Autor Wątek: victorinox/ Misono / TOJIRO / Fujiwara Kanefusa / Fuji Gyutou 300 zł  (Przeczytany 633 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline elmastero

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
Witam
Planuję kupić prezent w postaci noża. Nóż będzie stosowany "tradycyjnie" w kuchni i ma się szybko nie tępić. Początkowo budżet wynosił 200 zł i wybór padł na victorinox 5.2003.22. Z czasem czytając forum natrafiłem na japońskie noże które są droższe, ale ich wygląd mi się spodobał (wymienione niżej)
Moje pytania brzmią:
Czy warto do nich dopłacać?
Czy użyta stal jest warta swojej ceny? (chodzi o ostrość)
Lepiej zostać przy Vicku i kupić kamienie wodne?

1)Japoński nóż kuchenny Fuji Gyutou 210, 58 HRC
https://japan-knives-tools.pl/japonski-noz-kuchenny-fuji-gyutou-210-58-hrc-p-131.html?products_id=131
długość ostrza: 210mm
materiał: stal nierdzewna molibdenowa (58 HRC)
Cena: 219,00 zł

2)Misono Molybdenum Steel Series Gyuto
https://japanesechefsknife.com/collections/misono-molybdenum-steel-series/products/misono-molybdenum-steel-series-gyutogyuto180mm-to-gyuto360mm-8-sizes
długość ostrza: 180mm
materiał: AUS-8 Molibden wanadowa stal nierdzewna (57-58 HRC)
Cena: ~300 zł

3)Tojiro DP 3 GYUTO 180mm
https://hamono.pl/pl/tojiro-dp-3-a1/90-tojiro-dp-3-gyuto-180mm.html
materiał: stal wysokowęglowa + miękka stal 13-CHROME (~60 HRC)
Cena: 249,00 zł

4)Fujiwara Kanefusa FKM Series Gyuto
https://japanesechefsknife.com/collections/fujiwara-kanefusa-fkm-series/products/fujiwara-kanefusa-fkm-series-gyuto-japanesechefsknife-com?variant=28871167747
materiał: AUS-8 Molibden wanadowa stal nierdzewna (57-58 HRC)
Cena: ~267 zł

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam

Offline Cheeba

• Użytkownik knives.pl
  • **
Hej,
Mam tego Vicka i mam też Fujiwara, ale wersje FKS bodajże z wgłębieniami.

Z tych dwóch Vicka już prawie nie używam w ogóle :)
Tego FKS nawet chciałem sprzedać, bo mam już nową zabawkę, ale nadal świetnie służy.
Moim zdaniem warto dorzucić. Pozostałych nie znam ale myślę, że będą lepsze nawet patrząc na poziom hartowania, tzn są wyżej hartowane więc i dłużej bę∂a ostre. Oczywiście jak przekażesz czego nie robić z nimi.

Online kubus

• Opinii: (19)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
Nie miałem z nimi do czynienia, ale brałbym tego co ma 60hrc. Stale górnolotne to nie są, to chociaż tego twardszego bym brał

Wysłane z mojego LM-G710 przy użyciu Tapatalka

Offline elmastero

• Świeża krew
  • *
Hej,
Mam tego Vicka i mam też Fujiwara, ale wersje FKS bodajże z wgłębieniami.

Z tych dwóch Vicka już prawie nie używam w ogóle :)
Pana zdaniem z tych czterech wymienionych noży który by się nadał (ze względu na trwałość ostrości)? A może coś Pan poleca do 300 zł wraz z wysyłką?

Offline Motorhead5

• Świeża krew
  • *
Posiadam Santoku Victorinoxa i Tojiro DP3. Z tych dwóch Tojiro jest dla mnie zdecydowanie przyjemniejsze w użytkowaniu, lepiej wyważone i zauważalnie dłużej trzyma ostrość.

Offline Cheeba

• Użytkownik knives.pl
  • **
Pana zdaniem z tych czterech wymienionych noży który by się nadał (ze względu na trwałość ostrości)? A może coś Pan poleca do 300 zł wraz z wysyłką?
Tak jak powiedziałem używałem obydwu już od kilku lat i odkąd dotarł do mnie ten Fujiwara, to Vicka prawie nie używam. Ma co prawda szersze ostrze, ale ten Fuji jest wystarczający. Ja jednak używam tego w rozmiarze 210mm i do kuchni jest w sam raz i takiego mogę polecić z czystym sumieniem.

Innych nie polecam, bo w tej cenie mam tylko ten nóż.
Pamiętaj też, że przy zamówieniu z Japonii najpewniej przyjdzie Ci zapłacić cło i VAT więc bierz to pod uwagę. Może nie 100% na pewno, ale to wysokie prawdopodobieństwo. Nie wiem czy Pan Koki - z jcknives wysyła noże jako prezenty czy coś z mniejszą wartością, ale wiem, że urzędy obecnie pilnują tematu. Mój ost nóż z jp oczywiście trafił na cło. Było to rok temu i nie sądze by było inaczej. Pewnym rozwiązaniem więcj jest zamówienie w PL, co sprawi, że nie zaskoczą Cię koszty.

Ale gadu gadu, ja polecam Fujiware :) Bo znam i używam.

Spojrzałem jeszcze na to co na rynku i 21cm już w tej cenie nie kupisz, zatem zostaje 18 co i tak jest niezłym kawalkiem stali :)

Pamiętaj też, żeby przekazać obdarowanemu, że jeśli ma długo służyć to nie zmywamy w zmywarce, nie kroimy na deskach innych niż drewaniane i plastikowe etc. No i pytanie czy jak już trzeba będzie to jak z ostrzeniem? :)) No ale na pewno będzie zadowolony/zadowolona i będzie to dobry początek z nożami z prawdziwego zdarzenia :) Później to już z górki :)
Pozdrawiam

Offline elmastero

• Świeża krew
  • *
Koniec końców kupiłem inny nóż z polskiego sklepu: Kai Wasabi Black 6720c.
amiętaj też, żeby przekazać obdarowanemu, że jeśli ma długo służyć to nie zmywamy w zmywarce, nie kroimy na deskach innych niż drewaniane i plastikowe etc. No i pytanie czy jak już trzeba będzie to jak z ostrzeniem? :)) No ale na pewno będzie zadowolony/zadowolona i będzie to dobry początek z nożami z prawdziwego zdarzenia :) Później to już z górki :)
Dzięki za radę. Na pewno ją przekaże.
Pozdrawiam

Offline JureXXX

• Nowy użytkownik
  • *
Miło będzie poczytać opinie obdarowanego o tym nożu :)