Reklama

Farbowanie Rit DYE - Czyli jak powstał zielony Dozier :)

Zaczęty przez Gecko, 12-01-2017, 13:11:18

mamcar


kostek.ok

Ja mam 5 kolorów rozrobionych w słoikach , jak jest potrzeba farbowania , to taki słoik z barwnikiem wkładam do garnka z wrzątkiem i nie barwi garnka , mogę 5 rękojeści farbować na raz w jednym garnku, na 5 kolorów , farbowałem tak kość w GECu i nylonowe okładki od vicka 91 mm i drewniane z oliwki .
Niestety nie mam gdzie kupić Rit Die stacjonarnie , więc używam barwników firmy Henckel i Iberia , też działają , choć pewnie to nie to , co Rit Die ?


Testral

Rise and rise again, until lambs become lions.
ZT 0770CF - nóż idealny!

LordDisneyland

...A p o c a t a s t a s i s N o w...

puchbeary

Świat jest za piękny, żeby marnować czas na cienkich leszczy
--------------------------------------------------
A psy i tak fajniejsze Marcinu...

M_Marcin

Napisał że nylonowe okładki a nie celidorowe  :D
Też jestem ciekaw efektu Twojego barwienia, Kostek.


puchbeary

Cytat: M_Marcin w 22-11-2019, 23:33:19

Napisał że nylonowe okładki a nie celidorowe  :D
Też jestem ciekaw efektu Twojego barwienia, Kostek.

Wiem. Ja tylko uzupełniłem informacje o doświadczenie własne. Też jestem ciekaw efektu na nylonie.

Świat jest za piękny, żeby marnować czas na cienkich leszczy
--------------------------------------------------
A psy i tak fajniejsze Marcinu...

Mikko

#167

Ktoś mnie się kiedyś pytał na pw, czy farbowałem szare G-10 w BM, takie jak w Gripach G-10 itd.

Edycha - Już sobie znalazłem kto. @Mattatyah  :shades:

Teraz mogę odpowiedzieć. Sam kolor pearl gray daje efekt ciemniejszej szarości, wpadającej w fioletowy grafit w mocniejszym świetle.

Było tak

https://www.instagram.com/p/BuoTzBwBLRg/?igshid=1hucbme1yrb7x
https://www.instagram.com/p/ButuZ6JhOV0/?igshid=1l0130lf40p58

Jest tak

Lepsze foty w świetle dnia mogę zrobić, jeśli ktoś będzie chciał.

Fajny kolor, lepszy od fabrycznego, ale jeśli ktoś chce ciemny szary 100% to musi kombinować z czarnym rit dye albo jakąś inną mieszanką kolorów. Silver gray niestety jest w Polsce niedostępny.


kostek.ok

Cytat: Testral w 22-11-2019, 20:48:46

Kostek, jak wyszło z Vickiem?

To było ponad rok temu , jak barwiłem rękojeść w GECu #43 , ciekawe czy po takim czasie te barwniki będą dalej działać ?
Wrzuciłem tylko na chwilę czerwone nylonowe okładki w czarny barwnik i wyszły brązowe , po lekkim przetarciu , barwnik już był tylko lekko gorący , to było tak na próbę , żeby zobaczyć czy barwi nylon .
W sumie to mogę nylonowe okładki ugotować w kolorze Cafe , bo mam taki , pewnie wyjdą brązowe i nie będzie trzeba przecierać .

Cytat: LordDisneyland w 22-11-2019, 22:42:01

@kostek.ok - mógłbyś pokazać także tę oliwkę?

Także tylko eksperymentowałem , jak to wyjdzie na drewnie i wychodzi jak po bejcowaniu , bejcą spirytusową lub wodną , nie wiem czy to jest jakiś sens farbować oliwkę , ale sprawdziłem i drewno także daje się farbować .

mamcar

Czy takie farbowanie może się nie udać?  :?
0,7l wrzącej wody, ok 100ml octu fermentacyjnego, odrobina płynu do naczyń, pół butelki czarnego barwnika.
Po godzinnej kąpieli różowe G10 z Broken Skulla jest nadal różowe. Krawędzie jedynie są lekko "przybrudzone".

Jestem w szoku, bo nie sądziłem że nic nie wyjdzie.
- G10 wstępnie odtłuszczone płynem do naczyń.
- Pół butelki odpowiada jednej saszetce.
- Metoda produkcji octu raczej nie ma znaczenia (przynajmniej z tego co wyczytałem).
- Ilość wody też raczej nie za duża.


