Autor Wątek: samoróbna szlifierka taśmowa - potrzebne: tips'y, części, technika  (Przeczytany 785470 razy)

Offline jamnik22

• szakal
  • Opinii: (15)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: samoróbna szlifierka taśmowa - potrzebne: tips'y, części, technika
« Odpowiedź #5080 dnia: 04-02-2017, 10:28:50 »
Chcesz taka kup z Gosetu.

@jamnik22 i jakies wrazenia?
Jak pytasz o koło to nie ruszyłem nic w tym temacie brak czasu skończyłem prasę na razie w wolnej chwili się za to wezmę

Offline Ninjago

• Opinii: (3)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #5081 dnia: 05-02-2017, 20:58:07 »
Witajcie,

postanowiłem jakiś czas temu zrobić swoją własną szlifierkę taśmową. Zdecydowałem się na klasyczną konstrukcję:

Po złożeniu blach i kształtowników zamkniętych pojawił się problem. Wszystko jest na tyle krzywe, że nawet szlifowanie nie pomaga i po prostu te 2 lagi nie chcą się suwać. Wiele osób budowało bardzo profesjonalne szlifierki na tej samej zasadzie działania, dlatego tutaj moje pytanie do Was jest takie. Czy taki problem się pojawiał i jak go rozwiązaliście ? Osobiście planuję poszerzyć przestrzeń na lagi, poprzez zastosowanie podkładek np z puszki po piwie, a jeśli to nie pomoże, kupienia nowej sztangi jakiegoś innego profilu, np z litego aluminium, który wydaje się być bardziej prosty.

Pozdrawiam

.. zostawiam zrzut mojego projektu w  załączniku, gdyby zdjęcie zaginęło, dla potomnych.

Offline maz77

• Opinii: (42)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5082 dnia: 05-02-2017, 21:35:08 »
Ja stosowalem podkładki z cienkiego paska blachy na całej długości profila.

Offline SJ-knife

• knifemaker
  • Opinii: (14)
  • *
« Odpowiedź #5083 dnia: 05-02-2017, 22:12:30 »
Witajcie,

postanowiłem jakiś czas temu zrobić swoją własną szlifierkę taśmową. Zdecydowałem się na klasyczną konstrukcję:

Po złożeniu blach i kształtowników zamkniętych pojawił się problem. Wszystko jest na tyle krzywe, że nawet szlifowanie nie pomaga i po prostu te 2 lagi nie chcą się suwać. Wiele osób budowało bardzo profesjonalne szlifierki na tej samej zasadzie działania, dlatego tutaj moje pytanie do Was jest takie. Czy taki problem się pojawiał i jak go rozwiązaliście ? Osobiście planuję poszerzyć przestrzeń na lagi, poprzez zastosowanie podkładek np z puszki po piwie, a jeśli to nie pomoże, kupienia nowej sztangi jakiegoś innego profilu, np z litego aluminium, który wydaje się być bardziej prosty.

Pozdrawiam

.. zostawiam zrzut mojego projektu w  załączniku, gdyby zdjęcie zaginęło, dla potomnych.

To raczej normalne że przy ściskaniu tych 3 kawałków profila śrubami ściśnie pozostałe ? A rozwiązanie jest łatwe i szybkie- podkładki

Offline Tekton

• knifemaker
  • Opinii: (11)
  • *
« Odpowiedź #5084 dnia: 06-02-2017, 09:08:14 »
To jest niewątpliwie wada tej konstrukcji, mało kto o tym wspomina ale chyba wszyscy dokładają jakieś przekładki, co oczywiście odbija się na stabilności. Wszyscy na końcu chwalą się wagą XXL kg, ale nikt głośno nie mówi o zastosowanych podkładkach. W mojej też popełniłem ten błąd, ale ponieważ zleciłem budowę profesjonalnemu warsztatowi mechaniki precyzyjnej, to przefrezowali jedną z blach i po kłopocie.
Nie wiem czemu u nas tak rozpowszechnił się ten jak piszesz "klasyczny model" skoro ma tyle wad, generalnie lepszym rozwiązaniem jest chyba to co na filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=eKVWt2LzECE

