Autor Wątek: Mili - 10 urodziny:)  (Przeczytany 8665 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Heimdall

• Moderator
  • Opinii: (67)
  • *
Mili - 10 urodziny:)
« dnia: 12-04-2006, 14:18:19 »
Być może nie wszyscy wiedzą, że znana i lubiana Mili powstała w 1996r., czyli aż 10 lat temu
Przez te dziesięć lat nie obeszło się bez zmian i poprawek - generalnie na plus:) Najpierw wersja z ATS-34, potem CPM440V, następnie S30V, teraz weszła wersja z pajączkiem zamiast napisu MILITARY, nieco bardziej miękim linersem/blokadą i mocniej sfazowanymi krawędziami rękojeści. Jest też LE 2006 z rękojeścią z CarbonFiber.
W między czasie poprawiano blokadę, pogrubino okładziny..Jedak ogólny design to po prostu nieśmiertelna klasyka - jak dla mnie folder, który ciężko by mi było zastąpić czymkolwiek innym, choćby z "górnej półki". Długa krawędź tnąca, świetny profil głowni, ergonomiczna, uniwersalna rękojeść (porównałbym ją chyba tylko z tą AFCK/TSEK), pewna blokada, lekkość, S30V+SpyderHole+G10..

Dwa lata temu - właśnie na przełomie marzec/kwiecień - pisałem recenzję na stronie PiteraM: http://pm.home.pl/gunsold/military.html . I choć pierwszy entuzjazm towarzyszący zabawie nowym kawakiem stali dawno już minął, praktycznie nic nie zmieniło się w mojej ocenie. Przez te dwa lata właściwie nie ruszam się z domu bez Mili, i mimo rozmiaru jest moim prawdziwym EDC (zawsze w towarzystwie małego robala;) przy kluczach) :

Dopisujcie w topicu swoje doświadczenia, bonusowe info lub niusy na temat Mili - nie wiem kiedy dokładnie laska;) ma urodziny, powiedzmy więc, że dzisiaj.
Pozdrawiam
Heimdall
« Ostatnia zmiana: 12-04-2006, 14:23:22 wysłana przez Heimdall »
Wracam online, stopniowo będę odpisywał na zaległe wiadomości, wybaczcie brak kontaktu.

Offline lepermessiah

• Małpa z lasu
  • Opinii: (84)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Lubię słowo "pierś"
Odp: Mili - 10 urodziny:)
« Odpowiedź #1 dnia: 12-04-2006, 18:41:41 »
Tak sie zastanawiam ile lat mam juz swoja Mili.. Za cholere nie moge znalezc paragonu. Pamietam ze kupiłem ja w lutym. Tylko ile lat temu? Chyba beda juz ze 3..

Pamietam jeszcze jak w dniu zakupu bardziej skłaniałem sie ku AFCK axis. Jednak nie mogłem sie oprzec silnemu lobby mojej lubej ktora od poczatku była za Spyderco. Czasem warto posłuchac sie kobiety :)

A co do noza to pisałem juz o niej sporo. Pewnie wiekszosc uzytkownikow nie moze juz czytac moich postow na ten temat ;) Dla mnie to poprostu noz niemal idealny. Jedyne co bym zmienił to klips (noz wg mnie za bardzo wystaje z kieszeni, choc sam klip trzyma bardzo mocno). Poza tym jak dotad to jedyny noz ktorego nie sprzedałem i najprawdopodobniej nie sprzedam.
Jestem rozsądnym człowiekiem, wiem że lenistwo popłaca

Offline Mario

• Rat Fan
  • Redaktor
  • Opinii: (226)
  • *
  • MTPN
« Odpowiedź #2 dnia: 16-05-2006, 16:57:09 »
a ja tak sobie głupio zapytam...
Czemu Mili a nie Manix??
Podobają mi sie oba noże a nie moge sie zdecydować...
Co by nie było że OT...." Mili - wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!!"

Offline Akme

• Backpacker
  • Opinii: (39)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Backpacker
    • Akme on Picasa
« Odpowiedź #3 dnia: 16-05-2006, 17:01:48 »
MC Mario - takich tematow bylo juz sporo - pogrzeb w archiwum.

