Ankieta

Który nóż Twoim zdaniem powinien otrzymać I nagrodę

mitryl
9 (6.4%)
discovery
12 (8.5%)
opal
4 (2.8%)
eddieiron
7 (5%)
bury
15 (10.6%)
garuchi
6 (4.3%)
grucha
10 (7.1%)
camel90
4 (2.8%)
tartakus
3 (2.1%)
filoktet
0 (0%)
adam one
7 (5%)
raptorartur
13 (9.2%)
walenc
9 (6.4%)
pulkownik67
6 (4.3%)
naczelnik
2 (1.4%)
meteo
16 (11.3%)
wojsuw
3 (2.1%)
tekton
15 (10.6%)

Głosów w sumie: 141

Głosowanie skończone: 16-02-2018, 12:32:47

Autor Wątek: ANKIETA Najlepszy customowy nóż myśliwski - edycja 2017 / 2018  (Przeczytany 7355 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PancernyPP

• Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: ANKIETA Najlepszy customowy nóż myśliwski - edycja 2017 / 2018
« Odpowiedź #40 dnia: 18-01-2018, 12:12:11 »
Miało być anonimowo.Ale skoro nie jest,to obwieszczam wszem i wobec ,że obstawiam "GRUCHĘ".

Offline Marek Muniak

• Moje ego świadczy o mnie...
  • Opinii: (0)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #41 dnia: 18-01-2018, 12:35:50 »
Przepraszam, gdzie jest napisane, że ankieta jest anonimowa? Albo, że nie można uzasadniać swojego wyboru? Jesteśmy w swoim gronie, dlatego niczego nie ograniczałem. Nawet do głowy mi nie przyszło, by w jakikolwiek sposób ingerować w ten wątek. Nie zamierzam, chyba, że ktoś będzie próbował kogoś obrazić.... Każdy, kto ma chęć wyrazić swoje zdanie, czy odczucia ma do tego prawo. To jest nasz wątek i od nas zależy, co w nim chcemy napisać.
Owoc żywota mojego je ZUS.

Offline Opal

• Opinii: (23)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #42 dnia: 18-01-2018, 13:15:01 »
Zastanawiałem się czy jako uczestnikowi konkursu i osobie z tak skromnym dorobkiem wypada mi odsłonić akana swojego wyboru. Ostatecznie unałem, że im więcej opinii tego typu tym lepiej zrozumiemy wyniki ankiety.
Dokonując wyboru kierowałem się swoim teoretycznym wyobrażeniem odnośnie walorów użytkowych noża myślikiego, umiejętnością oddania ducha lasu i walorami estetycznymi noża. Poważnie zastanawiałem się nad wyborem pomiędzy pięcioma nożami: Garuchiego, Gruchy, Tektona, Wojsuwa i Meteo. Nadmienię, że każdy z nich jest wspaniały i chciałbym go posiadać, choć nie wiem co osoba nie będąca myśliwym zrobiłaby z taką ilością noży myśliwskich.
Nie wybrałem noża Garuchiego pomimo iż jest świetny dlatego, że wiem, że stać go na więcej. Robił już wiele noży na widok których długo nie mogłem pozbierać koparki z ziemi. Grucha wykonał kawał świetnej roboty....ale ubiegłoroczny moim zdaniem był lepszy. Praca Tektona to fenomenalne połączenie noża i pochwy w jeden byt, zabrakło mi tutaj chyba tylko ducha lasu. Nóż Wojsuwa to rasowy myśliwek, ma wszystko co taki nóż mieć powinien w najlepszym wydaniu. Nie rozumiem dlaczego do tej pory otrzymał tylko jeden głos. Nie wiem dlaczego ja na niego nie zagłosowałem. Chyba tylko dlatego, że wolę hiddeny. Ostatecznie głos oddałem na nóż Meteo. Jak ktoś już wcześniej zauważył to kwintesencja noża myśliwskiego. Kwintesencja pod względem użytkowym i estetycznym i czuć Las. Powiem jeszczę, że doceniam wszystkich uczestników za serce włożone w noże i konkurs oraz zazdroszczę kunsztu.

