Reklama

Kat na noże

Zaczęty przez Essefer, 06-11-2017, 22:29:00

Flamberg

Ehhh, a widzicie czym on to mierzył? Problem może być z geometrią, a nie z pomiarem. To trzeba zrobić na porządnym twardościomierzu, najlepiej regularnie kalibrowanym i z certyfikatem.
A tak przy okazji, S30V z tego co widzę ulepsza się w przedziale 57-61 HRC.


madpl

No dla s30v 57 to nie jets "źle".

Cytat: Flamberg w 25-05-2019, 09:53:45

Ehhh, a widzicie czym on to mierzył? Problem może być z geometrią, a nie z pomiarem. To trzeba zrobić na porządnym twardościomierzu, najlepiej regularnie kalibrowanym i z certyfikatem.
A tak przy okazji, S30V z tego co widzę ulepsza się w przedziale 57-61 HRC.

A co jest nie tak wg Ciebie z tym twardościomierzem? Przecież na innych fot widać nawet, że ma ziomek płytki do sprawdzania:) Pewnie BMkom brak doświadczenia z tą nową stalą i tyle:)

Cyt. graf : "Normalnie można dostać niestrawności od nadmiaru użytkowości. Na szczęście ma kilka porządnych taktycznych i niepraktycznych noży żeby odreagować."

Tyler Durden

Podjade go Kolby w przyszłym tygodniu i kupię tego 537, z ciekawości , zobaczymy co z niej wycisnęli :)
Puukko z tej samej stali , które było w sklepach rok wcześniej udało im się zahartować a 537 nie?


Mikko

Testy były też robione na Spyderco i wyszły pomyślnie. Czy rzeczywiście BM dało ciała, czy też to celowa zagrywka... Nie dowiemy się dopóki u nas ktoś nie sprawdzi niezależnie kilku egzemplarzy. Imho te ich pomiary są chuja warte porównawczo, jeśli powierzchnia badana ma różną chropowatość. Wg mnie na BM ta powierzchnia bywa bardziej chropowata, stąd inne wyniki.

https://www.instagram.com/p/Bx0sAJGhLp5/?igshid=s7upo80wpqvd
https://www.instagram.com/p/Bx3ReYqBuxv/?igshid=11gcufrnj21t2

Flamberg

#724

Ten twardościomierz nadaje się do sprawdzania czy jest twarde, czy miękkie. Trochę się w życiu twardości namierzyłem...
Edit: Proszę czytać ze zrozumieniem, to że na innym nożu wyszło 61 HRC o niczym nie świadczy.
Edit2: CruWear można zahartować do 65 HRC, mam przez to rozumiec, że 61 to dużo?
Edit3: Jezeli ktoś ma ochotę to zparszam na PW. Twardość można zbadać.


Essefer

Po wielu trudach, totalnej orce, ej pożycz noża co często kończyło się wielkimi oczami i podbródkiem na glebie. Ja katuje noże ich używając. Moi Andrzeje, Sebastiany i Janusze wyjmują nożami kostkę brukową. Moja Para3 ladowała w ich łapach bo uważam że jak strach pożyczyć to stajesz się niewolnikiem narzędzia. Spyderco Para3 to wszystko przetrwała a według co niektórych, jak już wspominałem, to najfajniejszy scyzor.
W mojej Para3 pojawił się pierwszy mikro luz pionowy na ostrzu. Jeszcze ani razu nie kombinowałem z przekładaniem stop pina. Właściwie to oprócz poprawy śruby od pivota nie rozkręcałem jej ani razu. Moim zdaniem przekozacki scyzor. Zrobił na mnie pozwalające wrażenie. 100% rekomendacja!

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


madpl

Ile Ci zajeło doprowadzwnie jej do takiego stanu? Poka jak blokada teraz zapada.
Dla porównania jak szybko się taki luz pojawił w bm575?

Cyt. graf : "Normalnie można dostać niestrawności od nadmiaru użytkowości. Na szczęście ma kilka porządnych taktycznych i niepraktycznych noży żeby odreagować."

Mikko

17 stycznia się chwalił nówką. ;)


Essefer

Jak będę w domu to ogarne to czasowo.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


bieraj

Cytat: Mikko w 28-05-2019, 09:49:11

17 stycznia się chwalił nówką. ;)

Której był trzecim właścicielem ;P

kapfryd

Ale nóż był w stanie lepszym niż nowy wtedy (głównie dzięki klipsowi dc) ;)

( ͡° ͜ʖ ͡°) Kiedy nie wiesz jak powinien zachować się prawdziwy mężczyzna, pomyśl jak zachowałby się Makłowicz w podobnej sytuacji.

