Autor Wątek: Cold Steel Master Hunter - problem  (Przeczytany 2300 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline vega4

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
Cold Steel Master Hunter - problem
« dnia: 05-07-2018, 17:40:21 »
Szanowni Państwo,

Od razu przepraszam za to że 'znikłem' w poprzednim wątku w którym narobiłem nadzieje na ładną opowieść - niestety moja wyprawa wtedy nie doszła do skutku; wyposażyłem sie natomiast wtedy tak jak szanowni Państwo doradzali w Mora Light My Fire. Bardzo fajny nożyk jak za tą cene. Krzesiwo starczyło mi na kilka tygodni co uznałem za minus no jednak trzeba je traktować jedynie jako zapasowe.

Do rzeczy bo dział tyczy się Cold Steel.

No więc sprawiłem sobie. Ka-bar zbyt smieszny  a Rat3 mimo że piękny to jak na moje potrzeby za mały. CS SRK nie mieli w Militaria w Posnani jak mnie wzielo na robienie sobie prezentow wiec zafundowałem sobie Master Hunter vg1; mowię niech bedzie zobaczymy co ten slynny kompozyt potrafi...

Ale hola hola.... nikt swojego noza za tyle kasy w pierwszym dniu nie rzuca o beton; prawda? Batonowalem iskrzylem pod spodem...majac cos miekkiego nie zeby powiedziec poduszke w przypadku iskrzenia;))

No i do rzeczy...kupilem wczoraj. Batonowalem brzoze , strzepilem pod iskry patrze..... gorna część ostrza postrzępiona.....mysle sobie co jest...gdzie ta wytrzynalosc? (I nie..oczywiscie ze ostrzem nie iskrzylem)

Jestem w takim zadupiu ze net mi lapie (probowalem zdj wyslac) no ale wszak gdzie bym batonowal no nie w centrum miastka takze dosle. Mora light mi fire robila ta robote od miesiecy i ostrze wciazk jak nowka. ( a to malenstwo w porownaniu z CS az mi smiesznie bylo tak w nia walic. Coz CS jak na razie mocno zawstydzila)
« Ostatnia zmiana: 05-07-2018, 17:56:29 wysłana przez vega4 »

Offline marcin90-70

• Lechaim - za życie!!!
  • Opinii: (337)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie kupuje noży...
    • KnifeHospital na facebooku
Odp: Cold Steel Master Hunter - problem
« Odpowiedź #1 dnia: 05-07-2018, 18:03:09 »
Czej czej czej... osochozzzzi?
Wrzuć jakieś foto bo nie lapie:)
Sprzedam:
http://forum.knives.pl/index.php/topic,148745.0.html

Naprawiam wszelakie noże. Wegliki klade. Ostrze i dopieszczam.
Mój FB

https://m.facebook.com/KnifeHospital/

Moje prace:
https://forum.knives.pl/index.php/topic,191905.0.html

Koty lepsze Puszku!

Offline vega4

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 05-07-2018, 18:07:18 »
Jak tylko mi sie uda tu wrzuce w skrocie ostrze sie rypie po godzinie batonowania strzepienia brzozy. To co ja mam tego ColdSteela do rozprowadzania masla uzywac? Jak bym chcial uwazac to bym weglowke kupil

Offline Redux

• Opinii: (176)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 05-07-2018, 18:32:26 »
To nie jest zadna gorna część ostrza tylko grzbiet, bo ostrze to sama krawędz tnąca. A ze sie strzępi to normalne jak to laminat, po bokach miękkie a środek twardy :)

Offline vega4

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 05-07-2018, 20:18:35 »
Mialem na mysli gorna czesc powierzchni tnacej nie grzbiet zaraz cos wrzuce
Jest fota:

https://www.photobox.co.uk/my/photo?album_id=5361512681&photo_id=500874969676

No jak byscie sie czuli wydajac 520zl(promocja) i godzinie pracy w drewnie.

