Autor Wątek: japońskie kamienie naturalne  (Przeczytany 526 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pawelpksa

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
    • mój blog
japońskie kamienie naturalne
« dnia: 25-04-2019, 10:59:41 »
Panowie, Czy ktoś ma doświadczenie z naturalnymi kamieniami japońskimi do ostrzenia i wykańczania, najlepiej brzytew? Wciągnął mnie ten temat dość mocno i coraz bardziej wciąga. Mam tych kamyków już ładnych kilka sztuk. Ciągle testuje. Rozszyfrowuje także ich oznaczenia, nazwy, klasyfikacje. I jeszcze bardzie mnie to wciąga. To zupełnie inny świat w porównaniu do syntetyków. Nie mówię, że lepszy tylko o zupełnie innym charakterze - bardziej interesującym. Ale nie ma z kim wymienić doświadczeń, zapytać, porównać, rozpoznać, potestować. Na krajowych forach brzytwiarskich jakoś temat nie istnieje. Oczywiście barierą jest ich dostępność w Europie, ale może ktoś z szerszego kręgu w podobne zainteresowania.

Offline CICHY_S

• knifemaker
  • Opinii: (13)
  • *
    • Moje noże
Odp: japońskie kamienie naturalne
« Odpowiedź #1 dnia: 25-04-2019, 13:33:31 »
Na forum jest kolega @Kaminari który osobiście latał do Japonii i po kamyki i ma wiedzę jak się nie mylę.
Natomiast jeżeli chodzi o Tg to owszem używa się owych, ale to raczej taka ideafix, jednego kręci innego nie. Bo jeżeli chodzi o właściwości to temat rzeka jedni nie widzą różnicy inni uważają za najlepsze.

Offline pawelpksa

• Użytkownik knives.pl
    • mój blog
« Odpowiedź #2 dnia: 25-04-2019, 14:38:05 »
Ja planuje tam wyjazd ale to jeszcze za jakiś czas i nie tylko po kamienie... może do tego czasu mi przejdzie. Jakimś dziwnym biegiem tam maja taka koncentrację kopalni, a więc i klientów, a wiec i wiedzy, jak w całej Europie albo więcej.

Dzięki wielki za namiar.

Offline łuki

• FT Member
  • Opinii: (191)
« Odpowiedź #3 dnia: 25-04-2019, 20:28:34 »
Mam kamień wakasa lvl 4,5 do brzytew. Swojego czasu temat mocno mnie zainteresował ale ceny kamieni szybko ostudziły mój zapał.

Pochwalisz się jakie masz kamienie ? Jeśli możesz wrzuć zdjęcia.

Offline pawelpksa

• Użytkownik knives.pl
    • mój blog
« Odpowiedź #4 dnia: 25-04-2019, 21:50:44 »
Wrzucę zdjęcia w weekend - tsushima, motoyama/honyama, aiwadani i tez nieznane urobki Mizu Asagi i karasu. NO i seria botan-tenjyou-Mejiro-koma

Offline Kaminari

• knifemaker
  • *
  • 万象一切灰燼と為せ!
    • Kaminari Knives
« Odpowiedź #5 dnia: 25-04-2019, 22:05:20 »
Mam kilka naturali, zauważyłem że do węglówek są lepsze zwłaszcza do uwidaczniania różnych struktur stali, hamon itp.
Do nierdzewek stosuję tylko syntetyki i diamenty.
Negocjacje kończą sprzedaż. Jeśli klient zaczyna negocjować, znaczy że nie szanuje mojego czasu i nie zna mojej wartości.

Offline pawelpksa

• Użytkownik knives.pl
    • mój blog
japońskie kamienie naturalne
« Odpowiedź #6 dnia: 27-04-2019, 11:56:48 »
Próbuje rozpoznać przeznaczenie i pochodzenie tych czterech kamyków.

Umegahata, podobno bardzo twardy, ale ma duże pory, chyba raczej do dłut.Ostrzyłem na nim noże. Nie odważyłem się do brzytwy. Zastanawiam się czy nie może służyć do wyrabiania zawiesiny.

Ten także twardy i ostry, ale z dużymi porami. Podobnie, do tej pory użyłem tylko do noży.

Te dwa kamyki rozpoznałem co do użyteczności, są bardzo dobre do wykończenia brzytwy, jeden średnio twardy (jak na wykończeniowca, czacuje na LV4) a drugi bardzo twardy, jeden mizu asagi a drugi usu karasu, ale skąd (jakiej kopalni) one są nie wiem, kupione na ulicy w Kyoto. Tych używam dość czesto z zawiesiną włąsną, albo Aiwadani, a na końcu z wodą.

Mam inne, ale za dużo tego do ogarnięcia. Może w niedziele uda mi się zrobić zdjęcia.
« Ostatnia zmiana: 27-04-2019, 12:34:19 wysłana przez pawelpksa »

Offline łuki

• FT Member
  • Opinii: (191)
« Odpowiedź #7 dnia: 28-04-2019, 08:49:46 »
@pawelpksa dzięki za foty - zawsze chętnie pooglądam zdjęcia czy poczytam o kamieniach także czekam na foty reszty twoich zbiorów

Offline pawelpksa

• Użytkownik knives.pl
    • mój blog
« Odpowiedź #8 dnia: 28-04-2019, 15:03:12 »
Jeden po drugim to się nie da. Jest zbiorczo, większość.
Jeżeli ktoś umie zinterpretować te dwa jasne porowate kamyki z poprzedniego postu z numerkami to proszę o pomoc (tu są w górnym prawym i dolnym lewym rogu).

