Autor Wątek: Czym kleić ?  (Przeczytany 24980 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ws

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
Czym kleić ?
« dnia: 28-04-2006, 15:51:50 »
podejżewam że bylo już nie raz mówione, ale się nie moge dokopać...

1. jakie są najleprze kleje epoxy?
2. czym i jak  kleić micarte?
3. czym i jak  kleić kompozyty drewniane?

Pozdrawiam
WS
« Ostatnia zmiana: 07-11-2007, 12:06:56 wysłana przez Jumbo »

Offline kot_behemot

• knifemaker
  • Opinii: (122)
  • *
Odp: ? czym kleić ?
« Odpowiedź #1 dnia: 28-04-2006, 16:35:41 »
Ja kleję przeźroczystym poxipolem i jeste zadowolony. Dodatkowo mieszam go z pyłem z polerowanego drewna, ładnie się wtedy kolorystycznie zlewa z okładzinami:)

pozdrawiam
Za krótka doba...

Offline kiedi

• Moderator
  • Opinii: (76)
  • *
  • miniaturyzator
« Odpowiedź #2 dnia: 28-04-2006, 16:59:25 »
Na razie używam dwuskładnikowego epoxy rapid, dla mnie wystarcza
Ja nie knifemaker, ja tylko noże dłubie

Moje pisaniny dla B&A   http://chomikuj.pl/kiedi/B*26A

moja stronka na facebooku: https://www.facebook.com/KiediKnivesAndOthers

Offline wojtekn

• knifemaker
  • Opinii: (57)
  • *
  • ciulkwens zmienilem nicka
    • NIE ROBIE NOZY NA ZAMOWIENIE
« Odpowiedź #3 dnia: 28-04-2006, 17:29:01 »
loctite 3422
NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Offline ws

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 28-04-2006, 18:44:48 »
DZIĘKI WIELKE!
dokładnie tak samo robiłem poxsipolem - ale zdecydowanie za szybko twardnieje. nie ma czasu zeby dokładnie docisnąć materiał.
loctite 3422 - daje jeszcze mniej  czasu... 3min.
epoxy rapid - jak poxipol

A co powiecie na Epidian?

i jeszcze klej, który mocno związałby drewno oliwne [tłuste] - ew. sposób na klejenie drewna oliwnego

Offline przeszczep

• Szef działu
  • Opinii: (109)
  • *
  • stal biter
    • Rubcyk Knives
« Odpowiedź #5 dnia: 28-04-2006, 18:47:51 »
Ja używam Distal. Dwuskładnikowa 24 godzinna żywica epoxy, kolor ma kremowy ale spokojnie można farbować. Ja np farbowalem farbkami do modeli...

Offline kroko

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
    • blejdart
« Odpowiedź #6 dnia: 28-04-2006, 19:07:09 »
Dobre są kleje dwuskładnikowe,ale muszą być 24 godzinne i najlepiej transparentne żeby można je było barwić.Z drewnem łustym takim jak olwka czy lapacho jest proglem, zwykłe kleje do drewna możesz sobie darować, ja kleje dwuskładnikowym epidianem.

Offline wojtekn

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 29-04-2006, 09:09:40 »
no to 3421 bodajze, nie pamietam czy nr dobry, ale z rodziny hysol czy jak sie tam te epoksydy nazywaja na pewno cos wybierzesz, niestety sa dosc drogie
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 29-04-2006, 10:49:58 »
Żywicą epoksydową kleję. Dwuskładnikową, 24 godziny schnięcia. Na rodzajach się nie wyznaję i niczym praktycznie się dla mnie nie różnią.
Pozdrawiam.

