Autor Wątek: Scyzoryki, noże i multitoole niemieckie: Handarbeit SOLINGEN i inne  (Przeczytany 10321 razy)

Kubitron i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline jakobym

• Opinii: (30)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: Scyzoryki, noże i multitoole niemieckie: Handarbeit SOLINGEN i inne
« Odpowiedź #260 dnia: 11-09-2019, 23:04:55 »
Bo link zamknięty przed końcem adresu. http://www.kosa.net.pl/augmulleg-sohne-patent-na-korkociąg - teraz wchodzi.
Przewiduj.

Offline D J G-D

• Opinii: (21)
  • Użytkownik knives.pl
  • "...paczoj z cego zyjys"
« Odpowiedź #261 dnia: 11-09-2019, 23:27:13 »
Bo link zamknięty przed końcem adresu. http://www.kosa.net.pl/augmulleg-sohne-patent-na-korkociąg - teraz wchodzi.

Ha! I wszystko jasne!
@Osos .... a może kolejna Enigma z takim właśnie korkociągiem??  8D

ED: Choć Enigma jest już spójnym/zamkniętym projektem.... ale może nowy?  ;>
« Ostatnia zmiana: 11-09-2019, 23:33:01 wysłana przez D J G-D »

Offline kostek.ok

• Opinii: (52)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #262 dnia: 12-09-2019, 00:02:01 »
Korkociąg na linku tak jak w moim , co do Enigmy z korkociągiem , to wolałbym z 2 ostrzami  ;-)

Offline D J G-D

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #263 dnia: 12-09-2019, 13:46:33 »
No! To pomarzyliśmy sobie trochę.....  ;)
----------------------------------------------------------------

A tymczasem - mój sobotni spacer po pchlim targu przyniósł jeszcze jeden egzemplarz, który zwrócił moją uwagę swoimi puncami:

OTHELLO -Anton Wingen Jr Solingen (w nierdzewce, okładkach z czarnego tworzywa i z dwoma ostrzami)

Nożyk jest po ciężkich przejściach, ma złamaną prawą okładkę i czubek ostrza głównego, pokrzywione linersy .... ale za to jego punce  8D są super! Kto wie, może kiedyś z czyjąś pomocą, a może samemu uda się przywrócić jego świetność?

Mój egzemplarz szacuję na lata 1922-1937 (bo zdecydowanie -szyja nie jest obcięta do linii prostej ;) ).

Ostrze główne (uszkodzone): szerokość ok. 9mm; grubość ok. 2,5mm - nierdzewka "ROSTFREI".
Ostrze dodatkowe- mocno zeszlifowane.
Rękojeść ma ok. 84 mm długości, linersy i nity z mosiądzu, okładki z czarnego tworzywa.
Sprężyna ostrza głównego działa jednotaktowo (4/10).

Punce:

___________________________________________________________________________________________________ ______________

O historii pisałem przy okazji innego Antona Wingena:
https://forum.knives.pl/index.php/topic,198685.msg2570173.html#msg2570173

A dodatkowo znalazłem dla marki Othello pomoc w datowaniu:

oraz firmowe potwierdzenie pocztowe z 1937 roku:

Linki:
https://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fdevothelloshop.hk02.computerline.hk%2Fimage%2Fcatalog%2Fdevothello%2Fab-3.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.othello1888.com.de%2Findex.php%3Froute%3Dinformation%2Finformation%26information_id%3D4&docid=5WgvjJnoaUM7TM&tbnid=0t6ET1f_xsLGrM%3A&vet=12ahUKEwjmk4Pl0sjkAhV55OAKHTCEB3g4rAIQMygxMDF6BAgBED4..i&w=1170&h=221&bih=764&biw=1600&q=othello%20solingen&ved=2ahUKEwjmk4Pl0sjkAhV55OAKHTCEB3g4rAIQMygxMDF6BAgBED4&iact=mrc&uact=8
http://www.solingen-internet.de/si-hgw/imprimatur/briefbogen.htm

« Ostatnia zmiana: 12-09-2019, 13:48:11 wysłana przez D J G-D »

Offline LordDisneyland

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #264 dnia: 12-09-2019, 13:52:03 »
@D J G-D - dzięki ci za niesienie kaganka nożowej oświaty w tłum. To chyba jeden z najbardziej interesujących wątków na forum, przynajmniej moim zdaniem- jako świeżak doceniam, ile się mogę tu dowiedzieć.

