Autor Wątek: Lustrzana powierzcnia - pytanie  (Przeczytany 2619 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline amur15

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
Lustrzana powierzcnia - pytanie
« dnia: 17-09-2005, 20:21:12 »
Witam.
Mam problem (qurdę, jak u psychoanalityka...). Chcę wykonać z nierdzewki (np AISI 316) pewien element w kształcie walca na którym muszę uzyskać "lustrzaną" powierzchnię (na tandetnych, chińskich katanach jest taka sama, he, he...). Jak najefektywniej to zrobić? Mam trzy pomysły (i potrzebuję rady, który jest najbardziej sensowny, ewentualnie innych porad):
1. Po otrzymaniu wytoczonego elementu szlifować pasem możliwie najdrobniejszego papieru (z napędem wiertarką) a potem przejść na szmatkę z jakąś pastą polerską.
2. Po wstępnym wyszlifowaniu wziąć na napylanie próżniowe i napylić warstwę złota (warstwa może być w kolorze złota i nie musi wytrzymywać walenia młotkiem :-)
3. Po wstępnym wyszlifowaniu doć do chromowania lub napylania chromem.

Odnośnie pomysłów 2 i  nie jestem pewien, czy powierzchnia wstęnie wyszlifowana np. na satin po powleczeniu (napyleniu) będzie "lustrzana" czy też satin. Jeśli chdzi o pomysł nr 1 to jak wygląda kwestia czasu uzyskania takiej powierzchni? Walec będzie miał wysokość około 10 cm i średnicę około 5 cm.

Z góry dzięki za wszelkie komentarze

Offline Jumbo

• NTN
  • Opinii: (86)
  • *
  • WKMN
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 17-09-2005, 20:57:13 »
Hmmm, ja bym jednak jechał bez żadnego napylania, chromowania i czary mary. Po prostu polerka i nie ma że boli.

Kilka gradacji papieru ściernego, potem filc z pastą polerską, a potem... możesz pokazać dziewczynie, jak jej się buzia w lustereczku odbija!!!!

:p
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline melonmelon

• Opinii: (154)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • moje narządy :)
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 17-09-2005, 21:01:59 »
cinżko jest polerować nierdzewkę, ale się da
chromowanie chyba bydzie jeszcze cinżej
co do złota się nie wypowiadam

pozdro

edyta

po kwili zastanowienia jakbyś tak dorwał 2h13, 3h13, ogólnie nierdzewkę nie austenit - łapie ją magnes powinna się lepiej polerować - trochu są twardsze

pozdro
<span class='smallblacktext'>[ Redagowany dnia 17.09.2005r.- 21:05 ]</span>
Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

trochu stali na noże?
https://forum.knives.pl/index.php?topic=184641.

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

Offline amur15

• Użytkownik knives.pl
  • **
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 17-09-2005, 21:04:00 »
Dzięki Jumbo :-) Jeśli użyję wiertary do szlifowania wykorzystując pasy papieru ściernego (przynajmniej dla grubszego papieru) to ile mniej więcej czasu potrzebuję na wykończenie - paru godzin, paru dni??? Wymiary sprzęta j.w.
Co do dziewczyn, he, he... w środku tego walca będzie po prostu very special prezent dla żony (rocznica idzie - szósta :-)

Offline amur15

• Użytkownik knives.pl
  • **
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 17-09-2005, 21:06:24 »
Cytat: melonmelon
cinżko jest polerować nierdzewkę, ale się da
chromowanie chyba bydzie jeszcze cinżej
co do złota się nie wypowiadam

pozdro

Chodzi mi o napylanie w napylarce próżniowej - napyli na każdą powierzchnię. Pozostaje kwestia jaka bedzie faktura takiego napylenia jeśli powierzchnia nie bedzie wypolerowna na lustro (grubość napylenia to kilka - kilkanaście mikrometrów :-)

Offline Jumbo

• NTN
  • Opinii: (86)
  • *
  • WKMN
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 17-09-2005, 21:10:56 »
No jak się w sobotę z rańca zabierzesz na spokojnie, to z przerwami na siku, kupę, kawę i żarcie, po południu masz lustro jak byk.
Zresztą wszystko zależy od tego, jak się będziesz przykłądał.

Jeżeli ten walec ma dziurę w środku, to ja bym zrobił tak:

Osadził go centrycznie na jakimś pręcie grubym (tak z 10 mm) i wkręcił w wiertarkę. Wiertarkę bym zamocował w imadle. W ten sposób masz jakby prymitywną tokarkę. Potem odpalasz wiertarkę i jedziesz papierem ściernym. Kiedyś tak polerowałem tłumik do jakiejś broni i szło jak rakieta.
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline melonmelon

• Opinii: (154)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • moje narządy :)
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 18-09-2005, 20:51:15 »
Cytat: amur15
Chodzi mi o napylanie w napylarce próżniowej - napyli na każdą powierzchnię. Pozostaje kwestia jaka bedzie faktura takiego napylenia jeśli powierzchnia nie bedzie wypolerowna na lustro (grubość napylenia to kilka - kilkanaście mikrometrów :-)

napylanie w jakiejś tam napylarce próżniowej odtwarza chropowatość i fakturę powierzchni podłoża - czyli jakie włożysz takie wyjmiesz - ino z kolorem innym czy z jakimś dziadostwem na powierzchni

pozdro

edyta
coś nie wyszło z tekste, powinno być już good

pozdro

<span class='smallblacktext'>[ Redagowany dnia 18.09.2005r.- 20:52 ]</span>
Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

trochu stali na noże?
https://forum.knives.pl/index.php?topic=184641.

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

Offline viteck

• Świeża krew
  • *
Odp: Lustrzana powierzcnia - pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: 28-03-2008, 21:30:25 »
Ja uzywam drobny papier 200->400->600->1200-> Pasta diamentowa (prezent od znajomego knifemakera i lustereczko cud :)

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #8 dnia: 28-03-2008, 21:33:31 »
Ja uzywam drobny papier 200->400->600->1200-> Pasta diamentowa (prezent od znajomego knifemakera i lustereczko cud :)

amur15:

Ostatnio aktywny:     17-07-2007, 23:34:23

Ciezko wyczuc, czy jeszcze zajrzy...
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline viteck

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 28-03-2008, 21:53:30 »
chyba rzeczywiscie zostane archeologiem miesiaca :) ale tak na powaznie to lubie se cos dopisac, nie jemu sie przyda to komus innemu,zawsze sie znajdzie zadny wiedzy...