Autor Wątek: O nożach w Przestworzach  (Przeczytany 1740 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline RNL

• Opinii: (50)
  • Mieszkaniec knives.pl
O nożach w Przestworzach
« dnia: 14-09-2018, 13:57:42 »
Od kiedy ludzie zaczęli regualarnie wzbijać się w powietrze, a to nie jest całkiem długo, jeśli weźmiemy pod uwagę maszyny latające wykorzystujące inne prawo niż Archimedesa po to by latać, nóż towarzyszy w tych wędrówkach, od pól bitewnych przez zestawy przetrwania po Kosmos.

Zaczątek wątku napisałem 10 lat temu recenzją https://forum.knives.pl/index.php/topic,75698.0.html

Od tego czasu wiele się zmieniło, ubyło ówczesnych dyskutantów, przybyli nowi. Chciałbym, abyśmy w tym wątku umieszczali zdjęcia krótkie opisy noży używanych w lotnictwie i aeronautyce szeroko pojętych, najchętniej z naszych kolekcji, a nick zobowiązuje.

Na początek zbiorczo

« Ostatnia zmiana: 14-09-2018, 14:09:06 wysłana przez RNL »
Bravo-Alfa-Whiskey moim idolem :*

Offline Mikko

• Opinii: (27)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Oregońsko-Radykalny obóz fosforobrązowców
Odp: O nożach w Przestworzach
« Odpowiedź #1 dnia: 14-09-2018, 15:11:43 »

Offline slayers dance

• Opinii: (5)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 14-09-2018, 19:11:43 »
RNL - w temacie nie jestem,
a traktując go bardzo szeroko mogę tylko pokazać
takiego oto Victorinoxa którego jestem posiadaczem:

Używaj noża!

Offline Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Opinii: (102)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Wszyscy jesteśmy piratami
« Odpowiedź #3 dnia: 14-09-2018, 19:43:06 »
Będąc okropnie wręcz przyziemnym nie mam żadnego noża związanego z lotnictwem, ale się dopiszę.

@RNL resztę kojarzę ale co to jest, ten składany na samej górze?
"Złomiarz umysłów"

Offline RNL

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 14-09-2018, 20:38:00 »
Dzięki Mikko!
@slayers dance- zazdroszczę, fajna rzecz do kolekcji.

@Ajron, to jest składany nóż (lub dobra replika takiego) z zestawu przetrwania C-1 załóg latających USAF z II wojnych światowej

https://airandspace.si.edu/collection-objects/equipment-emergency-rescue-safety-and-survival-life-vest-type-c-1-equipment-0

« Ostatnia zmiana: 14-09-2018, 20:44:08 wysłana przez RNL »

Offline GarbatyAnioł

• Typowy Janusz nożownictwa, kiedyś zwali mnie Garbaty!
  • Opinii: (76)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Lepszy najgorszy flipper niż najlepszy kołek!!!
« Odpowiedź #5 dnia: 19-09-2018, 16:26:05 »
Russian pilots escape knife/tool from the MIG aircraft - znaczy do prucia poszycia płatowca :P

Knife of USSR Air Force Pilot, Soviet Air Forces - 1962.
« Ostatnia zmiana: 19-09-2018, 16:29:25 wysłana przez Garbaty »
Nie ma takiej rury na świecie,
której nie można odetkać

Offline Trak

• Opinii: (88)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 19-09-2018, 17:16:53 »
Jeśli logo się liczy, to:
Benchmade 740 Dejavoo z logo U.S. Air Force.

Offline RNL

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 20-09-2018, 22:13:24 »
Liczy się liczy...

A tutaj ze szkolenia survivalowego Tim Peake’a

https://goo.gl/images/txfYAa

Online SebaNH

• Opinii: (43)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 20-09-2018, 22:21:43 »
Muzeum historyczne ,heraklion .

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

Offline RNL

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 21-09-2018, 00:34:53 »
No proszę, clippoint ktoś zrobił temu Fallmesseru  :shades:

Dwa słowa o pomarańczowym nożyku z mojej kolekcji

Schrade-Walden Knife – Gemini

„The bright orange Schrade Walden pocketknife was carried by one of the Gemini XII astronauts (Jim Lovell or Edwin “Buzz” Aldrin) on their four-day orbital mission in November 1966. This was the last Gemini-mission. Spaceflight mission planners considered the possibility that a returning astronaut could land outside the planned recovery area, such as a jungle or forest. To be prepared for this situation, astronauts carried survival and signal equipment on their missions. During the Mercury program (1958-1963) most survival equipment was standard military issue. The Gemini (1962–1966) and Apollo (1963 – 1972) survival kits were not. A lot of the their contents were designed specifically for use by astronauts. Soviet cosmonauts from the Gemini-era were issued with machetes for the same reason.„