Rzecz jasna, chciałbym też wiedzieć, gdzież ty te pchle targi znajdujesz ;)

Offline D J G-D

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #265 dnia: 12-09-2019, 13:58:15 »
@D J G-D - dzięki ci za niesienie kaganka nożowej oświaty w tłum. To chyba jeden z najbardziej interesujących wątków na forum, przynajmniej moim zdaniem- jako świeżak doceniam, ile się mogę tu dowiedzieć.

Rzecz jasna, chciałbym też wiedzieć, gdzież ty te pchle targi znajdujesz ;)
Dziękuję za miłe słowa :)
Co do mojego źródełka to jest nim wiedeński pchli targ - Naschmarkt Kettenbrückengasse.
« Ostatnia zmiana: 12-09-2019, 14:12:56 wysłana przez D J G-D »

Offline kostek.ok

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #266 dnia: 12-09-2019, 14:22:13 »
Bardzo fajny , warto odnowić , robota jest najprostsza z możliwych , zwłaszcza że okładki trzeba wymienić , masz idealny materiał do nauki , przy okazji można wzmocnić sprężynę jak jest słaba , fajny będzie w czarnej lub brązowej micarcie  ;-)

Offline Osos

• Opinii: (353)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Pocket knife gentleman.
« Odpowiedź #267 dnia: 12-09-2019, 15:32:21 »
@D J G-D @kostek.ok też by mi się taka Enigma marzyła hehe :-).

Dzięki Daniel za kolejną wrzutkę.
Moje recenzje i opisy nożowe: www.kosa.net.pl

BYKOM-STOP! Tępmy e-analfabetyzm w Internecie.

Offline kostek.ok

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #268 dnia: 12-09-2019, 16:14:09 »
@D J G-D @kostek.ok też by mi się taka Enigma marzyła hehe :-).

A co to za problem ? zrobić takie samo ostrze z nacięciem na paznokieć z drugiej strony , tylko o innym profilu , np swayback , albo clip point , jedna zdaje się taka była , z innym ostrzem i złożyć nóż z dwoma sprężynami i 2 ostrzami ?
Dla mnie by coś takiego wystarczyło , jeszcze carbonowy , lub mosiężny bolsterek i drewno na okładce i brałbym jak cholera , jednoostrzową Enigmę mam , dla mnie rewelacja , choć nudna, bo zielona micarta i m390 ,  jeszcze muszę jakąś fajną sztukę dla ojca upolować na gwiazdkę  ;-)
Jedyna rzecz czego mi brakuje w Enigmie , to że nie ma puncy wybitej Enigma Poland , lubię strasznie takie wybijane punce , nawet jak to same napisy są bez obrazka , takie palone laserem napisy to pasują do  Benchmade lub Spyderco .

« Ostatnia zmiana: 12-09-2019, 16:17:12 wysłana przez kostek.ok »

Offline gregg13

• Opinii: (10)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #269 dnia: 12-09-2019, 20:14:34 »
Błędny wpis.

Do usunięcia.
« Ostatnia zmiana: 12-09-2019, 20:19:18 wysłana przez gregg13 »

Online Kubitron

• Opinii: (140)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • scyzoryki <3
« Odpowiedź #270 dnia: 13-09-2019, 00:30:57 »
Bardzo fajny , warto odnowić , robota jest najprostsza z możliwych , zwłaszcza że okładki trzeba wymienić , masz idealny materiał do nauki , przy okazji można wzmocnić sprężynę jak jest słaba , fajny będzie w czarnej lub brązowej micarcie  ;-)
Co masz na myśli "wzmocnić sprężynę"?
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Mój bazarek: https://forum.knives.pl/index.php/topic,177840.msg2017135.html#msg2017135
Ostrzę noże, naprawiam scyzoryki - mam dużo części do Gerlachów.

Offline Osos

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #271 dnia: 13-09-2019, 08:21:12 »
A co to za problem ?

Nie obraź się co teraz napiszę, ale zrób sam slipjointa to się dowiesz w czym problem, albo lepiej zrób min.5 sztuk jednocześnie... :-).
Już pisałem o tym w wątku o enigmach, zaczynając od innego profilu klingi, poprzez robienie znakowania w twardym, robienia podcięcia w twardym, pasowania jednocześnie więcej niż 10 sztuk, wrzucania zbyt dużej ilości napisów, nie podnoszenia kosztów kosmicznie by nożyk był dostępny dla większej ilości osób itd. TO NIE TAKIE PROSTE!

