Autor Wątek: Informacje celne  (Przeczytany 3866 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (581)
  • *
  • Życie jest proste, po prostu nie jest łatwe
    • WAR's Shop of Knives
Informacje celne
« dnia: 23-11-2004, 13:47:43 »
W tym wątku pojawią się informacje, które mają za zadanie choć troche ułatwić zorientowanie sie w gąszczu przepisów celnych w Polsce.
Na dzień dobry:
Zgodnie z art. 27 Rozporządzenia Rady ( EWG ) Nr 918/83 z dnia 28 marca 1983r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnie celnych, zwolnione od cła są przesyłki zawierające towary o nieznacznej wartości ( do 22 EURO na przesyłkę ). Tekst rozporządzenia jest dostępny na naszej stronie [link]http://www.mofnet.gov.pl/sluzba_celna/dokument.php?dzial=425&id=33810[/link] . Przesyłki o nieznacznej wartości ( do 22 euro ) są zwolnione z podatku VAT, ale z wyłączeniem towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Podstawą obliczenia należnego cła jest wartość celna obejmująca oprócz wartości towaru również koszty transportu i ubezpieczenia związane z jego przywozem. Podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest wartość celna powiększona o należne cło.
Kursy walut dla celów ustalania wartości celnej jest ustalany co do zasady raz w miesiącu, chyba ze ulega wahaniom o 5% i więcej. Informacje o stosowanych kursach walut wymienialnych są zamieszczone naszej stronie w zakładce kursy walut.

[ Redagowany dnia  ]
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline qkiel

• defetyszytystyczny rzepa imitator
  • Opinii: (26)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • awatar "Blue Vampire" by Adam Rakowski
(Bez tematu)
« Odpowiedź #1 dnia: 25-11-2004, 14:35:18 »
nie wiem czy w tym topicu mozna marudzic ale...
usluga przewozu jest opodatkowana (jak i noz) w kraju z ktorego zamawiamy, do tego opodatkowyja nam to w kraju (to juz mamy 2 podatki)
na jakiej podstawie sama przesylka jest naliczona vatem ?
a moze da rade wywalczyc jakis zwrot podatku zaplaconego w stanach ?
"A mądrość zawsze oznacza brak pewności czegokolwiek. Poza tym może, że niczego się nie wie." Jacek Sobota "Głos Boga" str. 132
Wiedza jest jak spirytus, tylko tęgiej głowie sluży.
Czas to Szczescie.

Offline TloluviN

• Tlolopitek
  • Szef
  • *
  • ULTRALIGHT SOFTIE
    • Knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #2 dnia: 25-11-2004, 15:27:26 »
Cytat: qkiel
nie wiem czy w tym topicu mozna marudzic ale...
usluga przewozu jest opodatkowana (jak i noz) w kraju z ktorego zamawiamy, do tego opodatkowyja nam to w kraju (to juz mamy 2 podatki)
na jakiej podstawie sama przesylka jest naliczona vatem ?
a moze da rade wywalczyc jakis zwrot podatku zaplaconego w stanach ?

w US ceny w sklepach to ceny netto - bez podatku. podatki federalne i stanowe i GST sa doliczane do ceny netto. wynika to z prostego faktu, ze rozna sie miedzy stanami. tak wiec - sprzedawcy latwiej jest podac cene netto niz podawac x cen.
I'm stronger than any and every enemy, predator, virus, disease or sickness.

Offline WAR

• Szef
  • *
    • WAR's Shop of Knives
(Bez tematu)
« Odpowiedź #3 dnia: 13-12-2004, 12:26:03 »
Dzisiaj zajmiemy się sprawą oznaczenia "gift" na paczce.
Zacznijmy od źródła. Wiele sklepów nie ma ochoty na takie oznaczanie paczek, zazwyczaj jest to z ich strony obawa przed zainteresowaniem ich służb tak częstym wysyłaniem "gift'ów", Oczywiście, od strony księgowej wszystko im się zgadza, choc nie jestem pewny, czy nie mają problemów ze swoim urzędem celnym wtedy.
Jednakże to co nas interesuje, to jak opcje "gift" traktuja nasi celnicy.
Uprzedzam, to wątek informacyjny, nie interesują mnie historię komu i ile razy się udało. Postaram się tutaj oddać stan prawny na dzień dzisiejszy.
Otóż Urząd Celny ma prawo zażądać od nas w każdym momencie deklaracji wartości od nadawcy paczki. Jeśli wartość przekracza sumę wolną od clenia, paczka zostaje obłożona cłem i vat'em. Realia są takie, że paczki od osób prywatnych przechodzą dość często, natomiast paczki z firm ...
Niestety, tu już nie jest tak różowo. Kwota wolna od clenia w przypadku firm to 22 euro, oczywiście jeśli nie są zamawiane (patrz pierwszy post). Jeśli celnik podejrzewa, że wartość jest zaniżona, zażąda abyśmy od adresata zdobyli deklarację zawartości i wartości paczki. Nasz dostawca nie bedzie się narażał i mamy problem. Jeśli zgłosimy, że nie możemy dostać takowej deklaracji, UC może zarachować nam towar wg własnego uznania (bywa, że i do 100% wartości), lub skierowac przeciw nam sprawę o próbę dokonania oszustwa celnego.
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline kiedi