Offline eddieiron

• knifemaker
  • Opinii: (83)
  • *
  • WKMN
    • http://www.pwljm.pl/bhp-kedzierzyn-kozle/
« Odpowiedź #43 dnia: 18-01-2018, 13:24:54 »
Skromnym zdaniem -to wiemy że wszystkie noże z tego wątku sprawdzą się znakomicie w myślistwie  :D z roku na rok poziom wzrasta i dochodzą nowi i to jest fajne,  a głosujący oddadzą głos na ten który po prostu przykuje wzrok, przynajmniej tak mi się wydaje.
Szkoda tylko że na razie tak mało osób postanowiło zagłosować, jest chyba parę tysięcy ludzi na forum a na razie nie cała setka oddała głos.
https://forum.knives.pl/index.php?topic=158401.new#new

https://www.facebook.com/robert.tucholski.5
https://www.facebook.com/RTknives/
#rtknifemaker -instegram
Nie robię noży idealnych :)

Oaza spokoju robiący narzędzia tnące .

Offline Marek Muniak

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #44 dnia: 18-01-2018, 13:32:02 »
No właśnie, Wojsuw... Nie rozumiem.  :frown:

Offline lawenda1975

• Opinii: (10)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #45 dnia: 18-01-2018, 13:50:53 »
Mój głos poszedł na Meteo, bo dla mnie jego nóż jest idealnym nożem myśliwskim - zarówno ze względów estetycznych jak i funkcjonalnych.

Gdyby można było oddać trzy głosy, to o włos (i po naprawdę długim namyśle) na drugim miejscu (drugim "głosem") byłby Wojsuw, na trzecim Tekton.
Co Ty tak z tym nożem wszędzie chodzisz?
Przecież i tak Cie nie zgwałcą!

Offline meteo

• knifemaker
  • Opinii: (34)
  • *
« Odpowiedź #46 dnia: 18-01-2018, 16:19:58 »
Mnie   się w każdym nożu czy pochwie coś tam się podoba  ;)
Wszystkie są fajne ale trzeba by było podzielić konkurs na noże
1.Myśliwskie
2.Cepelię
3.Art
A miały być tylko myśliwskie  :)

Mój oczywiście należy do cepeli  :)
Dziękuję za głosy na mój nóż  ;) 

Oddałem głos na Raptorartura bo mi się bardzo podoba jego nóż choć nie jest w moim pojęcu nożem myśliwskim.

Byłbym zapomniał o najważniejszym :) Wczytajcie się ze zrozumieniem w słowa Opala myślę ,że mimo że nie poluje to ma pojęcie co jest najważniejsze w nożu myśliwskim .Nie napisałem tego bo na mnie oddał głos tylko ,że zgadzam się znim w 100 % .

Offline filoktet

• knifemaker
  • Opinii: (1)
  • *
  • Lerka Knives
    • Lerka Knives
« Odpowiedź #47 dnia: 18-01-2018, 17:28:28 »
1.Myśliwskie
2.Cepelię
3.Art

Oddałem głos na Raptorartura bo mi się bardzo podoba jego nóż choć nie jest w moim pojęcu nożem myśliwskim.

Byłbym zapomniał o najważniejszym :) Wczytajcie się ze zrozumieniem w słowa Opala myślę ,że mimo że nie poluje to ma pojęcie co jest najważniejsze w nożu myśliwskim .Nie napisałem tego bo na mnie oddał głos tylko ,że zgadzam się znim w 100 % .

I o to właśnie chodzi, w konkursie są różne noże, na szczęście w dużej części myśliwskie.