Offline meton

• Grzegorz
  • Opinii: (1)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #5085 dnia: 06-02-2017, 09:26:49 »
Są 2 wyjścia -  albo coś podłożyć pod profile,  albo tak jak ja zrobiłem - pocienić profil  z rolkami i stolikiem.
Miłego Dnia :)

Offline Tekton

• knifemaker
  • Opinii: (11)
  • *
« Odpowiedź #5086 dnia: 06-02-2017, 10:39:51 »
To nie jest wyjście jeśli masz więcej sztang z rolkami różnych średnic i innymi przystawkami. Nawet jeśli nie od razu to z czasem szlifierka obrośnie dodatkowym osprzętem i co wtedy? za każdym  razem doszlifowywać sztangi!!

Offline Ninjago

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #5087 dnia: 06-02-2017, 11:15:25 »
Liczyłem właśnie, że jeśli dam kartkę papieru na luz i do tego przeszlifuje lagi, to będzie działało, ale mimo długiego szlifowania nadal nie chce chodzić. Profile są zbyt krzywe.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie śrub którymi od boku dokrecamy lagi, aby się nie ruszały. Czy zwykła śruba z czasem nie zrobi zadr na profilach na tyle dużych, że nie będzie chciało chodzić ?

Offline kolec7

• Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5088 dnia: 06-02-2017, 11:57:51 »
Liczyłem właśnie, że jeśli dam kartkę papieru na luz i do tego przeszlifuje lagi, to będzie działało, ale mimo długiego szlifowania nadal nie chce chodzić. Profile są zbyt krzywe.

A jak ty to szlifujesz? Na magnesówce? I nadal masz krzywe?

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie śrub którymi od boku dokręcamy lagi, aby się nie ruszały. Czy zwykła śruba z czasem nie zrobi zadr na profilach na tyle dużych, że nie będzie chciało chodzić ?

Pewnie, że zrobi! Dlatego w "ladze" (jak nazywasz ten element) frezuje się rowek. Tylko w pustym profilu nie ma już na to "mięsa", bo grubość ścianki się kończy.
Dlatego (między innymi) stosuje się pełny pręt kwadratowy.

Offline Ninjago

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #5089 dnia: 07-02-2017, 09:29:12 »
A jak ty to szlifujesz? Na magnesówce? I nadal masz krzywe?

Pewnie, że zrobi! Dlatego w "ladze" (jak nazywasz ten element) frezuje się rowek. Tylko w pustym profilu nie ma już na to "mięsa", bo grubość ścianki się kończy.
Dlatego (między innymi) stosuje się pełny pręt kwadratowy.

Gdzie tam magnesówce... Nie chodzi o prostowanie, tylko wygładzenie powierzchni i zebranie trochę materiału. Zwykłą ręczną szlifierką tasmowoą. Nie sądziłem że profile będą na tyle krzywe. Ale tą kwestię po prostu załatwię odpowiednimi podkładkami.

Odnoście frezowania rowka, to nie ma takiej opcji.  3 mm grubości ścianki to zbyt mało. Ale rozwiąże to poprzez zastosowanie podkładek na końcach śrub, jak w zwornicach starego typu.

A termin "lagi" został brutalnie zapożyczony z amortyzatorów rowerowych. Górne golenie zwane są lagami i mają takie samo działanie jak profile od stolika czy rolek - suwanie się.

Offline Fred

• knifemaker
  • Opinii: (25)
  • *
    • se bloguje ;)
« Odpowiedź #5090 dnia: 07-02-2017, 09:43:42 »

Odnoście frezowania rowka, to nie ma takiej opcji.  3 mm grubości ścianki to zbyt mało.

Użycie takiego cienkiego profilu w taśmówce to kompletnie bez sensu.
Polemika z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje - Stefan Kisielewski

Offline Ninjago

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #5091 dnia: 07-02-2017, 10:33:39 »
Użycie takiego cienkiego profilu w taśmówce to kompletnie bez sensu.

50x50 mm, 3 mm grubości ścianki ? Chodzi o sztywność, przenoszenie drgań czy wagę ?

