Autor Wątek: SOG Terminus XR  (Przeczytany 343 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wieloryb7

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
SOG Terminus XR
« dnia: 21-10-2019, 11:35:54 »
Witam serdecznie.
Przy poszukiwaniach lekkiego foldera EDC w cenie 200-300zł max natknąłem się na nowy model SOGa - Terminus XR.
https://sogknives.com/terminus-xr/
Na zachodnich portalach zbiera dobre i bardzo dobre opinie.  Do dostania jest nowy za 280zł na gotowo w PL, czyli identycznie praktycznie jak w USA (70usd), co nie jest takie oczywiste przy innych markach,
gdzie zwykle w PL są sporo droższe...
Początkowo nawet zastanawiałem się nad małymi modelami Benchmade bliżej 500zł, ale stwierdziłem, że nie ma sensu wydawać tyle kasy na nóż, który nie będzie zbyt ostro katowany, natomiast polecany wszędzie RAt-1 czy nawet 2 wydaje się za ciężki...

Czy ktoś z Was może użytkuje nowego Terminusa XR ( ostatni wypust jest na G10 +carbon)? Największe mam obawy co do ostrzenia CTS BDZ1 ( D2).  Znalazłem opinie, iż nie jest zbyt łatwo na tym polu, a doświadczenia zbytnio nie posiadam...  Przy okazji, jaka byłby najlepsza forma ostrzenia takiej stali, jeśli zdecyduje się na zakup?

Dzięki za rady i pozdrawiam,
Marek

Offline GarbatyAnioł

• Typowy Janusz nożownictwa, kiedyś zwali mnie Garbaty!
  • Opinii: (98)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Lubię CF i jebać foty z netu FZN®
Odp: SOG Terminus XR
« Odpowiedź #1 dnia: 21-10-2019, 11:47:27 »
@piotrokonski2  miał lub ma
Nie ma takiej rury na świecie,
której nie można odetkać

Offline kapfryd

• krulewicz
  • Opinii: (276)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 21-10-2019, 12:00:41 »
Co do stali to CTS-XHP ma być chyba bardziej nierdzewną D2. Warto też mieć na uwadze, że CTS-BDZ1 to też nie CTS-BD1 ani CTS-BD1N, które są w jakiś tam sposób lepsze. Do EDC jednak jest ona w pełni wystarczająca, moim zdaniem, to taki poziom mniej więcej AUS8.

Abstrahując jednak od akademickich dyskusji o stalach to folder jest bardzo przyjemny - implementacja AXIS locka w wydaniu SOG-a jest bardzo dobra, lepsza niż w niektórych Benchmade'ach. Sam nóż też wykonany bardzo przyzwoicie, super leży w łapie no i ma świetny klips.

Generalnie, jak się podoba to bierz - w zwykłym codziennym użytkowaniu i tak większej różnicy nie zauważysz w stali (czy to BD1, czy BDZ1 czy BD1N).
( ͡° ͜ʖ ͡°) "A Delica is still a better weapon than a keyboard and sour attitude" Michael Janich

Offline wieloryb7

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 21-10-2019, 12:23:46 »
Nie jestem specjalnie fanem carbonu, ale ogólnie to nóż mi się podoba.   Szczególnie w tej przyzwoitej cenie 280zł.  Za ok 400-420zł mógłbym się skupić na Banchmade Bogout z 2 ręki, praktycznie nówka. Dużo lżejszy jest, to fakt, stal raczej porównywalna- S30V, bez flipera, no ale de facto to jest i tak o 50% drożej...
A jak z ostrzeniem tej stali CTS?

Wg strony SOGa stal BD1 jest w starszym modelu, z G10 bez carbonu - co ciekawe o 10g lżejszym -
natomiast BDZ1- W nowszym modelu podanym wcześniej - z wykończeniem stonewashed.   Jeszcze wypuścili zieloną i bordową wersję na D2 w międzyczasie.

Czy warto zatem iść w starszy model ( w PL widzę go 10zł ledwie drożej)  z BD1?  -  z tego co widzę, to ma nieco inny kształt i wykończenie ostrza . No i wielki napis SOG na rękojeści.
Dobra - teraz widzę, że te starsze modele nie posiadały blokady XR , więc coś dodali, za cenę nieco słabszej stali, aby utrzymać cenę...

Offline kapfryd

• krulewicz
  • Opinii: (276)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 21-10-2019, 12:44:52 »
Tylko nie zauważyłeś, że ten który wkleiłeś to SOG Terminus (bez XR), a zatem slipjpoint - scyzoryk bez blokady. Terminus XR chyba tylko w BDZ1 i D2 jest.

Ale to mówię, różnice są w numerkach, w codziennym użyciu nie powinieneś ich odczuć nawet. Jak się podoba, to kupuj  :shades:
( ͡° ͜ʖ ͡°) "A Delica is still a better weapon than a keyboard and sour attitude" Michael Janich