Autor Wątek: Kopromed - test czwarty  (Przeczytany 3203 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jumbo

• NTN
  • Opinii: (86)
  • *
  • WKMN
Kopromed - test czwarty
« dnia: 19-10-2005, 10:35:51 »
Przyszła pora na pierwszy test noża z ostrzem stałym. Na pierwszy ogień poszedł tani model – wz.33M.

Pochwa z czarnej taśmy. Bardzo taktycznie to wygląda, zwłaszcza, iż pochwa jest stosunkowo duża w porównaniu do noża. Pierwsza rzecz jaka się rzuca w oczy, to nierówne szycie. Otóż 2mm przesunięcia materiału względem siebie, psują wizualną stronę pochewki, która wydawała się dość dobra. Druga sprawa, to rzepy. Producent poskąpił kawałka nitki i kawałki rzepa przyszyte są z trzech stron. Dzięki temu rozwiązaniu, powstają pod rzepem kieszonki, do których co prawda nic nie włożymy, ale które za to wspaniale gromadzą brud.
Dłuższą chwilę trwało rozpoznanie, jak ową pochwę mocuje się na pasie. Doszedłem do wniosku, iż brak jakiejkolwiek szlufki dyskwalifikuje jednak taką formę transportu noża. Owszem, można zawadiacko wsunąć nóż za pas przez część pochwy, ale... to nie jest chyba rozwiązanie godne pochwy do fixeda.

Na zdjęciach na czerwono zaznaczyłem omawiane elementy.

Sam nóż jest co najmniej ciekawy. Wykonanie całości w sumie całkiem przyzwoite i nie widać jakiś błędów. Krawędź tnąca może nie jest rewelacyjnie wyprowadzona, ale chwila na szlifierce i da się poprawić. Stal użyta na nóż sprawia wrażenie bardzo twardej, gdyż czuć to na szlifierce, a i na trianglu wyraźnie stawia opór. Dodatkowo całość jest sprężysta i mimo dość mocnego nacisku, nie pęka, ale elegancko pracuje.
Wkurza brzydko nawiercony otwór, który nie wiedzieć czemu, uciekł od środka główki rękojeści (chyba, iż było to zamierzone).

Muszę przyznać, iż ten nóż przypadł mi do gustu, gdyż całkiem sympatycznie się nim pracuje w kuchni. Głownia o grubości 2mm mile wcina się w artykuły żywnościowe, a niska waga noża sprawia, iż operuje się nim lekko i przyjemnie. Pełny płaski szlif zgrabnie toruje sobie drogę przez chleb, czy też mięso.

Oplot założony dobrze, chociaż mógłby być ciut mocniej naciągnięty. Co prawda zastanawia mnie użyte na stronie Kopromedu stwierdzenie: oryginalna rękojeść, ale pozostawmy tą kwestię bez komentarza.

Śmiało mogę powiedzieć, iż na tą chwilę, ten nóż to okręt flagowy Kopromedu. Nóż prosty, bez udziwnień i bez wodotrysków. Nóż doskonale sprawdzi się w kuchni, na wyjeździe i w sumie wszędzie tam, gdzie po prostu trzeba przyrządzić posiłek. Jedynie pochwa denerwuje, bo nic nie stoi na przeszkodzie, by zszyć ją równo. Owszem, nóż jest delikatny i na pewno można go złamać, ale ja od początku założyłem, iż jest to nóż kuchenny i jego abusowanie nie ma sensu.

Panie i Panowie, nóż wz.33M to na tą chwilę najlepszy i najdokładniej wykonany produkt firmy Kopromed z tych, które miałem okazję oglądać i testować. Może dzięki temu, iż w takiej konstrukcji po prostu nie ma co sknocić... A może ten nóż to właśnie szczyt możliwości w kwestii wykonania? Już niedługo się przekonamy, bo w przyszłym tygodniu... recenzja dwóch fixedów z wyższej kategorii cenowej.
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline buzz

• Ursus americanus ;)
  • Opinii: (42)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • bydle niedobre
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 19-10-2005, 10:45:17 »
I jeszcze stosunek jakość do cena wydaje się być przyzwoity :)

<span class='smallblacktext'>[ Redagowany dnia 19.10.2005r.- 10:59 ]</span>
Tak, jestem nietolerancyjny i bardzo proszę to uszanować.

Offline Kotwic

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 19-10-2005, 10:53:36 »
W końcu jakieś pozytywne odczucia na temat nękanej tu ostatnio firmy.  ;)
Masz rację, nóż ten ma na tyle prostą konstrukcję, że nie ma co tu zepsuć, i może dzięki temu wyszedł nie najgorszy model.
Dobrze, że chociaż fixed ma stal która nadaje się do pracy, a nie do nauki ostrzenia noża. :p
Ale co do estetyki, to porażka, Wysz już założył  topik , godny tego noża  :p
Pilnikami noże tworzę.