Offline Fred

• knifemaker
  • *
    • se bloguje ;)
« Odpowiedź #5092 dnia: 07-02-2017, 10:41:53 »
50x50 mm, 3 mm grubości ścianki ? Chodzi o sztywność, przenoszenie drgań czy wagę ?

O wszystko na raz. Starą szlifierkę w warszatcie mamy zespawaną z profili kawadratowych 50x50 i grubości ściany 5 mm. Natomiast wysuwane ramię ze stolikiem i płozą jest z pełnego profilu kwadratowego. A i tak uważam, że jest za lekka.
Masa, masa i jeszcze raz masa :)
« Ostatnia zmiana: 07-02-2017, 10:44:28 wysłana przez Fred »

Offline kolec7

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5093 dnia: 07-02-2017, 10:50:52 »
O wszystko na raz. Starą szlifierkę w warszatcie mamy zespawaną z profili kawadratowych 50x50 i grubości ściany 5 mm. Natomiast wysuwane ramię ze stolikiem i płozą jest z pełnego profilu kwadratowego. A i tak uważam, że jest za lekka.
Masa, masa i jeszcze raz masa :)

+1

Offline Ninjago

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #5094 dnia: 07-02-2017, 11:05:40 »
Ktoś tutaj wspominał o wypełnianiu profili czymś ciężkim, np piachem, aczkolwiek osobiście uważam że piach nie jest najlepszym pomysłem. Ze zbyt małej masy zdaję sobie sprawę i coś z tym zrobię.

Offline Fred

• knifemaker
  • *
    • se bloguje ;)
« Odpowiedź #5095 dnia: 07-02-2017, 11:11:02 »
Ktoś tutaj wspominał o wypełnianiu profili czymś ciężkim, np piachem, aczkolwiek osobiście uważam że piach nie jest najlepszym pomysłem. Ze zbyt małej masy zdaję sobie sprawę i coś z tym zrobię.

Jeśli już, to śrut ołowiany https://sklep.innovator.com.pl/wyroby-z-olowiu/69-srut-olowiany-balastowy.html

Offline Ninjago

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #5096 dnia: 07-02-2017, 11:17:36 »
Trochę drogo wyjdzie... 25 zł za kilogram. Gdybym chciał sensownie tym dociazyc szlifierkę koszt samego śrutu przekroczyłby całkowity koszt szlifierki.

Offline kolec7

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5097 dnia: 07-02-2017, 11:25:57 »
Piasek jest bardzo dobry.
Ma "magiczną" właściwość tłumienia drgań - tarcie i szturchanie się wzajemne ziarenek :-)

Offline t_ostry

• Opinii: (12)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #5098 dnia: 09-02-2017, 11:40:04 »
Cześć,
też jestem na etapie planowania taśmówki i naszła mnie pewna myśl - "a po jakiego diabła ta laga ma mieć możliwość przesuwania? Nie zamierzam zmieniać "czoła" szlifierki na koło lub inne przystawki do podcięć. Pasy zawsze będą 2000x50. Wystarczy dobrze ustawić, przykręcić na stałe, wyregulować napinacz i problem znika."
Czy w moim myśleniu występuje gdzieś jakiś zasadniczy błąd? Serio, tak często zmieniacie ustawienie lagi?

Offline Fred

• knifemaker
  • *
    • se bloguje ;)
« Odpowiedź #5099 dnia: 09-02-2017, 11:52:21 »
Cześć,
też jestem na etapie planowania taśmówki i naszła mnie pewna myśl - "a po jakiego diabła ta laga ma mieć możliwość przesuwania? Nie zamierzam zmieniać "czoła" szlifierki na koło lub inne przystawki do podcięć. Pasy zawsze będą 2000x50. Wystarczy dobrze ustawić, przykręcić na stałe, wyregulować napinacz i problem znika."
Czy w moim myśleniu występuje gdzieś jakiś zasadniczy błąd? Serio, tak często zmieniacie ustawienie lagi?

Jeśli nie zamierzasz robić szlifierki z opcją do szlifowania poziomego to oczywiście jest to jakieś rozwiązanie. Tylko po co ograniczać się brakiem regulacji skoro już się robi porządny sprzęt. Jak dla mnie szlifowanie wzdłuż pasa czy na rolce jest bardzo przydatną sprawą.