Essefer

Para3 jest u mnie od stycznia, Presidio kupiłem w listopadzie. Luz na obu pojawił się w podobnych odstępach czasowych. Zdjęcia blokady Pary. Następny do znissczenia będzie TAD bo mnie @Larloh tym holdoutem zaintrygował.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


madpl

Łeee para  ma jeszcze miejsce na blokadzie. Fajny nożyk, problem w tym, że 3 ma za krótkie ostrze a 2 juz całościowo jest za duża :-D Strzelam, że TAD i syf w jakim zdarza Ci się pracować to średni pomysł (piach błoto i backlock?). Jednak z checią zobaczę co wymyślisz. Na jaki model się decydujesz?

Cyt. graf : "Normalnie można dostać niestrawności od nadmiaru użytkowości. Na szczęście ma kilka porządnych taktycznych i niepraktycznych noży żeby odreagować."

Essefer

#733
Cytat: madpl w 29-05-2019, 09:17:25

Łeee para  ma jeszcze miejsce na blokadzie. Fajny nożyk, problem w tym, że 3 ma za krótkie ostrze a 2 juz całościowo jest za duża :-D Strzelam, że TAD i syf w jakim zdarza Ci się pracować to średni pomysł (piach błoto i backlock?). Jednak z checią zobaczę co wymyślisz. Na jaki model się decydujesz?

To tylko wrażenie tak naprawdę doszła już do końca. Po prostu zapada pod kątem. Brzeg listka dotyka już linera. Można by coś kombinować z wygięciem jej by szła pod kątem prostym.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


kgrzesiek

Daj Marcinowi. Można klepnąć listek żeby się trochę wydłużył. Można delikatnie podgiąć. Potem można zawęglikować. No i obrócić stop pin.
Wyregulować bez luzów nawet kosztem gorszej mechaniki, żeby listek nie pracował na styku, a głownia na stop pinie.
No i można zostawić jako nożyk na niedzielę, jeszcze trochę posłuży ;-)

A, no i można wysłać na serwis na wymianę listka z blokadą i stop pina.


Tyler Durden

Naprawa noża w stylu para 3/ 2 jest jak cerowanie skarpet. Można, ale po co ;)
Puścił bym na bazarku za  niska kasę,dołożyli kupił nowy. Albo zostawił na pamiątkę i następnego kupił. W jego profesji lepiej mieć sprawny nóż niż ,,łatany" . Narzędzia używane niestety się niszczą :)


madpl

Chłopakia może po prostu zapytamy czy Jemu w czykolwiek to przeszkadza i czy w ogóle wpływa na pewność trzymania blokady.

Cyt. graf : "Normalnie można dostać niestrawności od nadmiaru użytkowości. Na szczęście ma kilka porządnych taktycznych i niepraktycznych noży żeby odreagować."

Tyler Durden

myśle ze się dowiemy, będzie miał czas i przeczyta nasze wpisy i odpowie ;) .


Calot

Cytat: kgrzesiek w 29-05-2019, 10:28:22

Daj Marcinowi. Można klepnąć listek żeby się trochę wydłużył. Można delikatnie podgiąć. Potem można zawęglikować. No i obrócić stop pin.
Wyregulować bez luzów nawet kosztem gorszej mechaniki, żeby listek nie pracował na styku, a głownia na stop pinie.
No i można zostawić jako nożyk na niedzielę, jeszcze trochę posłuży ;-)

A, no i można wysłać na serwis na wymianę listka z blokadą i stop pina.

CL to nie LL. Blokada działa poprzez zgniatanie listka między głownią a stop pinem. Nie ma żadnego sensu wydłużanie listka. Niech sobie pracuje na styku, niech ma BP, nie powinno to wpłynąć na pewność blokady.
The air smelled of limited life expectancy.
X-Clacks-Overhead: GNU Terry Pratchett

kapfryd

Ciekawe czy tak poszła od intensywnego klikania (nie zapominajmy, że Essefer jako jedyny człowiek na świecie wyżłobił kołek axisa w Bugoucie) czy od pracy w trudnych warunkach.

( ͡° ͜ʖ ͡°) Kiedy nie wiesz jak powinien zachować się prawdziwy mężczyzna, pomyśl jak zachowałby się Makłowicz w podobnej sytuacji.