Autor Wątek: Kopromed - test drugi  (Przeczytany 4628 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jumbo

• NTN
  • Opinii: (86)
  • *
  • WKMN
Kopromed - test drugi
« dnia: 11-10-2005, 10:40:46 »
Rok 2005, wczesna jesień. Legły w gruzach oddziały Kosmicznej Floty. Wrogie rakiety bezlitośnie rozerwały słoneczne niebo i świat okrył się mrokiem. Gdy rozwiał się kurz nuklearnego wybuchu, pozostali tylko najsilniejsi. 217 gram stalowego żądła osnutego w kawałek wulkanizowanej gumy przetrwało zabójcze promieniowanie gamma i teraz czekało, aż znów pochwyci je dłoń. Dłoń gotowa użyć go do konkretnego celu. Chociaż tylko jeden cel był pisany temu nożowi. Półeczka?

Tak, patrząc na kolejny folder firmy Kopromed, wydawać by się mogło, iż należy on do tych noży, które wytrzymają wiele pracy i nie poddadzą się. Duży, ciężki i sprawiający wrażenie bardzo wytrzymałego. Ale to było tylko wrażenie przed chwyceniem go do ręki i przed popracowaniem nim.

Ten model z kolei to wz. 5s, czyli model nie będący już w ofercie Kopromedu, ale noszący logo tejże firmy.
Pierwszy kontakt z nożem daje do myślenia. Waga i pancerność robi wrażenie, ale otwarcie ostrza wywołuje eksplozje śmiechu, która ściera dobre wrażenie.

Wykonanie noża stoi na poziomie... wczesnokowalskim. Krzywo położony szlif ostrza, źle spasowane elementy noża, ostrze o grubości bodajże 3 mm i niezwykle interesujące otwory w ostrzu. Myślę, iż nie warto rozpisywać się nad wyglądem, tylko lepiej będzie obejrzeć zdjęcia:

Jak widać, montaż noża stoi na bardzo słabym poziome, a spasowanie elementów to iluzja.

Ostrze pływa, czyli ma blade play. W tym wypadku ostrze odchyla się o około 2 mm na boki i 2 mm w kierunku góra-dół.

Rękojeść noża wykonana jest ze stali, ale nie pomyślano o zeszlifowaniu ostrych krawędzi, przez co wpijają się one w dłoń na tyle mocno, iż przy pracy wywołują one ból. Przed okładzinami w celach ozdoby umieszczono dwa nacięcia, które jednak nie są symetryczne i odbiegają od siebie na około 2-3 mm.  

Blokada backlock, ale jej tylna cześć została źle wykonana i wystaje nad obrys noża zarówno w pozycji otwartej, jak i zamkniętej. Do tego jest ona ostra, wręcz wbija się w rękę przy trzymaniu noża.

Rękojeść wykonana jest z gumy, która została niedokładnie przycięta, a dodatkowo krzywo przyklejona do linersów. Z każdej strony wychodzi spod niej klej, a żeby było ciekawiej, guma podczas mocnego ścisku przesuwa się po stali tak, że mamy wrażenie, iż pływa. Klej spod gumy klei się, co daje się odczuć na pobrudzonym nim rękach. W gumie mamy widoczne kawałki stali. Myślałem, że jest to element linersów, który zabezpiecza gumę przed przesuwaniem. Okazało się, iż są to blaszki o grubości około 1 mm, które zostały wklejone w otwory na gumie.

Nóż zakupiony jako nowy, miał ostrość na poziomie plastikowej linijki. Mimo wkładania siły i serca w próbę przecięcia kartonu, nóż wbił się na 5 mm i utknął. Zabawa z ostrzałką Spyderco Triangle nadała mu ostrość pozwalającą na jako takie popracowanie.

W kuchni chciałem przygotować kanapkę. Próba odkrojenia kromki chleba poszła całkiem dobrze. Pomidorek i ogórek zamieniony na plasterki, chociaż nie ma radości pracy nożem, który jest tak ciężki. Za to wesoło było, gdy chciałem posmarować kromkę masłem. Otwory na ostrzu pięknie uniemożliwiają tą czynność i było to naprawdę zadanie nie lada. Po kilku próbach sięgnąłem po nóż kuchenny i wyręczyłem w. 5s. Potem pociąłem karton po litrowym soku owocowym i nóż wyraźnie stracił na ostrości. Cóż, widocznie kuchnia to nie jego żywioł.

