Autor Wątek: manix a mili  (Przeczytany 3641 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fobi

• Opinii: (34)
  • Użytkownik knives.pl
manix a mili
« dnia: 19-03-2006, 03:16:25 »
witam,jakie macie wrażenia z używania tych noży ? W przyszłym tygodniu pójdę pomacać oba ale ciekawy jestem czym się różnią w codziennym użytkowaniu.

ps. to mój pierwszy post,a mój pierwszy dobry nóż to native s30v - coś jakby stworzony do mojej ręki.

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
Odp: manix a mili
« Odpowiedź #1 dnia: 19-03-2006, 15:26:52 »
Witaj

Mili - tylko do cięcia, ale bedzie w tym potwornie skuteczna. Dlugie ostrze, smukle lecz zarazem delikatne. Długa rękojesc, bez linersów (jeśi dobrze pamietam) co wpisuje sie w ogolne przeznaczenie noża. Liner-lock.

Manix - cegła. Sciaga spodnie z tylka w czasie biegu. Rekojesc stworzona dla ludzi z wielkimi dlonmi, a jej profil powoduje, ze klei się do ręki. W cięciu potwór, a szerokie ostrze powoduje moim zdaniem troche wiekszy komfort tej operacji. Całość mocniejsza, niestety czubek nadal jest delikatny. Choc sama klinga juz znacznie "powazniejsza" i mniej wrazliwa na naprezenia boczne. Jeden z potezniejszych back-lockow, chyba tylko ER ma masywniejsze blokady tego typu.

Osobiscie bardziej podoba mi sie manix. Mili nie wzbudza mojego zaufania przez proporcje dlugosci do wytrzymalosci na naprezenia boczne. Tym niemniej jesli noza uzywasz tylko do ciecia to oba mozna polecić z czystym sumieniem.
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline peterskin

• Powracający powoli do życia
  • FT Member
  • Opinii: (15)
  • zakręcony ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 19-03-2006, 17:47:51 »
Military i Paramilitary mają szczątkowe linersy ukryte w frezowanych okładzinach

Offline Krętacz

• Opinii: (20)
  • Użytkownik knives.pl
    • flytyer.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 19-03-2006, 18:21:44 »
Rekojesc stworzona dla ludzi z wielkimi dlonmi,

No to trochę się zmartwiłem, bo Manix jest jednym z noży, o których myślę, przyszłościowo...Łapy mam raczej z tych szerokich, a krótkich i teraz nie wiem, czy "maniek" nie będzie za szeroki w rękojesci...Nie mam gdzie obmacać. Moze jest ktoś w Krakowiu, kto dałby podotykać ( ;))?...
 K.
Ukłony - Krętacz
http://flytyer.pl/

Tracimy w życiu mnóstwo czasu na niepicie piwa...

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #4 dnia: 19-03-2006, 18:32:13 »
Troche przesadzilem z wielkimi dłońmi ;)

Moja dłoń leży na nim idealnie, przy czym długość palców ma tu moim zdaniem mniejsze znaczenie.
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline u99

• Opinii: (190)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 19-03-2006, 20:53:14 »
Krętacz nie przejmuj się. Mam Manixa i jego młodszego braciszka w wersji Mini. Jeżeli chodzi o Manixa to moje stosunkowo małe dłonie są za małe  :(, ale do MiniManixa pasują jak ulał  8D.

Offline Krętacz

• Opinii: (20)
  • Użytkownik knives.pl
    • flytyer.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 19-03-2006, 21:07:43 »
No to ja mam rączkę 22, czyli wg. tabelki chyba #9. Ale palce krótkie. No, ale skoro piszecie, że mam się nie przejmać, to się nie będę przejmał ;-). Dzięki.
K.
Ukłony - Krętacz
http://flytyer.pl/

Tracimy w życiu mnóstwo czasu na niepicie piwa...

Offline lepermessiah

• Małpa z lasu
  • Opinii: (82)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Lubię słowo "pierś"
« Odpowiedź #7 dnia: 19-03-2006, 21:23:34 »
O tak...Mini Manixa macałem wczoraj i lezy jak rekawiczka. Poprostu doskonale. Duzy Manix tez jest super ale nie tak super jak Military :P Generalnie to co napisał Pecado sie zgadza. Ale osobiscie wcale nie uwazam ze Mili jest taka delikatna. Od ponad dwoch lat to moj EDC i jeszcze nie udało mi sie go złamac, wyszczerbic itp (zaokragliłem tylko czubek ale to wina złego ostrzenia na trianglowych krawedziach).  Najbardziej narazony na wszelkie urazy jest własnie czubek ale ten i w Manixie nie jest wcale wiele mocniejszy. Tak naprawde oba noze zupełnie nie nadaja sie do podwazania. Na Twoim miejscu brałbym to co bedzie wygodniej lezało w dłoni. Co bys nie wybrał powinienes byc zadowolony!