Dom już mam, synów też, drzew już posadziłem wiele. Pochłonęła mnie praca, wobec czego brak mi czasu na robienie noży, fotografowanie i wędkowanie.
8/20

Offline Eugene

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • Użytkownik #500
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 19-10-2005, 11:10:46 »
Design, raczej jego brak, kontrowersyjny. Ksztalt predysponuje noz do rzucania, i na pewno bedzie nie raz tak traktowany, ale stal, profil i grubosc glowni absolutnie na to nie obliczone. Pod oplot trza robic noze z resorowki, grube na 4-5 mm, hartowane na 45-50 HRC. A do tego wz.33M rekojesc normalna dorobic i sprzedawac jako kucheniak.

<span class='smallblacktext'>[ Redagowany dnia 19.10.2005r.- 11:16 ]</span>
Sukcesów,
Gienek.

Offline wysz

• włóczykij
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • zielony zmrol
    • Pieczenie w Dupie
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 19-10-2005, 12:14:42 »
Jakos tragicznie brzydki to on nie jest. Po prostu kawałek przerośniętej blaszki do używania w charakterze narzędzia tnącego. Za taką cenę nie ma się czego czepiać ani też wymagać nic więcej. Moze mały minus za kompletną bezpłciowośc.

Jumbo, zlitowałeś się w końcu nad Kupromedem? byłem pewien, że roztrzaskasz ten nóż  jak tylko zobaczyłem pierwsze foty...

Offline kiedi

• Moderator
  • Opinii: (75)
  • *
  • miniaturyzator
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 19-10-2005, 17:54:21 »
cóż krawędź tnąca to moja robota nie wiem czy ją poprawiłem, ale próbowałem, bo po cięciu puszki po piwie ostrze wymagało sporo pracy   8)
Ja nie knifemaker, ja tylko noże dłubie

Moje pisaniny dla B&A   http://chomikuj.pl/kiedi/B*26A

moja stronka na facebooku: https://www.facebook.com/KiediKnivesAndOthers

Offline cromcruah

• knifemaker
  • Opinii: (7)
  • *
  • operator mopa
    • crom knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 19-10-2005, 18:09:17 »
panowie, o czym tu sie dyskutuje? toz to kawałek wyostrzonego płaskownika owinietego sznurkiem.
wyrób nad którym mozna by pocmokac gdyby wyszedł spod reki bardzo poczatkującego nozoroba a nie duzej firmy.

to nie jest nóz tylko wprawka. dosc przyzwoicie zrobiona wprawka.

Offline Mat S

• Oberfeldfebel sztabowy
  • Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (11)
  • *
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 19-10-2005, 18:47:00 »
I to chyba "troszke oparta" na Trenerze Gerlacha - ideą... Tylko że Gerlach jakby lepiej wyciety...

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #8 dnia: 19-10-2005, 18:51:21 »
Gerlach, to zupełnie inna filozofia, ze względu na grubość i przeznaczenie.
Crom, masz rację, że nóż nie jest specjalnie skomplikowany, ale jest to nareszcie jakiś nóż od kopropmeda, który da się używać.
 Zachowując ten sam rodzaj stali i obróbki cieplnej można by uzyskać wiele ciekawych nożyków. Zawsze to jakiś początek (kolejny).
Pozdrawiam.

Offline cahir

• M Power...
  • CZARNA LISTA
  • Opinii: (7)
  • *
  • &#169;@#|&#174;
(Bez tematu)
« Odpowiedź #9 dnia: 19-10-2005, 20:30:39 »
Troszke to cienkie a jezeli uzywac bygo tylko w kuchni to oplot malo higieniczny. Ale jak na Kopromed i tak niezly :) I w dobrej cenie.
oderint, dum metuant
To die with honor is a grand accomplishment for the warrior.
Only in one job you serve the country. Join the Army.

Offline przeszczep

• knifemaker
  • Opinii: (109)
  • *
  • stal biter
    • Rubcyk Knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #10 dnia: 19-10-2005, 20:33:14 »
ja nadal nie kapuje z tym pierdlem o co chodzi...  :?   :?

Offline przeszczep

• knifemaker
  • *
  • stal biter
    • Rubcyk Knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #11 dnia: 19-10-2005, 20:33:53 »
ups prosze o wykasowanie

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #12 dnia: 19-10-2005, 20:37:41 »
Przeszczep, nie pij tyle!!!
Zwykle mawiam tak Guldanowi, ale tym razem.....
Pozdrawiam.

Offline przeszczep

• knifemaker
  • *
  • stal biter
    • Rubcyk Knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #13 dnia: 19-10-2005, 20:47:57 »
nie moge...
to jest uwarunkowane genetycznie  :p   :p

Offline przeszczep

• knifemaker
  • *
  • stal biter
    • Rubcyk Knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #14 dnia: 20-10-2005, 00:39:35 »
no dobra, to tutaj dodam, ze ta dziurka nierówna tyz mnie nie pasuje (kopromed ma chyba ten sam problem co ja - wiertarka ma 31 lat)  !amazed   !amazed   :p   :p