Zabrałem nóż do parku, na moje miejsce testowe. Klasycznie cięcie gałązek, które poszło całkiem znośnie. Ale próby wbijania noża skończyły się ostrym przeklinaniem. Ostre krawędzie rękojeści wbiły się w moją rękę tak mocno, że dłoń odruchowo puściła nóż. Czyli zdecydowanie nie jest to nóż do wbijania, chyba, że w coś bardzo miękkiego (a wbijałem w ziemię). Podczas tych prac wypadła jedna z ozdobnych blaszek. Widocznie było za mało kleju nawalone...

Przy struganiu grubszego kija, czuć jak ostrze szybko się tępi. Ale nie to powodowało dyskomfort. Otóż pod wpływem pracy, jedna z okładzin zaczęła elegancko się przesuwać, co ostatecznie doprowadziło do odklejenia i ufajdania mojej ręki klejem.

Odklejenie rękojeści uznałem jako znak na zakończenie zabawy.

Podsumowując.
Nóż wz.5s stworzony został jako nóż do... nie wiem. Spora waga, konkretne rozmiary, pozwalają tym nożem wykonać... nie wiem co. Oryginalne nacięcia na ostrzu potrafią ułatwić... nie wiem co.

Wykonanie stojące na bardzo niskim poziomie, widoczne gołym okiem niedociągnięcia szlifowania i wykończeniówki.

Plusy noża. Ostrze wytrzymało a i blokada, mimo luzów trzyma stosunkowo pewnie. Chociaż lekkie uderzenie grzbietem ostrza o krawędź stołu powoduje odblokowanie i zamknięcie ostrza.

I tak zakończyłem testy dwóch folderów firmy Kopromed. Ktoś mógłby mi zarzucić, iż wybrałem dwa tanie modele i nie można się wiele spodziewać po nożu za około 30-40 zł. No tak, ale nóż wz.29s sprzedawany jest na stronie producenta za 41 zł (po obniżce), a za tą cenę kupimy już Victorinox Recruit, czy też nóż 8 VRI Opinel, którym nie ma co zarzucić w kwestii wykonania i estetyki.

Poza tym, cena nie zwalnia chyba producenta z zachowania, chociaż względnej estetyki, o jakiej jesteśmy zapewnieni na stronie internetowej producenta. Jakość wykonania gorsza niż bazarkowe noże produkowane w Chinach, czy na Tajwanie, gdzie chyba jednak istnieje dział kontroli jakości.

Dzięki uprzejmości kolegów, za jakiś czas mają dotrzeć do mnie dwa kolejne foldery Kopromedu, w tym jeszcze jeden model wz. 29s. Będzie okazja na porównanie i analizę.

A na razie muszę odreagować sobie trochę, więc recenzje dwóch fixedów pojawią się dopiero za około 2 tygodnie. Pożyczyłem je przyjacielowi, by mógł nimi popracować w warunkach domowo polowych i jak tylko do mnie wrócą, nie omieszkam ich obfotografować i opisać.

I na zakończenie prośba z mojej strony. Jeżeli ktoś z Was ma leżący w szufladzie nóż formy Kopromed, który robi jako najzwyklejszy balast, a chciałby udostępnić go do testów – proszę o kontakt na priw.
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline kmicic

• offtopowy skrytożerca
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • stupido ergo sum
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 11-10-2005, 10:52:25 »
Jumbo, to dokladnie ten folder, ktorego widzialem u kumpla !
zamowil go, bo zaobaczyl go w jakims katalogu (kopromedu?) i spodobal mu sie wyglad na zdjeciu, a tani byl, bo kosztowal cos ok. 30 zl. Strasznie sie rozczarowal, jak wzial go w koncu do reki, i noz stal sie nożem półkowym. bardzo watpie, czy kupi jeszce jakis noz kopromedu.

ps. a te dziurki w ostrzu, to do otwierania przeciez :) , a dwie i kwadratowe, zeby design byl oryginalniejszy. ale design mimo wszystko nie jest ich najslabszą  stroną.
Uwolnić NOŻE [Hakas]

variatio delectat

Offline bagnet

• Opinii: (224)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
    • Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta Autoryzowany dystrybutor AustriAlpin, producenta klamer Cobra. Pasy, szelki, uprzęże, lonże i akcesoria na indywidualne zamówienie.
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 11-10-2005, 10:54:20 »
Dobra robota Jumbo. Moze Ci teraz wyślę Stridera Airwinga do przetestowania? W ramach relaksu :)
Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta

Przez moje ręce przeszło 147 fixedy, 132 foldery, 11 tooli, 19 siekierek, trochę scyzoryków.
Moje opinie są subiektywne, ale oparte na doświadczeniu, a nie na wymyślaniu.

