Autor Wątek: Poradnik część II - Kompozycja.  (Przeczytany 10608 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wojtas13

• Opinii: (77)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • www.acousticblades.pl
Poradnik część II - Kompozycja.
« dnia: 20-04-2006, 23:37:29 »
Kompozycja.

Kolejny odcinek mini przewodnika.

To, co jest dalej napisane bądź pokazane na zdjęciach nie jest niczym nowym. Moim zamysłem było pokazanie najczęściej popełnionych błędów. Nie twierdzę, że robienie zdjęć wg poniższej recepty, jest jedynym słusznym sposobem uzyskania dobrych efektów. Wiele najlepszych zdjęć, tak jak i innych przejawów sztuki, zostało uznane za te najlepsze dzięki łamaniu zasad. Ale aby uzyskać taki efekt, musimy być świadomi, że te zasady łamiemy. Inaczej zbyt wiele pozostawiamy przypadkowi.

Nie podaję recepty, czy jedynie słusznej drogi. Ale myślę, że jeżeli będziecie stosować podane tu wskazówki, powinniście uzyskać poprawne zdjęcia. Fotografowanie polega na eksperymentowaniu, więc polecam wam wszelkie eksperymenty. Z tego odcinka najbardziej skorzystają początkujący. Z resztą dla nich jest ten cały cykl.

Mimo, że jest to tekst o kompozycji, nie będzie tu mowy o złotym podziale, kanonach kompozycji w historii sztuki itp. To w zasadzie taka ściąga pomagająca pokazać w możliwie prosty i poprawny sposób nasze ulubione kawałki stali.

Postanowiłem skupić się tutaj wyłącznie na kompozycji, czyli (w uproszczeniu dla potrzeb fotografii noży) na umieszczeniu noża w kadrze. Nie będzie tu ani słowa o technice robienia zdjęć, ani o tłach, kolorach czy świetle. To chyba pomoże w szybszym załapaniu, "o co tutaj biega".

Wszystkie uwagi odnoszą się do fotografowania noży na w miarę jednolitym tle. I skupiają się na nożu jako głównym obiekcie. Po ludzku, zdjęcie wykonane wg tych wskazówek powinno przekazać możliwie dużo informacji na temat noża.

No to po kolei:

1.   Wypełnienie kadru. Nóż na zdjęciu, o ile jest głównym tematem zdjęcia, powinien wypełniać możliwie dużą część jego powierzchni. Poniżej trzy zdjęcia obrazujące w jaki sposób można zobrazować nóż.

Zobaczcie sami "ile noża" widać na poszczególnych fotografiach. Gdyby jeszcze było na nich jakieś urozmaicone tło, na pierwszym zdjęciu nóż praktycznie zginąłby. Drugie od trzeciego może nie różni się wiele, ale na trzecim możemy zobaczyć najwięcej szczegółów. Jeśli chcemy pokazać nóż w najlepszy możliwy sposób, to wypełnijmy nim cały kadr. Niech na zdjęciu nóż będzie tak duży jak tylko się da. Ale należy uważać, aby nie obciąć jakiegoś fragmentu.

2.   Położenie w kadrze. Pewnie nie jest to zbyt fachowe określenie, ale mam tu na myśli, sposób, w jaki umieszczamy na zdjęciu nasz obiekt.
- ułożenie, czyli w uproszczeniu kąty, pod jakimi powinno się rejestrować nóż. Nie podam tu recepty na układanie noża z kątomierzem. Chodzi o to, aby nóż był ułożony pod "zdecydowanym" kątem. Poniższe zdjęcia pokazują, a przynajmniej taką mam nadzieją, że nóż ułożony pod zdecydowanym kątem (nawet poziomo, ale również pionowo) sugeruje, że myśleliśmy nad zdjęciem, a nie strzeliliśmy fotkę ot tak sobie. Na zdjęciu jest porządek, nóż nie wygląda na niedbale rzucony.

Tu mamy dwa djęcia z przypadkowym kątem.

A tu po przekątnej.