Jak widać, ten standardowy drugowojenny sprężynowy nóż spadochroniarzy zdobył sobie uznanie wsród planistów NASA i trafił na pokład wielu misji. Zachował się w doskonałym stanie egzemplarz z misji Gemini 6.
Jest to sprężynowy bocznie otwierany nóż z hakiem do cięcia linek spadochronu w okladzinach z tworzywa imitującego kość, barwionego na jaskrawy pomarańczowy kolor. Posiada uszko do linewki oraz blokadę spustu otwierającego nóż. Sam nóż otwiera sie anemicznie i bywa ze plungelock nie załapie i nie zblokuje go w otwartej pozycji, ale mozna dokończyć dzieła bezwładnościowo. Ciekawe jest uzasadnienie wyposażenia astroanutów w sprężynowiec. Otóż, w każdej kapsule wracającej na Ziemię była gumowa łódka typu dinghy boat, ktora napełniają się automatycznie gazem. Niestety, system był niedoskonały i w trakcie turbulencji podczas wchodzenia w atmosferę, lub, przyziemienia/wodowania, istniało ryzyko uruchomienia i nadmuchania łódki w kabinie, a sprężynowiec miał pozwolić jednoręczne się otworzyć żeby...przebić łódkę ratując załogę.

Moj egzemplarz pochodzi z wyposażenia śmigłowca Hue znanego z czasów wojny wietnamskiej. Zakupiłem go w zamkniętym szczelnie blistrze z folii jakby woreczku, napełnionym powietrzem - dzieki temu po wypadnięciu przypadkowo do wody nierozpakowany nóż nie tonął, poza tym powietrze było suche, wiec działało antykorozyjnie. Noż był mocno zakonserwowany smarem.
Data na woreczku 1976 rok. Nie mogłem się oprzeć i zrobiłem małą dziurkę, po czym wciągnęłam haust powietrza z czasu, gdy mnie nie było na świecie, amerykańskiego powietrza.  Miałem się dopiero na ziemi pojawić za dwa lata.
« Ostatnia zmiana: 21-09-2018, 01:40:38 wysłana przez RNL »

Offline RNL

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 22-09-2018, 00:57:18 »
Szkoda, że się krygujecie, przyjaciele...

Kandydatka na astronautkę Jessica Meir podczas szkolenia przygotowawczego i tracker, zdjecie- NASA

Offline Dominicus

• Opinii: (78)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 22-09-2018, 01:23:25 »
Ta wstydliwy naród,  szczególnie przed pizdą ciepającą topsa  czy inne gówno  w listewkę. Gdzie jest ten opis o którym wspominasz. Mocny wątek nie ma co.
"Bądź bliski, dla bliskich"

Offline RNL

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 22-09-2018, 01:59:02 »
Nie bardzo zrozumiałem tą wypowiedź. jeśli jednak  odrzucę podejrzenie o waginosceptycyźmie z twojej strony, to chyba chodziło o źródło zdjecia. Było wprawdzie podane, ale prosze

https://www.nasa.gov/content/astronaut-candidate-jessica-meir-1
« Ostatnia zmiana: 22-09-2018, 02:02:50 wysłana przez RNL »

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #13 dnia: 22-09-2018, 08:46:43 »
Ciekawe jaki nóż mniał gagarin hermaszewski?
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline RNL

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 22-09-2018, 10:20:10 »
Ciekawe jaki nóż mniał gagarin hermaszewski?

Mogę się zapytać czy miał osobisty, ale zdaje mi się, że poza mikrowydaniem Pana Tadeusza i zegarkiem led Unitry, (nie liczę zdjęć Breżniewa i Gierka, ziemi spod Lenino i takich tam rzeczy, które dostał na lot), nie miał innego wyposażenia osobistego.

A zestaw- zapewne któraś modyfikacja NAZ w wersji dla kosmnautów, z maczetą- kolbą, która już wystąpiła w tym wątku na materiale ze szkolenia Tim'a Peaka.

W NAZ-ach poza tym jest scyzoryk "Aviacionnyj"- klinga z backlockiem, bolster, tekstolit, piła. Poszukuję takiego w sensownej cenie.

https://picclick.com/Russian-Air-Force-Pilot-Survival-Aviation-Folding-Knife-123183530573.html#&gid=1&pid=1
« Ostatnia zmiana: 22-09-2018, 10:27:47 wysłana przez RNL »

Offline inox

• legenda polskiej outdoorowej blogosfery ;)
  • Opinii: (22)
  • Użytkownik knives.pl
    • vick - sprzęt i turystyka
« Odpowiedź #15 dnia: 22-09-2018, 17:50:07 »
W zestawie SRU-16/P występował mały scyzoryk wieloostrzowy w stylu "dziadkowego Case'a"

Początkowo pakowano tam noże rodzimej produkcji np. Ulster U.S.A., obecnie w zależności od roku produkcji/pakowania zestawu trafiają się tam noże produkcji chińskiej lub pakistańskiej - koszt pakietu w końcu musi być niewielki, więc zaczęto oszczędzać...