Offline kangoo

• ~sługa psa swego~
  • Opinii: (84)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Venit summa dies et ineluctabile fatum
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 11-10-2005, 11:17:39 »
Ręce opadają ,jak można coś takiego wypuścić z fabryki ?  
Jest jeden plus ,jak Kopromed postanowi dokonać vendetty na Jumbasie ,to tym sprzętem najwyżej Go podrapią .   :p

Offline kmicic

• offtopowy skrytożerca
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • stupido ergo sum
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 11-10-2005, 11:21:30 »
Cytat: kangoo owner

Jest jeden plus ,jak Kopromed postanowi dokonać vendetty na Jumbasie ,to tym sprzętem najwyżej Go podrapią .   :p

kangoo, ty we wszystkim cos pozytywnego znajdziesz   :p   :p
ale wątpie, czy pracownicy kompromedu prywatnie uzywaja tych nozy, przeciez widzą co robią.
Uwolnić NOŻE [Hakas]

variatio delectat

Offline G3d

• Plugawy Poganin
  • Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (39)
  • *
  • Człowiek Kydex
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 11-10-2005, 11:25:02 »
Cytat: kmicic
przeciez widzą co robią.

Tego bym nie byl do konca pewien :P

Jumbo - podziwiam wytrwalosc :) CHociaz w efekcie chyba neizle sie bawisz :P Szkoda tylko kasy...
Metrotactics 2004
G3D - CUSTOM CNC GEAR na Facebooku

Offline Robin

• Opinii: (171)
  • Użytkownik knives.pl
.
« Odpowiedź #6 dnia: 11-10-2005, 11:57:11 »
.
« Ostatnia zmiana: 04-06-2011, 20:26:17 wysłana przez Robin »

Offline Jumbo

• NTN
  • *
  • WKMN
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 11-10-2005, 13:29:23 »
Cytat: Robin
Czy beda jakies testy fixedow??

Toć napisałem, że będą za 2 tygodnie!!   8)
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline cahir

• M Power...
  • CZARNA LISTA
  • Opinii: (7)
  • *
  • ©@#|®
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 11-10-2005, 15:48:34 »
Powinni kopromedowi zakaca trawic napis Poland na ich produktach.
oderint, dum metuant
To die with honor is a grand accomplishment for the warrior.
Only in one job you serve the country. Join the Army.

Offline buzz

• Ursus americanus ;)
  • Opinii: (42)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • bydle niedobre
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 11-10-2005, 16:00:09 »
Jumbo - ja się Ciebie pytam: miałeś odzienie ochronne ?? ;) ;) ;) Zobaczysz - BHP-owca na CIebie jakiegoś naślę!! ;) A odnośnie testu - bardzo mi się podobają Twoje wyważone opisy testów :) :) :). Mam dziwne wrażenie, że większość ludzi po czymś takim by przypierdoliła takim "klonkrem" o drzewo i dała sobie generalnie siana z taki badziewiem.
Donkiszotyzm ;) godny podziwu :) :) :)
<span class='smallblacktext'>[ Redagowany dnia 11.10.2005r.- 16:00 ]</span>
Tak, jestem nietolerancyjny i bardzo proszę to uszanować.

Offline Hawk

• Opinii: (96)
  • Użytkownik knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #10 dnia: 11-10-2005, 16:46:02 »
cahir napisał:
"Powinni kopromedowi zakazać trawic napis Poland na ich produktach"
Może się czepiam ,ale czego oczekiwać po nożu za całe 33 zł

Hawk
Jeżeli będziesz ciężko pracować przez osiem godzin dziennie to może kiedyś uda Ci się zostać kierownikiem i pracować dwanaście.(J.Frost)

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (581)
  • *
  • Życie jest proste, po prostu nie jest łatwe
    • WAR's Shop of Knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #11 dnia: 11-10-2005, 16:48:45 »
Tego samego, co po np Byrd Cara Cara, nie jest wiele droższy.
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline Jumbo

• NTN
  • *
  • WKMN
(Bez tematu)
« Odpowiedź #12 dnia: 11-10-2005, 16:59:04 »
Cytat: Hawk
Może się czepiam ,ale czego oczekiwać po nożu za całe 33 zł

Hawk, nie doczytałeś artykułu do końca?

Po nożu za 33 zł można się spodziewać jakosci takiej jak po Opinelu czy Victorinoxie za te same pieniądze. Przyznasz chyba, ze te dwie firmy za te kilka złotych robią jednak miłe rzeczy.
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline cromcruah

• knifemaker
  • *
  • operator mopa
    • crom knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #13 dnia: 11-10-2005, 17:49:02 »
nigdy, słyszysz? nigdy nie pokaze ci swojego noza. bandyto!