- miejsce na zdjęciu. Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym znajduje się nóż na zdjęciu. Najbezpieczniej jest umieszczać obiekt w miarę centralnie. Nóż działa trochę jak strzałka. Swoim czubkiem pokazuje jakiś kierunek. Warto,pozostawić przed czubkiem więcej wolnego, żeby miał gdzie pokazać. Wygląda to o niebo lepiej niż nóż, który czubkiem niemal dotyka krawędzi zdjęcia, a za rękojeścią ma pozostawiony spoty kawał tła. Jak zwykle kilka zdjęć poglądowych:

Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, gdy nóż jest ułożony rękojeścią w kierunku obiektywu i widać wyraźne zbiegi perspektywy. Wtedy lepiej jest nóż ułożyć czubkiem w kierunku krawędzi zdjęcia. W przeciwnym wypadku nóż będzie wyglądał, jakby chciał wypaść ze zdjęcia. Przykład poniżej:

3.   Obcinanie noża. To, do czego się często przyczepiam. Pokazujmy cały nóż, a jak już obcinamy, to zdecydowanie, prawie całą rękojeść. Tak, żeby nie było podejrzeń o przypadek. Tak jak przy wykonywaniu noża, wszelkie Inie, szlify wcięcia, powinny być zdecydowane, tak na fotografii powinniśmy wiedzieć, co pokazujemy. Jak nóż to cały, jak klingę, to klingę, a nie klingę i pół rękojeści. Tak samo w nożu minimalne wcięcie może sugerować błąd przy pracy, tak nijakie skadrowanie sugeruje przypadkowe zdjęcie.

Tak jak na wstępie zaznaczyłem, dużo zależy od tła, kolorów czy pomysłu na zdjęcie. Zastosowanie tego poradnika, powinno ustrzec was przed popełnieniem podstawowych błędów. Jednak cała sztuka polega czasami na takim popełnieniu błędu, że zdjęcie uzyskuje zupełnie inny wymiar. Ale żeby to osiągnąć, trzeba robić to świadomie i od czasu do czasu.

Powodzenia.

P.S.
Sorry za jakość zdjęć, ale ważne tu jest pokazanie gdzie i jak umieszczac nóż w kadrez, a nie co jest w tym kadrze.

Offline wojtas13

• Mieszkaniec knives.pl
    • www.acousticblades.pl
Odp: Poradnik część II - Kompozycja.
« Odpowiedź #1 dnia: 22-04-2006, 23:20:08 »
Może ktoś coś napisze, bo nie wiem czy ktoś w ogóle to przeczytał?

Halo, Ziemia?

Offline simon

• prawie jak Scrimshander
  • knifemaker
  • Opinii: (12)
  • *
  • nożorób na odwyku :/
    • Simon Knives
« Odpowiedź #2 dnia: 22-04-2006, 23:47:08 »
Ja przeczytalem i pisze ;)
Świetnie wszystko ujales. Mysle, ze wielu osobom sie przyda.
Dobra robota.
Pozdrawiam
Kamil
Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P

Offline lepermessiah

• Małpa z lasu
  • Opinii: (82)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Lubię słowo "pierś"
« Odpowiedź #3 dnia: 22-04-2006, 23:52:40 »
Ja przeczytałem i bardzo mi sie podobało. Szczegolni ze calosc jest napisana prostym i zrozumialym dla laika jezykiem. Teraz trzeba tylko zastosowac sie do wskazowek a z tym jak wiadomo jest nieco trudniej..
Jestem rozsądnym człowiekiem, wiem że lenistwo popłaca

Offline kangoo

• ~sługa psa swego~
  • Opinii: (84)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Venit summa dies et ineluctabile fatum
« Odpowiedź #4 dnia: 23-04-2006, 08:05:43 »
Przeczytał i postara się zapamiętać .

Offline Kotwic

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 23-04-2006, 09:06:34 »
Przeczytałem i mogę powiedzieć, że jest dobrze napisany rozdział poradnika, który każdemu pewnie się przyda. :/

Ze swojej strony mam tylko uwagę, że ten opis dotyczy "pozycjonowania" noża, na jednolitym, w miarę jasnym tle/podłożu.
Bo w sytuacji gdy tło jest wielobarwne lub ciemne, często warto wykorzystać światło-cienie podłoża, by uwypuklić jakiś ciekawy element, który na monotonnym tle jest mniej widoczny lub nie wyróżnia się, (np wyłaniająca się z cienia czarna rękojeść, lub zlewający się z tłem deseń "camo" na nożu i podłożu.

Podobnie jest w sytuacji gdy fotografujemy na podłożu które ma zróżnicowaną strukturę lub zawiera dużą ilość niewielkich elementów, wtedy można sobie pozwolić na odsunięcie "modela" od centrum kadru, po to by uzyskać ciekawszy efekt i jednocześnie zmienić "perspektywę" kompozycji, (np. przesunięty na lewą stronę nóż, po to by ukazać "skalę wielkości" znajdującej się po prawej stronie łuski kalibru 300mm. ;))

Dodam jeszcze, że warto wspomnieć o "głębi ostrości" gdyż za jej pomocą można bardzo wyraźnie modyfikować zdjęcie i osiągać bardzo ciekawe efekty w zależności od tego jaką przesłoną operujemy (nóż ułożony klingą do obserwatora, z ostrością ustawioną na szpic i małą głębią ostrości, robi "groźne" wrażenie, a jednocześnie nakazuje domyśleć się co jest w głębi kadru, bo rozmycie ostrości nie ujawnia tego od razu.)
Pilnikami noże tworzę.

