Autor Wątek: Prośba o pomoc w identyfikacji bagnetu.  (Przeczytany 412 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcinos

• Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
Prośba o pomoc w identyfikacji bagnetu.
« dnia: 09-02-2019, 16:50:09 »
Witam.
Dawno, dawno temu, to znaczy gdzieś w 1979 roku, mój Tatko otrzymał w prezencie bagnet.
Podobno broń ta została znaleziona/wykopana we wczesnych w latach 70-tych. Bagnet nie miał już oryginalnych okładzin rękojeści. Zostały wkrótce dorobione i zachowały się do dzisiaj.
Niestety bagnet nie leżał na półce przez ostatnie 40 lat, ale był używany. Czasem jako narzędzie do skłuwania zwierzyny - niezliczone ilości zajęcy potrącone Maluchem na trasie Warszawa-Zamość.
 W międzyczasie bagnet był ostrzony, co prawda nigdy nie widział szlifierki, ale już pilnik i papier ścierny niestety tak.
Po puncy zostało wspomnienie. Pamiętam, jak bawiłem się nim w dzieciństwie.
 Ostatnio gdzieś się zawieruszył(podczas budowy warsztatu).
Znalazłem go i poddałem zabiegowi odrdzewiania elektrolitycznego. Wygląda nieco lepiej, ale nadal nie wiem, co to za bagnet. Profil przypomina "Radomiaka", ale znawca bagnetów ze mnie taki jak z kociej trąby gwóźdź.
Ktoś coś?

Offline hendaye

• Opinii: (32)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji bagnetu.
« Odpowiedź #1 dnia: 09-02-2019, 23:57:58 »
napracował się...
mi to wygląda na bagnet wz. 29
Zapraszam na wątek Darz Bór! Można poczytać o radości z zabijania i jak zabawna jest agonia, o alkoholu w trakcie polowania, straszenia postronnych bronią i o tym, dlaczego ceremoniał myśliwski jest śmieszniejszy niż pochód Lajkonika

Offline Marcinos

• Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 10-02-2019, 11:18:17 »
Dzięki.
Obstawiam, że to może być właśnie ten model. Okular nie jest ucięty, więc nie był dostosowywany do Mausera.
Ciekawe, jaka była historia tego bagnetu sprzed 1970. Tego niestety nigdy się nie dowiem.
W każdym tego typu narzędziu, zaklęta jest ciekawa historia, tylko, niestety nie zawsze da się ją wydobyć.

Offline zukuri

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
    • Takie tak moje koziki ...
« Odpowiedź #3 dnia: 15-03-2019, 22:54:51 »
Polski bagnecik wz. 29 do karabinów Mauser. . Niestety, stan nie jest idealny. Gdybyś chciał mu przywrócić wygląd pierwotny - zamień nity mocujące okładziny na właściwie wyglądające śruby i wytnij  w okładzinach otwór drenażowy. Mam nadzieję, że okładki są z drewna bukowego, jeśli nie  mu zrób takie.
 Pozdrawiam,
                                   Piotr.
Ech Kieleckie jakie cudne ...

Offline Somuowski

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 16-03-2019, 20:39:39 »
Panie pacjent jest w takim stanie że tu nawet dr Danny Mashall nie pomoże :).
« Ostatnia zmiana: 16-03-2019, 21:16:51 wysłana przez Somuowski »