodzi. U mnie w miejscu pracy (duza fabryka) cena narzędzi nie gra aż tak dużej roli, mają być najlepsze i spełniać określone standardy i odpowiednio długo zadane przez producenta parametry wiec są okresowo kontrolowane. Jonnesway był bardzo poręcznym kluczem i lubiłem go używać, jednak po pół roku codziennego używania nie trzymał zadanych parametrów. Zadanych, w sensie ustawionych pokrętłem wartości siły dokręcenia. Tak jakby znajdująca się w mechanizmie sprężyna delikatnie się skurczyła. Wiadomo że każdy z kluczy dynamometrycznych ma swoją liczbę użyć deklarowaną przez producenta. Teraz używam naprzemiennie dwóch. Pierwszy to Wera 075610. Ten klucz jest dobry, jak to Wera. Nawet bardzo dobry, jednak tylko jak jest nowy ;) po dwóch miesiącach codziennego używania rękojeść gumowana, charakterystyczna z resztą dla całej serii kluczy tego producenta, stała się zbitą skorupą z której odpadają kawałki gumy. Zostanie pewnie od nas wycofany gdyż w maszynach do których jest używany, taki kawałek gumy który dostał by się w obszar roboczy spowodował by spustoszenie. Druga kwestia to okienko w którym jest podziałka z zadawanymi wartościami. Było fajne dopóki nie zaczęło się ruszać, a linia która znajduje się na tym szkiełku zaleznie od przesunięcia tego szkiełka skacze po podziałce. Niby Wera, niby fajne, a przy przemysłowym zastosowaniu klęka. Natomiast jak dotąd, ciągle trzyma zadawane wartości. Ma też pękatą rękojeść więc w ciasnych miejscach trudno jest tego używać. Innym kluczem jakiego używam i jak na tą chwilę wygrywa to Facom J 306.U. Po kilku miesiącach wygląda jak nowy. Żadnych wstawek gumowych, w pełni aluminiowy i z bardzo precyzyjną podziałką co 0,5 nM do 100 nM. I ten jak na razie mogę polecić.

Do przemysłu zdecydowanie lepsze wydają się Tohnichi, Saltus (Atlas Copco)...Stahlwille. Bez tych gumek, okienek i wszystkiego co może się rozwalić podczas intensywnego używania.
Warto zastanowić się też nad kluczem, który się „łamie” co zabezpiecza przed przekroczeniem momentu podczas osiągania wartości docelowej. Około 1:00 filmu

...a. najlepiej coś takiego

« Ostatnia zmiana: 06-06-2020, 22:45:43 wysłana przez lobuz1 »
Nie ostrzę noży po alkoholu

Sprzedam:
Spyderco Ikuchi, Kershaw,Ganzo
Helikon spodnie, szorty

Offline pk.11

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #4658 dnia: 07-06-2020, 09:01:48 »
O! Dopiero zauważyłem - dzięki za odpowiedź! Jak rozumiem chodzi o ten typ frezarki? Makita RT0700C?

Nie pamiętam czy była to Makita RT0700C ale była to jednoręczna makita z okrągłą stopą taka jak na slajdzie z youtuba w twoim poście, bez tych dodatkowy przystawek. Przed zakupem trochę poczytałem o takich frezarkach makite ludzie chwalili mi też się sprawdziła.

Offline nielet

• Opinii: (123)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4659 dnia: 07-06-2020, 10:03:24 »
Panowie z tego, co pamiętam, to na forum jest wielu specjalistów różnych profesji. Tak najnormalniej w świecie prosiłem o pomoc w wyborze jakiegoś agregatu prądotwórczego, bo nie chcę kupić gówna. @rafal.idzkowski wskazał fajną alternatywę, ale dla mnie jest dość droga. Dlatego może coś Wy jeszcze podpowiecie w tym zakresie. Jakiej marki agregat jest warty zakupu a cena nie będzie raniła  :question: :D