• Moderator
  • Opinii: (76)
  • *
  • miniaturyzator
(Bez tematu)
« Odpowiedź #4 dnia: 29-12-2004, 20:12:42 »
War może wiesz gdzie znaleźć stawki ceł na zamawiane przez nas towary? Muszę przyznać że w przepisach celnych nie umiem tego znaleźć  &|
Ja nie knifemaker, ja tylko noże dłubie

Moje pisaniny dla B&A   http://chomikuj.pl/kiedi/B*26A

moja stronka na facebooku: https://www.facebook.com/KiediKnivesAndOthers

Offline dzey

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #5 dnia: 03-01-2005, 10:39:36 »
niestety link padl - a wczesniejsze info co do stawek bylo bledne wiec edit posta..

radze szukac aktualnych informacji w taryfie celnej EWG
<span class='smallblacktext'>[ Redagowany dnia 11.01.2005r.- 16:04 ]</span>
vae victis.. [biada zwyciezonym]
KFF - "Knives For Fun"
DAGA

Offline dzey

• Użytkownik knives.pl
(Bez tematu)
« Odpowiedź #6 dnia: 04-01-2005, 22:46:53 »
dobra - sam juz sobie odpowiedzialem na pytanie..
jest magiczna tabela w ktorej sie liczy takie rzeczy jak clo - trzeba w nia wpisac m.in. kraj produkcji, czy na wlasny uzytek czy na sprzedaz, rozne wartosci itd.... ogolnie duzo - jutro moze napisze do urzedu celnego zeby mi policzyli co nieco - albo powiedzieli jak liczyc i co wpisywac bo taka tabele nawet mam..
vae victis.. [biada zwyciezonym]
KFF - "Knives For Fun"
DAGA

Offline qkiel

• defetyszytystyczny rzepa imitator
  • Mieszkaniec knives.pl
  • awatar "Blue Vampire" by Adam Rakowski
(Bez tematu)
« Odpowiedź #7 dnia: 05-01-2005, 14:09:31 »
to by bylo fajno, jak ci sie cos uda dawaj znac odrazu  !amazed
"A mądrość zawsze oznacza brak pewności czegokolwiek. Poza tym może, że niczego się nie wie." Jacek Sobota "Głos Boga" str. 132
Wiedza jest jak spirytus, tylko tęgiej głowie sluży.
Czas to Szczescie.

Offline Antibiotic

• Opinii: (988)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: Informacje celne
« Odpowiedź #8 dnia: 30-04-2007, 22:15:56 »
Podaję tabelę z przelicznikiem cła https://www.celina.krakow.uc.gov.pl/kalkulator/index.jsp

i "Szukanie kodu towaru do oclenia" (wpisujecie np. "noże") http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarquer?Lang=PL%2520

Pozdrawiam  :)

Offline Patryk

• Opinii: (1)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 02-05-2008, 11:31:30 »
A jak to jest z kupnem używanych noży z zagranicy? Czy za nie też trzeba płacić cło i vat? Sory jeśli pytanie już się gdzieś pojawiło. Szukałem ale nie znalazłem.

Offline WAR

• Szef
  • *
    • WAR's Shop of Knives
« Odpowiedź #10 dnia: 02-05-2008, 12:06:39 »
Jeśli kupisz np. na ebayu to cło naliczą Ci od wartości podanej przez dostawcę.

Offline Patryk

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 02-05-2008, 12:52:24 »
Rozumiem. A co z vatem? Czy też będę musiał go płacić?

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #12 dnia: 02-05-2008, 13:00:39 »
Tak.
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline Patryk

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 02-05-2008, 13:03:22 »
Dzieki za odpowiedzi. Pozdrawiam ;-)

Offline Michoo

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 02-05-2008, 14:45:41 »
2 dni temu odebralem list ze stanow - "collectible pocket knife" kategoria other, cena 20USD, po adresie nadawcy widac jasno, ze to firma.
Paczka wyladowala w skrzynce pocztowej ze sladami otwierania i zielonym steplem:
[NIECZYTELNE]
dopuszczenia do obrotu
-30.-

Zadnego wezwania do zlozenia wyjasnien/zaplaty - czy to znaczy, ze mialem szczescie, czy moze czegos w przepisach nie rozumiem?