Offline kostek.ok

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #272 dnia: 13-09-2019, 15:12:07 »
Co masz na myśli "wzmocnić sprężynę"?
Podgięcie delikatne , w rękach , lub kombinerkami , można puknąć młotkiem jak gruba sprężyna od dużego scyzora , czasami inaczej się nie da , jak nie masz innej sprężyny na zamianę   ;-)

Nie obraź się co teraz napiszę, ale zrób sam slipjointa to się dowiesz w czym problem, albo lepiej zrób min.5 sztuk jednocześnie... :-).
Już pisałem o tym w wątku o enigmach, zaczynając od innego profilu klingi, poprzez robienie znakowania w twardym, robienia podcięcia w twardym, pasowania jednocześnie więcej niż 10 sztuk, wrzucania zbyt dużej ilości napisów, nie podnoszenia kosztów kosmicznie by nożyk był dostępny dla większej ilości osób itd. TO NIE TAKIE PROSTE!

Nie obrażam się , bo za co ?
Nie mam możliwości technicznych , żeby tak świetne ostrze zrobić , musiałbym to ręcznie piłować i do Polski wysyłać do hartowania , ze sprężyną dałbym radę ,choć nie była by taka ładna od wewnętrznej strony ,  tak samo z linersami , oraz pasowaniem i zmontowaniem tego do kupy , rozebrałem i złożyłem z różnymi modyfikacjami grubo ponad 100 scyzoryków , jak bym miał 2 sprężyny od Enigmy i 2 ostrza , to złożyłbym z tego 1 scyzor bez problemu , jestem tego raczej pewny , dlatego napisałem a co to za problem ?  chętnie spróbuję , dla mnie to świetna zabawa .
Zgadzam się z tym co piszesz , że weź i zrób sam slipa ,od podstaw ,  z takich materiałów jak Enigma , za takie pieniądze 105 € bodajże ? to i tak jest śmieszna cena jak za takie coś , naprawdę odniosłem takie wrażenie , jak dosyć niedawno dostałem swoją 1 Enigmę , pomimo , że musiałem poprawić tu i ówdzie , to jest ponoć egzemplarz z przed 2 lat chyba ? z 7 godzin szlifowałem micartę , aż się rodzina ze mnie zaczęła nabijać  ;-)
Trochę musiałem poprawić grzbiet ostrza , dlatego trochę sobie wyobrażam , że nie tak łatwo wyfrezować otwór na paznokieć , w tradycyjnej formie i to w twardym materiale , trzeba w sprzęt zainwestować , pewnie takiego sznita jak jest w np. Benchmade Proper to łatwiej jest zrobić ? ale to już strasznie wygląda ,a w hartowanym materiale to się puncy raczej nie wybija ? .
Chętnie bym kupił taką Enigmę z 2 ostrzami jak napisałem , za oczywiście odpowiednio wyższą cenę , dlatego że lubię takie konstrukcje z 2 ostrzami po jednej stronie , na osi może być mosiężny pin , żeby było łatwiej zmontować .
Wiem że to nie prędko i że w ogóle może się nie opłacać coś takiego zrobić ? może uda się kupić choć 2 sprężyny i 2 ostrza , jedno może być standardowe , a drugie sway back , tylko że by musiało być nacięcie na paznokiec po przeciwnej stronie , ostrza mogą być z różnych stali , najlepiej rdzewiejące  , dało by radę coś takiego kiedyś ?  ;-)

« Ostatnia zmiana: 13-09-2019, 16:27:40 wysłana przez kostek.ok »

Offline D J G-D

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #273 dnia: 17-09-2019, 13:20:21 »
Nie obraź się (...)
(...)Nie obrażam się , bo za co ?
(...)

Halo! Hola! Ale ja się obrażam!!!!!!   :mad:
Co to za przekomarzanie bez wrzucania fotek Solingenów?

Dawać mi tu zaraz wasze skarby!
@kostek.ok  - zdaje się, że miałeś "multitula" z fajnymi puncami? Kaufmann czy Otter??? -POPROSZĘ
@Osos - Ty chyba niedawno unikalnego F.HERDERa złowiłeś? Z pięknie wytłoczonymi okładkami??? -TEŻ POPROSZĘ

Nie zapomnijcie o zbliżeniach na punce!  ;> :rotfl:

Online Kubitron

• Opinii: (140)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • scyzoryki <3
« Odpowiedź #274 dnia: 17-09-2019, 14:37:12 »
Zboczeniec
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Mój bazarek: https://forum.knives.pl/index.php/topic,177840.msg2017135.html#msg2017135
Ostrzę noże, naprawiam scyzoryki - mam dużo części do Gerlachów.

