Autor Wątek: SOG VISIONARY II folder prawie idealny?  (Przeczytany 316 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline donGÓRALesko

• Opinii: (4)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • A-TEAM
SOG VISIONARY II folder prawie idealny?
« dnia: 24-03-2020, 15:40:28 »
SOG VISIONARY II folder prawie idealny?

Czołgiem :D

Niestety z góry przepraszam za zdjęcia i ich jakość ale nie mam/miałem nigdy sprzętu
ani umiejętności do fotografii a że już go nie mam to dysponuję tylko tym czym mogę się podzielić

Przedstawienie
Na wstępie wypadałoby się przedstawić, ponieważ jakoś oficjalnie nie było okazji i sposobności.
Jestem Tomek oficjalnie z wami parę lat nieoficjalnie naście (czasy jeszcze netu na modem)
Należę do umysłów ścisłych tak więc wybaczcie błędy jakie mogą się wkraść, ponieważ orłem
 z polskiego nigdy nie byłem ale maturę udało się zdać :D
Noże były ze mną od zawsze a że jestem wychowany na Rambo (nie tylko film), Commando,
Terminatorze, Amerykańskim Ninji, MacGyverze, Air Wolfie… to jak gdzieś pojawiało się ostre
narzędzie to gały robiły mi się od razu jak 5zł

Początek
Pierwsza moja styczność z firmą SOG miała miejsce podczas oglądania Terminatora 2: Dzień Sądu
Mając kilka lat widząc Bowie w rękach Sarahy Connor śliniłem się jak dziecko na widok wielkiego
Lizaka (ewentualnie ksiądz na widok młodego ministranta) i chciałem wiedzieć co to jest i jak to
zdobyć… Parę lat później recenzja i opis w gazecie militarnej Przeglądanej w empiku czy na dworcu
w Poznaniu dały mi odpowiedź i tak poznałem markę SOG, która jest tak stara jak ja :P

Wstęp
Przyszedł czas, że zapragnąłem noża z VG-10 po analizie rynku i selekcji
(w związku z tym, ze jestem mańkutem parę projektów musiałem odpuścić)
Wybór padł na Endurę a że miałem możliwość pomacania jej w Poznaniu w Browarze
w sklepie militaria.pl (którego już tam nie ma) pomimo, że ni lubie BL wygląd przypadł mi do gustu
Ochoczo wszedłem do sklepu i od razu poprosiłem o pokazanie Kleszcza… I tu czar prysł
Niestety to nie moja bajka. Cóż tak bywa (dobrze, ze nie kupiłem w „w ciemno”)
Ale zacząłem oglądać inne kosy i po obejrzeniu kolumny BM (tak tak kurła kiedyś to było jak
militaria.pl miało BM w swojej ofercie nie tak jak teraz ewentualnie Gripka) zauważyłem SOGa
Po obejrzeniu starych miłości natknąłem się na foldery właśnie z poszukiwanej stali VG-10
Vulcan fajny ale mały (jak już wspominałem dla mnie nóż zaczyna się od 3,7”)
Pentagon Elite nie przemawiał do mnie kształt ostrza
Spec Elite ciekawy ale nie miał DC i ergonomia nie ta
No i na koniec Visionary II… To jest to i właśnie on stał się czarnych (nomen omen)
koniem tego wyścigu. Klamka zapadła muszę go mieć!!