Dom już mam, synów też, drzew już posadziłem wiele. Pochłonęła mnie praca, wobec czego brak mi czasu na robienie noży, fotografowanie i wędkowanie.
8/20

Offline kiedi

• Moderator
  • Opinii: (75)
  • *
  • miniaturyzator
« Odpowiedź #6 dnia: 23-04-2006, 10:33:02 »
Próbowałem wykorzystać informacje przy zdjęciach plenerowych, jest tu problem z kontem ustawienia noża w kadrze, z moich informacji wynika, że wpływ ma kształt podłoża
Ja nie knifemaker, ja tylko noże dłubie

Moje pisaniny dla B&A   http://chomikuj.pl/kiedi/B*26A

moja stronka na facebooku: https://www.facebook.com/KiediKnivesAndOthers

Offline zeman

• Opinii: (4)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 23-04-2006, 10:55:52 »
Dodam jeszcze, że warto wspomnieć o "głębi ostrości" gdyż za jej pomocą można bardzo wyraĽnie modyfikować zdjęcie i osiągać bardzo ciekawe efekty w zależności od tego jaką przesłoną operujemy (nóż ułożony klingą do obserwatora, z ostrością ustawioną na szpic i małą głębią ostrości, robi "groĽne" wrażenie, a jednocześnie nakazuje domyśleć się co jest w głębi kadru, bo rozmycie ostrości nie ujawnia tego od razu.)
Tak, tak Kotwic, czas na zagłębienie się w tajniki fotografi, ale sądzę - czytając wojtasowy poradnik- że i na to przyjdzie czas.
Jesli dobrze rozumiem intencje Wojtka, to za cel postawił sobie wprowadzenie krok po kroku laika, który tak naprawdę o fotografi ma znikome pojęcie. I jesli tak jest ( Wojtas popraw mnie jeśli się mylę), to III, IV.... i kolejne części poradnika ( Wojtas pedagog  :-) ) dotyczyć będa co raz to bardziej szczegółowych spraw.

Wojtas, naprawdę świetna robota - duże brawo za prosty, przystępny język.

aha, tak sobie jeszcze pomyślałem o pewnej książce, która może stanowić całkiem niezły przewodnik po świecie fotografii.

ale najpierw cytat z tejże książki ( wstęp autora )

"... Rób zdjęcia, kiedy tylko możesz.Fotografuj to, co lubisz - to, co cie interesuje - tylko koniecznie fotografuj..."

Mike Stensvold  "The Complete Idiot's Guide to Photography Like a Pro"
w księgarni można to kupic pod polskim tytułem " fotografia dla żółtodziobów - czyli wszystko co, powinieneś wiedzieć o..."

Tak sobie myślę, że chyba czas na wątek dotyczący sprzętu fotograficznego - co o tym sądzicie ?

Offline wojtas13

• Mieszkaniec knives.pl
    • www.acousticblades.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 27-04-2006, 14:03:09 »
Oczywiście jest toabsolutne minimum. Z resztą na samym początku zaznaczyłem, że nie będzie tu zjamowania się tłem, światłem itp.

Odnośnie wpływu podłoża, to nie do końc rozumiem, chodzi CI o trudności ze stabilnym położeniem noża? Czy o trudność z dobraniem kąta zrobienia zdjęcie do położonego noża?

Jeśli to pierwsze, no to nie ma rady. Można spróbować podłożyć drewinko, tak żeby nie było go widać.

Jeśli to drugie, no to trzeba się nagimnastykować, i przydaje się odchylany panel LCD. Wiele ciekawych zdjęć, zrbiłem trzynając aparat do siebie, z obróconym panelem. Udawało mi się wtedy uniknąć włąsnego sienia, czy swojej gęby odbitej na klindze.

