Autor Wątek: Prezentacja i Pierwsze wrażenia - Qsp Snipe  (Przeczytany 348 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dzimi93

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
Prezentacja i Pierwsze wrażenia - Qsp Snipe
« dnia: 12-01-2021, 22:36:35 »
Witajcie :)
Chciałem w końcu napisać parę słów o tym zacnym folderze, jaki miałem okazję przytulić na parę dni:) Nóż był kupiony na prezent, więc nie był używany zbyt mocno, natomiast stal w nim zastosowana, jest przeze mnie używana w dwóch innych nożach tego producenta i do nich się odniosę w tekście.

A więc mamy dzisiaj na tapecie Qsp Snipe!

Na początku może design. Nóż ma charakter bardziej taktyczny, ale też bez przesady, bo osobiście nie lubię typowo taktycznych noży, a ten bardzo przypadł mi do gustu. Model ten jest inspirowany ptakiem - bekasem (snipe). Po raz kolejny plus dla qsp za trzymanie się nazewnictwa i designu wprost z natury. Podoba mi się to podejście i mam nadzieję, że nie braknie im zwierząt :D (czekam na model "Dziobak" albo "Głuptak" :P)

Zacznijmy od dzioba... Znaczy ostrza :D kształt to drop point ze szlifem niepełnym płaskim (tak 4/5 wysokości). Myślę, że praktyczne ostrze i na co dzień i do trudniejszych prac terenowych. Stal D2 o wymiarach 91mm długości i 3.5mm grubości daje zapas mocy do cięcia nie tylko kartek, a dzięki takiek grubości mamy konkretny sztych do dłubania czy dziurawienia. Sama stal powinna się sprawdzić i do miasta i do lasu. Ma dobrą agresję cięcia i nie tępi się zbyt łatwo. Po delikatnych pracach wystarczy raz za czas posmyrać ostrze skórą z odrobiną pasty i znowu będzie golić (w parrocie i pingwinie z tej stali się to sprawdza :)) . Fałszywka w górnej części dodaje mu tego mitarnego/taktycznego klimatu. Ostrze otwierane jest za pomocą flipera, który po otwarciu staje się jelcem. Dzięki łożyskom praca jest świetna, otwiera się gładko i przyjemnie a ostrze przy zamknięciu opada pod własnym ciężarem. Sam fliper ma delikatny jimping i odpowiedni kształt, który sprawia, że nie ma najmniejszego problemu z otwieraniem (coś dla klikaczy :)). Krawędzie są ładnie wykończone i nie czuć żadnych hot spotów czy innych złych doznań :) Za fliperem mamy dość głębokie wcięcie - ricasso - (dzięki czemu ostrzenie jest łatwiejsze) i dopiero wyprowadzoną krawędź tnąca. Nóż przychodzi naostrzony (symetrycznie i równo wyprowadzona KT) gotowy do golenia lub innej pracy :) Standardowo również mamy wytrawione logo qsp.

Dalej mamy rękojeść. Wykonana z G10 o teksturze przypominającej splot tkaniny? Albo Micarte? W każdym razie nie jest to głęboka faktura, lecz nóż leży w dłoni bardzo pewnie. Jest to też zasługa wyprofilowanych okładek, które są idealnie dopasowane i dłoń układa się sama tak jak powinna. Nawet przy dużych dłoniach, bo rękojeść to 121mm, więc jest zapas i myślę, że spokojnie można nim operować nawet w rękawicach. Nie wyczułem żadnych ostrych i nieprzyjemnych krawędzi ale nie pracowałem nim ciężko ani bardzo długo. Wszystko ładnie wyprowadzone, wyrównane, nie ma się raczej do czego przyczepić :) (przynajmniej ja nie miałem a macałem go na wszystkie sposoby :D). Poza piwotem mamy trzy torxy trzymające całość i po dwa torxy które trzymają klips oraz zaślepkę na klips. Mamy tutaj bowiem kawałek blaszki, która zakrywa nam dziurę z miejscem na klips. Z jednej strony mamy więcej zabawy przy przekładaniu klipsa, ale z drugiej mi się to podoba. Nie lubię, gdy jest miejsce na klips wytłoczone w okładkach, a tak mamy je estetycznie zakryte razem z otworami na śrubki :) sam klips trzyma się na dwóch torxach, jest prosty, prawie deep carry i wygodny. Gładko wchodzi w kieszeń, trzyma się pewnie, a sam nóż wystaje niewiele ponad kieszeń. Dzięki temu nada się na codzień nawet dla tych, którzy nie lubią rzucać się w oczy wystającym z kieszeni folderem :)

Pod okładkami mamy stalowe, lekko odchudzone linersy. Jeden z nich to również blokada bo mamy tutaj liner locka. Zapada pewnie i głęboko więc myślę, że nie trzeba się martwić o palce :) Między okładkami, w tylnej części mamy backspacer, który jest zakończony zbijakiem do szyb z otworem na lanyard (dla tych co lubią ogonki z paracordu :)). Ciekawy dodatek. Fajnie, że go dodali bo ładnie zamyka bryłę całego noża, a i dobrze go mieć w razie czego przy sobie i ułatwić np. drogę ucieczki lub dostanie się do poszkodowanego w wypadku.

