Autor Wątek: Dlaczego nie robic noza z tarczy do metalu ?  (Przeczytany 530 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radekgsx

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
Dlaczego nie robic noza z tarczy do metalu ?
« dnia: 04-12-2018, 21:20:23 »
Witam , Jestem poczatkujacy i mam pytanie do fachowcow a jest ich tu nie malo . Mam kilka zużytych tarcz do ciecia metalu firmy Swedex Szwedzka stal i chcial bym cos z nich zrobic . Nie moge nigdzie znalezc nic na ten temat , tylko strzepki info ze nie wolno tarcz ze spiekami. Tylko dlaczego ??? Prosze o szersze wyjasnienie , jesli ktos wie i chce sie podzielic.  Dzieki za kazde info.

Offline kali

• edgy
  • Szef
  • Opinii: (90)
  • *
Odp: Dlaczego nie robic noza z tarczy do metalu ?
« Odpowiedź #1 dnia: 04-12-2018, 21:37:10 »
Bo takie tarcze są zrobione ze stali, która na noże się nie nadaje. Roboczą częścią jest twardy spiek, tarcza tylko go trzyma w odpowiednim miejscu.
There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #2 dnia: 04-12-2018, 21:59:18 »
Dobrze byłoby jednakowoż sprawdzić z czego się takie piły robi. Iskra, próbka kucia, hartowania. Jak dostałem pierwsze piły do kamienia z wieńcem diamentowym, też wątpiłem że się da.
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Online biathlon

• Opinii: (16)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 05-12-2018, 06:53:57 »
To nie tak do końca z tymi tarczami, nie wszystko do jednego worka. Są różne typy korpusów pił bo tak to się nazywać. Polska firma Faba robi korpusy pił z "czarnej" węglowej stali utwardzonej cieplnie. Korpus musi mieć odpowiednią sztywność i sprężystość aby wytrzymać naprężenia  podczas  dużych obrotów i prędkości cięcia. Dziś wieczorem podam typ tej stali orz jej parametry ocenicie sami.
Ale na przykład japońska firma Kanefusa (produkuje też dla Makity)produkującą chyba najlepsze piły na świecie  korpusy w części swoich produktów wykonane warstwowo.  I tu jestem ciekawy nożydła  z takiego korpusu.

Offline Krug

• knifemaker
  • *
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #4 dnia: 05-12-2018, 09:57:07 »
Taka "czarna" stal kiedyś nazywała się stalą węglową konstrukcyjną podwyższonej jakości podlegającą obróbce cieplnej, o ile mnie pamięć nie myli. Jak nie znamy gatunku trzeba próbować.

Uprasza się przenieść wątek do działu "knifemaking".
Krug-Noże.

Offline Radekgsx

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 05-12-2018, 11:59:11 »
Dzięki Panowie za podpowiedzi . Dzis poszukam katalogu Swedexa i moze znajde info z jakiej stali sa te tarcze . Sa dosc duze 450mm i 600mm srednica i 3,1 -4 mm grubosci . Kiedys z jednej wyciolem toporek ( bardzo twardy ten material do ciecia kątówką ). Zjechalem kilka cienkich tarcz ( w tym tez do inoxa) . Dla mnie to material do ciwiczenia i uczenia sie . Tylko jesli to totalny szajs to wolał by wiedziec zanim m cos zacznie wychodzic :) Pozdr. i czekam na kolejne info.

Offline Radekgsx

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 05-12-2018, 12:07:23 »
Czesc Krug moze wysle Ci taka tarcze zebys mogl sprawdzic i napisac czy jest cos warta ?? Pozdr.

Online biathlon

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 05-12-2018, 16:24:48 »
Wykonałem kilka telefonów do znajomych producentów narzędzi i co się okazuje. U nas w kraju nikt nie chce powiedzieć z jakiego dokładnie materiału produkują korpusy pił. Udało się uzyskać tylko  informację od technologów z Faba że korpusy do pił widiowych w Europie w dużej części  wycinane są z blachy z gatunku "stal stopowa sprężynowa".  Oczywiście mówimy  o piłach profesjonalnych a nie tych z marketu. Oryginalne piły Swedexa widziałem kiedyś w ostrzalni jednego z największych w naszym kraju tartaków i muszę przyznać że nie był to badziew a wysoka półka.
« Ostatnia zmiana: 05-12-2018, 16:28:42 wysłana przez biathlon »

Offline Krug

• knifemaker
  • *
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #8 dnia: 05-12-2018, 16:53:03 »
Czesc Krug moze wysle Ci taka tarcze zebys mogl sprawdzic i napisac czy jest cos warta ?? Pozdr.

