Autor Wątek: Problem z ostrzeniem  (Przeczytany 622 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Logan-nh

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
Problem z ostrzeniem
« dnia: 02-08-2020, 08:18:22 »
Cześć. Mam dziwny problem z moim Sanrenmu 7007. Posiadam go od ponad dwóch lat i ostrzyłem go już około 15 razy. Nie było z nim żadnych problemów. Wystarczyło przejechać na mini dog bone kilka razy i nóż ciął kartki, golił włosy. Przez ostatnie 3 miesiące nie był używany. Kilka dni temu chciałem go naostrzyć i tu jest problem. Da się naostrzyć tylko część od czubka do końca tego zakrzywienia (nie wiem jak to się nazywa). Reszty krawędzi tnącej nie mogę naostrzyć. Próbowałem go też naostrzyć na kamieniu (gradacja 800/1200) i też nic. Znajomy próbował ostrzyć na jakichś prętach i to samo. Chociaż tu była lekka poprawa, bo zaczął łapać ostrość, ale po teście z kartką papieru po dwóch- trzech przecięciach był znowu tępy. Da się coś z tym zrobić, czy nóż nadaje się już tylko do oglądania? Btw. Jeśli ma to jakieś znaczenie, to stal z jakiej jest wykonany to  8Cr13MoV. 

Części zaznaczonej na czerwono nie mogę naostrzyć.

« Ostatnia zmiana: 02-08-2020, 08:24:23 wysłana przez Logan-nh »
Posiadane noże i "noże" teraz i kiedyś:Foldery-Kershaw Shuffle, Sanrenmu 7007, CRKT M16-03S, MT-529BK , CRKT Drifter
Fixed: Mora Robust

Offline Najfman

• Opinii: (18)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: Problem z ostrzeniem
« Odpowiedź #1 dnia: 02-08-2020, 08:45:33 »
A markerem malowales kt żeby być pewnym że dobrze zbiera ostrzałka? Ostrzysz aż drut będzie po jednej stronie?

Online lobuz1

• Opinii: (71)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 02-08-2020, 08:45:51 »
Pewnie ostrząc z ręki pod różnymi kątami i zmieniła się geometria krawędzi tnącej- zobacz sobie pod lupą ten odcinek. Trzeba zrobić nową kt na systemie lub z ręki ze stałym kątem jeśli ktoś potrafi. Ostrzymy z jednej strony aż do wyczucia drutu i zmiana.
« Ostatnia zmiana: 02-08-2020, 10:21:24 wysłana przez lobuz1 »
Nie ostrzę noży po alkoholu

Sprzedam:
Spyderco Ikuchi, Kershaw,Ganzo
Szpej- pusto

Offline Logan-nh

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 02-08-2020, 10:09:45 »
Dziękuję za odpowiedzi. Zdaję sobię sprawę że tym co teraz napiszę mogę zrobić z siebie idiotę. Piszę to z perspektywy osoby używającej noża, ale niekoniecznie mającej pojęcie o technice wytwarzania noży, stali itd. Stąd też mogę napisać jakąś straszną bzdurę.

Popatrzyłem na krawędź tnącą w powiększeniu. W tej zaznaczonej na czerwono części jest nieco zmasakrowana. Przejechałem markerem po obu stronach krawędzi i zacząłem ją ostrzyć dog bonem. Niby zebrało wszystko fajnie, tyle że ta zaznaczona na zdjęciu część dalej jest tępa. Na dodatek ostrzałka w tej części jakby szlifowała krawędź tnącą, ale też przy okazji wyrywała fragmenty stali. Jest coraz więcej  małych punktowych i większych prostokątnych ubytków po ostrzeniu. 

« Ostatnia zmiana: 02-08-2020, 10:37:01 wysłana przez Logan-nh »
Posiadane noże i "noże" teraz i kiedyś:Foldery-Kershaw Shuffle, Sanrenmu 7007, CRKT M16-03S, MT-529BK , CRKT Drifter

Online fenei

• Opinii: (147)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 02-08-2020, 11:36:59 »
Trochę może spieprzone hartowanie było  :dodge:
Kawałki wyrywa ostrzałka?
...
Chyba łapię co jest grane, chyba, może, nie wiem.

A to nie jest tak, że te ubytki się robią kiedy zdejmujesz drut?

« Ostatnia zmiana: 02-08-2020, 11:39:49 wysłana przez fenei »

Offline Logan-nh

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 02-08-2020, 13:15:30 »
Na tyle ile mogę stwierdzić, to ubytki się robią podczas ostrzenia (jakby wyrywało kawałki stali z obu stron krawędzi tnącej (grudki albo takie większe prostokątne części), a po zdjęciu drutu widzę też szczerby na kt jakbym uderzał nią w coś twardego. 

Dobra, chyba można olać temat. Nóż idzie na półkę i kupuję coś innego.

Online empik7

• Opinii: (3)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 02-08-2020, 13:42:14 »
A możesz zrobić dokładniejsze zdjęcia? Bo to ciekawe jest.
Może to wada stali i robią się rozwarstwienia.
Widziałem już klingę z Biedronki z zawalcowanym żużlem.
"Jeśli (swój miecz) doprowadzisz do niezwykłej ostrości, nie będziesz w stanie długo jej zachować" Lao-Tsy:Tao Te King IX

Online fenei

• Opinii: (147)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 02-08-2020, 15:55:25 »
A możesz zrobić dokładniejsze zdjęcia? Bo to ciekawe jest.
Może to wada stali i robią się rozwarstwienia.
Widziałem już klingę z Biedronki z zawalcowanym żużlem.

To raczej wysoka KT i efekt wywijania w te i z powrotem = kruszy się bo jak ma się nie kruszyć, to nie miedź.
Tak mnie olśniło. Chyba, może, nie wiem. Ale pi razy oko ma to sens.

Zwłaszcza, że on to ręcznie robi = nacisk punktowy a nie płaszczyzna.

Rozwarstwienia na tak cienkiej blaszce?  Katana jakaś czy co?

Reasumując kup se pan nowy nóż a ten niechaj ci ktoś systemem podostrzy  :)

Offline borutaws

• Opinii: (27)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Login głupi, wolę jak się o mnie pisze Maciek.
« Odpowiedź #8 dnia: 04-08-2020, 11:56:41 »
Na dodatek ostrzałka w tej części jakby szlifowała krawędź tnącą, ale też przy okazji wyrywała fragmenty stali. Jest coraz więcej  małych punktowych i większych prostokątnych ubytków po ostrzeniu. 

Miałem tak kiedyś w BM Pika wyprodukowanej z podobnej stali w Chinach (miało BM taką serię). Ostrzyłem na turnboxie, więc kat był zachowany stały. 
Skończyło się tak że:
- nóż wyrzuciłem
- nie kupuję więcej chińczyków
- nie kupuję więcej BM     
Svord - mój składany Graal.

Online Raptorartur

• knifemaker
  • Opinii: (123)
  • *
  • SzlabanDestrojer
« Odpowiedź #9 dnia: 04-08-2020, 12:40:23 »
Wada jakościowa stali lub wadliwa obróbka cieplna.
PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia  :P

Offline Logan-nh

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 10-08-2020, 12:58:15 »
Dzięki panowie za odpowiedzi. Przepraszam że nie odpisywałem. Noża nie miałem przez jakiś czas, więc zdjęć nie miałem jak zrobić. Zostawiłem go u kumpla i dopiero dziś odebrałem. Nie wiem co zrobił, ale krawedź tnąca już wygląda ok i udało się go naostrzyć. Ja i tak mam już nowy sprzęt, więc ten najwyżej będę używał od święta.