Rozwinięcie
Od razu jak stałem się szczęśliwym posiadaczem (w niezbyt szczęśliwych okolicznościach)
Modelu jeszcze ze starym logiem, które duzo gardziej m się podoba niż to nowe (Tak samo w Racie)
Tego foldera wiedziałem, ze będę chciał szrajbnąć co nieco na jego temat o czym wspominałem
Jednak zawsze było jakieś ale (Wiem wiem zawsze są 2 Ale :P) już rok temu podczas mojego 
chorobowego  po operacji miałem to zrobić jednak nie miałem sił a że teraz znowu jestem na
chorobowym już 3 w Tm roku i drugiej operacji to będąc Rawie na półmetku zwolnienia i w dobie tej
pandemii w końcu spiąłem 4 litery i zabieram sięga to.
Nożyk dotarł do mnie zza oceanu tylko w folii oraz pudełku bez żadnej ulotki (powinna być)
Po wyjęciu z pudełka WOW jaka faktura na rękojeści wykonanej z Zytelu (normalnie pilnik)
i chociaż nie jest to G10 to robi porównywalne  bardzo pozytywne wrażenie.
Folder leży bardzo dobrze w dłoni ergonomia jest  bardzo fajna ale nie tak jak w Szczurku 1
z którego się przesiadłem w tamtym okresie jednak leży pewnie w dłoni.
W pracy pomaga bardzo gimping, który jest tu mega dla niektórych może być
aż za bardzo agresywny jednak mi pasuje (porównałbym go do Spyderco)
Od razu zabrałem się za przekręcenie klipsa na lewą stronę i tu zaskoczenie jest tylko jedna śrubka,
 która go trzyma co z czasem powoduje, że zaczyna się lekko rylać. Jest to jednak DC i to w pełni tego
słowa znaczeniu. Kosa ginie w kiejdzie tak, że nic poza klipsem nie jest widoczne.
Blokada Arc Lock przypomina Motylkowego Axisa więc dla fanów tej i tym podobnych blokad
Visionary II będzie równie przyjemnie się otwierał i zamykał i co ma szczególne znaczenie dla osób
leworęcznych (Nie mam problemów z FL czy LL ale CL już nie jest tak fajny dla mnie)
Działa płynnie i bez problemów
Ostrze 3,75” długości wykonane ze stali VG-10 z matowym wykończeniem Black TiNi jak dla mnie jest
jedną z najlepszych jeżeli nie najlepszą powłoką z jaką miałem do czynienia (DLC od Spyderco)
Nie świeci się jak psu jajca, nie pozostawia widocznych śladów jak w CS, świetnie znosi wszelkie
uszkodzenia, które nwet jeżeli już powstaną nie są widoczne i nie kłują tak w ślepia.
Otwór na końcu do ogonka jak dla mnie jest za mały i powinien być większy, żeby wygodnie
Zamontować dzyndzelek, który chcemy. Rozwiązaniem jest montaż na stałe czegoś jednak ja lubię
zmieniać dlatego tej opcji nie popieram. Rozwiązaniem jest montaż na końcu klipsa jak ja robiłem
co może i wizualnie nie było estetyczne ale spełniało swoją funkcję

Zakończenie
SOG był moim EDC przez prawie 5lat. Miałem go codziennie zarówno w pracy, domu, działce, lesie…
Towarzyszył mi w baggy jeansach, bojówkach różnego rodzaju (M65,BDU, SFU, Marpat), klasycznych
Nachach, szortach jak i garniturze. Dzięki swojej konstrukcji jak i wymiarom moim zdaniem nadaje się
na każdą okazję i do każdego stroju. Ergonomia sprawia, że praca nim jest przyjemna zarówno gołą
ręką jak i w szczypawicach.  Nigdy mnie nie zawiódł dobrze się go ostrzyło oraz przyzwoicie trzymał
ostrość jak i zachowanie powłoki zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie dlatego mogę polecić ten nóż
wszystkim lubiącym duże foldery all black. W chwili obecnej nóż należy do mojego Zioma, którego
serdecznie pozdrawiam i już z 2 lata jest w jego posiadaniu po tym jak stracił swojego RATa1
(również ode mnie :D)