Offline pawelpksa

• Użytkownik knives.pl
    • mój blog
« Odpowiedź #9 dnia: 04-07-2019, 10:25:10 »
Ostatnio mój zestaw kamieni japońskich powiększył się o kolejne dwa pełnowymiarowe wykończeniowce Aiwadani. Poniżej filmik.
Myślę redukować kamieniołom (oczywiście częściowo). Więc jeśli ktoś byłby zainteresowany którymś z szerokiej kolekcji to proszę na PW. Zawsze mogę pożyczyć daną sztukę do wypróbowania samemu.

Offline CICHY_S

• knifemaker
  • *
    • Moje noże
« Odpowiedź #10 dnia: 14-07-2019, 09:01:31 »
Trochę off topu....
Pawle widzę że zafiksowałeś się na Japonię. Bardzo fajnie każdy coś ma. Polecam Ci kanał na YouTube "Ignacy z Japonii" młody chłopak opowiada o Japonii w szerokim temacie, młody Japończyk który moim zdaniem zajebiście mówi po polsku.
Zdrówka .

Offline pawelpksa

• Użytkownik knives.pl
    • mój blog
« Odpowiedź #11 dnia: 14-07-2019, 13:27:42 »
Dziękuje, na pewno skorzystam jak tylko będę miał sensowny sygnał. Kiedyś byłem zafiksowany, myślałem ze to nie wróci, a jednak. ... poprzez TG

Offline empik7

• Opinii: (2)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 15-07-2019, 21:36:09 »
porozmawiaj z Grzegorzem Gola:

pisał też posty u nas na knives.pl o kamieniach japońskich do ostrzenia noży w dziale ostra kuchnia albo Lokal pod pękniętą omegą (nie umiem znaleźć na szybko)

Ma na tyle dużą wiedzę o kamieniach naturalnych że w kwestii ostrzenia brzytew może pomóc - tak sądzę.
"Widok czarnego kota przecinającego drogę oznacza, że zwierzę dokądś idzie."            Groucho Marx

Offline pawelpksa

• Użytkownik knives.pl
    • mój blog
« Odpowiedź #13 dnia: 16-07-2019, 12:25:02 »
Pocieszny ten Ignacy.
Grzegorz, super, ale jednak skupia sie na nozach i syntetykach. Ale poszperam dalej.

Offline kamel828

• Opinii: (7)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
    • TTB Poznań
« Odpowiedź #14 dnia: 16-07-2019, 22:38:14 »
Lata temu na japończykach naostrzył mi brzytwę bodajże Damian z Łodzi. Spróbuję jutro przypomnieć sobie hasło do forum brzytwy.org i może w skrzynce są jeszcze wiadomości od niego, pisał jakich kamieni używał. Poszperaj na tamtym forum, z tego co pamiętam troszkę o nich pisał.
Nigdy nie ufaj kobiecie która nie pierdzi, w najlepszym razie jest cyborgiem. W najgorszym będzie tego samego oczekiwać od ciebie.

Stowarzyszenie TTB Poznań

Offline pawelpksa

• Użytkownik knives.pl
    • mój blog
« Odpowiedź #15 dnia: 17-07-2019, 14:03:41 »
Dochodzę do wniosku, że nie ma szans znaleść eksperta kamieni naturalnych japońskich w kraju. Nic nikomu nie ujmując. Jest prosta bariera - koszty. Ile kamieni może mieć jedna osoba? 5-10-15? to już zbędny majątek. To dalej przy mnogości kamieni japońskich jest niczym. Widać na forach i youtubach takie zjawisko. Pasjonaci takich kamieni mają ciągły ruch w swojej kolekcji, kupują, testują, nagrywają i SPRZEDAJĄ by mieć miejsce na nowe. Czyli wniosek lub hipoteza jest taka, że jak ktoś sprzedaje to jest szansza, że przez jego ręce przechodzi na tyle dużo kamyków, że może się wypowiedzieć o jakimś konkretnym kamyku k(kopalnia, warstwa) który mam lub chcę kupić.

Offline kamel828

• Opinii: (7)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
    • TTB Poznań
« Odpowiedź #16 dnia: 17-07-2019, 18:48:36 »
Dobrze kojarzyłem, Damian z okolic Łodzi, na tamtym forum ma/miał nick - degotia. Widzę, że pisałeś w wątku o japońcach, więc na pewno widziałeś jego wypowiedzi. Napisz, może Ci odpisze, w kwietniu zaglądał na forum  :rotfl:
Nigdy nie ufaj kobiecie która nie pierdzi, w najlepszym razie jest cyborgiem. W najgorszym będzie tego samego oczekiwać od ciebie.

Stowarzyszenie TTB Poznań

Offline pawelpksa

• Użytkownik knives.pl
    • mój blog
« Odpowiedź #17 dnia: 18-07-2019, 10:06:58 »
tak, dzieki, degotie kojarze