Autor Wątek: uniwersalność noża - nóż uniwersalny, czyli rozważania niezupełnie na trzeźwo...  (Przeczytany 7453 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lothian

• Quis ut Deus ?!
  • Opinii: (6)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Quis ut Deus ?!
UNIWERSALNY - nadający się do wszystkiego, mogący mieć wszechstronne zastosowania, wszechstronny ("Słownik Języka Polskiego" - PWN 1981)

Jak wiadomo, coś takiego jak uniwersalność nie istnieje. Uniwersalność, czyli doskonałość zastosowań. Może być coś bardziej uniwersalne, lub mniej. Nóż jest narzędziem uniwersalnym? Nie. Jest narzędziem, które najbardziej osiągnęło w swej formie uniwersalność. Można nim ciąć, kłuć, podważać, uderzać, wbijać, kroić itd. Kiedyś dwoma nożami odkręciłem śrubę M12 z łbem sześciokątnym. Jak wiadomo jednak - każde narzędzie uniwersalne jest gorsze od narzędzia specjalistycznego. Tak jest i z nożem. Istnieje olbrzymia różnorodność form (a co za tym idzie - także treści) noży. Do dżgania lepszy będzie sztylet, do cięcia... itd. Tak więc NIE OSIĄGNIEMY UNIWERSALNOŚCI! Możemy się jednak do niej zbliżyć. I tu pojawia się moje pytanie - który nóż (konkretny model) lub jaki (konkretne cechy) uważacie za najbardziej zbliżony do uniwersalnego, czyli taki, którym można by wykonywać jak najwięcej prac, który miałby jak najwięcej zastosowań. A teraz wybaczcie - tak to jest, gdy filozof upije się raz na ruski rok  8D :shades: ;) Proszę o wypowiedzi. Szukam DOSKONAŁOŚCI! Prawie... :cheesey: :P
"I nastąpiła walka na niebie" (Ap 12, 7)
"A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków."
(Ap 20, 10)

Offline Wiko

• Opinii: (3)
  • Użytkownik knives.pl
Duży Victorinox  :D.

A bardziej na poważnie, to w teren średni fixed, typu TAK-1, do miasta mniejszy fixed typu RAT-3, albo mocny folder.
Ostrze Combo.

I zapas mocy :)

A czemu combo? Dzisiaj kupowałem listwę przyblatową. Po wierzchu PCW, ale pod spodem bardzo twarda i śliska szyna z tworzywa.
Ponieważ cała miała ze 3 metry, musiałem ją przeciąć, żeby upchnąć do samochodu. Pani w sklepie oczywiście NIE
miała czym. Ruch do kieszeni, klik i mam w ręku ząbkowane ostrze z ATS-34. Bzyk, bzyk i są 2 listewki. Gładkim, małym nożem
z byle czego piłowałbym parę minut.

Offline kangoo

• ~sługa psa swego~
  • Opinii: (84)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Venit summa dies et ineluctabile fatum
W tej chwil to dla mnie Fulcrum 2D . Niczego nie robi idealnie ,a jednak :

przyzwoicie tnie , można nim bez obaw otwierac zacięte skrzynki na listy , wbić gwożdzia , zrobić papu , naciąć lub narąbać gałęzi , odkręcić śrubkę , wybić szybę samochodową , wyrwać zawias z szafki, itp...

Prawie ideał .Prawie... niestety robi wielką różnicę ,dlatego zwykle lepiej mieć trzy noże :)

PS- minimum trzy ;)

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
Folder- AFCK/Fullcrum IID
Fixed- Al Mar Sere Operator.
Też pisane na pół trzeżwo :D
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}

Offline graf

• Opinii: (57)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
mocno nie na trzeźwo - odreagowuję tydzień przedsesyjny...
Lothian - NIE OSIĄGNIEMY UNIWERSALNOŚCI!
Jak to nie, tylko nie mów, że nosisz tylko jeden nóż :)
Kieszeni wystarczy żeby zapewnić wymaganą uniwersalność. A najbardziej uniwersalny jest mały fixed po przejściach, nie będzie go szkoda, więc nawet młotkiem można przy*** - znaczy się uderzyć ;)
Najlepsze polskie noże do rzucania
http://grafknives.pl
Polub na FB
https://facebook.com/grafknives

Offline Guldan

• knifemaker
  • Opinii: (16)
  • *
  • wykwalifikowany pierdolec
maly fixed z 3,7-4 mm D2, pelen plaski, zrobiony przez siebie (bo takiego nie zal). to je moim zdaniem ideal.