Offline RaF

• Opinii: (31)
  • Użytkownik knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #14 dnia: 11-10-2005, 17:53:40 »
Daj żyć Jumbo!  ;)

Ryczę tu ze śmiechu i  zastanawiam się czy z rozpaczy i zażenowania pod kierunkiem cudnej firmy kUpromed ;) czy Twojej dobrej formy "pismaku" 8)

... dawaj na tapetę jakiś fixed, może się kUpromed wybroni ; ) chociaz ciutkę :)

A niech mnie chuje biorą na rogi, ja ich pierdole! .™ :>

Offline MTS

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #15 dnia: 11-10-2005, 20:13:15 »
    KOPRO- w złożeniach: nawóz, gnój; kał; brud, plugastwo; sprośność.    
     koprolalia obsesyjne, niepohamowane używanie wyrazów sprośnych, wulgarnie nieprzyzwoitych.    
     koprofagia odżywianie się odchodami; spożywanie kału (np. przez schizofreników).     
Etym. - gr. kópros 'kał'; zob. -fag-; laliá, zob. echolalia.

tak podaje słownik wyrazów obcych Kopalińskiego
wiedziałem, że z czymś mi się kojarzy i nie był to sosik koperkowy :))

czyli ciagnąc dalej kopromed - leczenie gównem z polskich wyrobów?

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (581)
  • *
  • Życie jest proste, po prostu nie jest łatwe
    • WAR's Shop of Knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #16 dnia: 11-10-2005, 20:21:38 »
Panowie, nie zaniżajmy poziomu, co ? Nie oni jedni robią kiepskie noże, jesli nie chcą skorzystać z doświadczeń ludzi, którzy się jednak znają na temacie, to ich sprawa, ale nie flekujmy leżącego, nie wypada.
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline RaF

• Opinii: (31)
  • Użytkownik knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #17 dnia: 11-10-2005, 20:32:33 »
Cytat: WAR
Panowie, nie zaniżajmy poziomu, co ? Nie oni jedni robią kiepskie noże, jesli nie chcą skorzystać z doświadczeń ludzi, którzy się jednak znają na temacie, to ich sprawa, ale nie flekujmy leżącego, nie wypada.

WaR - wydaje mi się, że bardziej chcemy wpłynąć na zmianę nastawienia i podejścia do produkcji nozy przez Kopromed, kubeł zimnej wody, że coś jest nie tak - i chyba to to chodzi Jumbo pisząc te testy - jest bardzo wstrzemięźliwy w opiniach. Chcielibyśmy być dumni z "największego producenta "NOŻY" w Polsce" - ...... .... ....  tylko czasem sytuacja gdzieś sie nam wymyka, bez złych zamiarów... -  cóż - te noże są totalnie do kitu - niedługo sformułowanie "chińszczyzna" zastąpimy w przypadku noży "kopromedszczyzna" - czy coś w ten deseń.

Przykre.

8)

A niech mnie chuje biorą na rogi, ja ich pierdole! .™ :>

Offline cromcruah

• knifemaker
  • *
  • operator mopa
    • crom knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #18 dnia: 11-10-2005, 20:46:20 »
chciałem napisac ze szkoda, iz firma trzyma taki poziom swoich nozy. bo w sumie to najwiekszy polski producent tego typu zabawek, ale pomyslałem ze moze to nie jest tak.

kopromed jak mozecie zauwazyc, robi/ oferuje/ przedmioty przedewszystkim z rogu. czyli dla mysliwych. guziki, swieczniki, lampki z poroza nie sa zbyt gustowne, ale jako prezent dla mysliwego jak najbardziej sie nadają. jest taka nisza i kopromed ja zapełnia.

co do nozy. moge sie mylic ale wydaje mi sie ze sa one produkowane w azji, jakis tajwan czy chiny a kopromed oprawia tylko i daje nadruk firmowy. taki dodatek do głównej oferty. zreszta ostatnio bardzo rozwiniety dodatek.

wiec sobie mysle ze byc moze nie ma co sie wstydzic, potraktujmy to jako osobliwosc. nie jako polską firme produkujaca noze.

gdybym sie jednak mylił i ktos z kopromedu to czyta, to bardzo prosze sie nie dąsac, bo chetnie jako grupa ludzi znajacych temat w czyms pomozemy. a jak widac taka pomoc jest tej firmie potrzebna , by mozna mówic o producencie nozy a nie wyrobów nozopodobnych.

Offline Macieq

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • Jak Linoskoczek
(Bez tematu)
« Odpowiedź #19 dnia: 11-10-2005, 21:32:56 »
A może ktoś miał do czynienia z tym   modelem który był opisywany w blade?  Ciekawe czy wszystkie wz22 są takie jak w artykule czy tylko tamten był wyjątkowy  ;)