Autor Wątek: Ocena przełomów  (Przeczytany 793 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kosiarz

• Nożownik, w dzikich krajach zwany
  • knifemaker
  • Opinii: (72)
  • *
  • KPF
Odp: Ocena przełomów
« Odpowiedź #20 dnia: 15-08-2018, 18:55:54 »
Przełomów się nie ocenia.
Porównuje się z wzorcem.
..
Łamanie bez jebnięcia, bez nacięcia, bez sprawdzenia twardości jest niepotrzebnym wydatkowaniem energii.

A porównuje się z wzorcami w celu?
Co wnosi sprawdzenie twardości przy porównaniu przełomu z wzorcem?
www.stalowypiotr.eu

...za bardzo heteroseksuany kozik zrobiłeś, bardziej kolorowy czeba jakaś tęcza, sysunia w zielonym abo cuś :)

Offline killrathi

• knifemaker
  • Opinii: (250)
  • *
    • Killrathi Knives
« Odpowiedź #21 dnia: 15-08-2018, 19:01:07 »
Co wnosi sprawdzenie twardości przy porównaniu przełomu z wzorcem?

bo co z 10 jernkontoret jak stal jest miętka bo niedogrzana? ziarenko się nie rozrosło... ale twardość też nieteges ;)

nie odpowiadam na priv? pisz na [email protected]

Offline CICHY_S

• knifemaker
  • Opinii: (13)
  • *
    • Moje noże
« Odpowiedź #22 dnia: 15-08-2018, 19:26:28 »
A Wy dalej o tym? :) ;)

Offline kosiarz

• knifemaker
  • *
  • KPF
« Odpowiedź #23 dnia: 15-08-2018, 19:42:49 »
bo co z 10 jernkontoret jak stal jest miętka bo niedogrzana? ziarenko się nie rozrosło... ale twardość też nieteges ;)
No tak. To oczywiste. Traktuje badanie twardości jako oddzielne badanie. Jak mięciutko, za miękko, to próbka może się zgiąć a nie złamać ;D
Ale nadal nie wiem, jaki wpływ ma twardość na obliczanie ilości ziaren i porównanie z wzorcem :) To się do jakiegoś wzoru podstawia? ;D

@CICHY_S  No tak, ja upierdliwy jestem ;p
www.stalowypiotr.eu

...za bardzo heteroseksuany kozik zrobiłeś, bardziej kolorowy czeba jakaś tęcza, sysunia w zielonym abo cuś :)

Offline CICHY_S

• knifemaker
  • *
    • Moje noże
« Odpowiedź #24 dnia: 15-08-2018, 19:46:50 »
@kosiarz a widzisz.... Gdzieś ktoś na magicznych grupach fb pokazywał (oczywiście foty) przełomów i utrzymywał że na podstawie przełomu można ustalić twardość...
I tu jestem głupi... Dla mnie to raczej bzdura. Czy nie?

Offline killrathi

• knifemaker
  • Opinii: (250)
  • *
    • Killrathi Knives
« Odpowiedź #25 dnia: 15-08-2018, 19:57:14 »
utrzymywał że na podstawie przełomu można ustalić twardość...

ale tylko dla stali samosatynującej* :rotfl:

*na magicznych grupach FB gdzieś była taka ;)

nie odpowiadam na priv? pisz na [email protected]

Offline CICHY_S

• knifemaker
  • *
    • Moje noże
« Odpowiedź #26 dnia: 15-08-2018, 20:02:18 »
Wygrałeś :)

Offline budman9

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: 16-08-2018, 02:49:38 »
Panowie bardzo dziękuję za zainteresowanie w temacie. Jak do tej pory nigdy się nie interesowałem i nie miałem nawet okazji zajmować się niczym o czym jest to forum.  Chyba nawet wcześniej nigdy stali w rękach nie miałem. Fakt, naoglądałem się "forge in fire" i pomyślałem dlaczego nie  :slini:
Przechodząc do rzeczy to nie chodzi mi o jako taką kalibrację termopary przełomem tylko o ustalenie niedokładności tejże termopary lub/i miernika. Jak przełom wyjdzie dobrze zachartowany z ładnym ziarnem bez połysku (dajmy termopara będzie pokazywała 780st a tak naprawdę będzie to poprawne 850st dla 50hf) to będę w tej samej temp hartował noże i mimo,  że termopara pokazuje źle to będzie dobrze  :shades:
Próbki mam 2x5cm, nacięte w środku a z młota mam wahadło także powtarzalność jakaś jest. Nie  robię też zdjęć kapciem tylko mikroskopem na usb. Kieruje się tym, że jak przegrzane to będzie duże ziarno a jak niedogrzane to się nie złamie tylko wygnie.
Dlaczego umieszczenie termopary w profilu dzięki czemu nie ma kontaktu z koksem to zły pomysł? Termopara którą mam pracuje do 1200st i jest przeznaczona do pomiaru temp spalin EGT gdzie i 900st bywa.
Jeśli dla niektórych mejkerów to co robię jest śmieszne to lepiej niech dobrym słowem nakierują na inny tor,  ja po prostu lubię rozpalać, dorzucać węgla,  patrzeć jak rozgrzewa się i gasić w oleju  ;)

Offline CICHY_S

• knifemaker
  • *
    • Moje noże
« Odpowiedź #28 dnia: 16-08-2018, 06:44:40 »
Najważniejsze byś chciał i lubił, reszta to tylko gadanie... Dawaj do przodu.
Cichy

Offline kosiarz

• knifemaker
  • *
  • KPF
« Odpowiedź #29 dnia: 16-08-2018, 08:57:20 »
Jeśli kafelka to brzytew, a jeśli brzytwa to kafelek. Szanujmy język, dzieci we Wrześni się o to starały  ;P

Ach dopiero zauważyłem. Dzięki za zwrócenie uwagi na poprawność języka. Jednak skoro odniosłeś się do dzieci z Wrześni, to przypominam, że one walczyły głównie z germanizacją języka. W związku z tym, dużo bardziej znaczące w mojej wypowiedzi byłoby to, że uzywałem słowa kafelka (od. niemieckiego Kachel) a nie płytka (og greckiego plinthos).
Pozdrawiam
www.stalowypiotr.eu