Materiał to laminat vg-1 San Mai na zlecenie od CS robione u japońców spora ilosc wegla, nierdzewka

Jak bym wziąl wersje wykonaną z Carbon 5 i mielil nią w kamieniach to bym troche mogl to rozumiec. No ale przedmiotem sprawy jest godzinna przygoda  vg1 z drewnen
« Ostatnia zmiana: 05-07-2018, 21:36:46 wysłana przez vega4 »

Offline marcin90-70

• Lechaim - za życie!!!
  • Opinii: (337)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie kupuje noży...
    • KnifeHospital na facebooku
« Odpowiedź #5 dnia: 06-07-2018, 08:56:57 »
Dramat bo szczerby...:-)
Wyślij naostrze.
Sprzedam:
http://forum.knives.pl/index.php/topic,148745.0.html

Naprawiam wszelakie noże. Wegliki klade. Ostrze i dopieszczam.
Mój FB

https://m.facebook.com/KnifeHospital/

Moje prace:
https://forum.knives.pl/index.php/topic,191905.0.html

Koty lepsze Puszku!

Offline Redux

• Opinii: (176)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 06-07-2018, 09:21:54 »
No lipnie to wygląda... dlatego do drewna wolę węglówkę :)
Lubię CS ale ma dużo wpadek.
« Ostatnia zmiana: 06-07-2018, 09:23:58 wysłana przez Redux »

Offline vega4

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 06-07-2018, 13:48:28 »
@Marcin jak mi na gwarancji tego nie zalatwia to wysylam. Sumienie mnie gryzie by powiedziec ze dwa trzy razy spadkiem swobodnym wpuscilem ten noz w grunt (piaskowa, ubita ziemia) no ale to wszystko. Podoba mi sie ten noz no ale te szczerby kurka mnie zaskoczyly. Spisuje sie dobrze przed chwila mi pobatonowal (batonowanie nim w porownaniu do Mora lfm to czysta przyjemnosc) fajnie trzyma sie w rece nie ma takich hard spotow jak ka-bar bardziej pozyteczny dla mnie niz Rat3 no ale kur te szczerby

Offline warhead

• Opinii: (15)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 06-07-2018, 14:20:04 »
Cos co ma 60 HRC i jest batonowane, wbiajne w glebe się wyszczerbia ...
Zdziwilbym się jakby Ci uznali reklamacje.
----------------------
KFF - \"Knives For Fun\"
KSS - Knife Shadow System

Offline vega4

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 06-07-2018, 23:49:38 »
Cos co ma 60 HRC i jest batonowane, wbiajne w glebe się wyszczerbia ...
Zdziwilbym się jakby Ci uznali reklamacje.
A wiesz może jakie HRC z reguły mają siekiery ? (Pytanie retoryczne ) spuszczaniem wolnym spadkiem z wysokosci 1m wbijaniem bym nie nazwał

Jeśli chodzi o batonowanie drewno-noz-drewno to jesli chodzi o wytrzymalosc noza to kuchenny do masla powinien mysle podolac bez szwanku przez dlugi czas stad mnie smiesza testy tego typu

Vg1 to ten sam materiał z którego wykonana najnowsza wersja SRK a po oebjerzeniu przeczytaniu materiałow na temat niego od producenta mozna uznac ze batonowanie to pikus. Master Hunter ma znacznie lepszy ksztalt do batonowania niz SRK
« Ostatnia zmiana: 07-07-2018, 00:22:20 wysłana przez vega4 »

Offline donGÓRALesko

• Opinii: (1)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • A-TEAM
« Odpowiedź #10 dnia: 07-07-2018, 07:24:02 »
A wiesz może jakie HRC z reguły mają siekiery ?
+- 55HRC. Tylko nie rozumiem pytania, chcesz porównywać nóż z siekierą :dodge:
Typ temperamentu: gniewny
Osobowość: paranoiczna
Czynności ekspresyjne: obronne
Funkcjonowanie interpersonalne: prowokacyjne
Styl poznawczy: podejrzliwy
Obraz ja: nienaruszalny

Offline vega4

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 07-07-2018, 10:36:53 »
+- 55HRC. Tylko nie rozumiem pytania, chcesz porównywać nóż z siekierą :dodge:
Nie, chciałem podkreślić nieistotność ogólnego teoretycznego HRC, w porównaniu do szerokości ostrza i jakości danego stopu. Mogę się mylić ale czy przy jeszcze większym HRC i ostrym ostrzu nie mielibyśmy jeszcze większej tendencji do 'ząbków'? Przy małym HRC się 'podwinie' przy dużym wyszczerbi. Taki ze mnie matalurg jak z Einsteina malarz także wszelkie opinie mile widziane.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 07-07-2018, 11:08:00 wysłana przez vega4 »

Offline rybak

• 15 lipca...
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #12 dnia: 07-07-2018, 15:15:24 »
(...)Przy małym HRC się 'podwinie' przy dużym wyszczerbi. Taki ze mnie matalurg jak z Einsteina malarz także wszelkie opinie mile widziane.(...)

