Reklama

HAMAKOLOGIA ,czyli co jak i dlaczego

Zaczęty przez saatyr, 13-01-2021, 21:36:15

saatyr

Witajcie,

jakiś czas temu było sobie takie zielone forum gdzie wszyscy hamakersi mogli dzielić się swoimi wisielczymi doświadczeniami. Jako że zielone forum już nie funkcjonuje proponuję by przenieść temat tutaj. Kto nie miał wcześniej konta na tactical.pl może się teraz śmiało uzewnętrzniać w tym wątku. Ślijcie opisy tego co macie, zdjęcia, swoje spostrzeżenia i doświadczenia. To co jest "cacy" i co jest "be" w jakiejś konstrukcji. Mam nadzieję że znajdzie się tu równie duża (a może większa) rzesza dyndających i wątek nie umrze w gąszczu nożowych informacji  ;-) zapraszam do dyskusji :D


philiprvn

U mnie króluje podstawowy model hamaka z Decathlonu (ten z pętami z linki na końcu). Wymieniłem tylko repsznury. Główne przeznaczenie to postoje (w czasie jazdy rowerem lub pieszo) albo przysłowiowy popas (wtedy robi za siedzisko).

Mam też bardziej zaawansowany model DD z mnóstwem dodatków ale właśnie ten bieda-hamak lubię najbardziej. Może to po prostu frajda z własnoręcznie zaplecionych węzłów: coś w stylu ,,jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz").


RNL

U mnie Lesovik Duch pierwszej serii. Ubiegłego lata się przydał, całkiem przyjemny i lekki hamak.

,,Good luck, Mr. Gorsky"

Pozdrawiam wszystkich frustratów z pieczątką :*

Daimyo_K

Ja używam Ticket to the Moon. Fajny, wygodny hamak.

Russia cancer of the world.

saatyr

Cytat: Daimyo_K w 14-01-2021, 09:34:08

Ja używam Ticket to the Moon. Fajny, wygodny hamak.

Używasz może wersji "single hammock"?, jeden z moich hamaków to właśnie TTTM Single hammock, i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jego rozmiarem. Dla porównania mam też dwa hamaki ENO Doublenest które są od TTTM krótsze ale za to szersze o pół metra co wpływa na komfort użytkowania. Myślę że gdyby TTTM dodał do "singla" dodatkowe 30cm to byłby moim faworytem. Na ten moment z bodajże 8 hamaków które posiadam, ENO są moimi ulubionymi ze względu na rozmiar po złożeniu, szerokość i jakość użytych materiałów (mam na myśli sam materiał płachty, whoopie, ridge line i miękkie szekle robię sobie sam z 3mm dyneemy, taśmy zlecam zaprzyjaźnionej krawcowej).

mwitek

Mam lesovika ducha i 2 samoróbki. Jedna ciężka i nieporęczna, druga "klasy" lesovika, tylko szwy pewnie słabsze.  Ale bezproblemowo daje radę. Do lesovika i lekkiej samoróbki dorobiłem dyneemowe whoopie i sobie chwalę.


Daimyo_K

@saatyr  Tak, używam singla. W ofercie mają też szersze więc problemu z doborem nie ma. Moim pierwszym wyborem był Lesovik ale nie było nigdzie dostępnych kiedy chciałem zamawiać. Przeglądając różne fora i opinie o hamakach trafiłem na TTTM o którym wiele osób pisało, że mając kilka różnych to właśnie te są ich ulubionymi. Do tego 10 lat gwarancji co jest dla mnie zdecydowanie na +. Dlatego wybór padł taki a nie inny. Nie mam innych więc nie mam porównania. Piszesz, że masz ich sporo więc możesz sam porównać co i jak.
Teraz już jest tak bogata oferta różnych producentów, że ciężko się wybiera.