Offline kiedi

• Moderator
  • *
  • miniaturyzator
« Odpowiedź #9 dnia: 27-04-2006, 16:04:39 »
Jedno i drugie raz, że trudno znaleźć stabilne położenie noża, a jak to się uda, to czasem trudniej jeszcze ustawić aparat, szczególnie gdy nie ma się całego dnia na fotografowanie, ale uwagi celne wypróbuję na najbliższym wypadzie

Offline wojtas13

• Mieszkaniec knives.pl
    • www.acousticblades.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 27-04-2006, 17:45:20 »
Jedno i drugie raz, że trudno znaleźć stabilne położenie noża, a jak to się uda, to czasem trudniej jeszcze ustawić aparat, szczególnie gdy nie ma się całego dnia na fotografowanie, ale uwagi celne wypróbuję na najbliższym wypadzie

Bo to jest tak, albo jedziesz zrobić dobrą fotkę i wtedy masz na to czas. Albo cykasz przy okazji, a efekt jest wypadkową aktualnej chęci, możliwości czasowo-sprzętowych i warunkó zastanych. Ale najważniejsze jest żeby fotografować i myśleć przy tym. I tez nie od razu wszystko. Moim zdaniem najlepsze postępy robi się skupiając się na początku nad kompozycją. Przypilnować, żeby na zdjęciu był nóż, a nie małą plamka. Upewnić się, że się nie przycięło głównego motywu. Sprawdzić czy w tle nie ma jakiegoś badziewia, które może rozproszyć. Technikę można szlifować później. Lepsze jest ciekawie skomponowane zdjęcie, któe można jakoś poprawić juz na kompie, niż stra jak żyleta fotka, któa niewiadomo co pokazuje.

Offline kiedi

• Moderator
  • *
  • miniaturyzator
« Odpowiedź #11 dnia: 27-04-2006, 18:31:09 »
Właśnie możliwości sprzętowe o tym nie pisałem ( ostatnio zepsuł mi się statyw) mam chwilowo ograniczone możliwości ustawiania aparatu pod określoną kompozycję .
Ale twoje uwagi wiele mi wyjaśniły dzięki

Offline kroko

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
    • blejdart
« Odpowiedź #12 dnia: 02-05-2006, 23:47:06 »
Wojtas! Czytam wszystko co tu piszesz i i jestem pod wrazeniem,jestem zupełnie zielony  w tym temacie i wszystkie wskazówki sa mile widziane szczególnie te napisane przystępnym językiem.
Mam prośbe, zobacz jakieś moje fotki i napisz co żle robie?

Offline Witia

• szlifierz...uliczny;)
  • Opinii: (33)
  • Użytkownik knives.pl
  • ...wierzchem na kocie...
« Odpowiedź #13 dnia: 13-05-2006, 12:03:59 »
Wszystko pięknie, poradnik niewątpliwie warty czytania. Tylko jedno ale : Wojtas, czemu te fotki takie ciemne??? Przydałaby się lampa od przodu.
KAŻDA MODLITWA ZOSTANIE WYSŁUCHANA, Z ZACHOWANIEM KOLEJNOŚCI ZGŁOSZEŃ

Offline Pele76

• Moderator
  • Opinii: (37)
  • *
  • Taktyczna świnia na fecie ;)
« Odpowiedź #14 dnia: 25-12-2006, 01:57:42 »
Wojtas! Czytam wszystko co tu piszesz i i jestem pod wrazeniem,jestem zupełnie zielony w tym temacie i wszystkie wskazówki sa mile widziane szczególnie te napisane przystępnym językiem.
Mam pro¶be, zobacz jakie¶ moje fotki i napisz co żle robie?
Kolega Kroko napisal to co i ja mialem zamiar napisac...
Przeczytalem w uwaga I oraz II czesc poradnika... Czekam na kolejne, a pozniej jeszcze nastepne a na koniec ksiazke wydana przez Wojtka :D
Tak naprawde, to przydalyby sie kolejne czesci!

P.S Ta ksiazka ktora byla tutaj w topicu wymieniona jest rzeczywiscie dobra? Napisalem temat o pomocy w doborze ksiazek, ale swieta sa, a ja czekam z niecierpliwoscia na odpowiedzi... Moja Kobieta w kraju tez juz postawe kota Dzingsa trzyma do szybkiego startu w strone ksiegarni i poczty :P
Najpiękniejszym uczuciem, jakie możemy przeżyć,
jest odczucie tajemnicy. To ono jest źródłem autentycznej
sztuki, prawdziwej nauki. Ten kto nigdy nie odczuł tej emocji,
kto tego nigdy nie spróbował, jest jak umarły. Jego oczy są zamknięte.

Albert Einstein

8,5/19

Offline balberith

• Grudziądz
  • Opinii: (53)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 21-01-2017, 12:28:07 »
Odkopuję bo by mi się przydało ;P

@wojtas13 Masz fotki żeby na nowo wstawić? :shy:
Ganzo jest jak laska z fiutem.

Offline Pomysłowydobromir

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 14-11-2017, 13:38:31 »
Dokładnie, też chciałbym je zobaczyć, a póki co są nieaktywne.