No chyba ze tak.

Zalezy od stali.
Jakigos mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline ordo

• Opinii: (106)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 07-07-2018, 15:50:28 »
Przedstawiony problem jest niewielki, 1-2 ostrzenia i będzie jak nowy.
Zdarzało się, że np. kt była przegrzana i i była mocniejsza po kilku ostrzeniach - w CS chyba się nie spotkałem, ale może tak być.
Jeśli dany nóż, z danej stali się nie sprawdził, a chcesz go dalej używać, to ostrz go na większy kąt.

Cena jest pochodną ceny składników stopowych, kosztów pracy etc., a nie właściwości czy indywidualnie mierzonej sprawności w wykonywaniu zadań.
To zawsze kompromis, niezależnie od ceny.

O HRC było kilka dyskusji, w skrócie - ma bardzo ograniczone zastosowanie, a świat byłby piękniejszy, gdyby powoływali się na niego tylko inżynierowie, a przynajmniej ludzie którzy wiedzą co ten parametr oznacza, jak go porównywać i jak się ma do np. udarności. Naprawdę, nie zachęcam do wypowiedzi na jego temat, jeśli się nie odróżnia potocznego i inżynierskiego znaczenia twardości.

San Mai III to laminat, a nie kompozyt.

Gdyby konkurencja między Morą, a Master Hunterem opierała się o skórowanie zwierząt czy co tam "hunterzy" robią, to wyniki by były inne.
Ale nie ma nic za darmo.

Offline vega4

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 14-07-2018, 14:57:32 »
Ogólne wrażenia z używania noża są takie. Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Po dwuch tygodniach intensywnego używania właczajac w to batonowanie intensywne drewna ,w tym dosc twardego ,noz zachowuje ostrosc.

Mam do niego doczepione, dowiązane spore krzesiwo Helikon-Tex. Do futerału od noża ktory jest dostosowany do tego aby cos do niego dowizac. - Pasuje idealnie.

Sam futeral jest po prostu zajebisty.

Noz bardzo wygodny bajka doslownie. Jesli chodzi o wygode uzycia.

Z krzesiwem pracuje ladnie.batonowanie nim to przyjemnosc. Wczoraj rozpalilem nim ognicho w lese po nieustannych deszczach wiec trzeba vylo batonowac czasem grubsze twarde drewno.

Jak sie domyslacie troche juz sie do niego przywiazalem.

Artefakty przy gorze ostrza pozostaly bez zmian. Domyslam sie ze powstaly przy tym jak spuszczalem noz z wysokosci lekko ponad 1m w piasek pierwszego dnia. Troche mnie to dziwi ale wyglada na to ze wtedy powstaly. Nie bylo zadnego wbijania na  fest tylko delikatne upuszczanje.Wiec no trzeba miec na uwadze ze intensywne batonowanie drewna noz znosi bardzo dobrze natomiast w innych sytuacjach.. moze byc roznie.

Mora light my fire na pewno nie jest taka ostra na pewno sie nia tak nie batonuje i ogolnie jak jade w teren nie widze sensu teraz by brac more. Mora fajny bajer jak za 120zl to tylko polecac. No ale krzesiwo w niej schodzi blyskawicznie bardziej jako zapasowy gadzet. Taki cold steel z dedykowanym krzesiwem bajka.

Minusy?
- no kurwa drugi raz mi spadnie w piasek to chyba caly sie pojebie?
-do batonowania super. Do robienie skrawkow czy pracy czubkiem zeby cos w drewnie zrobic....mocno nie koniecznie

Tu sie rodzi pytanie do szanownych expertow jak Rat3 do takich mniejszych robotek w drwnie by sie sprawowal. Wiem ze to weglowka 1095
« Ostatnia zmiana: 14-07-2018, 16:31:49 wysłana przez vega4 »

Offline vega4

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 16-07-2018, 16:17:31 »
Chciałem jeszcze tylko dodać no że po takim okresie użytkowania (okolo 9 dni) noz jest dosc ostry ale o popisowym przecinaniu napietej kartki papiero tqk jak bylo to mozliwe wczesniej - nie ma mowy.