Podsumowanie
SOG jest firmą fajną posiadającą w swojej ofercie kilka ciekawych i kultowych modeli jednak przez
politykę  z poprzednich lat kojarzona raczej z nie cieszącymi się popularnością modelami dlatego
cieszę się, że od 2 lat wychodzą z „cienia” i idą w dobrym kierunku wprowadzając lepsze stale do
swojej oferty. Marka ta nie jest tak popularna jak BM czy Spyderco dlatego tym bardziej chciałem
przybliżyć ją Wam lub przedstawić tym, którzy jej nie znają i nie mieli okazji poznać.
Model Visionary II (jest jeszcze mniejszy brat Visionary I) niestety nie jest już produkowany nad czym
bardzo ubolewam  Zastąpił go Vision Lock, który jak dla mnie jest tym samym złem co BM zrobiło
z Presidio II (na szczęście mam jeszcze wersje z amelinium) Kwestia gustu ale dla mnie pierwotna
wersja była lepsza. Dlatego jeżeli kogoś zachęciłem do zakupu lub chociaż zapoznania się z tym
modelem warto rozpatrzyć i poszukać na rynku wtórnym tego modelu, który może dla kogoś stać się
świetnym ale na pewno nie idealnym EDC, ponieważ ma pewne niedoskonałości, które jednak w
ocenie całości nie są uciążliwe a dla niektórych nawet nie będą stanowiły problemu.
Nic tylko kupować, używać, czyścić, smarować

ZALETY:
- Ergonomia
- Blokada
- Powłoka
- Rękojeść
- DC klips

WADY:
- Klips, który potrafi się rylać nadszarpnięty zębem czasu parę milimetrów w górę i dół
- Otwór na linkę (moim zdaniem powinien być większy)

Pozdro
Tomek

« Ostatnia zmiana: 24-03-2020, 15:42:10 wysłana przez donGÓRALesko »
Typ temperamentu: gniewny
Osobowość: paranoiczna
Czynności ekspresyjne: obronne
Funkcjonowanie interpersonalne: prowokacyjne
Styl poznawczy: podejrzliwy
Obraz ja: nienaruszalny

Offline Tyler Durden

• Opinii: (238)
  • Mieszkaniec knives.pl
Odp: SOG VISIONARY II folder prawie idealny?
« Odpowiedź #1 dnia: 24-03-2020, 16:06:25 »
Fajnie ze Ci się chciało. Warto byłoby zrobić  się o lepsze foty, na których widać szczegóły. W świetle dziennym. Parapet, balkon. Szkoda ze nie napisałeś jak to tnie, jak wyglada mechanika po tych kilku latach,  itd.
Co to znaczy
  „zaczyna się lekko rylać”
;)  ?

Offline donGÓRALesko

• Mieszkaniec knives.pl
  • A-TEAM
« Odpowiedź #2 dnia: 24-03-2020, 16:35:43 »
Fajnie ze Ci się chciało. Warto byłoby zrobić  się o lepsze foty, na których widać szczegóły. W świetle dziennym. Parapet, balkon. Szkoda ze nie napisałeś jak to tnie, jak wyglada mechanika po tych kilku latach,  itd.
Co to znaczy
  „zaczyna się lekko rylać”
;)  ?
Dzięki :D W końcu obiecywałem nie raz, że to zrobię i się udało.
Mechanika po codziennym klikaniu i użytkowaniu bez zarzutu aż czekałem kiedy coś się zepsuje a tu nic.
Kumpel ma go 2 lata i też zero problemu. Agresja cięcia i utrzymanie ostrości roboczej na świetnym poziomie
Żona kumpla aż w szoku po przesiadce z RATa1 na Visionary jak tnie i trzyma ostrość
Gdyby nie to, że kojarzy mi się z nieprzyjemną sytuacją, która mi przypomina/ł nie sprzedałbym go
Co do "rylania" to przez lata użytkowania klips przy dotknięciu przesuwa się w góre i dół jednak sam nie lata
Jest to spowodowane montażem tylko na jednej śrubie a prowadzenie nie ma uskoku, żeby nie było możliwości
unieruchomienia go przez co jak ktoś na chama przesunie klips do góry czy na dół tworzywo zaczyna się odkształcać
jednak potrzeba trochę siły do tego. Co do zdjęć są wykonane jak sprzedawałem nóż kumplowi.
Jak ustanie ta zaraza i go odwiedzę zrobimy jego aparatem lepsze zdjęcia i wtedy zamieszczę je jako uzupełnienie

Offline Krzysztofon

• Opinii: (252)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 24-03-2020, 20:06:55 »
SOG mnie kiedyś też kręcił, mam sentyment do Field Pup-a i Seal Pup-a, folderki nigdy mi za bardzo nie podeszły.
Fajnie się to czytało, a jak na ścisłowca to w ogóle szacun :) Miła recka czy właściwe artykulik, noż pewnie wygodny i użytkowy ...choć raczej paskudny IMO ;).

