Ankieta

Który nóż Twoim zdaniem powinien otrzymać I nagrodę

mitryl
9 (6.4%)
discovery
12 (8.5%)
opal
4 (2.8%)
eddieiron
7 (5%)
bury
15 (10.6%)
garuchi
6 (4.3%)
grucha
10 (7.1%)
camel90
4 (2.8%)
tartakus
3 (2.1%)
filoktet
0 (0%)
adam one
7 (5%)
raptorartur
13 (9.2%)
walenc
9 (6.4%)
pulkownik67
6 (4.3%)
naczelnik
2 (1.4%)
meteo
16 (11.3%)
wojsuw
3 (2.1%)
tekton
15 (10.6%)

Głosów w sumie: 141

Głosowanie skończone: 16-02-2018, 12:32:47

Autor Wątek: ANKIETA Najlepszy customowy nóż myśliwski - edycja 2017 / 2018  (Przeczytany 6997 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline garuchi

• knifemaker
  • Opinii: (18)
  • *
    • Garuchi Knives
Odp: ANKIETA Najlepszy customowy nóż myśliwski - edycja 2017 / 2018
« Odpowiedź #20 dnia: 17-01-2018, 12:52:38 »
Tekton, myślę, że cię zrozumiałem.
Ja powiem tak :
przy oddawaniu mojego głosu kierowałem się :
- długość głowni - 10-12 cm
- kształt - ostrze nie za bardzo brzuchate, grzbiet prosty lub wygięty w dół
- rękojeść - obecność jelca, bez dodatków ograniczających ergonomię
- pochwa - brak dodatków ograniczających swobodę noszenia
- na samym końcu - ogólne wrażenie estetyczno-artystyczne
- rodzaju stali nie brałem pod uwagę, bo wg mnie żaden z tych noży nie był zrobiony z jakiegoś byle gówna

Dobrze rozumiem, że o to chodziło ?

Offline Tekton

• knifemaker
  • Opinii: (11)
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: 17-01-2018, 12:57:32 »
Dziękuję

Nie do końca oto, bo wolałbym dwa przymiotniki do każdego konkretnego noża, a nie definicję ideału, ale to już coś !!

Pozdrawiam

Offline Bury

• knifemaker
  • Opinii: (27)
  • *
  • Tattooed Motherfuckers
« Odpowiedź #22 dnia: 17-01-2018, 13:27:02 »
Widzisz,tekton,to ty nie rozumiesz mnie,i jeszcze wyczulem lekko zlosliwosc w twoim poscie.
Ja przy oddaniu glosu kierowalem sie wylacznie walorami wizualnymi.
Brzydkie to są murzynki. Noże mają być użytkowe.
NIE ROBIĘ NOŻY NA ZAMÓWIENIE !

Offline Tekton

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: 17-01-2018, 13:40:08 »
Przepraszam jeśli tak to odebrałeś, ale wydawało mi się że dość jasno wyłożyłem o co mi chodzi, a pojawiły się odpowiedzi jakby nie na temat. Moja wina.

Widać za  dużo bym chciał, dwa słowa oceny czy choćby uzasadnienie wyboru zawsze wymaga odwagi bo można się narazić.

Zostańmy zatem przy anoniomowym konkursie piękności bez uzasadnień.
Szkoda bo mógł być pouczający wątek

Offline Opal

• Opinii: (22)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #24 dnia: 17-01-2018, 14:03:22 »
W pełni zgadzam się z Tektonem. Też wolał bym przeczytać kilka słów opisujących Wasze wrażenia odnośnie każdego noża niż przyglądać się słupkom w ankiecie. Tym bardziej, że rozkład tych słupków w kilku przypadkach jest dla mnie niezrozumiały. To prawda, kilka słów bardziej pozwoli poznać preferencje niż anonimowy głos. Tak było by konstruktywnej. Może znajdzie się choć kilka osób, które zechcą poświęcić na to swój czas.