Mili... bez watpienia moj ulubiony Pajak. Mialem juz 3 Militarki i wiem NA PEWNO, ze jeszcze wroce do tego noza. Ma w sobie jakas magie :D
Szwoleżer Crew - KNAK - Łoś Tracker Team

"Nam nad głowami rosną chmury, kłęby, dymy, grzyby, obłoki...
I jeszcze widzimy kontury rzeczy, kolorów boki"

Offline cerbin

• Opinii: (95)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 16-05-2006, 22:06:51 »
od miesiąca mam mili drugi raz, na 90% pójdzie do ludzi za parę miesiący w ramach zbierania środków na poszukiwanie noża-prawie-idealnego, ale też na 90% znowu wróci, tak jak wrócił właśnie grip 550 :) zajebiście dobry nóż i nie mam mu za złe, że dziś paznokcia zastrugał ;p

Offline qkiel

• defetyszytystyczny rzepa imitator
  • Opinii: (26)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • awatar "Blue Vampire" by Adam Rakowski
« Odpowiedź #5 dnia: 16-05-2006, 22:07:48 »
fajno by bylo zrobic porownanie takiej Mili vs SRKW Rat Trap :]
"A mądrość zawsze oznacza brak pewności czegokolwiek. Poza tym może, że niczego się nie wie." Jacek Sobota "Głos Boga" str. 132
Wiedza jest jak spirytus, tylko tęgiej głowie sluży.
Czas to Szczescie.

Offline Bad Angelus

• Opinii: (91)
  • Użytkownik knives.pl
  • Oto ja.. wasz BRO'waropijca i MEN'el..
« Odpowiedź #6 dnia: 19-05-2006, 15:56:49 »
Pytanie kto ma najstarszą MIL'kę?
HAPPY BURDEL TU JU MILI!!!!
« Ostatnia zmiana: 27-06-2006, 09:25:17 wysłana przez Bad Angelus »
... warto rozmawiać...

Offline zla_karma

• Opinii: (112)
  • Użytkownik knives.pl
  • I wanna drill
« Odpowiedź #7 dnia: 14-06-2006, 10:42:02 »
Mam militarke od tygodnia. Nozyk jest swietny (zakochany jestem w ksztalcie glowni + SpyderHole;)) ale pojawiaja sie pewne zgrzyty:
1 - malo wazny - po zlozeniu glownia jest schowana niesymetrycznie w stosunku do okladzin
2 - malo wazny - dolna powierzchnia okladzin nie jest zaokraglona totez po kilku minutach strugania kijka mialem bable (doslownie) na zgieciach palcow. Pisze, ze to maly problem, bo pare minut pracy z pilnikiem zalatwilo sprawe.
3 - malo wazny - naciecia na grzbiecie glowni sa jak dla mnie za agresywne, doslownie zdzieraja skore z kaciuka, to samo sie tyczy wykonczenia LinerLocka. Ma na to tez wplyw sila dociskania Linera (ale to akurat pozytyw). Naciecia na grzbiecie troche zaokraglilem, jest OK, LInera nie moge, bo nie wiem jak rozkrecic Mili. Moze mi ktos powiedziec jakie sa tam srobki (na oko TORX-y tylko jakie, mam TORX 5 i jakos sie nie odkreca;)), a moze sa zalane klejem do srubek???
4 - BARDZO WAZNY - po zablokowaniu glowni w pozycji otwartej i popatrzeniu pod katem zobaczylem - o zgrozo, ze Liner zachodzi tylko jakby katem listka, a nie cala swoja powierzchnia.
Ogolnie wrazenie pod jakim jestem psuje tylko ostatni problem - z LInerem. Nozyk jest ekstra i wogole ale strach przed blokada zostaje. Czy uzytkowanicy Militarki mogliby popatrzec na swoje blokady i powiedziec mi czy to normalka, bo moze mam jakas wade fabryczna i odesle swoj nozyk??? Pozdr

Offline Akme

• Backpacker
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Backpacker
    • Akme on Picasa
« Odpowiedź #8 dnia: 14-06-2006, 10:44:24 »
Spokojnie - jesli to nowka, poklikaj nia pare razy, mozesz tez fliknac za trzy razy mocniej... liner sie wytrze i bedzie ok :D

Offline bagnet

• Opinii: (224)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
    • Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta Autoryzowany dystrybutor AustriAlpin, producenta klamer Cobra. Pasy, szelki, uprzęże, lonże i akcesoria na indywidualne zamówienie.
« Odpowiedź #9 dnia: 14-06-2006, 10:47:51 »
Ewentualnie delikatnie przesmaruj końcówkę linera (patyczki do uszu + jakiś smar niebrudzący). Powinno pomóc :)
Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta

Przez moje ręce przeszło 147 fixedy, 132 foldery, 11 tooli, 19 siekierek, trochę scyzoryków.
Moje opinie są subiektywne, ale oparte na doświadczeniu, a nie na wymyślaniu.

Offline Akme

• Backpacker
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Backpacker
    • Akme on Picasa
« Odpowiedź #10 dnia: 14-06-2006, 11:06:32 »
O wlasnie! Przesmarowac! Mozna tez grafitem olowkowym...