Offline Nudel

• Opinii: (6)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 16-07-2018, 17:40:24 »
Pardon, że się wtrącę, ale czy nie lepiej do takich rzeczy używać bardziej ''odpowiednich'' narzędzi? np. tasak albo mała siekierka? Jakiego grzyba ludzie kupują noże po kilka stów i więcej, batonują nimi, a potem marudzą, że się popsuło...? Dla mnie to totalny debilizm. Nóż służy do krojenia, a nie rąbania. Także jak wyżej wspomniałem: mały tasak lub siekierka i problem z głowy, mniej nerwów, straconego czasu i kasy :shades:

Offline siweq

• Opinii: (5)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 18-07-2018, 12:57:23 »
Pardon, że się wtrącę, ale czy nie lepiej do takich rzeczy używać bardziej ''odpowiednich'' narzędzi? np. tasak albo mała siekierka? Jakiego grzyba ludzie kupują noże po kilka stów i więcej, batonują nimi, a potem marudzą, że się popsuło...? Dla mnie to totalny debilizm. Nóż służy do krojenia, a nie rąbania. Także jak wyżej wspomniałem: mały tasak lub siekierka i problem z głowy, mniej nerwów, straconego czasu i kasy :shades:
Dokładnie tak, popieram.
Nadal nie rozumiem idei batonowania dla samego batonowania, przetestowania na drewnie noża. Co z tego, że brzoza to miękkie drewno, jak trafi się na sęk, zgrubioną korę czy inną cuśkę i potem dramat, że szczerba.
Do rąbania dla zabawy bierze się siekierę, a jak już najdzie konieczność przetrwania w trudnych warunkach to wtedy nie patrzy się na koszty tylko używa noża i nie dramatyzuje - w końcu życie ważniejsze.
Jak wspomnieli poprzednicy - nóż ma prawo się wyszczerbić, skoro jest używany "nie do końca" zgodnie z przeznaczeniem. Ja bym w życiu nie użył do takich zabaw mojej Espady z CTS-XHP, prędzej wziąłbym ciężkiego schf36 ze stali 1095 lub coś tego typu.

Offline mike.mcnice

• Opinii: (10)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: 15-08-2018, 21:44:03 »
W życiu bym się nie wziął takim nożykiem za batonowanie. Potem są posty w temacie No Mercy ;) Wziąłbym jeśli już któregoś pck słusznych rozmiarów ze szlifem skandynawskim. By daleko nie szukać choćby taki Obozowiec od Mariusza.

Offline vega4

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 23-08-2018, 22:38:31 »
może i tak Panowie; moje podejście, aczkolwiek może wydawać się dziwne... jest następujące.

Lubi akcje w charakterze survivalu. Wiadomo że zawsze ratować sie nie trzeba. I łatwiej wszystko zrobić zapałkami ale ja lubie się ćwiczyć.

A więc. Jak gdzieś jestem, czy to w aucie czy w plecaku. To mam miejsce na .. albo inaczej.. miejsca mam więcej ale nie mam zamiaru pakować z sobą całego arsenału więc mam w tym momencie more, tego cold steel'a; no i jakiś tam multitool. Do cold steela przyczepione krzesiwo.

Całkiem prawdopodobne że jak gdzieś nagle będę miał wsiąść w samolot polecieć itp itd. to właśnie to a nie co innego będę miał przy sobie dostępne. Więc ja się ćwiczę z tym i dokładnie tym co będę miał przy sobie tym co lubie mieć przy sobie. Noży nie kolekcjonuję żeby na nie popatrzeć ale żeby ich używać.

Natomiast jak najbardziej rozumiem przedmuwców. Odpowiednie narzedzie do pracy. Rozumiem.

Natomiast dla takiego kogoś jak ja; symulowanie survivalowej sytuacji przy użyciu sprzętu który tylko potencjalnie będzie dostępny pod ręką. to fajna zabawa. nawet gdybym miał takiego cold steela raz na rok wymienić ;)

swoją drogą; zastanawiam się.. czym to ostrzyć i pod jakim kątem?
« Ostatnia zmiana: 23-08-2018, 22:40:49 wysłana przez vega4 »