Tak jak pisałem każdy ma swoje przyzwyczajenia i preferencje ale kilka zasad jest, umownych ale wg mnie jest:
- długość klingi od 8 do 12cm - w naszych łowiskach to zupełnie wystarczy, jak ktoś będzie sprawiał łosia nóż może być dłuższy.
- szerokość od 2 do 3cm - bez problemu tak szerokimi nożami obrobi się wszystko co trzeba obrobić przy patroszeniu
- grubość klingi - od 2,5 do max 4mm. - po co robić bardzo ciężki nóż - spodnie spadają  :rotfl:
- szlif wg mnie od 3/4 do pełnego - ten nóż ma kroić i ciąć nie rąbać a poza tym łatwiej to naostrzyć.
- podcięcie pod palec więc zaznaczony wyraźny jelec - większość (zaryzykuję 90%) myśliwych ma pierdolca na punkcie zsuwania się palców i dłoni z rękojeści, ja nie  ;>
- fałszywka jest zbędna, często na czubku kładzie się palec żeby zabezpieczyć się przed przypadkowym przecięciem rzeczy, których nie powinno się przecinać przy patroszeniu  :D - każdy myśliwy wie o co chodzi i jak potem "łapki pachną"  :rotfl: :rotfl:
- kształt - w zasadzie dowolny ale zbyt duże wygięcie klingi do góry jest niewygodne, z kolei zbyt duży brzuszek przy czubku jest niepraktyczny.
- twardość 58-60hrc. Ogrom myśliwych nie ma odpowiednich osełek i umiejętności i nie potrafi dobrze naostrzyć noża. Dla przykładu napiszę jak to mój kolega dziwił się, że jego nóż nie tnie, mówił ...przecież jak go szlifierką kątową dwa razy przelecę z jednej i z drugiej strony to powinien być ostry... - ten koleś poluje ze 20-25 lat  :dodge:
- fulltang czy hidden - bez różnicy
- materiały na rękojeści - dowolne - jak widać w konkursie fantazję mają wszyscy.
- ozdoby, grawerunki itp. wedle uznania użytkownika - dłużej trzeba potem czyścić nóż - to właściwie jedyna uwaga.
- pochewka - raczej z "przegubową szlufką" na jakimś "metalowym oczku". Nie wbija się w bok przy wsiadaniu do samochodu i mniej niszczy. Do tego dobrze jak można ją założyć na lewym boku lub z przodu (przy założeniu ze broń jest na prawym ramieniu). Kolba wtedy nie obija się o nóż i jedno i drugie nie rysuje się o siebie.
To z grubsza tyle. Trochę poluję i takie sobie praktyczne uwagi poczyniłem, chociaż ja chyba się trochę wymykam standardom bo poluję i używam takiego noża.

Jest jeszcze druga strona medalu - klient. Ten może sobie zażyczyć wszystkiego bo lubi to a tego nie trawi.
...klient nasz Pannnn...  :rotfl: :rotfl:

Offline meteo

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: 18-01-2018, 17:54:03 »
A co najważniejsze połączyć estetykę z funkcjonalnością  :)
Jelec tak ale nie za długi bo jak wewnątrz będziemy manewrować to się flaki nawiną do łokcia  :)
ITD....
Teraz  moda na noże mysliwskie i wszyscy prawie je robią  ;-)

Offline Raptorartur

• knifemaker
  • Opinii: (102)
  • *
  • SzlabanDestrojer
« Odpowiedź #49 dnia: 19-01-2018, 08:50:21 »
Kurcze, z tego co czytam to mój w ogóle nie jest myśliwski :dodge: Jednak jest najchętniej zamawianym przez myśliwych moim nożem. Dlatego się tu znalazł :)
PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia  :P

Offline meteo

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: 19-01-2018, 08:54:30 »
No i bądz tu mądry  :) Mogłem na Ciebie głosu nie oddawać i byłbym pierwszy jak na razie w ankiecie  ;P idziemy łeb w łeb  :P

Offline filoktet

• knifemaker
  • Opinii: (1)
  • *
  • Lerka Knives
    • Lerka Knives
« Odpowiedź #51 dnia: 19-01-2018, 09:08:51 »
Kurcze, z tego co czytam to mój w ogóle nie jest myśliwski :dodge: Jednak jest najchętniej zamawianym przez myśliwych moim nożem. Dlatego się tu znalazł :)