Offline wojtekn

• knifemaker
  • Opinii: (57)
  • *
  • ciulkwens zmienilem nicka
    • NIE ROBIE NOZY NA ZAMOWIENIE
« Odpowiedź #11 dnia: 14-06-2006, 11:17:44 »
fliknij mocno pare razy i walnij grzbietem o drewno
to powinno pomoc na linera
NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Offline Heimdall

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 14-06-2006, 12:16:16 »

4 - BARDZO WAZNY - po zablokowaniu glowni w pozycji otwartej i popatrzeniu pod katem zobaczylem - o zgrozo, ze Liner zachodzi tylko jakby katem listka, a nie cala swoja powierzchnia.
Ogolnie wrazenie pod jakim jestem psuje tylko ostatni problem - z LInerem. Nozyk jest ekstra i wogole ale strach przed blokada zostaje. Czy uzytkowanicy Militarki mogliby popatrzec na swoje blokady i powiedziec mi czy to normalka, bo moze mam jakas wade fabryczna i odesle swoj nozyk??? Pozdr

Hmmm, koledze chodzi raczej nie o problemy z klinowaniem się linera, tylko o to, że nie jest on idealnie spasowany / współosiowy z tylną częścią trzpienia głowni, o który się zapiera:

To całkowicie normalne i nie ma się czym przejmować, tak blokuje się praktycznie każdy linerlock i większość frame-lock'ów. W miarę używania będzie się docierał i przylegał coraz większą powierzchnią.
BTW - to rozwiązanie celowe, zostawia margines na docieranie się w trakcie eksploatacji, w przeciwnym razie liner szybko straciłby właściwość dociskania głowni do stop-pin'a i pojawiłby się blade-play góra-dół.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 14-06-2006, 12:40:27 wysłana przez Heimdall »
Wracam online, stopniowo będę odpisywał na zaległe wiadomości, wybaczcie brak kontaktu.

Offline lepermessiah

• Małpa z lasu
  • Opinii: (84)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Lubię słowo "pierś"
« Odpowiedź #13 dnia: 14-06-2006, 12:25:10 »
BTW gdzie dostac klucz do rozkrecenia osi głownej? Mam komplet imbusów ale nic nie pasuje. To chyba jakies hamerykanskie rozmiary?
Jestem rozsądnym człowiekiem, wiem że lenistwo popłaca

Offline wojtekn

• knifemaker
  • Opinii: (57)
  • *
  • ciulkwens zmienilem nicka
    • NIE ROBIE NOZY NA ZAMOWIENIE
« Odpowiedź #14 dnia: 14-06-2006, 12:36:53 »
jesli jest tak jak wyzej to zeczywiscie normalne,
myslalem ze chodzi o inny "kat listka"
NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Offline Jumbo

• NTN
  • Opinii: (86)
  • *
  • WKMN
« Odpowiedź #15 dnia: 14-06-2006, 13:00:40 »
BTW gdzie dostac klucz do rozkrecenia osi głownej? Mam komplet imbusów ale nic nie pasuje. To chyba jakies hamerykanskie rozmiary?

A nie są to torxy?  :?

Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline zla_karma

• Użytkownik knives.pl
  • I wanna drill
« Odpowiedź #16 dnia: 14-06-2006, 14:46:25 »
ooo wlasnie o to chodzilo, tyle ze ja mam troche mniej talentu ;)

Wie ktos moze jak rozkrecic ta Mili ? Pozdr

Offline Heimdall

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 14-06-2006, 14:50:32 »

Wie ktos moze jak rozkrecic ta Mili ? Pozdr

Tylko po co??

Jak rozkręcisz i źle spasujesz układ:  LINER----GŁOWNIA NA OSI----STOP PIN, to możesz sobie bardzo skomplikować sprawę i bez odesłania do producenta lub jakiegoś speca się nie obedzie. Były już takie przypadki z Mili, a powodem jest acentryczna oś główna.

Pozdrawiam

Offline zla_karma

• Użytkownik knives.pl
  • I wanna drill
« Odpowiedź #18 dnia: 14-06-2006, 14:53:59 »
Chcialem troche zaokraglic karbowania Linera. Mozesz mi wytlumaczyc co to znaczy acentryczna os (najlepiej narysowac, bo wzrokowiec jestem ;)) Pozdr

Offline Heimdall

• Moderator
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 14-06-2006, 15:05:59 »
Chcialem troche zaokraglic karbowania Linera. Mozesz mi wytlumaczyc co to znaczy acentryczna os (najlepiej narysowac, bo wzrokowiec jestem ;)) Pozdr

Narysować nie narysuję, bo na własne oczy nie widziałem;), ale chodzi o to, że pozwala to na pewien zakres regulacji odległości między głownią a linerem, co teoretycznie może się przydać w miarę zużywania/wycierania się linera. Ale to powinnien robić producent w ramach serwisu gwarancyjnego...

Co do zaokrąglenia "ząbków" linera - nic prostrzego, otwierasz nóż (liner jest wówczas łatwiej dostępny), kawałeczek drobnego papieru ściernego i sobie zaokrąglasz do woli. Naprawdę nie trzeba do tego rozkręcać noża, w każdym razie nie polecam.

Pozdrawiam