Autor Wątek: Szukam kamienia do ostrzenia :)  (Przeczytany 358 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gilley

• Opinii: (4)
  • Nowy użytkownik
  • *
Szukam kamienia do ostrzenia :)
« dnia: 20-06-2020, 20:25:24 »
Czołem wszystkim,
rozglądam się za czymś płaskim do 100pln. Sanrenmu które było wszędzie, dwustronne z fajnymi gradacjami jest niedostępne. Co mogę kupić albo znaleźć, zależy mi na ~ 600 - 800 + ~1600 do 2000 żeby móc naostrzyć wszystko co potrzebuję :)

Nie wiem, pojedyncze dwie kostki, albo coś dwustronnego właśnie, ale chciałbym nie kupić cegieł za 300pln żeby użyć parę razy w roku.

strasznie dziękuję za pomoc :)
« Ostatnia zmiana: 20-06-2020, 20:37:52 wysłana przez gilley »

Offline Makaronowy

• Grupa Pomorska
  • Opinii: (26)
  • **
Odp: Szukam kamienia do ostrzenia :)
« Odpowiedź #1 dnia: 20-06-2020, 22:31:58 »
Luknij na bazarku diamenty sobie. Moim zdaniem to lepszy wybór niż kamienie.
PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia.

Offline witeg

• Opinii: (2)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 21-06-2020, 07:00:41 »
Jeśli chcesz po prostu ostrzyć z ręki, w możliwie najprostszy, skuteczny sposób to rzeczywiście najlepszą opcją są diamenty.
Natomiast jeśli chcesz pobawić się w ostrzenie z całą otoczką typu moczenie, wyrównywanie kamieni, robienie błotka .... to może kup na allegro polskie kamienie, są sprzedawane za kilkadziesiąt pln komplety z piaskowca o różnej gradacji, chyba bywa w zestawie marmur.  Nie będzie to japoński kamień za worek talarów, ale naostrzysz, spróbujesz, poczujesz klimat ostrzenia na kamieniach.

Offline fenei

• Opinii: (147)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 21-06-2020, 07:52:58 »
Natomiast jeśli chcesz pobawić się w ostrzenie z całą otoczką typu moczenie, wyrównywanie kamieni, robienie błotka .... to może kup na allegro polskie kamienie, są sprzedawane za kilkadziesiąt pln komplety z piaskowca o różnej gradacji, chyba bywa w zestawie marmur.  Nie będzie to japoński kamień za worek talarów, ale naostrzysz, spróbujesz, poczujesz klimat ostrzenia na kamieniach.

Aha. Gość chce ostrzyć SR a ty mu z otoczkami, marmurem i robieniem błotka  :rotfl:
Klimat poczuje na bank, jeszcze się zen nauczy przy okazji, bankowo.

Zasadniczo poniżej poziomu /mindzia-level średnio zaawansowany/ proponuję diamenty, najchętniej w połączeniu z systemem.

Żeby nie było, błotko i moczenie jest spoko. Na moich Haidu to już nawet glony są i chyba coś się wykluwa.

Offline witeg

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 21-06-2020, 08:19:30 »
1. Gość pyta się o kamienie do 100zł, nie napisał co chce ostrzyć.
2. Przeczytaj pierwsze zdanie, które napisałem.
3. Jeśli ktoś chce ostrzyć na kamieniach a nie na diamentach, dla mnie to oznacza, że właśnie chce osiągnąć poziom mindzia i zgłębiać zen ostrzenia noży.

Offline fenei

• Opinii: (147)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 21-06-2020, 09:43:41 »
1. Gość pyta się o kamienie do 100zł, nie napisał co chce ostrzyć.
2. Przeczytaj pierwsze zdanie, które napisałem.
3. Jeśli ktoś chce ostrzyć na kamieniach a nie na diamentach, dla mnie to oznacza, że właśnie chce osiągnąć poziom mindzia i zgłębiać zen ostrzenia noży.

Może źle zinterpretowałem, sorki.
To, że pojawiła się nazwa SR mnie zmyliło.

Dla mnie to, że ktoś chce ostrzyć na kamieniach a nie diamentach oznacza, że lubi się męczyć albo nie wie w co się pakuje.
Znaczy ok, jak kiedyś gdzieś wspomniałem kamienie idealnie się nadają do dziadowskiej stali.
Jednak dziadowska stal to nie mindzia. Chyba, że już taki total po hardkorze jechany co by człowieka zadydał starą, przeżutą wykałaczką.

"1. Gość pyta się o kamienie do 100zł, nie napisał co chce ostrzyć. "  :question:
« Ostatnia zmiana: 21-06-2020, 09:45:24 wysłana przez fenei »

Offline witeg

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 21-06-2020, 10:40:56 »
Dlatego napisałem jeśli chodzi o ostrzenie tylko po to, żeby nóż był ostry - diamenty.
A jeśli chodzi ostrzenie jako zajęcie, sposób na spędzenie czasu, hobby jako takie, tradycję, etc. - to tanie polskie osełki z kamienia naturalnego dadzą przedsmak, jak się spodoba to prosta droga do drogich kamieni japońskich, jak nie, to glony równie dobrze mogą porastać piaskowiec szydłowiecki czy Męcinę co Haidu.

Offline cat

• Opinii: (1)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 21-06-2020, 10:46:40 »
Kupiłem w Kauflandzie oselke za 3 zlote, bo na wyjeździe nie miałem czym naostrzyć  noży kuchennych u znajomej. Działa, choć powoli.Ten niewielki wydatek może posłużyć do nauki ostrzenia tanich noży albo ułatwić decyzję o przejściu na diamenty;)

Offline witeg

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 21-06-2020, 10:59:23 »
Te tanie osełki za 3-5zł mają zasadniczą wadę - pojedyncze. grube ziarna wystające nad powierzchnię, wystarczy że trafi się jeden albo dwa takie kamole i ostrzenie "pod włos" traci sens bo co naostrzysz to stępisz.

Offline gilley

• Opinii: (4)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 21-06-2020, 13:21:57 »
Chodziło mi o kamień produkowany przez sanrenmu który ma fajne gradacje na podwójnym kamieniu, a nie noże tej marki :)
Do ostrzenia jest leathermann wave, jakiś vicek, jeden custom terenowy plus kuchenniaki. Więc żadnego wyjebolitu, aczkolwiek nie chcę siedzieć godzinę nad nożem * ilość noży :)

I tak, szukam czegoś taniego, obojętnie czy diamenty czy kamień, po prostu znalazłem tylko kamień w fajnej cenie, od chińczyka, dwustronny o fajnych gradacjach. Mam jakiś stary diament ale to jest 600 + 1200 i nie dość że się źle na nim ostrzy bo jest cieniutką płytką bez podstawki to jeszcze się pokrzywił :/

A dlaczego szukam innych gradacji? 600 jest dosyć gruba a nie cioram noży do dramatycznego stanu, więc myślę że do tych 800 na wstępne spokojnie, a znowu 1200 nie robi mi żyletki tak jak bym chciał w niektórych ostrzach, więc do "głaskania" dla zabawy wolał bym coś drobniejszego :)

no i dziękuję za zainteresowanie :)