Autor Wątek: Pterois  (Przeczytany 518 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline petrus

• knifemaker
  • Opinii: (0)
  • *
Pterois
« dnia: 04-09-2019, 19:56:37 »

Offline ryuu

• Opinii: (4)
  • Nowy użytkownik
  • *
Odp: Pterois
« Odpowiedź #1 dnia: 04-09-2019, 20:46:18 »
WOW..Zajebisty, w pełnym tego słowa znaczeniu..Gratulacje..Jeszcze gdyby były technikalia,to była by pełnia szczęścia..

Offline petrus

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 09-09-2019, 20:47:47 »
Trochę brakowało czasu na opis. Pterois czyli skrzydlica, nawiązanie do wzoru damastu i części materiałów związanych z morzem.
Nóż o klindze z damastu piórkowego kuty dodatkowo w sanmai z obcym piórem w środku z trzech gatunków stali, rękojeść z nazwijmy to zmineralizowanego drewna, pochwa ze strusia ze wstawką z czarnej raji .

Offline LordDisneyland

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 10-09-2019, 01:48:05 »
Ten nóż wygląda, jakby się urodził, a nie został zrobiony.

Szczere gratulacje. Mógłbyś napisać jeszcze o wymiarach?

Offline petrus

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 11-09-2019, 21:24:33 »
Znalazłem projekt bo to realizacja z przed ponad roku. Długość 220 mm, klinga 110 mm, rękojeść 110 mm, szerokość 30 mm, grubość 6,5 mm. Dość twardy bo w środku NC5 .

Offline pawelmomo

• knifemaker
  • Opinii: (36)
  • *
  • ...dziadostwo!!!!
« Odpowiedź #5 dnia: 11-09-2019, 21:36:44 »
Bardzo piękna praca. Materiał rękojeści pierwsza liga.

Offline urbinek

• Szlifierz kupnych płaskowników
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 11-09-2019, 22:40:59 »
Jaka kompozycja stali?

Offline petrus

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 15-09-2019, 23:11:33 »
Bardzo dziękuję za pochlebne opinie, ale zdaje sobie sprawę z tego, że projekt odbiega od kanonów, ale może przez to jest bardziej interesujący i na dłużej zapada w pamięci. Zawsze cenię sobie inność materiałów, a sama natura podsuwa nam nieskończenie wiele pomysłów na formę czy kształt. Projekt trudny i pracochłonny w realizacji na każdym niemal etapie. Damast piórkowy z sanmai, wymagający materiał i kształt rękojeści a i sama pochwa z twardą do przeszycia kostną wstawką z raji zajęły sporo czasu tej realizacji.
Stale to wspomniana NC5, 50 HS i chyba NC6, głowną rolę odgrywa tu oczywiście NC5 bo daje się hartować jak nic innego.

Offline depravedsouls

• Opinii: (39)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Jest OK, bycie białym.
« Odpowiedź #8 dnia: 16-09-2019, 01:33:48 »
Intrygujący
Czasy inne - pomidorka nie tnie , oj a 500 stów dałem . Tam się żyło nożem i nikt nie biadolił . Orcanus

Offline Ajron

• Suma wszystkich błędów
  • Opinii: (109)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Wszyscy jesteśmy piratami
    • Auto Pomoc Dzik
« Odpowiedź #9 dnia: 16-09-2019, 12:13:37 »
@petrus , pojawienie się Twojego kolejnego noża to jest zawsze dla mnie wydarzenie. Bardzo ciekawy.
"Złomiarz umysłów"

Transport maszyn, dźwig HDS do 10 ton, pomoc drogowa Zachodniopomorskie

http://autopomoc-dzik.pl/

Offline petrus

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 16-09-2019, 21:38:33 »
Podobnych wydarzeń w ciągu roku jest zaledwie kilka, bo prawo serii na szczęście mnie nie dotyczy. Można w jednym czy kilku modelach dojść do perfekcji wykonania, można usprawnić i znacznie przyspieszyć cykl produkcyjny co ma też pozytywny aspekt bo produkujemy więcej i może też więcej zarabiamy. Zawsze jednak ogromne znaczenie miały i mają dla mnie zarówno wyzwanie wiążące się z każdą kolejną realizacją jak i wielka przyjemność z tego co powstaje w pracowni każdego dnia.

