Autor Wątek: Eksperymentalny folder (duzo fotek)  (Przeczytany 4813 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Artix

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
Eksperymentalny folder (duzo fotek)
« dnia: 19-04-2006, 14:37:36 »
Zafascynowany folderowymi projektami ludzi z forum postanowilem zrobic swoj pierwszy folder.
Zalozenia: nie musi byc ladny ani uzyteczny, nad wykonczeniem tez nie pracowalem, sruby zastosowalem takie, ktore znalazlem w balaganie na garazowym biurku, blokada jak najprostsza ale skuteczna, ogolnie mowiac bawilem sie gratami znalezonymi w garazu.
Cel eksperymentu: przetestowanie pomyslow i znalezienie newralgicznych punktow podczas procesu tworzenia noza skladanego (o wnioskach na koncu)
Materialy: ryzoteks(chyba tak to sie pisze), kawalek pilnika (odpad z innego projektu), sruby, plaskownik z narzedziowki na blokade, klej jakas kropelka czy cos. Teraz kilka fotek:

Noz jest jaki jest, ani to ladne, nie otwiera sie do konca, nie specjalnie tnie, materialy tez sa badziewiarskie.
Teraz najwazniejsze Wnioski:
- Wiertarka stolowa jest niezbedna w tego typu zabawie, ja robilem zwyklom ale to nie jest praca (slownik wyrazow obcych mozna by napisac)
-Pasowanie jest bardzo wazne
-Kiedy chcesz wywiercic dziure najpierw pomysl z 3 razy czy napewno w tym miejscu i napewno tym wiertlem
-Warto wczesniej miec wszystke sruby zeby pozniej nie trzeba bylo zmieniac srednicy otworow
-Co najwazniejsze zawsze zostawiaj naddatek materialu, latwiej jest cos spilowac niz odbudowac (ostrze w moim nozu mialo byc otwierane do klasycznej pozycji niestety brak precyzyjnej wieratarki spowodowal to ze otwor wypadl nie w tym miejscu w ktorym mial byc)
Jak mi sie cos przypomni to napisze.

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
Odp: Eksperymentalny folder (duzo fotek)
« Odpowiedź #1 dnia: 19-04-2006, 14:57:31 »
Chyba mamy konkurencję w kategorii Guldan-like  ;-)
A society grows great when old men plant trees whose shade they know they shall never sit in.

Offline Trollsky

• troll warsztatowy
  • Kierownik
  • Opinii: (100)
  • *
    • Trollsky Custom Knives
« Odpowiedź #2 dnia: 19-04-2006, 15:12:03 »
"post nuklear water world folder". podoba mi sie :):)

p.s tło przypadkowe czy jezdzisz czyms ?

Offline Guldan

• knifemaker
  • Opinii: (16)
  • *
  • wykwalifikowany pierdolec
« Odpowiedź #3 dnia: 19-04-2006, 15:16:07 »
hardkor podobny jak probowalem robic foldery rok temu (teraz wiem, ze tamto podejscie bylo z gory skazane na niepowodzenie)... z kilku ktore zaczynalem, zrobilem tylko pamietnego flinston foldera z bp jak przyslowiowa pani wyzwolona...

anyway, projekt. projekt, projekt i jeszcze raz projekt. tu juz nie mozna pojsc na pelen fristajl, trzeba sobie cos z grubsza, lub mniej z grubsza narysowac, rozplanowac gdzie dziury, jakich srednic czy z gwintem czy nie. i warto przy tym procesie byc trzezwym (szczegolnie dziury). najpierw myslimy, potem robimy.

a przy robieniu to trzeba pamietac o tym, o czym crom mnie poinformowal. kolejnosc robienia. myslimy, projektujemy, jeszcze raz myslimy, wycinamy ramki, wycinamy ostrze z miesem w okolicy styku z blokada, wiecimy dziury w ramkach, potem w klindze, pasujemy wszystko, dopiero teraz wycinamy blokade i po wycieciu blokady doszlifowujemy czesc styku z blokada na ostrzu. i robimy to RECZNIE, a nie szlifierka (nauczka na przyszlosc...).

no, i jak pomyslimy o wszystkim i zachowamy odpowiednia kolejnosc to powinno wyjsc.

tyle ode mnie, zadnym autorytetem w kwestii folderow nie jestem, wiec teoretyzuje.

aha, to nie jest rezotekst tylko g10, zwane dziadkowym paznokciem.