Russia cancer of the world.

mwitek

Fajne ceny mają TTTM z tego co widzę. Za jednego lesovika można mieć2 TTTMy :D


rębosz

#8

Moim zdaniem najlepszy stosunek jakości do ceny mają hamaki z Deca .
Mam 3 , 2 duże ,ceglasty i miodowy , i 1 mały zielony .
Doskonałe hamaki bdb wykonane z pełnym kompletnym zawieszeniem , sznurki , taśmy , bdb karabiny .
Jak ktoś wie o co chodzi to może sobie założyć ridgeline z kawałka nie grubego repsznura  i gitara ;)
A to wszystko za +- 100 zł .
Te hamaki mają jeszcze jedną zaletę , maja 175cm .szerokości co pozwala wygodnie zalegać po brazylijsku nawet tęgiemu gościowi 2m wzrostu .
Wykonane są z bdb materiału , ceglastego używam od 5 lat , najczęściej i najchętniej i nic się nie dzieje .
We wszystkich moich hamakach mam zawieszenia z dynemy  , ale nie montuję zawiesi bezpośrednio przez tunel w materiale tylko najpierw zaplatam pętlę z grubszej dynemy (tej szarej)  przekładam przez tunel i montuję whoopi .
Robię tak dlatego że montowanie zawiesia bespośrednio przez tunel powoduje ściśnięcie materiału i może spowodować przetarcie ,w moim sposobie materiał jest lużniej ułożony i nie ściśnięty na grubszej podwójnej dynemie .
Jak pisałem wcześniej , hamaki z deca są naprawdę bdb , można ich używać od razu po zakupie , można dodać ridgeline , można zmodyfikować i za niewielkie pieniądze  mieć doskonały hamak a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na zakup dobrego tarpa czy zrobienie ocieplacza  , ale to osobny temat aczkolwiek ściśle związany z tematem hamaków .
Mogę polecić hamaki Tigerwood  , dobra cena , bdb jakość ,  mam używam .
Mam TTTM duży , używam , duży ,  obszerny , dobry hamak , cena taka se , często wisimy w nim z żoną i córką , daje radę  :)
Co do Lesovika czy DD ... powiem tak , miałem używałem ,  za te pieniądze które dzisiaj za nie sobie winszują nie kupił bym .
Dlaczego ?
Dlatego że mam jakieś blade pojęcie o hamakach , całym osprzęcie potrzebnym do tego żeby sobie "powisieć" i że nie trzeba wydawać na to 4 cyfrowych kwot .

Pzdr.

Cywilizacja to nieskończone stwarzanie potrzeb , których nam nie potrzeba .
----------------------------------------------------------------------
Bycie coraz starszym ma swoje zalety. Nie widzisz liter z bliska, ale poznajesz idiotów z daleka .

cosinus

#9
Cytat: rębosz w 15-01-2021, 17:44:40

Co do Lesovika czy DD ... powiem tak , miałem używałem ,  za te pieniądze które dzisiaj za nie sobie winszują nie kupił bym .

Analizowałem, długi weekend, to chociaż palcem po hamaku na ekranie podotykać ...
A nie jest tak, że jak przejdziemy do kategorii "hamak z moskitierą" to DD nie są rażąco drogie?

Tak na teraz, dobę po Dniu Dziecka, owady nie są (jeszcze ???) problemem.
Jak należy myśleć o moskitierze "zintegrowanej handlowo" z hamakiem?


mr_soze

dobre pytanie... mam podwójny TttM i zastanawiam się czy wydawać drugie tyle na moskitierę, czy nie kombinować coś na własną rękę... jak ktoś ma doświadczenie w temacie, to wiadomo... z góry dziękuję

pozdrawiam


Qaba

Hamak ma kilka zalet: lekki jest, powiesić można praktycznie wszędzie, wilgotna, ani zmarznięta ziemia nie jest problemem. Nawet testowałem zapinanie śpiwora na zewnątrz hamaka, żeby nie "tracić" korzyści wypełnienia.
Hamak ma, w mojej ocenie, przestraszliwą wykluczającą go wadę - śpię na boku lub na brzuchu, na wznak nie zasnę, na wznak się nie wyśpię.

Macie inny patent, niż rozpórki i napięcie hamaka do granic rozdarcia materiału?


philiprvn

Dobrze rozwiesić (np. można wykorzystać do tego cięciwę), spać w poprzek. Spanie na boku nie jest wtedy problemem.