To właśnie są przyzwyczajenia, a z drugiej strony Twoje noże w przeciwieństwie, do tych których myśliwi używali wcześniej są zajebiście wykonane, pioruńsko ostre i trzymają ostrość dużo dłużej niż to co używali wcześniej.
Wszak szybko przyzwyczajamy się do dobrego.  :D

Offline Raptorartur

• knifemaker
  • Opinii: (102)
  • *
  • SzlabanDestrojer
« Odpowiedź #52 dnia: 19-01-2018, 09:39:20 »
No i bądz tu mądry  :) Mogłem na Ciebie głosu nie oddawać i byłbym pierwszy jak na razie w ankiecie  ;P idziemy łeb w łeb  :P

Twój jest najfajniejszy :) Bardzo mi się podoba też nóż Mitryla.
PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia  :P

Offline jetron

• Lubię Mad Dogi :)
  • Opinii: (838)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Chcę mieć tylko 3 noże:2 fixy i folder!
« Odpowiedź #53 dnia: 19-01-2018, 10:46:23 »
W znakomitej większości pokazane noże to cepelia. Nie ma żadnego pomysłu na wykończenie noży.
Jak otworzysz net, to podobnych noży znajdziesz setki. Generalnie twórcy prześcigają się w tym, kto położy więcej boazerii albo padliny i precyzyjniej ją dopasuje. A i jeszcze kawałek zęba starego krokodyla, a to skóra z penisa mamuta itp.,itd. Nuda.... panie....
Wyróżniają się noże:

Tektona --- spójność kompozycji (zupełnie nie mój gust)
Raptorartura --- fajna forma noża i wykonanie ( ale chyba niekoniecznie w takim wykończeniu "myśliwskim" )
Pułkownika 67 --- skromna oprawa,no i bułat !

Nie był opcji: głosowałem na bułat.
« Ostatnia zmiana: 20-01-2018, 19:30:53 wysłana przez jetron »

Offline Marek Muniak

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #54 dnia: 19-01-2018, 11:21:44 »
Jetron, czegoś tu nie rozumiem. Jesteś obeznany z nożami. Chciałbyś mieć nóż ze źle spasowanymi okładzinami? Czy dobrze wykonany nóż z fajnych materiałów to cepelia? Czy dobre materiały to coś złego? Czy każda okładzina ma być z klepki z Casto? Czy Ty robiąc swoje pochwy ( świetne zresztą) robisz krzywe szwy? Czy Ty czasami nie stosujesz czasami w swoich pochwach wstawki z ,,padliny"? Czy w tym, co napisałeś, a w tym, co robisz nie ma przypadkiem sprzeczności? Czym się różni skóra z ,,penisa mamuta" od wstawki ze skóry węża? Chodzi mi o to, która z nich jest cepelią....
Twój wybór popieram...  :dodge:

Offline Opal

• Opinii: (23)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #55 dnia: 19-01-2018, 11:36:58 »
@jetron trudno się z Tobą nie zgodzić ale tylko w pewnym aspekcie. Być może delikatny powiew świeżości by się przydał. I w tym sensie Twój typ noża Raptorartura jak najbardziej uzasadniony. To świetna pod względem technicznym i estetycznym nowoczesna interpretacja noża myśliwskiego. Z drugiej strony to konkurs na custom myśliwka a nie na przykład na custom fightera. Tutaj zastosowanie naturalnych materiałów i ich zestawienie odzwierciedla zamiłowanie do obcowania z naturą użytkownika noża. To trochę tak jak byś miał zastrzeżenia, że na zlocie miłośników Garbusów zdecydowana większość aut jakaś taka obła i chromowana.

Offline PancernyPP

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #56 dnia: 19-01-2018, 11:45:11 »
1.Myśliwskie
2.Cepelię
3.Art

100/100.A do tego na użytkowe i te do gabloty.Bo nawet wśród myśliwych, nie ma masochistów ,by nożykiem za 2 tysie,grzebać w bebechach dzika.