Offline Artix

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 19-04-2006, 16:35:22 »
Dokladnie jak Guldan pisze najpierw projekt, materialy, a pozniej cala reszta, kolejnosc wykonywania zadan tez jest wazna ja np. za wczesnie zrobilem blokade i cala reszta byla zdeterminowana przez nia, Vercengetoryx wcale nie chce konkurowac ;) zreszta gdybym chcial to byl bym 1000 lat swietlnych za projektami Guldana, michalgb mam zzr 600 (teraz plastiki sa u lakiernika po razsypce) motocykle fajna zabawa (chociaz prawdopodobnie bede chcial sprzedac swojego-mysle o jakims aucie w teren:))

Offline Trollsky

• troll warsztatowy
  • Kierownik
  • Opinii: (100)
  • *
    • Trollsky Custom Knives
« Odpowiedź #5 dnia: 19-04-2006, 16:37:49 »
honda shadow 750 ace :)

Offline Kotwic

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 19-04-2006, 17:05:34 »
Sorry Artix, ale to co zrobiłeś wygląda strasznie. 8D
Moim zdaniem za słabo się przyłożyłeś do staranności wykonania, i nóż wygląda bardzo niechlujnie. :frown:
Przy takim wykonaniu trudno mówić coś o teście/porównaniu, gdy spasowanie całości zależy wyłącznie od przypadku, a nie od pomysłu. :dodge:
Ja wolałbym poświęcić dwa dni na przygotowanie odpowiednich narzędzi, materiałów i projektu, czyli zapewnić powtarzalny warsztat. I dopiero wtedy zacząć pracę, po to, by po skończeniu ocenić gdzie zostały popełnione błędy.  :idea:
To moje zdanie  :D, a decyzja co zrobisz należy do Ciebie.
Pilnikami noże tworzę.

Dom już mam, synów też, drzew już posadziłem wiele. Pochłonęła mnie praca, wobec czego brak mi czasu na robienie noży, fotografowanie i wędkowanie.
8/20

Offline kroko

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
    • blejdart
« Odpowiedź #7 dnia: 19-04-2006, 17:13:35 »
Od siebie dodam,powolutku,nie spieszyć sie!!!Spasowaniw folderka zabiera mi więcej czasu niż cała reszta,a czasami i tak musze robić nowa klingę.

Offline Artix

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 19-04-2006, 17:16:02 »
Widzisz Kotwic to co zrobilem dolo mi do myslenia, i teraz wiem ze bez narzedzi nie zabiore sie za nastepne noze tego typu, wychodze z zalozenia ze trzeba kilka razy cos spierd... zeby nauczyc sie to robic, a o dziw to cos nie ma bp (no moze minimalny)

Offline Mat S

• Oberfeldfebel sztabowy
  • Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (11)
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 19-04-2006, 17:20:30 »
Yes!!! Ktoś napisał "be" a nie "podoba mi sie" w komentarzu do noza, ktory nawet nie zostal zrobiony dla wygladu, tylko dla sprawdzenia "czy to sie da zrobic"!
Wyglada jak na wpol strawiony... ;)

Mat S

CB450S, ktora pewnie odejdzie, bo... Isuzu Trooper... :(

Offline porcelanowy

• Opinii: (123)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 19-04-2006, 18:23:51 »
Mat S
CB450S, ktora pewnie odejdzie, bo... Isuzu Trooper... :(

A gdzie ty ta CBka stała do obejrzenia? ;) Bo ja ostatnio back to roots :D

A scyzoryk? Tez cos robie, bo nie moge nic dopasowanego do siebie kupic w "sklepie"
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline wojtekn