Offline D J G-D

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #275 dnia: 17-09-2019, 14:45:19 »
O! I przy okazji @Kubitron pewnie też coś znajdzie ciekawego z ładną puncą solingenowską -TO TEŻ POPROSZĘ!
:D

Offline Osos

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #276 dnia: 17-09-2019, 15:39:29 »
To może Kaufamnn. Trzy bliźniacze modele.

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

Offline kostek.ok

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #277 dnia: 17-09-2019, 18:01:00 »

Zajebiste te Kaufmanny , chciałbym takiego Mercatora do używania  :slini:

Ode mnie niech będzie Otter :

Jeszcze może takie Lerche z węglówki :

Na 2 ostatnich zdjęciach jest jeszcze Protea 93 mm , bo Otter i Lerche są trochę mniejsze 90 - 91 mm .
Protea miała plastikowe czarne okładki , jedna była złamana , więc zrobiłem jej nowe okładki na próbę i tak zostało , nawet jej jakiś czas używałem :

Jeszcze taki Hartkopf z Diabełkami , nierdzewka w rogu , tylko takie zdjęcia mam innych nie będzie , bo przehandlowałem go dla Zmory :

Więcej nie dam rady , rękę mi odjęło  i musiałbym fotki porobić .

Offline LordDisneyland

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #278 dnia: 17-09-2019, 18:17:15 »
@kostek.ok   -Przyznam, że sam chciałbym nożyk w takich prowizorycznych okładkach. Dziwne, ale świetnie to wygląda- dobry miałeś pomysł!

A okładziny w Kaufmannach, zresztą w ogóle przedstawione noże- pierwszoklaśne. Zwłaszcza te Kaessbohrery, ale ja jestem stronniczy, bo mi się PistenBully tej firmy bardzo podoba, zresztą autobusy także  ;P

Offline D J G-D

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #279 dnia: 17-09-2019, 19:37:24 »
(...)
Ode mnie niech będzie Otter :
(...)
Jeszcze może takie Lerche z węglówki :
(...)
Jeszcze taki Hartkopf z Diabełkami , nierdzewka w rogu , tylko takie zdjęcia mam innych nie będzie , bo przehandlowałem go dla Zmory :
(...)
Dzięki Kostek!
Hartkopf świetny! Gdybyś kiedyś zrobił mu dokładniejsze fotki puncy, to uzupełnij proszę uhhhhmmm.... przehandlowany  :( (poprawna nazwa to: Hartkopf & Co Solingen "Teufelskerle")

(...)
Dzięki Arek!
Wolałbym F.HERDERa ale nie wybrzydzam ;)
Mają fajny patent z wtopieniem nazwy zamawiającego "reklamówkę" w okładki i ja też taką sztuką chciałbym się dziś pochwalić!

___________________________________________________________________________________________________ __________________

Reklamówka firmy HAHNENSTEIN-MEIDERICH z "paczki od Kostka":

Hugo Köller Solingen (w nierdzewce, okładkach imitujących masę perłową, z dwoma ostrzami)

Nożyk zwraca uwagę puncami z ostrza głównego - orzełek bardzo fajny a dodatkowo na drugiej stronie napis "Rostfrei" wykonany bardzo finezyjną czcionką- widzę taką pierwszy raz :D
Szacuję, że mój egzemplarz powstał po II W.Ś. - pomiędzy 1950-1991 rokiem.

Ostrze główne: długość ok. 63mm; szerokość ok. 10mm; grubość ok. 2,5mm, "pen blade" (chyba Kostek coś przeprofilował ;) ) - nierdzewka "ROSTFREI"
Ostrze dodatkowe: długości ok. 40mm.
Rękojeść (długość ok. 83mm): okładki wykonano z jasnego tworzywa imitującego masę perłową z wtopioną nazwą zamawiającego (HAHNENSTEIN-MEIDERICH).
Linersy i nity - mosiężne.
Sprężyna działa jednotaktowo, twardość 5/10.

