Autor Wątek: Ogolny spis kto-co-ma? Co Wy na to? [dlugie]  (Przeczytany 3707 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline WRonX

• ,,,^oo^,,,
  • Opinii: (15)
  • Nowy użytkownik
  • *
  • Nie mam czasu, kota głaszczę...
    • WRonX.net
Ogolny spis kto-co-ma? Co Wy na to? [dlugie]
« dnia: 25-01-2006, 22:38:02 »
Witam (się po raz kolejny, jak ten "nowy").

Od pol roku chodzi mi po glowie maly projekcik. Co Wy na to, zeby stworzyc maly system katalogowy?

Technologia
PHP+PostgreSQL/MySQL. Kropka. Aha - bez wykorzystywania gotowych rozwiazan, bo byloby to strzelanie do komara z armaty - calosc pisana od zera.

Czemu to ma sluzyc
"Hmm... cholera, kupic tego Socoma, czy nie... kurcze, juz tyle razy pytalem na forum o rozne konkretne noze, ze mnie wyklna!"
No wlasnie... oczywiscie pytania na forum sa jak najbardziej chyba wskazane (tak mi sie wydaje - czy moze tu jest inaczej?), ale czasem po prostu chcemy konkretnej odpowiedzi od osoby, ktora dany noz posiada/posiadala, bez wzbudzania sensacji. Czemu by nie zrobic takowego spisu?
To by nie mialo zastepowac - bron Boze - forum. Traktowalbym to raczej jako rodzaj eksperymentu na temat wymiany informacji i opinii... :)

Jak to ma dzialac
Uzytkownicy rejestrowani. Szczegoly mam obmyslone, ale nie chce Was tym zanudzac. Podstawa bylaby wyszukiwarka. Ale zanim do tego dojdziemy... kazdy user, ktory sie zaloguje, jesli posiada/posiadal jakies konkretne noze, dodaje je do swojej listy. Z zaznaczeniem czy obecnie ma w posiadaniu, czy juz nie, dany egzemplarz.
Teraz kazdy, kto chce sie czegos dowiedziec o danym nozu, uzywa wyszukiwarki i voila!
Tyle? To mozna zrobic w arkuszu Excella! Wiem :) Mocna strona ma byc wyszukiwarka oczywiscie. Np. fakt, ze po stworzeniu bazy miast (zakladam na razie tylko Polske), mozna bedzie zaprosic kogos z wlasnego miasta na piwo i ogladanie noza.
To jeszcze nic - jesli uwzglednimy wspolrzedne miast, mozna spokojnie dodac opcje wyszukiwania wszystkich uzytkownikow w promieniu X kilometrow...
W pozniejszych wersjach bylaby tez klikalna mapka Polski i podobne bajery.

No i co teraz?
Ano piszemy maila do danego usera (zakladamy obowiazkowe podanie m.in. maila), jak na forach, albo podany jawnie adres, albo przez system, w zaleznosci od wyboru usera. Albo dolozyc opcje obejrzenia profilu danego usera na jednym z wiodacych for... :)

Dodatki
Oczywiscie baza nozy nie bylaby sucha tabela z nazwami. Bylaby mozliwosc dodania opisu kazdego noza (admin), linkow do zdjec (admin) i opinii o danym sprzecie (wszyscy). To samo w kwestii firmy/knifemakera...

W tym momencie chcialbym przerwac i spytac: widzicie to? Bo ja w sumie mam pelen obraz, ale nie wiem, czy moj zapal przejdzie na reszte, bo w sumie zawsze mozna powiedziec "a na cholere to?". I pewnie racja... Jesli nie, to nie czytajcie dalej, bez sensu... Cholera, w sumie ja to durny jestem... :)

Zalozenia techniczno-polityczne :)
Zaczynalem od Budo. Wprawdzie ostatnio sie na nie pogniewalem, ale nie chcialbym zamykac drogi do tego "czegos" (jakkolwiek to nazwiecie) ludziom, ktorzy zaczynaja tak samo. Umiejscowienie wedlug mnie powinno byc neutralne, najchetniej wrzucilbym to na swoj serwer - wronx.net - zeby miec kontrole nad baza (nie chodzi mi o WielkoBratowanie, bo niby co tam cenzurowac?) i ewentualnie wrzucic sobie systemik do portfolio :) Przede wszystkim jednak, zeby nie bylo jasno powiedziane, ze toto jest wylacznie dla uzytkownikow forum X czy Y.
Z tego samego powodu layout tez jakis neutralny bym proponowal...