Online szenkx

• Opinii: (10)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Tekst osobisty
« Odpowiedź #11 dnia: 16-09-2019, 22:37:23 »
Zupełnie nie dla mnie. Nawet specjalnie nie podoba się, ale kurde, chciałbym mieć taki.
Jigi są dla pedałów, prawdziwy mejker wali z ręki.

------------------------------------------------------------------
The bird of Hermes is my name eating my wings to make me tame.

Offline Tekton

• knifemaker
  • Opinii: (11)
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 17-09-2019, 15:14:34 »
... ogromne znaczenie miały i mają dla mnie zarówno wyzwanie wiążące się z każdą kolejną realizacją jak i wielka przyjemność z tego co powstaje w pracowni każdego dnia.

Mam dokładnie tak samo, tylko niestety nie każdego dnia mam czas na takie przyjemności :(

Co do nożyka to forma dość swobodna, chciałoby się powiedzieć niedbała, ale przy tej klasie wykończenia trzeba założyć że takie było zamierzenie. Mimo tej może nazbyt nonszalancji formy, mam wrażenie, że w ręku trzyma się jednak nieźle i wrażenie z normalnego użytkowania może być korzystniejsze od wrażenia estetycznego. Nie żeby nóż był brzydki, ale nie potrafię powiedzieć czy jako całość mi się podoba bo detale miód - malina, niewątpliwie nóż ma to coś co sprawi że będzie pamiętany. 

Offline petrus

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 17-09-2019, 22:37:43 »
Pterois to wbrew pozorom jeden z trudniejszych i pracochłonnych nie grawerowanych noży jakie wykonałem. Projekt podyktowany był niezwykle rzadkim materiałem rękojeści i jego nietypowym kształtem. W ciągu trzydziestu pięciu lat pracy, mam okazję oprawiać go zaledwie drugi raz. Pięknie się szlifuje i poleruje ale nic ponadto, bo sami widzicie jak wygląda po przecięciu babole i sęczki, a gałązka jest stosunkowo niewielkiej średnicy. Wąsy rękojeści muszą maksymalnie ściśle przylegać do materiału już na etapie odkuwania bo piłowanie i modelowanie mieszanki resora i rylca grawerskiego to masakra, a jak tu pasować na gorąco... tylko siwy dym. Jak wiercić dokładnie stal pod nity, która po zahartowaniu ma 67 HRC i nawet odpuszczona kruszy wiertła kobaltowe.
To tylko kilka przykładów żeby przybliżyć coś co nam umyka gdy patrzymy ale nie widzimy.
Nie zawsze mam czas żeby się rozpisywać a różnie bywało to interpretowane, bo sami wiecie że na forum lubi zebrać się kilka piesków, które szczekają ale same nie wiedzą do czego. To może zaległe wyjaśnienie dlaczego za rzadko i za mało wstawiam.
Rękojeść mimo dziwacznego kształtu, leży dobrze ale raczej w prawej ręce.
Czy się podoba, czy musi ...  O obrazie malarza powiedzieć ładny to jakby nic nie powiedzieć.
Intrygujący i to jest to

Offline swatch

• Opinii: (13)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 17-09-2019, 23:03:43 »
Tworzysz piękne rzeczy . Gratki :)

Offline petrus

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 18-09-2019, 21:33:54 »
Dzięki raz jeszcze.
W głębi duszy nie spodziewałem się zwłaszcza po tym nożu, bo można o nim powiedzieć intrygujący, ale sam nie wiem czy ładny. Generalnie coś jest ładne lub nie, ale tu powiedziałbym raczej że starałem się zrobić go po prostu dobrze.
A tak w ogóle, to jeśli Wszechmogący dopuści to czasem coś mi się wydarzy.   

Offline Ziemo

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 21-09-2019, 10:49:02 »
Projekt bardzo ciekawy i intrygujący  :)
Wykonanie, wiadomo pierwsza liga.
Chciałbym jeszcze dopytać konkretnie co to za materiał na rękojeści, i gdzie pozyskany.
Czy jest to jakaś forma czarnego dębu? w jakich warunkach powstaje?
Pozdrawiam