Offline filoktet

• knifemaker
  • Opinii: (1)
  • *
  • Lerka Knives
    • Lerka Knives
« Odpowiedź #25 dnia: 17-01-2018, 15:20:55 »
Niestety z nożami myśliwskimi jest jak z kalibrami broni. Kazdy chwali to co ma lub to do czego się przyzwyczaił. Z moich kolegów "po strzelbie" jeden chce nie wiecej jak 8cm ostrza, innemu 12cm to mało, jeden chce pukko bez żadnego jelca, ogranicznika, czy sprofilowania rękojeści skolei drugi noża bez jelca to nawet nie weźmie do reki.
Wiec niech ktos powie skandynawowi że leukuku pukko  bez jelca nie jest nożem myśliwskim, mieszkancowi syberii to samo o jakucie, a kanadyjczykowi ze 8-9cm ostrza jest idealne do sprawienia łosia lub jelenia wapiti.
Niestety bez jasnych i konkretnych kryteriów startowych teraz pozostaje nam jedynie ocena wizualna.
Gdyby napisać, ma być jelec, brak fałszywki, ostrze od 9 do 12cm, noze do patroszenia nie do skórowania to wtedy  ocena bylaby bardziej miarodajna.
Ja zaglosowalem na Meteo bo uawazam ze jego noze to kwintesencja noza myśliwskiego. O walorach wizualnych nawet nie dyskutuję.
Z noży zgłoszonych do konkursu 3 mają watpliwe walory i cechy noża myśliwskiego, ale to tylko moja opinia skrzywionego przyzwyczjeniami myśliwego w trzecim pokoleniu   :D :D :rotfl: ;)

Offline Tekton

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: 17-01-2018, 16:35:40 »
Niestety z nożami myśliwskimi jest jak z kalibrami broni. Kazdy chwali to co ma lub to do czego się przyzwyczaił. ......
...
Z noży zgłoszonych do konkursu 3 mają watpliwe walory i cechy noża myśliwskiego, ale to tylko moja opinia skrzywionego przyzwyczjeniami myśliwego w trzecim pokoleniu   :D :D :rotfl: ;)

Właśnie o taką subiektywną , pobieżną i jak najbardziej indywidualną ocenę wystawionych noży mi chodzi.
Nie zamierzam dyskutować o walorach wizualnych, bo każdy ma własny gust, ale fajnie byłoby poznać ten gust głosującego (Twój akurat ujawniłeś - chwała za to, ale to jest uwaga do wszystkich).
mówisz że trzy nie są nożami myśliwskimi - napisz które, to poznamy preferencje myśliwego w trzecim pokoleniu. Jestem bardzo ciekaw.
Pozdrawiam

Offline Saduria

• Grupa Pomorska
  • Opinii: (2)
  • **
« Odpowiedź #27 dnia: 17-01-2018, 21:59:54 »
Moja ocena była bardzo subiektywna, bo o nożach mysliwskich wiem tyle, co dowiedziałam się na tym forum. Dla mnie więc nóż po prostu musi wpaść w oko.
Najbardziej chyba wzracam uwagę na linię noża, czy jest płynna i harmonijna. W tej kategorii wygrałby Raptorartur ale wpadły mi w oko też linie Mitryla, Gruchy, Tartakusa (jednak bardziej rękojeść niż sama klinga), Meteo, wojsuwa. Ostatecznie oddałam głos na Tektona, bo mimo, że linia tak nie porywała to ujeła mnie całość - jedność noża z pochwą.