Offline wojtas13

• Opinii: (77)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • www.acousticblades.pl
Uniwersalny jak dla mnie to może być np. LM Charge. Ma przyzwoitą klingę i wiele innych funkcji, ale...

...znam sporo lepszych narzędzi mniej uniwersalnych: lepsze noże, lepsze kombinerki, lepsze śrubokręty.

Ja nie szukam uniwersalności, ja szukam ideału.

RussianSoldier

• Gość
  • Opinii: (0)
wojtas13 ... to masz problem :shades: Nie ma chyba noża idealnego, podobnie jak uniwersalnego.
Jeżeli już miałbym mieć wybór i wiedziłbym, że jutro wyląduję na bezludnej wyspie to pewnie kupiłbym Fallknivena F1 lub S1 ... na codzień jednak i w założeniu, że wszysko przebiegać będzie normalnie może być CRKT Desert Cruiser SF. Taki sobie niepozorny nożyk z AUS8 - niesamowicie się na niego uparłem ... może wreszcie sie doczekam (jak ktoś na poczcie nie ukradnie przesyłki).
 :)

Offline wojtas13

• Opinii: (77)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • www.acousticblades.pl
Ale ja nie napisałęm, że jednego jedynego ideału.
Szukam ideału w różnych kategoriach.
A sensem mojej wypowiedzi było raczej to, że nie szukam, noża, który spełniłby sam jeden jak największej ilości zadań. Raczej szukam ideałów w kategoriach np. EDC, mały fixed, terenowy fixed, camp knife itd., itp.

No i jeszcze są ideały designerskie.... :D  i chyba dla tego mam tyle noży i nie chcę się z żadnym z nich rozstawać.

Offline Lothian

• Quis ut Deus ?!
  • Opinii: (6)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Quis ut Deus ?!
(...) nie szukam, noża, który spełniłby sam jeden jak największej ilości zadań. Raczej szukam ideałów w kategoriach np. EDC, mały fixed, terenowy fixed, camp knife itd., itp.(...)

Właśnie! :) Według mnie ideałem byłby nóż, który spełniłby te wszystkie wymagania, czyli... uniwersalny. Jak jednak napisałem - UNIWERSALNOŚĆ NIE ISTNIEJE! Każdy z nas nosi czasem (jak Graf i KO napisali) nawet 3 noże (i więcej :)). Wynika z tego, że uniwersalna jest... kieszeń na noże :shades: O ileż łatwiejsze byłoby jednak noszenie jednego ;-) Cóż, każdy pewnie ma jakiś model, który, gdy może zabrać tylko jeden nóż, a nie wie, co będzie nim robił (wszystko, lub nic), to wybierze ten najbardziej... uniwersalny.  :)
« Ostatnia zmiana: 28-01-2006, 17:40:49 wysłana przez Lothian »
"I nastąpiła walka na niebie" (Ap 12, 7)
"A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków."
(Ap 20, 10)

Offline math.

• Użytkownik knives.pl
  • **
  • spyderholeec
Wydaje mi się że co innego uniwersalność do lasu, a co innego w mieście.
W lesie nie ma za bardzo czego podważać, odkręcać/przykręcać.
Za to trzeba czasem coś porąbać, wypatroszyć rybkę  (bądź króliczka w wresji surwiwalu  :shades: ) albo przygotować posiłek krojąc i smarując.
Z kolei w mieście noża potrzebujemy do tych ostanich czynności, bo rąbanie i skórowanie na codzień odpada.
W przeciwieństwie do terenu trzeba czasem coś podważyć/wyważyć i jeszcze kierować jakątaką poprawnoscią polityczną.

Dlatego w tym pierwszym wypadku brałbym jakiegoś fixeda typu OPR bądź MFS'a, busse'a. Wszystko w granicach pieciu cali.
Czemu akurat pieć? Bo to wydaje mi się złoty środek pozwalający tak na prace w kuchni jak na budowanie szałasu (a skoro ma to być nóż uniwersalny, ot bierzemy tylko jeden do wszystkiego :D )

W mieście poprawnośc polityczna i nienaganne cięcie (pełen płaski) oraz nieduże wymiary.
Czyli ostrze do około 3" - tutaj jak dla mnie rządzi spyderco :P paramilitary bądź manix. Albo jakies maleństwo typu jestera i innych.