Całość opisana wyżej waży 150g. Dla jednego będzie to dużo, jak na edc, dla mnie nie ma z tym problemu, jednak na luźne dresy czy szorty trzeba uważać, bo mogą opaść po same kostki :)

Podsumowując cały mój wywód. Nóż jest ładny, zadziorny i świetnie leży w dłoni. Stal jest wystarczająco dobra do większości zadań i ma zapas mocy do pracy. Mechanika jest bardzo dobra i klikanie nim to sama przyjemność - fliper i łożyska to dobre połączenie :) Poza tym cena nie zabija: 250zł na stronie Kapugi. Czyli taniej niż Rat 1 w tej samej stali, a myślę, że to odpowiedni konkurent (snipe ma łożyska i zbijak do szyb, których próżno szukać w racie). Świetny wybór jako nóż do plecaka na wycieczkę (jak ktoś nie lubi takich gabarytów w kieszeni nosić) czy nóż do auta (tutaj zbijak może być przydatny)
Ja osobiście uważam go za bardzo udany nóż i ciężko było mi się z nim rozstać. Dobrze wykonany i przemyślany projekt. Po raz kolejny Qsp udowadnia, że potrafi w noże nie ogołocając przy tym klienta do gołego :) Polecam go bardzo, może któregoś dnia sam go wrzucę do swojej kolekcji ale póki co jest kolejka chętnych a miejsc nie przybywa :D
Dzięki bardzo za uwagę, jeśli ktoś tu dotarł: Pozdrawiam i do następnego :)
Poniżej kilka zdjęć + detale noża. Widać, że Qsp nie ma się czym wstydzić :)

« Ostatnia zmiana: 12-01-2021, 22:39:30 wysłana przez Dzimi93 »

Offline mercano

• Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (343)
  • *
  • the real EKA - Made in Eskilstuna, Sweden
Odp: Prezentacja i Pierwsze wrażenia - Qsp Snipe
« Odpowiedź #1 dnia: 12-01-2021, 23:13:00 »
Dzięki za opis i ładne fotki w różnych klimatach.  :kosunia:

Offline grisza

• Opinii: (70)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 15-01-2021, 20:21:45 »
Dzięki za tekst i fotki  :)
Nóż jak nóż choć jakby mu dać pełny płaski, zbić wagę tak z 50 gram to kto wie...  ;-)
"Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca! "
                     Owidiusz

9/19

Offline Blunio

• Opinii: (2)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 15-01-2021, 20:47:07 »
Recenzja fajna  ;P
Folderek zacny  :slini:
Szkoda że wszystkie fotki przedstawiają lewą stronę noża, na żadnym zdjęciu nie widać klipsa, tylko zaślepkę  :special:
"Jeśli nie wiesz, od czego jesteś uzależniony, to spróbuj sobie tego odmówić"

Offline +)game(-

• Opinii: (7)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 17-01-2021, 10:18:07 »
Ekstra te fotki, czym pstrykasz ?
To czym jesteśmy nigdy się nie zmienia, to kim jesteśmy zmienia się ciągle...

Offline Krzysztofon

• Opinii: (275)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 17-01-2021, 10:58:39 »
Fajna recenzja, miło coś poczytać, rzeczywiscie mógłby ważyć tak 120 imo :).

Online cosinus

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 17-01-2021, 12:44:31 »
fajny artykuł.

Aż kusi, aby sobie pofliperowac choć tego nie robię :)

Offline Dzimi93

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 17-01-2021, 12:50:27 »
Dzięki wszystkim, że się Podoba :)
Zdjęcia robione telefonem P30Pro
Wybaczcie za brak zdjęć klpisa, po wszystkim się zorientowałem, że nie zrobiłem żadnego takiego :D
Co do wagi to wiadomo, że im mniej tym lepiej chociaż dzięki temu nóż daje wrażenie mocnego i zbitego narzędzia. Akurat dla osoby obdarowanej nie ma znaczenia waga a jako całość bardzo się spodobał ze względu na ciekawy wygląd, zadziorone ostrze i wykonanie oraz wielkość (ma duże ręce)