Offline liana

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #28 dnia: 18-01-2018, 00:24:21 »
A ja po prostu mam jeden typ noża, który do mnie "przemawia" (kilka tego typu w łapie miałam, choć innego autorstwa), a tak się złożyło, że jest to nóż myśliwski i jeden tego typu się pojawił w konkursie. I jak napisałam, aż mi się łapy do niego wyciągnęły. Nie jest najbardziej "elegancki" z tu przedstawionych, ale najbardziej "w moim typie". I nie napiszę który to :)
"Ech, studenci... Można ich kochać albo nienawidzić, ale nie wolno walić łopatą po głowach..."
Terry Pratchett, "Świat finansjery"

Offline Marek Muniak

• Moje ego świadczy o mnie...
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #29 dnia: 18-01-2018, 01:34:49 »
A ja Wam powiem o miłym dla mnie zaskoczeniu. Zaskoczyło mnie (pozytywnie oczywiście) dwóch ludków o niewielkim jeszcze dorobku, a mianowicie Opal i Camel ( ten to spieprzył fotki po mistrzowsku). Zrobili proste, klimatyczne nożyki.. Prawdopodobnie mają świadomość, że jeszcze długa droga przed nimi, dlatego zrobili proste nożyki, ale zgodnie z regułami sztuki. Pewnie komisja tych noży nie wyłapie, niemniej jednak mnie się podobają.
Swoją drogą cieszę się, że nie jestem w komisji... Dużo pięknych noży zrobiliście, Panowie. Mam dla Was za to wielki szacunek.....
Cholera, zapomniałem o niejakim Pułkowniku....
« Ostatnia zmiana: 18-01-2018, 08:50:45 wysłana przez Marek Muniak »
Owoc żywota mojego je ZUS.

Offline Tekton

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #30 dnia: 18-01-2018, 09:05:44 »
Ja za to wciąż nie podjąłem decyzji, zagłosuję na nóż który chciałbym mieć ze względu ja jego walory użytkowe ergonomię i przede wszystkim urodę czyli któryś z trzech : Mitryl (choć troszkę wąska głownia), Meteo (mój faworyt choć pochewka mi się nie podoba) i Raptorartur (tu też pochewka średnia, wolałbym taką jak u Tartakusa). Tak jak Sadurii podoba mi się nożyk Tartakusa i nie będzie dla mnie zaskoczeniem jeśli stanie wysoko na podium - choć zapewne nie w tej ankiecie.   

Offline filoktet

• knifemaker
  • Opinii: (1)
  • *
  • Lerka Knives
    • Lerka Knives
« Odpowiedź #31 dnia: 18-01-2018, 09:35:25 »
Ja za to wciąż nie podjąłem decyzji, zagłosuję na nóż który chciałbym mieć ze względu ja jego walory użytkowe ergonomię i przede wszystkim urodę czyli któryś z trzech : Mitryl (choć troszkę wąska głownia), Meteo (mój faworyt choć pochewka mi się nie podoba) i Raptorartur (tu też pochewka średnia, wolałbym taką jak u Tartakusa). Tak jak Sadurii podoba mi się nożyk Tartakusa i nie będzie dla mnie zaskoczeniem jeśli stanie wysoko na podium - choć zapewne nie w tej ankiecie.   
Nie będę się wypowiadał bardziej szczegółowo, bo mój nóż jest w konkursie - chociaż cienko przędzie  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Nie zmieniajmy zasad w trakcie trwania zabawy, każdy głosuje indywidualnie tak jak mu się podoba a ocena jest oparta na samodzielnie określonych kryteriach.

Offline Tekton

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #32 dnia: 18-01-2018, 09:47:52 »
Pewnie masz rację.
Żałuję jednak że ankieta i to rozłożona na tak długi czas, zabija możliwość rozmowy o zaprezentowanych nożach.

Offline Marek Muniak

• Moje ego świadczy o mnie...
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #33 dnia: 18-01-2018, 10:08:16 »
Ja uważam, ze nic nie zabija. Każdy i tak podejmie suwerenną decyzję... To ty sprowokowałeś tę dyskusję ( to chyba dobrze). Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by ta dyskusja trwała po zakończeniu ankiety... Wręcz uważam, że taka dyskusja , obojętnie na którym etapie, pokaże, jakie są indywidualne oczekiwania jeśli chodzi o myśliwki. Jest to podobna sytuacja, jak na rewii mody... De gustibus....
Owoc żywota mojego je ZUS.