• knifemaker
  • Opinii: (55)
  • *
  • ciulkwens zmienilem nicka
    • NIE ROBIE NOZY NA ZAMOWIENIE
« Odpowiedź #11 dnia: 19-04-2006, 20:24:55 »
to nie jest rezoteks ani g10
to jest rezoteks-s czyli laminat szklano fenolowy
(dla przypomnienia rezoteks to laminat tkaninowo fenolowy,
a g10 to laminat szklano epoksydowy)
NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Offline Marecki

• Nonkonformista
  • Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
  • Mistrz Patelni
« Odpowiedź #12 dnia: 20-04-2006, 08:32:55 »
A tam Panowie czepiacie się .  Artix jedyne co skopałeś to zaniski szlif na krawędzi tnącej. Pozatym jak na pierwszyzne to extra pomysl bo większość Knifemakerów nie chfaliła sie swoimi klęskami.
"Nóż nie hałasuje"

Łot ewer

punktG

MOCNE

Offline Artix

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 20-04-2006, 10:43:53 »
panowie folderowcy a moze ktorys z was opisal(i obfotografowal) by proces tworzenia prostego skladaka w polskich warunkach, pamietam ze na forum b.... kiedys byl taki watek(nie pamietam kto to robil-to byl jeden z pirwszych Polskich folderow), wiem ze istnieja tutoriale ale jakos srednio mi podchodza, zreszta amerykanie maja troche inna baze warsztatowa (np. "do wyciencia linearsow uzywam obrabiarki cyfrowej" ;) itp.)
edit haha w koncu jestem uzytkownik forum :)

Offline Guldan

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 20-04-2006, 12:01:55 »
atrix: a powiedz mi co chcesz dokladnie wiedziec.

jak wycina sie linersy? no coz, gumowka, pilka reczna, metoda pilka+wiertarka. co kto woli, ale wycinanie linersow specjalnie nie rozni sie od wycinania calego noza.

jak wiercic dziury? dziury wiercimy analogicznie do tych, ktore wiercimy w nozach fixed pod piny. tez zadnej rewelacji.

w liner i frame lockach jedyna problematyczna rzecza moze byc wycinanie owej blokady. jak kto ma frezarke to nie ma specjalnego problemu, jednakze w warunkach domowych wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne, jeno troche wprawy i da sie zrobic.

najpierw rysujesz sobie jak maja biec linie ktore wytniesz, potem zaczynasz od miejsca styku blokada-klinga. wycinasz ja pilka reczna zeby miec nad tym maksymalna kontrone. druga czesc blokady wycinasz wzdluz narysowanej linii szlifierka katowa z cienka tarcza, dokladnie taka jak wycina sie normalne blanki. a przefrezowania przy koncu blokady, ktore ulatwiaja otwieranie? no coz, jak sie nie ma frezarki to wydaje sie ze juz sie nie da. jednakze jezeli pomysli sie chwile, to juz wiadomo ze do tego celu nalezy uzyc dremela (dremel to cudowne urzadzenie) z koncowka z papierem sciernym.

to nie czary, trzeba pokombinowac. a przyslowie mowi "Polak potrafi".

do boju rodacy.
« Ostatnia zmiana: 20-04-2006, 12:04:15 wysłana przez Guldan »

Offline Marecki

• Nonkonformista
  • Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
  • Mistrz Patelni
« Odpowiedź #15 dnia: 20-04-2006, 13:55:22 »
Na Budo pierwszy folder zmajstrował Mrozik potem pojawiło sie dzieło Guldana które podarował mi w prezęcie.
"Nóż nie hałasuje"

Łot ewer

punktG

MOCNE

Offline Mat S

• Oberfeldfebel sztabowy
  • Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (11)
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 20-04-2006, 16:21:40 »
Mrozikowy Police wygladal jak spydercowy... kopara w dol po prostu...

Offline Guldan

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 20-04-2006, 16:36:45 »
no Marecki, to byly jeszcze te czasy kiedy byles cholernie sympatycznym czlowiekiem, i chcialo mi sie dac ci go na mikolaja... albo na gwiazdke.

Offline Artix

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 20-04-2006, 18:16:27 »
w sumie racja kiedys kupie wiertarke stolowa to poprobuje na powaznie rozpoznac temat