A wogole to marzy mi sie Chinook (wczoraj wymacalem takiego jednego 8D)
Jestem rozsądnym człowiekiem, wiem że lenistwo popłaca

Offline aksamitny

• Opinii: (319)
  • Użytkownik knives.pl
  • młodszy brat Dona
« Odpowiedź #8 dnia: 19-03-2006, 21:26:25 »
Jestem fanem Military,ten nóż ma niepowtarzalny klimat,Manixa tez używałem przez jakiś czas,to już nie to samo...
Manix jest ciężki,gruby i wytrzymały,to nóż na którym można polegać.Bez wątpienia można go polecić jako noż roboczy,Military z kolei jest świetnym kieszeniowcem,delikatniejsza od grubasa Manixa,ale bardziej elegancka i piekielnie ostra.
Jeśli potrzebujesz noża do codziennych miejskich zastosowań to moim zdaniem właśnie Mili jest idealna.
Bazyl

Offline fobi

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 20-03-2006, 00:38:11 »
Na codzień mam nativa - idealna ergonomia. Potrzebuję noża do lekkich zadań terenowych : cięcie i struganie drewna,przygotowywanie ognisk,cięcie różnych rzeczy w lesie,kuchnia w terenie itp.
Z wyglądu bardziej leży mi manix i ma linersy.
 Tylko jedna sprawa : po przeczytaniu wątku o składaniu back locka w manixie obawiam się że przy każdym mocnym struganiu kiedy trzeba pomocować się z nożem miałbym flashbacki z filmikiem... Może jestem bardzo strożny ale palce są dla mnie dosyć cenne.

Offline CIN

• Opinii: (107)
  • Użytkownik knives.pl
  • Używacz, nie kolekcjoner.
« Odpowiedź #10 dnia: 20-03-2006, 09:22:07 »
Witaj fobi.
Spokojnie, manix nie składa się przy struganiu ;) Oba noże to solidne narzędzia do zadań jakie opisałeś. Niewątpliwie manix jest bardziej pancernym nożem, ale za to duuuużo cięższym 174g - mili 120g, za to mili jest dłuższa po złożeniu 139mm - manix 129mm. Oba świetnie tną - pełen płaski szlif i mają solidne ostrza - 4mm grubości. Wybór zależy od Twoich upodobń, krótsze i ciężkie lub dłuższe i lżejsze. Jeśli o wady idzie to manix podobno się składa, a w mili podobno przy czymś co nazywają po angielsku batoning(czy po polsku to to samo co palikowanie??) nie wytrzymuje blokada - liners. Ale to tylko bardzo extremalne sytuacje.
Pozdrawiam CIN

Offline Akme

• Backpacker
  • Opinii: (39)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Backpacker
    • Akme on Picasa
« Odpowiedź #11 dnia: 20-03-2006, 09:36:14 »
Cytat: lepermessiah
Ale osobiscie wcale nie uwazam ze Mili jest taka delikatna.
Howgh! :D
Dla mnie tylko Mili... po prostu zdecydowanie bardziej mi sie podoba i lepiej lezy w reku. Spydercowa klasyka!
Oba noze, przez swoje dosc cienkie klingi nadaja sie tylko do ciecia... a Military tnie jednak lepiej. Sporo ludzi ma obawy przed jej uszkodzeniem a jednak nie slyszalem zeby komus pekla...

Oba sa fajnymi nozami, ale wybierz po prostu ten, ktory lepiej ulozy sie w Twojej dloni. Ot co!
Szwoleżer Crew - KNAK - Łoś Tracker Team

"Nam nad głowami rosną chmury, kłęby, dymy, grzyby, obłoki...
I jeszcze widzimy kontury rzeczy, kolorów boki"

Offline bagnet

• Opinii: (224)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
    • Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta Autoryzowany dystrybutor AustriAlpin, producenta klamer Cobra. Pasy, szelki, uprzęże, lonże i akcesoria na indywidualne zamówienie.
« Odpowiedź #12 dnia: 20-03-2006, 09:39:34 »
jakby nie patrzeć, są to noże z średniej-górnej półki, więc porażki nie będzie...
Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta

Przez moje ręce przeszło 147 fixedy, 132 foldery, 11 tooli, 19 siekierek, trochę scyzoryków.
Moje opinie są subiektywne, ale oparte na doświadczeniu, a nie na wymyślaniu.