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • Opinii: (226)
  • *
  • MTPN
Jeśli chodzi o mnie , to gdy już musze brać jedną sztukę tylko....to jest to....RAT 3....Uwielbiam go i idealnie wpasował mi sie w łapkę.....
Wcześniej tym jedynym był Gamer.... i teraz też czasem go biorę ..... ( co by mu smutno nie było ) , a tak na poważnie to zawsze cięzko mi wybrac co ze mną idzie...dużo o tym myśle...co bede robił do czego sie przyda itp...wiec z reguły zabieram ze sobą conajmniej 3 (trzy) a z reguły 4 sztuki.... mam nawet poszykowane "zestawy", no takie kompleciki po 3 sztuki....i zawsze 2 lub 3 fixedy i 1 folderek...

Noż uniwersalny.....4" do 5" fixed....pełen płaski, plain... a zreszą noż uniwersalny dla każdego z nas będzie czymś innym.....tak sobie myśle...
« Ostatnia zmiana: 29-01-2006, 00:15:31 wysłana przez MC Mario »

RussianSoldier

• Gość
MC Mario - tu już mówisz o zboczeniach/odchyłach czy jak tam zowiesz a nie o uniwersalności :-)Trzy lub cztery noże na jedno wyjście z chatki i jeszcze te "zestawy" ... no , no :cheesey:

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
Możnaby zbudować funkcję wielu zmiennych opisującą "użyteczność" i potem troszkę matematyki i mamy nóż uniwersalny, a raczej optymalny ;)

Offline Jumbo

• NTN
  • Opinii: (86)
  • *
  • WKMN
Uniwersalne pierdoły to sprzedaje Telezakupy Mango.

Uniwersalnego noża nie mają w ofercie, więc zakładam, iż go nie ma!!!!  :shy:
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline FRN

• Opinii: (138)
  • Mieszkaniec knives.pl
IDEAŁ - według mnie jest zależny od zakupu nowych cacuszek...

...teraz kupiłem to - dzizus ale maszyna IDEAł !!!

, a za jakiś okres czasu - sytuacja sie powtarza tylko w roli głównej juz inna brecha  ;-)

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • Opinii: (226)
  • *
  • MTPN
To coś Ty teraz kupił?? pochwal sie....ino gdzie indziej...

Offline ov_Darkness

• Wujek Zwyrol
  • Opinii: (16)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • już tak nie wyglądam
    • fejs (tak mnie najszybciej można złapać)
folder, raczej spory, z niezbyt kruchej stali, masywny, zapas mocy, pewna blokada, wygodne i szybkie otwieranie... raczej serrated.

Manix, Lone wolf T2, CRKT M21-14. Ewentualnie blade tech wegner pro hunter, BM 710, bm ares.

Z fixed'ów: CRK GB 5.5", AlMar SERE operator, BK&T 10, ER Shrapnel, TR TTKK.

To by były moje typy na najbardziej uniwesalne noże. Jakbym miał wybrać tylko dwa, to manix (lub M21-14) i TTKK (lub SERE).
I never wanted to be different. I just wanted to be me.
8.5/20

Offline MichaelD

• Opinii: (49)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Pluję jadem, sieję nienawiść i pożeram dzieci ;)
    • Mój kanał z nożami na YT
Universalny:
Folder:Large Regular Sebenza z płąskim szlifem , BM710HS, Spyderco Manix
Mały Fixed:Howling Rat, Bob Dozier K2, Badger Attack 3
Duzy Fixed:Straight Handle Battle Mistress, Tac Battle Rat
« Ostatnia zmiana: 30-01-2006, 22:23:31 wysłana przez NavySeal »
www.youtube.com/user/710HS

Proszę o nie wysyłanie wiadomości prywatnych z pytaniem "jaki nóż kuchenny wybrać". Nie jestem alfą i omegą, a inni koledzy z forum mają tak samo obszerną  wiedzę. Najlepiej utwórz nową wiadomość tak aby wszyscy mogli się wypowiedzieć w zadanym przez Ciebie pytaniu.

Offline Blacha

• heretyk
  • japonskienoze.pl
  • Opinii: (83)
  • *
  • cham i prostak
    • moje filmiki z nożami
najbardziej uniwersalnym nożem jaki życiu macałem/miałem był TUKII od Trace Rinaldiego - dla mnie ideał noża miejskiego i ideał terenowego zakłądając że ma sie duzy fixed jeszcze w lesie ;)

idealny folder - manix
- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? -spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy? - Nic wielkiego -zapewnił go Puchatek. - Pamiętaj tylko, aby zginąć z mieczem w dłoni, inaczej nie dostaniesz się do Valhalli.