Mikko

#170

Ja to sypałem 30% zawartości saszetki i lałem bez mierzenia octu do ilości wody by przykryła okładki i po 10 min barwiło. Barwnik w płynie ponoć kiepsko działa na g10.


mamcar

#171

Eh producent twierdzi coś innego
"How does liquid dye differ from powder dye?

There is no difference in terms of color or dye performance. The liquid dye is already dissolved in water and more concentrated than the powder dye. So you only need to use half as much when using the liquid dye. Also, since the liquid dye is pre-mixed, this eliminates the need to dissolve the dye in hot water as you need to do with the powder dye before adding it to the dyebath. As a guideline, one bottle of liquid dye is equivalent to two boxes of powder dye."

Stosujecie Rit Dye, ten zwykły "all purpose" do bawełny, wełny, nylonu? Czy Dye More do syntetyków?


Mattatyah

Cytat: Mikko w 24-11-2019, 20:01:16

Ktoś mnie się kiedyś pytał na pw, czy farbowałem szare G-10 w BM, takie jak w Gripach G-10 itd.

Edycha - Już sobie znalazłem kto. @Mattatyah  :shades:

Teraz mogę odpowiedzieć. Sam kolor pearl gray daje efekt ciemniejszej szarości, wpadającej w fioletowy grafit w mocniejszym świetle.

Było tak

https://www.instagram.com/p/BuoTzBwBLRg/?igshid=1hucbme1yrb7x
https://www.instagram.com/p/ButuZ6JhOV0/?igshid=1l0130lf40p58

Jest tak

Lepsze foty w świetle dnia mogę zrobić, jeśli ktoś będzie chciał.

Fajny kolor, lepszy od fabrycznego, ale jeśli ktoś chce ciemny szary 100% to musi kombinować z czarnym rit dye albo jakąś inną mieszanką kolorów. Silver gray niestety jest w Polsce niedostępny.

O świetne info :) Dziękuję za pamięć.
Będę próbował barwić to szare G10, więc kupiłem kolory Navy Blue i Pearl Gray i w sumie dalej nie wiem którego użyć :)

Mikko

Eksperymentuj. Możesz użyć jednego po drugim.

Używam tego w proszku co jest na allegro dostępny w kartonowych pudełkach.


marcin90-70

Sprzedam:
http://forum.knives.pl/index.php/topic,148745.0.html

Naprawiam wszelakie noże. Wegliki klade. Ostrze i dopieszczam.

Mój FB
https://m.facebook.com/KnifeHospital/

KnifeHospital-moje prace

kostek.ok

W barwnikach firmy Iberia , które barwią już w 40 st. nie leje się octu , tylko sypie jakąś sól , dodaną w oddzielnej saszetce , ja octu nie dawałem , a barwiło kość i nylon , więc g10 też pewnie dało by radę , mam Spyderco w jasnym szarym g10, do przefarbowania , ale puki co nie mogę się zdecydować na kolor jaki chcę ? ten szary jest nawet ładny ?


kgrzesiek

Szary jest ładny. Szarego nie rusza się :-) Farbować to można różowe czy jakieś pomarańczki ;-)


mamcar

Na Rit Dye pisze, że sól dodaje się do barwienia bawełny, a ocet nylonu.

Dziś powtarzałem próbę. Wody mniej o połowę, Ocet spirytusowy 10%, zagotowałem całość z barwnikiem.
Efekt taki sam, rozczarowujący.


mamcar

#178

Post pod postem, ale:
Jak pisałem barwienie czarnym Rit Dye było bardzo rozczarowujące. Jedynie przybrudziło krawędzie różowego G10.
Postanowiłem powtórzyć barwienie Rit Dye More czyli barwnikiem do tworzyw syntetycznych. Nie ma czarnego więc zdecydowałem się na grafitowy.
Wyszło całkiem fajnie, taki czarny z lekkim purpurowym refleksem w zależności od oświetlenia.


puchbeary

Skąd miałeś 4 różowe BSy? :) I co ci po 4 czarnych BSach?
:rotfl:
Ps: wyszło kozak!

Świat jest za piękny, żeby marnować czas na cienkich leszczy
--------------------------------------------------
A psy i tak fajniejsze Marcinu...