Wedrowiec

Złota łopata się należy ;)
Ile optymalnie powinien być dłuższy tarp od hamaka ? Mówimy o wersji komfort ;)


rębosz

#14

Jezeli masz hamak dł.. 3.30 m i rozwiesisz go z zastosowaniem ridgeline która powinna mieć 83 % dł. hamaka to wychodzi 2.74 m.
Tarp 3m da radę , 3.5m. lepiej , pozostaje tarp 4 m dł.
To są długości ogólnie dostępnych tarpów  przy założeniu ze zawieszasz go standardowo , można tez rozwiesić tarp 3/3 m po przekątnej i wtedy wychodzi 4.25m dł.
Trzeba poćwiczyć  ;-)
Pzdr.

Cywilizacja to nieskończone stwarzanie potrzeb , których nam nie potrzeba .
----------------------------------------------------------------------
Bycie coraz starszym ma swoje zalety. Nie widzisz liter z bliska, ale poznajesz idiotów z daleka .

mr_soze

Cytat: rębosz w 23-06-2023, 22:00:30

Jezeli masz hamak dł.. 3.30 m i rozwiesisz go z zastosowaniem ridgeline która powinna mieć 83'/, dł. hamaka to wychodzi 2.74 m.
Tarp 3m da radę , 3.5m. lepiej , pozostaje tarp 4 m dł.
Pzdr.

dokładnie jak napisał Rębosz. mam 4 m tarp przy 2.80 m cięciwy i jest ok.
przy 3m tarpie nawet przy praktycznie pionowym deszczu miałem końcówki hamaka mokre
pozdr

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka


Mesje

Czy ktoś z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa hamakuje? Choruje, biorę hyrimoz i się zastanawiam czy mogę?


saatyr

Cytat: Mesje w 23-06-2023, 22:57:27

Czy ktoś z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa hamakuje? Choruje, biorę hyrimoz i się zastanawiam czy mogę?

Witaj. Nigdy bym się nie spodziewał że ktoś z chorobą RZS napisze w tym wątka. BRAWO dla Ciebie! Mogę napisać tyle, że sam choruję na choroby neurologiczne, i będąc pod ciągłą kontrolą lekarską, będąc wciąż na lekach, staram się żyć normalnie i utrzymywać swoje pasje, m.in hamakowanie, jazdę na rowerze, SUP itp. Próbuj i testuj, nikt inny tego za Ciebie nie sprawdzi. Zacznij od hamakowania w ogrodzie, u znajomych, czy gdziekolwiek masz taką możliwość. Sam najlepiej znasz swój organizm, i to jak reaguje na różne pozycje ciała. ŻYCZĘ DUŻO ZDROWIA I ENERGII!

Wedrowiec

#18
Cytat: rębosz w 23-06-2023, 22:00:30

Jezeli masz hamak dł.. 3.30 m i rozwiesisz go z zastosowaniem ridgeline która powinna mieć 83'/, dł. hamaka to wychodzi 2.74 m.
Tarp 3m da radę , 3.5m. lepiej , pozostaje tarp 4 m dł.
To są długości ogólnie dostępnych tarpów  przy założeniu ze zawieszasz go standardowo , można tez rozwiesić tarp 3/3 m po przekątnej i wtedy wychodzi 4.25m dł.
Trzeba poćwiczyć  ;-)
Pzdr.

Cytat: mr_soze w 23-06-2023, 22:26:24

dokładnie jak napisał Rębosz. mam 4 m tarp przy 2.80 m cięciwy i jest ok.
przy 3m tarpie nawet przy praktycznie pionowym deszczu miałem końcówki hamaka mokre
pozdr

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Hamak ma 3.50  :D Cięciwę mam.
Z tego co piszecie do hamaka 3.50 wskazany byłby  tarp 4.50. Mój tarp będzie w wersji zimowej, czyli z "drzwiami". Więc teoretycznie mógłby być krótszy.
Rozumiem że 50cm więcej od hamaka to raczej minimum, a 100cm to optymalnie ?


saatyr

Ja tylko dodam od siebie żebyś wziął jeszcze pod uwagę tarpy hexagonalne  ;)