Podzial na rownych i rowniejszych
Widze dwa poziomy uzytkownikow: admin i user. Nie mam zamiaru byc superuserem, czy czym tam (oczywiscie nie musicie mi wierzyc, ale jak to sprawdzicie? :D). Z zastrzezeniem, ze nikt nie mialby opcji usuwania uprawnien admina. Ewentualnie, jesli to konieczne, robilbym to z bazy bezposrednio. Wlasciwie ta opcja nie jest potrzebna, bo na adminow mysle ze dobralbym - po dosc dlugim czasie na VB spedzonym - ludzi porzadnych.
Admini mieliby proste zadania
 - weryfikacja nowych uzytkownikow (np. na podstawie "paru slow o sobie", czy cholera wie czego), albo i tego tez nie, bo chyba by wystarczyla weryfikacja "by mail"
 - dodawanie nowych rekordow do bazy: producentow, knifemakerow, modeli nozy (user chce dodac, a nie ma? pisze do admina, zeby dodal) oraz miast z ich wspolrzednymi (na wstepie stworze baze podstawowych miast, ale z geografii jestem cienki, a nawet jakbym nie byl, to zawsze moze przyjsc ktos z Pipidowy Dolnej i trza miasto dodac)... ewentualnego sprawdzania komentarzy - wylacznie pod katem sensownosci (nie obchodzi nas, kto robi dobre pierogi, ale jesli te pierogi dobrze sie kroi nozem X to juz moze byc) i... no tak, sugerowalbym bez wulgaryzmow...
Jak widac, jesli powstanie baza podstawowa (na poczatku), pozniejsza praca bedzie lekka, latwa i przyjemna...

Czego bym potrzebowal...
Zakladajac, ze komukolwiek by sie chcialo (o tym pozniej), potrzebowalbym paru list, najlepiej w formie pliku CSV lub od biedy XLS (oba Excel) z nastepujacymi danymi:
 - lista mozliwych firm
 - lista knifemakerow (zakladam, ze noz moze miec przyporzadkowana i firme i knifemakera, ew. jedno z dwojga)
 - lista modeli do kazdej firmy - syzyfowa praca, z pewnoscia "w praniu" by doszlo trzy razy wiecej, jakby sie ludzie w ogole zaczeli rejestrowac
 - lista pomyslow :)
[/list]
Oczywiscie sam bym sie staral tez wprowadzac informacje, wiec powyzsze dotyczy tylk o"tych, ktorzy chca".

Sens tworzenia tego "czegos"
Zabijcie - nie wiem. Jesli z mojego opisu nie zrozumieliscie, jak toto ma dzialac, wyjasnie niejasnosci. Jesli zrozumieliscie i wydaje sie Wam potrzebne, to fajnie. Jesli sie nie wydaje, to trudno, zajme sie czyms innym :) Nie napisze, ze "tak czy siak - zrobie to", bo nie lubie tworzyc do szuflady. Dlatego z premedytacja zapytuje - co myslicie o tym eksperymencie i kto ewentualnie chcialby uczestniczyc w tworzeniu tego dranstwa (w sensie czysto teoretycznym - kod tworzylbym sam, bo na razie nie nauczono mnie tworzyc projektow grupowych; chodzi mi o pomysly na nowe funkcje, pomoc w zbieraniu danych etc.)

Kiedy?
Mysle, ze przed marcem nie zaczne - trzeba sobie ferie zrobic :) I prace skonczyc - na marginesie, robie podobne (no moze bardziej skomplikowane) systemy niejako "zawodowo" i stad to zboczenie, ze wszystko chce wsadzac w baze danych :)

Jak to teraz przeczytalem, to w sumie to bez sensu jest, ale gdybym nie wyslal, to by klawiatura sie na marne zuzywala... :)

Tak czy siak, pytanie: co Wy na to?
[= "Never shall innocent blood be shed. Yet the blood of the wicked shall flow like a river." =] [WRonX.NET]

"Nożyk pana Hidao kroi główkę kapusty, jak, nie przymierzając - Sebenza pomidorka..." (-wój-)

Offline TloluviN

• Tlolopitek
  • Szef
  • Opinii: (26)
  • *
  • ULTRALIGHT SOFTIE
    • Knives.pl
Odp: Ogolny spis kto-co-ma? Co Wy na to? [dlugie]
« Odpowiedź #1 dnia: 25-01-2006, 22:55:13 »
sliczna idea tylko ja zapytam o jej sens: czym to sie rozni od wyszukiwarki na forum? bo jesli ktos szuka socoma to wrzuca to do wyszukiwarki i ma wszystko: posty, info, profile, wlascicieli. moim zdaniem pytanie odnosnie socoma zadaje sobie tylko ktos, kto nie korzysta z wyszukiwarki. a jesli skorzystal i nadal ma pytania - jego post nie zostanie negatywnie przyjety. ergo - Ci ktorzy nie korzystaja z wyszukiwarek - nie skorzystaja z proponowanego przez Ciebie systemu - Ci ktorzy korzystaja - znajda info i bez niego. ja to tak widze.
I'm stronger than any and every enemy, predator, virus, disease or sickness.