Offline wojtekn

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 29-04-2006, 11:38:52 »
ogolnie to tak mozna powiedziec jak kubek, zywica epoksydowa, byle nie jakas chinszczyzna z markietu, moze byc polska, chociazby firmy dragon

Offline Misza

• Raczej cienki
  • knifemaker
  • Opinii: (9)
  • *
  • ---- Dawniej A`te ----
« Odpowiedź #10 dnia: 04-05-2006, 19:28:55 »
Tak jak mowi ciulkwens, kleję epoxą marki dragon. Dobra konsystencja, transparentna, tania. Nie łuszczy się, jest w miarę elastyczna. Trzeba tylko dobrze przygotować materiał (odtłuszczanie itd.) Kleiłem też epidianem. Również dobry. Distal bardzo dobry, ale kremowy kolor drażni mnie ździebłko.
MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Offline wojtekn

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 04-05-2006, 20:16:45 »
ate poruszyl bardzo wazna kwestie bez ktorej najlepszy klej jest gowno wart-
przygotowanie powierzchni, bardzo wazne jest zeby to byly czyste materialy, bez zadnych tlustych plam po palcach czy pascie polerskiej, najlepiej uzywac zmywaczy nie pozostawiajacych zadnych nalotow (alkoholowe podobno cos tam pozostawiaja) tak wiec wypadalo by spojzec w strone acetonu, heksanu pentanu, benzyny ekstrakcyjnej,
ale juz raczej nie w strone denaturatu a napewno nie w strone zwyklej benzyny ;)
czesto mowi sie jeszcze o zmatowieniu powierzchni, choc teoretycznie jesli klej jest wlasciwie dobrany do klejonego materialu to nie ma to znaczenia

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #12 dnia: 04-05-2006, 20:25:47 »
alkohole często reagują z materiałami pozostawiając warstwę tlenków, denaturat dodatkowo zostawia swój barwnik (dlatego się go przez chleb odcedza ;-) ). Tyle wiem ze swoich szkół.
Stosunkowo bezpieczne są najtańsze zmywacze do paznokci (te bez odżywek i innych śmieci). Dobrze zbierają i odtłuszczają powierzchnię.

/edyta
jeśli chcemy mieć pewność, że środki chemiczne nie pozostawiły pozostałości po spontanicznych (niechcianych/nieprzewidzianych reakcjach) warto powierzchnię delikatnie zmatowić. Zbierze to resztki warstw utlenionych, a zarazem pozostawi mikropory, które wzmocnią fizyczne wiązanie kleju dzięki zwiększonej powierzchni krycia.
« Ostatnia zmiana: 04-05-2006, 20:29:11 wysłana przez pecado »
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline wojtekn

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 05-05-2006, 08:58:05 »
tylko jak matowic to pamietajcie o tym zeby wziasc nowy, nie uzywany, nie ubrudzony kawalek papieru,
najlepiej tak: przeszlifowac czystym papierkiem, przemyc/odtluscic, i znowu lekko czystym papierkiem.

natomiast jesli chodzi o chropowatosc powierzchni i trzymanie kleju, jasli klej jest wlasciwy do klejonych marerilaow, tzn ze sily adhezji sa rowne lub wieksze od sil kohezji to nie ma to znaczenia dla wytrzymalosci zlacza, ale to tylko teoriai

Offline lukaszki

• Opinii: (36)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Fuck art let's kill
« Odpowiedź #14 dnia: 06-05-2006, 13:07:21 »
Najmocniejsze kleje epoxydowe na swiecie to prawdopodobnie rodzina Hysol Loctite. Beda sie nadawac i do mikarty i do drewna. 3422 to epoxyd 5-minutowy, wiec jak ktos chce miec wiecej czasu na przyklejenie to lepiej 3421 (czas przydatnosci do nalozenia 180 min vs. 4 min w 3422), dodatkowo ten ostatni bedzie mial wieksza wytrzymalosc na oddzieranie (2.5 N/mm). Jezeli komus zalezaloby na super wytrzymalosci to moze uzywac wzmocnionego epoxydu np. 9466 (8 N/mm) ale nie sadze zeby to bylo potrzebne.

Zamiast epoxydow mozna by tez zastosowac klej akrylowy, np Loctite 3030, tego sie w miare latwo uzywa bo nie potrzeba aktywatora

Oczyscic i odtluscic przed klejeniem powierzchnie mozna jakimkolwiek dobrym zmywaczem, np. FL Terosona albo wysoko oczyszczona benzyna, czy acetonem. Wazne zeby powierzchnia byla sucha.