Offline Heimdall

• Moderator
  • Opinii: (67)
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 20-03-2006, 11:10:29 »
Duzy Manix tez jest super ale nie tak super jak Military :P Generalnie to co napisał Pecado sie zgadza. Ale osobiscie wcale nie uwazam ze Mili jest taka delikatna. Od ponad dwoch lat to moj EDC i jeszcze nie udało mi sie go złamac, wyszczerbic itp (zaokragliłem tylko czubek ale to wina złego ostrzenia na trianglowych krawedziach).  Najbardziej narazony na wszelkie urazy jest własnie czubek ale ten i w Manixie nie jest wcale wiele mocniejszy. Tak naprawde oba noze zupełnie nie nadaja sie do podwazania.

Pozostaje mi się podpisać pod tym postem (od ponad 2 lat Mili S30V jako EDC). Dodam jeszcze, iż obawy o brak pełnych linersów są całkowicie nieuzasadnione. 4mm G10 to naprawdę sztywny materiał i prędzej wyłamiesz głownię z osi niż uszkodzisz rękojeść. Ogólnie uważam, że w przypadku folderów z liner-lock grube G10 (4-6mm) i jednostronny stalowy liners jest znacznie lepszym rozwiazaniem niż blaszany szkielet i cienka warstewka G10. Laminat G10 ma po prostu znacznie lepszy stosunek wytrzymałości i sztywności w stosunku do masy. Również w przypadku frame-locków z jedną stroną z tytanu drugą z G10 nie miałbym żadnych obaw.
Co do Mili jeszcze - sporą zaletą jest trzpień głowni wchodzący głęboko w rękojeść i baaardzo mały prześwit między głownią a okładzinami. Dzięki temu mam brak wyczuwalnego blade-play mimo 2 lat codziennego otwierania/zamykania.

Pozdrawiam
Heimdall
Wracam online, stopniowo będę odpisywał na zaległe wiadomości, wybaczcie brak kontaktu.

Offline Martin

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 20-03-2006, 12:34:37 »
Mili w  kuchni niezastąpiona.

Niech ja tylko dorwe tego sk..wiela , który mi go ukradł we Wrocławiu :((

Offline cahir

• M Power...
  • CZARNA LISTA
  • Opinii: (7)
  • *
  • ©@#|®
« Odpowiedź #15 dnia: 20-03-2006, 12:38:57 »
Mili tylko sie bawilem a Manix byl moim EDC 3 miesiace.
Duzo wieksze zaufanie wzbudza w moim odczucia konstrukcja Manixa, do tego lepiej lezal w mojej rece no i ma wazne dla mnie wyzsze ostrze.
Moj glos na Manixa.
oderint, dum metuant
To die with honor is a grand accomplishment for the warrior.
Only in one job you serve the country. Join the Army.

Offline fobi

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 20-03-2006, 13:00:57 »
Dzięki za wszystkie głosy, pomogły mi ale wychodzi na to że muszę poczekać aż oba będę mógł pomacać i dopiero wtedy wybiorę.
Lekko zmieniło się kryterium bo jako woła roboczego kupiłem dziś S2 i nie muszę się martwić żeby przyszły pajączek był zbudowany jak czołg - czyli zadecyduje leżenie w ręce.
Oczywiście zapraszam do dalszej rozmowy, a mini wrażenia z porównania S2 do mojego Nativa są na NB

Offline Marass

• nożoholik-birofil ;)
  • Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 20-03-2006, 15:23:39 »
od niedawna mam niewatpliwa przyjemnosc posiadania Manixa  :cheesey: i to jak on lezy w mojej -jakby nie patrzec -raczej smukłej dloni, to jest poezja. Jesli jestes z okolic Poznania -uderzaj na priva; mozemy sie spotkac  ;-)
Pozdrawiam

Offline Vince

• Moku Addict
  • Opinii: (59)
  • Użytkownik knives.pl
  • May thy knife chip and shatter
« Odpowiedź #18 dnia: 20-03-2006, 16:26:50 »
Tak przy okazji, ma ktos moze zdjecie Military od strony blokady i od strony grzbietu, zebym mogl zobaczyc jaki ten noz jest cienki przy czubku ?
Maverick Translations - Biuro tłumaczeń specjalistycznych

Where the fear has gone there will be nothing. Only I will remain

Offline fobi

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 20-03-2006, 18:39:22 »
dziękuję za propozycję Marass ale z Wawki jestem. Muszę poczekać aż do Świata Noży przyjadą bo innego dobrze zaopatrzonego sklepu nie znam.
Coś przypuszczam że skoro Nativ jest idealny do mojej ręki to Manix mi podejdzie ale to zgadywanka.