Offline Tekton

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #34 dnia: 18-01-2018, 10:28:21 »
Sprowokowałem, bo szkoda mi tej akcji. Kilkunastu z nas wystawiło noże do konkursu czyli do oceny, a nie mamy szansy zapoznać się z kryteriami oceny. Mało tego, odnoszę wrażenie że ta ankieta na tyle usztywniła sytuację, że głosujący i uczestnicy boją się cokolwiek skomentować żeby nie wpływać na wynik albo żeby nie oceniać konkurentów, albo nie wiem dlaczego!?

Szkoda bo tych kilkanaście noży mogło by być niezłą podstawą do w miarę rzeczowej dyskusji o nożach myśliwskich, a tak skończy się na anonimowym głosowaniu i gratulacjach po zakończeniu.

Offline mamcar

• Opinii: (519)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #35 dnia: 18-01-2018, 10:58:57 »
Nie jestem myśliwym. Wybrałem nóż który mi najbardziej "grał" wizualnie jako całość.
Zagłosowałem na Twój, Tekton.
Przeważyła rękojeść ze skórą węża. Bo oprócz tego że pasuje do pochwy, to chyba pierwszy raz widzę takie zastosowanie skóry na rękojeści.
Zastanawiałem się nad broszką, ale jest ok.

Gdybym wybierał ten który najbardziej mi się podoba, głos poszedłby dla Raptorartura. Wahałem się, ale stwierdziłem że zrobienie pochwy też wymaga nie małego wysiłku.

Zamiast oceniać konkretne, napiszę co mnie najbardziej porwało.
- głownia u Burego
- zgranie barw rękojeści u Camela
- rękojeść u Tartakusa (mimo, że na zlocie miał jeszcze ładniejsze)
- drewienko u Adam One
- kształt i "kręgosłup" u Raptorartura
« Ostatnia zmiana: 18-01-2018, 11:15:46 wysłana przez mamcar »

Offline tendaj

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: 18-01-2018, 11:24:39 »
Według mnie tak jak tu już nadmieniono , nie ma jakichś sztywnych norm dla noża myśliwskiego , a jest to określenie zbiorcze dla różnych typów noży używanych przez myśliwych . Każdy wybór będzie mocno indywidualny . Mój wybór był wg funkcjonalność , prostota ( w dobrym sensie tego znaczenia ) i to bez czego się nie obejdzie - musi się podobać . Dlatego według mojej mocno subiektywnej oceny głos oddałem na Naczelnika . Ogólnie wszystkie NOŻE ! pokazane są fantastyczne . Dzieła sztuki że tak powiem . Gratuluje poziomu prac !!!  8D 8D

Offline Tekton

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #37 dnia: 18-01-2018, 11:30:53 »
@mamcar
Dzięki, właśnie o takie wpisy mi chodziło.

I to nie tylko ze względy na oddany głos  ;P

Offline PancernyPP

• Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #38 dnia: 18-01-2018, 11:38:57 »
Nie znam sie na polowaniach wiec nie wiem ktory noz najlepszy.
Dlatego zaglosowalem na ten, ktory podobal mi sie najbardziej.

Mam podobnie.Dlatego zagłosowałem nie na nóż, tylko na twórcę którego najbardziej lubię z tej ekipy, biorącej udział w konkursie.Chociaż muszę przyznać ,że i jego dzieło jest super.

Offline NKJ Stachu

• knifemaker
  • Opinii: (7)
  • *
« Odpowiedź #39 dnia: 18-01-2018, 11:55:41 »
jest dużo świetnych noży, ale Mitrylowy urzekł mnie najbardziej :)