Offline Jumbo

• NTN
  • Opinii: (86)
  • *
  • WKMN
« Odpowiedź #2 dnia: 25-01-2006, 22:59:52 »
Bardzo dobry, konkretny i niepotrzebny pomysł.
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #3 dnia: 25-01-2006, 23:10:28 »
WronX - ogromnie mi się podoba Twoja inicjatywa, ale
a) nie masz wrażenia, że zamiast integrować środowisko - rozbija je
b) że zamiast centralizować informacje - rozprasza ją?

Dlaczego nie miałby to być komponent do joomli - będzie można podłączyć to do portalu i wykorzystać z korzyścią dla środowiska. Dane są już, lub będą, a kwestia ich wizualizacji? To jest pole do popisu dla Ciebie.

Nie wiem dlaczego chcesz być na siłę neutralny? Pamiętaj, że stojąc w rozkroku można łatwo stracić jaja.
Knives.pl nie jest przeciwko budo - budo to portal o sztukach walki, knives.pl - o nożach i broni białej. Że na budo jest dział pokrewny naszemu? Ich sprawa.
Mam wrażenie, że to takie nasze myślenie - "ja sam, ja sam" :?
W dodatku ze sznytem akademickim, bez odniesienia do realiów, socjologii i koncepcji "produktu" wraz z cyklem jego życia.
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline PiterM

• Opinii: (96)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 26-01-2006, 14:09:55 »
Dlaczego nie miałby to być komponent do joomli - będzie można podłączyć to do portalu i wykorzystać z korzyścią dla środowiska. Dane są już, lub będą, a kwestia ich wizualizacji? To jest pole do popisu dla Ciebie.
Dokładnie... skoro knives.pl to nie tylko forum, ale też artykuły, recenzje, felietony itp. czyli pełny vortal po prostu. I rośnie. Więc jeśli już, to chyba byłoby to dobre miejsce... jesli już gdziekolwiek oczywiście.
Instagram: @piotr_ma

... a w kieszeni Sebenza

Offline kostek.ok

• Opinii: (58)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 26-01-2006, 14:22:34 »
Ja tam przeczytałem wszystko co jest na temat noży na budo i knives i gdzie się tam tylko dało i nie tylko raz zresztą i uważam że jak kogoś interesują tak naprawde noże to powinien zrobić to samo a nie zawracać komuś dupcię żeby pisał wszystkim co go pytają coś na temat konkretnego modelu  bo to by było upierdliwie meczące ,jak tak naprawde jakieś zagadnienie kogoś interesuje to powinien otwarcie zapytać na forum chociażby dlatego żeby wszyscy wiedzieli i nie wałkowali tego tematu po tysiąc razy ,tak mi się wydaje. ;-)

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #6 dnia: 26-01-2006, 14:27:10 »
Hi kostek.ok,

w tym punkcie masz moje pelne poparcie :)
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline kangoo

• ~sługa psa swego~
  • Opinii: (84)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Venit summa dies et ineluctabile fatum
« Odpowiedź #7 dnia: 26-01-2006, 15:34:43 »
Dokładnie Kostek i Rybak,tylko z tym zastrzeżeniem ,że jeśli kogoś od jakiegoś czasu noże  interesują to sobie poradzi , a jeśli to początkujący maniak to warto Mu nawet kilka razy napisać . :)  Jeśli się nie zniechęci to już jest "nasz " . Jeśli jednak ogarnie go zniechęcenie (w końcu noży jest wiele ,a każdy inny ;) ) ,to dany delikwent może zacząć pisać ustawy antynożowe w wyniku doznanego urazu . ;)

Dlatego każda inicjatywa jest warta uwagi ,coby miłośników noży przybywało .

Offline cromcruah

• knifemaker
  • Opinii: (7)
  • *
  • operator mopa
    • crom knives
« Odpowiedź #8 dnia: 26-01-2006, 16:16:07 »
a nie prosciej zrobic cos na jształt wikipeii? taką NOŻOPEDIE?

strone gdzie kazdy moze wpisac suche dane np.

nazwe noża
model
producenta
fotke
dane techniczne
gdzie nabyc można te cudo
linki do stron obcych i do opisów i dyskusji na knives.pl

oraz krótką recke /np. 500 znaków/
inni userzy nogli by tez takie recki wstawiac.

znalazło by sie duzo chetnych do tworzenia tego jak sadze, a uniknęło by sie pisania tego samego do paru userów.