Tak sobie pomyslalem jeszcze ze jakby ktos chcial zrobic rekojesc ktora absorbuje wibracje (np. w duzym nozu roboczym) to moglby przykleic okladziny klejem ktory po utwardzeniu jest elastomerem (czyli ma takie wlasnosci jak guma), jakims MS-polimerem Loctite, np. 9220. Jezeli kogos to interesuje moge sie dowiedziec wiecej.

Wszystko to jednak sa drogie produkty i nie wiem czy jest sens uzywac je w nozach, duzo z nich powstalo na potrzeby przemyslu samochodowego i lotniczego gdzie musza wytrzymac znacznie wieksze obciazenia. Podejrzewam ze duzo tansze polskie produkty tez maja wystarczajace wlasnosci do takiego zastosowania. Ale gdyby ktos chcial uzywac najmocniejszych klejow na rynku...
Endless tears
Forever joy
To feel most every feeling
Forever more

Offline ws

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #15 dnia: 11-05-2006, 13:52:46 »
BARDZO WAM DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZI!

Cytat: lukaszki
Wszystko to jednak sa drogie produkty i nie wiem czy jest sens uzywac je w nozach
myślę ze warto urzywac najlepszych półproduktów przy robieniu CZEGOKOLWIEK, bo szkoda pracy na robienie z byleczego.

Cytat: lukaszki
Tak sobie pomyslalem jeszcze ze jakby ktos chcial zrobic rekojesc ktora absorbuje wibracje (np. w duzym nozu roboczym) to moglby przykleic okladziny klejem ktory po utwardzeniu jest elastomerem (czyli ma takie wlasnosci jak guma), jakims MS-polimerem Loctite, np. 9220. Jezeli kogos to interesuje moge sie dowiedziec wiecej.
bardzo interesuje. jakbyś mógł - będę dozgonnie wdzięczny.

ciekawe jaki efekt byłby przy klejeniu micarty jakims gumosilem...

Offline karud

• knifemaker
  • Opinii: (81)
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #16 dnia: 11-05-2006, 15:03:33 »
Jeśli dobrze pamiętam Gumosil to raczej kauczuk silikonowy do robienia form odlewniczych, z natury maja łatwo odchodzić od modelu, więc sklejenie tym czegoś może byc raczej kłopotliwe  :D
zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка…

Offline prażaba

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
    • ludosza
« Odpowiedź #17 dnia: 18-01-2007, 10:41:15 »
odkopuje wątek, ale właśnie szukałem czegoś na temat klejenia i dodam coś od siebie - słyszałem od znajomego że klei ostrza zwykłym klejem montażowym soudal uniwersalny(rękojeści głównie z poroża). ekonomicznie jest to chyba najlepsze rozwiązanie. dodam że sporo się rąbie tym żelastwem i klej mimo wibracji i obciążeń świetnie trzyma. sam jeszcze nie przetestowałem ale tuba już leży od dłuższego czasu i na dniach coś pokombinuję.
Przekuwam złom na złom --> http://my.opera.com/ludosza/blog/

Online Tui

• knifemaker
  • Opinii: (6)
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 18-01-2007, 11:44:57 »
ja rysuje powierzchnie rysikiem odtłuszczam acetonem i mam ruskie epoxy jeszcze chyba z lat 90 i trzyma dobrze. Jedyne co mi kiedyś puściło to jak nie odtluszciłem powierzchni a kumpel później zostawił w zlewie na noc nóż i drewno wypiło wodę. I rozprężając się puściło w jednym rogu więc pamietaj zeby zawsze odtłuścić.

Offline aambeeld

• Opinii: (29)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 18-01-2007, 22:17:33 »
Do odtłuszczania rozpuszczalnik acetonowy jest banalnie tani - w Praktikerze kilka zeta. Ja kupiłem również toluenowy do zgorzelin organicznych - na codzień nie polecam bo wyjątkowo niezdrowy.

Posłuchałem się przedmówców i zakupiłek dragona 2-składnikowego, ale docelowo chcę używac Epidianu - kajś tam zpaodałem link'a do dystrybutora powyższego - taniusio wychodzi!
Sursum corda