Punce:

___________________________________________________________________________________________________ _________________________________________

Trochę historii

skrócona wersja z ważnymi dla mnie informacjami:
Głównie na podstawie opracowania @Osos   http://www.kosa.net.pl/r%C3%B3%C5%BCne-firmy-opisy-punce-historie

- Fabryka "HUGO KÖLLER Stahlwarenfabrik" założona w 1861 roku, a zarejestrowana w 1894 roku.
- Znak firmowy - orzeł trzymający w szponach brzytwę i nóż kuchenny, zarejestrowano w 1895 (1900?) roku i usunięto z rejestru w 1997 roku.
- TROIKA H.K.S.G. zarejestrowano w 1910 roku.
- Fabryka produkowała na potrzeby armii podczas I i II WŚ.
- Od 1942 uproszczono znak orła, a jego głowa została obrócona w prawo.
W tym czasie firma wykonywała dobrej jakości noże, scyzoryki, nożyczki, brzytwy czy narzędzia ogrodnicze, oznaczane prostym znakiem orla, bez dodatkowych napisów.
Firma została kupiona po zakończeniu II WŚ przez Puma-Werk Lauterjung & Sohn GmbH, ale produkcja była kontynuowana. Rozszerzono produkcję noży ogrodniczych, pił i narzędzi, również dla leśników.
Narzędzia z tych czasów oznaczane były orłem, ale już z nazwą firmy.
- Ostrza wyprodukowane przed 1991 r. mają logo orła.
-W 1991 roku firma została przęjeta drugi raz- firmę nabyła rodzina Hindrichs, która kupiła cale konsorcjum Puma-Werk Lauterjung & Sohn GmbH (Puma-Werk Lauterjung & Sohn GmbH & Co. KG Schneidwarenmanufaktur).

Marki zarejestrowane przez firmę: 'Aarwerk' (1913), 'Hygenie' (1912/13), 'Koeller' (1900), "Koller's" (1980s), 'Kriegsruf-Bahnfrei!' (1915), 'Plum' (1924-5), 'Parforce' (1904), 'Propaganda' (1925).

Obrazki punc również z opracowania Ososa (niestety bez datowania w jakim czasie je stosowano):

Firmowa papeteria:

Główne źródło:
http://www.kosa.net.pl/r%C3%B3%C5%BCne-firmy-opisy-punce-historie

Inne źródła:
http://www.archivingindustry.com/cutlers&toolmakers/razormakers.htm
https://www.messerforum.net/showthread.php?26516-Hugo-K%F6ller&p=216929#post216929
https://www.badgerandblade.com/forum/threads/question-about-hugo-koeller-solingen.504492/
http://www.dg.de/de/hersteller/Koeller-Hugo-Solingen
https://www.ansichtskartenversand.com/ak/92-Exlibris-Reklamowe-znaczki-etc/33617-Niemcy/8865182-Vertreterkarte-Solingen-Stahlwarenfabrik-u-Gesenkschmiede-Hugo-Koeller-Fabrikansicht-und-Fabrikmarke/?&currency=2
https://www.gut-rasiert.de/forum/index.php?topic=9583.0
https://www.google.pl/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fpics.meshok.net%2Fpics%2F117794313.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fstreetmarket.ru%2Fitem%2F117794313_%25D0%259D%25D0%25BE%25D0%25B6_%25D0%25A1%25D1%2582%25D0%25BE%25D0%25BB%25D0%25BE%25D0%25B2%25D1%258B%25D0%25B9_%25D0%25A1%25D1%2582%25D0%25B0%25D1%2580%25D0%25B8%25D0%25BD%25D0%25BD%25D1%258B%25D0%25B9_%25D0%259A%25D0%25BB%25D0%25B5%25D0%25B9%25D0%25BC%25D0%25BE_Hugo_K%25C3%25B6ller_Solingen_%25D0%2593%25D0%25B5%25D1%2580%25D0%25BC%25D0%25B0%25D0%25BD%25D0%25B8%25D1%258F_%25D0%25A0%25D0%25B5%25D0%25B4%25D0%25BA%25D0%25B8%25D0%25B9_%25D0%25A1%25D0%25BE%25D1%2581%25D1%2582%25D0%25BE%25D1%258F%25D0%25BD%25D0%25B8%25D0%25B5&docid=97nkRnk46ouBTM&tbnid=osRuzhznq9V6OM%3A&vet=12ahUKEwig4fiKvtfkAhUImxQKHUk6CMM4yAEQMyhhMGF6BAgBEGw..i&w=2043&h=1532&itg=1&bih=764&biw=1600&q=Hugo%20K%C3%B6ller%20Solingen&ved=2ahUKEwig4fiKvtfkAhUImxQKHUk6CMM4yAEQMyhhMGF6BAgBEGw&iact=mrc&uact=8
http://armasblancas.es/index.php/component/kunena/cuchillos/3487-hugo-koeller-nicker-jagdknife

« Ostatnia zmiana: 17-09-2019, 20:59:45 wysłana przez D J G-D »