Wyposażenie kamizelek pilotów z lat 60-70 było lepsze (ale te zapewne były produkowane w mniejszych ilościach niż zestawy SRU-16/P).
Pojawiły się kamizelki SV-1, które zostały później zastąpione modelami SRU-21/P występowały w różnych wersjach i z drobnymi różnicami w wyposażeniu - pojawiły się szeroko na wyposażeniu podczas konfliktu w Indochinach - początkowo w kolorze sage-green dla pilotów samolotów USAF, następnie w kolorze oliwkowym po powiększeniu się ilości śmigłowców operujących nad dżunglą.
Różne rodzaje kamizelek survivalowych były na wyposażeniu rożnych jednostek i w różnym okresie czasu - bez konkretnych podziałów - choć np. SV-1 w tym okresie wydają się popularniejsze w lotnictwie morskim, a SRU-21 były jeszcze na wyposażeniu pilotów B-52 w latach '80, jak i w kolorze piaskowym pojawiły się  w latach '90.
Dodatkowe zamieszanie wprowadza fakt, że z braku w tamtym czasie tzw. kamizelek "taktycznych" były często przerabiane i dostosowywane do potrzeb działań naziemnych - zwłaszcza w jednostkach specjalnych i dalekiego zwiadu (MACV-SOG, LRRP)

Zasadniczo w ich składzie pojawiał się "nóż myśliwski" - drugi od góry na zdjęciu @RNL 'a- w skórzanej pochwie doszytej do kamizelki, oraz uniwersalny scyzoryk wieloostrzowy występujący również w innych zestawach (np. Type I Class III Survival Kit - z tego co wiem, stosowany do dzisiaj)

Na zdjęciu powyżej widać scyzoryk zawinięty w foliowy woreczek i zabezpieczony smarem - ewidentnie był tylko w składzie zamkniętego zestawu, jednak sama kamizelka zazwyczaj miała specjalną kieszonkę właśnie na nóż składany.

Lata '80-te przynoszą kolejne zmiany w wyposażeniu indywidualnym pilotów - pojawia się kamizelka SV-2, w której zestawie dalej jest nóż myśliwski, ale pojawia się mały nóż/hak do cięcia linek:

Jak coś mi się jeszcze rzuci na umysł to dopiszę, bo ja temat wyposażenia kamizelek survivalowych i pakietów spadochroniarzy armii Wujka Sama liznąłem trochę przy okazji zbieractwa innych fantów, więc zdjęcia hotlinkowane z sieci, ale może komuś przydadzą się takie informacje.
Cytat: mgr_scout
[...] w zasadzie każdy ultralightowiec jest minimalistą, ale to też oszołomy i fanatycy

Offline RNL

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 22-09-2018, 18:05:36 »
Dziękuję Ci @inox! Kawał niezłego opracowania.
Zestawy z "dziadkowym" scyzorykiem są  również na wyposażeniu naszego Lotnictwa, przyszły wraz z Herkulesami.

Wersje noża jak go nazwałeś myśliwskiego były mocno rozpowszechnione od czasu Indochin, również naziemnie wśród specjalsów różnej maści, jak piszesz.

Ale typowo powinno to wyglądać tak:

https://goo.gl/images/DdGqw9

U astronautów z kolei pojawił się w jego miejsce Randall.

W linku zdjęcia Randalla Gus'a Grissoma, wydobytego po latach z oceanu z kapsuły Liberty Bell7. Warto zwrócić uwagę na zachowanie tego noża i... regularnego scyzoryka wojskowego Camillusa wyciągniętego z tej samej kapsuły.

http://www.knifetalkforums.com/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=111309&page=all
« Ostatnia zmiana: 22-09-2018, 18:08:40 wysłana przez RNL »

Offline Mikko

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 22-09-2018, 18:52:00 »

Specwar zmodyfikowany dla potrzeb NASA w 1999, żeby astronauci mogli wygodnie otwierać paczki z jedzeniem.

Offline RNL

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 22-09-2018, 18:53:57 »
(Obrazek został usunięty z cytatu.)

Specwar zmodyfikowany dla potrzeb NASA w 1999, żeby astronauci mogli wygodnie otwierać paczki z jedzeniem.

Mod Guldan-Style, ale istotnie, tak było :)

Offline Mikko

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 22-09-2018, 19:08:57 »
Nie wiem czy nie daliby sobie rady po prostu z nożem combo? Albo skoro musi być taki hak to zrobić coś w stylu La Griffe z wycięciem - byłoby lżejsze, Specwar waży ze 140 gramów, a przecież przy wysyłaniu ludzi w kosmos istotne jest chyba by nie mnożyć zbędnych kilogramów wyposażenia.