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #9 dnia: 26-01-2006, 16:18:42 »
I to mi się ogromnie podoba Crom! Taki otwarty katalog noży powiązany z reckami i dyskusjami, to jest coś!
pozdrawiam
pecado

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (581)
  • *
  • Życie jest proste, po prostu nie jest łatwe
    • WAR's Shop of Knives
« Odpowiedź #10 dnia: 26-01-2006, 16:25:19 »
A czy ja przypadkiem nie widziałem takiego modułu do Joomli ? :)
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #11 dnia: 26-01-2006, 16:27:56 »
a całkiem możliwe :-)
Zreszta pojecie "wiki" mozemy uznac za wzgledne jak sadze - istotne jest raczej uruchomienie katalogu bez wnikania w technologię :-)
pozdrawiam
pecado

Offline kostek.ok

• Opinii: (58)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 26-01-2006, 17:40:03 »
Nożopedia brzmi całkiem nieźle tylko wiadomo że ilu jest userów tyle może być różnych opini na temat danego noża i dla jednego konkretny nóż może być doskonały a dla drugich może być to lipa(przykład: sebenza) i nie mam pojęcia jak to by wyszło ,trzeba by dyskutować nad jednym nożem jakiś czas i wtedy może ustaliło by się jakiś kompromis,i jakby nie było to będzie chyba trochę trwało ,ale w sumie to dla mnie nie ma pośpiechu , a co do nowych zielonych userów i do tego niecierpliwych to niech się pytają ale oficjalnie to żaden wstyd przy okazji może dowiedzą się więcej niż by chcieli i inni na tym skorzystają , a zrazić to się można do forum a nie noży jak ktoś się czymś interesuje to brak informacji powinien mobilizować do ich szukania ,a nie do pisania ustaw przeciwko temu czemuś  :cry:

Offline kangoo

• ~sługa psa swego~
  • Opinii: (84)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Venit summa dies et ineluctabile fatum
« Odpowiedź #13 dnia: 26-01-2006, 18:00:25 »
...... informacji powinien mobilizować do ich szukania ,a nie do pisania ustaw przeciwko temu czemuś 

Wyświetlają Ci się emoty ? ;)

Offline cromcruah

• knifemaker
  • *
  • operator mopa
    • crom knives
« Odpowiedź #14 dnia: 26-01-2006, 18:51:14 »
...wiadomo że ilu jest userów tyle może być różnych opini na temat danego noża i dla jednego konkretny nóż może być doskonały a dla drugich może być to lipa(przykład: sebenza) i nie mam pojęcia jak to by wyszło ...

ale nazwa, model, producent czy dane techniczne sa wszystkie takie same.
i to jest najwazniejsze.
a recke moze kazdy wystawic ponizej. owszem jeden powie ze nóż jest dobry a drugi ze nie. ale czy jesli poprosisz kogos o opinie na priv to bedzie obiektywna? juz raczej wiecej sie dowiesz gdzie paru ludzi cos napisze.

aha, dlatego proponuje zeby kazdy mógł tylko jedną recke wystawic na około 500 znaków zeby nie porobiło sie tam forum.

Offline WAR

• Szef
  • *
    • WAR's Shop of Knives
« Odpowiedź #15 dnia: 26-01-2006, 19:33:12 »
A ja proponuje żeby zostawić tam fotkę i gołe parametry techniczne.  i link do knives.pl  ;-)
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #16 dnia: 26-01-2006, 19:52:51 »
A ja proponuje żeby zostawić tam fotkę i gołe parametry techniczne.  i link do knives.pl  ;-)

No jaaasne ;)

Ze swojej strony dorzuce dla przypomnienia, ze w pewnym sensie podobna szczytna idea juz jest wprowadzona w zycie i czeka na jakies litosciwe dusze, co ja poprowadza dalej :)

http://knives.pl/www/component/option,com_smf/Itemid,26/topic,2143.0
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline cromcruah

• knifemaker
  • *
  • operator mopa
    • crom knives
« Odpowiedź #17 dnia: 26-01-2006, 19:55:18 »

moze masz racje.

ale dodał bym linki do topów w których jest ewentualna dyskusja na temat danego noża

Offline Liczmistrz

• Nozownik Karateka
  • Opinii: (6)
  • Użytkownik knives.pl
  • Twoj Stary!
    • Warszawski Klub Kyokushin Karate
« Odpowiedź #18 dnia: 26-01-2006, 22:59:45 »
ale dodał bym linki do topów w których jest ewentualna dyskusja na temat danego noża
Niezarejestrowani nie moga czytac forum przeca.
KFP - Knives For Pleasure ;-)
GuldanoGeocamo & Stary Szczepana Fan :D
9/23

Offline WAR

• Szef
  • *
    • WAR's Shop of Knives
« Odpowiedź #19 dnia: 26-01-2006, 23:02:33 »
To się zarejestrują, proste  ;-)