Zważywszy na moje obecne zaangażowanie w nożoróbstwo, to raczej wyniki byłyby nie wiadomo kiedy.
Edycja:

Jak nie znajdziesz innego chętnego daj znać na pw pogadamy.
« Ostatnia zmiana: 05-12-2018, 16:54:59 wysłana przez Krug »
Krug-Noże.

Online biathlon

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 06-12-2018, 10:12:47 »
Sprawdzone u samego producenta od którego masz te tarcze. Robią głównie na 75CR1. Czyli sprężynowa węglowa to co ogólnie powiedzieli w Fabie. Dodatkowe info to takie ze ta stal jest lepszą odmianą ncv, w tym przypadku niech się fachowcy wypowiedzą czy tak jest.

Offline Krug

• knifemaker
  • *
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #10 dnia: 06-12-2018, 10:42:11 »
Sprawdzone u samego producenta od którego masz te tarcze. Robią głównie na 75CR1. Czyli sprężynowa węglowa to co ogólnie powiedzieli w Fabie. Dodatkowe info to takie ze ta stal jest lepszą odmianą ncv, w tym przypadku niech się fachowcy wypowiedzą czy tak jest.

I to już konkret.  Napewno da się z tego nożyk zrobić.
Krug-Noże.

Offline Flamberg

• Opinii: (3)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 06-12-2018, 10:46:29 »
A co to jest za stal ncv? Chyba NCV1.
I odpowiadając na pytanie: Nie, stal 75Cr1 nie jest lepsza od NCV1. Jest za to tańsza i dlatego panowie z tej firmy wciskają takie a nie inne info.
I nie będę się rozpisywał więcej, to nie są tanie rzeczy.
I to już konkret.  Napewno da się z tego nożyk zrobić.
A w jakim oleju hartujesz?
« Ostatnia zmiana: 06-12-2018, 10:49:25 wysłana przez Flamberg »

Offline Krug

• knifemaker
  • *
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #12 dnia: 06-12-2018, 11:53:00 »
Kolega Radekgsx jak sam pisze jest początkujący. Ma materiał za friko chce spróbować zrobić z niego nóż, aby nie ponosić kosztów, bo może się uda z jego umiejętnościami albo nie uda, albo po pierwszym nożu znudzi mu się i nie będzie już robił noży itd,itp.
Pomijam jakiej jakości nóż z tej stali wyjdzie, bo to nie jest ważne w tym momencie.  Niech sobie spróbuje.

Zasadniczo olej w jakim hartuję był olejem rzepakowym wybornym z biedronki. Dziś po dolewaniu wszystkiego co było olejopodobne w moim zasięgu, nie mogę określić dokładnie jaki to jest olej.
Krug-Noże.

Offline Radekgsx

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 06-12-2018, 11:55:13 »
Dzieki za pomoc ! Naprawde z was pomocmi fachowcy. Czyli mozna cos z nich dlubac :) ??Jeszcze jak by ktos odpowiedzial w jakim oleju hartowac :)

Offline Flamberg

• Opinii: (3)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 06-12-2018, 12:00:35 »
Na pewno nie w oleju rzepakowy z biedronki.
Kawałek jako takiej stali na nóż wcale nie kosztuje  dużo. 75Cr1 prosta w OC na pewno nie będzie, oczywiście jeżeli ma być poprawnie zahartowana.

Offline Radekgsx

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 06-12-2018, 12:00:42 »
I juz wszystko jasne . Jest dokladnie tak jak Krug napisales . A pytalem po to bo cos tam juz nich dlubalem ( cos do rzucania bardziej ) ale mysle nad czyms do krojenia :) a jak ten material mial by byc nic nie warty to szkoda czasu na dlubanie w nim. Czekam na katalog Swedexa bo tam tez mieli napisac co to za stal . Ale jak widac sa Szybsi fachowcy od katalogu. Dzieki bardzo za pomoc