Offline donGÓRALesko

• Mieszkaniec knives.pl
  • A-TEAM
« Odpowiedź #4 dnia: 24-03-2020, 21:18:05 »
SOG mnie kiedyś też kręcił, mam sentyment do Field Pup-a i Seal Pup-a, folderki nigdy mi za bardzo nie podeszły.
Fajnie się to czytało, a jak na ścisłowca to w ogóle szacun :) Miła recka czy właściwe artykulik, noż pewnie wygodny i użytkowy ...choć raczej paskudny IMO ;).
Dzięki :D Ja zawsze miałem sentyment do wspomnianego Bowie (Wszystkich) oraz Seal Team
Z nowości Pillar i Seal XR chętnie bym pomacał ale ten ostatni nawet jak dla mnie
fana dużych noży za ciężki no i ten paskudny klips

Offline eddieiron

• knifemaker
  • Opinii: (88)
  • *
  • WKMN
    • http://www.pwljm.pl/bhp-kedzierzyn-kozle/
« Odpowiedź #5 dnia: 25-03-2020, 10:04:26 »
Dzięki za przybliżenie foldera .
Fajnie się czyta ,coś o trzymaniu ostrości wspomnisz?
Osobiście miałem w życiu jednego SOG a (Flash tanto ll)
No i mile nie wspominam ,klips to samo co u ciebie ,a i wydawał się jakiś taki mizerny i nie trwały .

Offline donGÓRALesko

• Mieszkaniec knives.pl
  • A-TEAM
« Odpowiedź #6 dnia: 25-03-2020, 10:34:49 »
Dzięki za przybliżenie foldera .
Fajnie się czyta ,coś o trzymaniu ostrości wspomnisz?
Osobiście miałem w życiu jednego SOG a (Flash tanto ll)
No i mile nie wspominam ,klips to samo co u ciebie ,a i wydawał się jakiś taki mizerny i nie trwały .
:D We Flashu masz AUS-8 natomiast w Visionary VG-10
Klips poza ruszaniem się trzymał jak należy tylko stracił farbę
ale piaskowanie i malowanie proszkowe przywróciło mu
pierwotny wygląd jak go sprzedawałem.
Jeżeli chodzi o trzymanie ostrości to trzyma ostrość lepiej
niż Gripek i Manly Peak niestety nie porównywałem z Endurą
a to wydaje mi się byłby najlepszy test lub MCusta.
Filmów porównawczych też na internetach nie ma.
Można poszukać test cięcia Visiona X-Ray jednak to inny kształt
i rodzaj ostrza

Offline Drifter

• Opinii: (34)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 25-03-2020, 17:39:48 »
Wszystko ładnie i pięknie. Recka ciekawa. Tylko gdzie go kupić?

Offline donGÓRALesko

• Mieszkaniec knives.pl
  • A-TEAM
« Odpowiedź #8 dnia: 25-03-2020, 18:03:39 »
Wszystko ładnie i pięknie. Recka ciekawa. Tylko gdzie go kupić?
Zapewne ebay albo napisać do @cqb.pl  może gdzieś im się zapodział albo przy kolejnej dostawie od SOGa oni będą mieli u siebie
Śledzić OLXa i alledrogo i mozna coś upolować. Dzisiaj mignął mi Pentagon Elite i to 2szt np więc trza szukać lub napisać na bazarku
a nusz widelec ktoś ma i będzie chciał sprzedać... Zawsze pozostaje kupić Vision Arcka i dać Marcinowi do usunięcia garba  ;P