Offline kiedi

• Moderator
  • Opinii: (73)
  • *
  • miniaturyzator
« Odpowiedź #57 dnia: 19-01-2018, 23:18:35 »
Podchodząc do tematu po polsku czyli "nie znam się to się wypowiem"
Przede wszystkim nie zwracałem uwagi na materiały a na kształt i walory "użytkowe" (cudzysłów celowy, bo od dawna wiem, że zdjęcia mylą) i własne preferencje..
1. W moim przypadku odpadają wszystkie noże zawierające jakiekolwiek elementy dekoracyjne, gdzie może się brud gromadzić (to połowa prac konkursowych)
2. Mocno kombinowane kształty też mi nie leżą ( to kolejne 2)
3. Specyficzny kształt rękojeści (odpadły kolejne 3)
Zostało 5
Opal - nie lubię prostych rękojeści - lekko wygięty grzbiet rękojeści i niałby mój głos
Camel - nie cierpię fałszywek w nożach myśliwskich
Pulkownik - do takiej klingi wolałbym chyba nieco szerszą rękojeść (ze zdjęć wynika, że wysokość rękojeści jest 2cm lub mniejsza)
Tekton - do noża nie mam uwag, ale ten guz dekoracyjny na pochewce przsuwa mi całość do kategorii "ozdobny"
Meteo - podobnie jak u Opala nieco nie pasuje mi profil rękojeści, choć profilowanie przy gardzie jest znacznie lepsze

Nie wiem dlaczego prawie wszyscy celują długością klingi w magiczne 12 cm
Ale w końcu ja się nie znam

Ja nie knifemaker, ja tylko noże dłubie

Moje pisaniny dla B&A   http://chomikuj.pl/kiedi/B*26A

moja stronka na facebooku: https://www.facebook.com/KiediKnivesAndOthers

Offline meteo

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #58 dnia: 19-01-2018, 23:50:07 »

Kiedi bo dla kobiety 120 jest lepsze niż 100 :)

Offline PancernyPP

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #59 dnia: 20-01-2018, 09:07:49 »
Jetron, czegoś tu nie rozumiem. Jesteś obeznany z nożami. Chciałbyś mieć nóż ze źle spasowanymi okładzinami? Czy dobrze wykonany nóż z fajnych materiałów to cepelia? Czy dobre materiały to coś złego? Czy każda okładzina ma być z klepki z Casto? Czy Ty robiąc swoje pochwy ( świetne zresztą) robisz krzywe szwy? Czy Ty czasami nie stosujesz czasami w swoich pochwach wstawki z ,,padliny"? Czy w tym, co napisałeś, a w tym, co robisz nie ma przypadkiem sprzeczności? Czym się różni skóra z ,,penisa mamuta" od wstawki ze skóry węża? Chodzi mi o to, która z nich jest cepelią....
Twój wybór popieram...  :dodge:

Nie do końca się z Tobą zgadzam ziomal.Bo są tacy na forum ,którzy robią noże nie typowo myśliwskie ,ale myśliwi kupują i użytkują je.Fakt są bez wodotrysków i z gorszych materiałów,ale to wcale nie oznacza ,że byle jak zrobione.Stale 01,czy N690 to nie Elmax i M390,ale po profesjonalnej obróbce ,też dają radę.Na okładzinach dobrze spasowane G10 przymocowane do klingi śrubami,by można było,co jakiś czas nóż gruntownie wyczyścić i zakonserwować. Do tego pochwa z 4mm skóry licowanej ,z prostymi szwami ,nitowana i wszelkimi mocowaniami ,by nóż nigdy nie wypadł.No i wisienka na torcie ,koszt nożyka nie przekracza 250zeta.Dlatego pytam czy taki nóż to już totalna ch.jnia,bo stal nie jest wyjebolitem,na rękojeści nie ma stabilizowanego k.tasa mamuta ,a pochwa jest bez wstawek ze strzyżonych motyli ?