Autor Wątek: "Egzotyczna" BM'ka ?  (Przeczytany 5255 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
"Egzotyczna" BM'ka ?
« dnia: 17-05-2006, 15:52:01 »
Witam
O nożach NRA produkowanych przez Benchmade niewiele słychać, a prawie w ogóle o nijakim BM 12500. Można powiedzieć, że jest to nóż egzotyczny. Otóż kiedyś natknąłem się na parę jego fotek w necie, które zupełnie inaczej oddawały jego charakter niż, moim zdaniem krzywdząca, fota na Benchmade.com. Otóż zdawało mi się, że jest to taki BM 710 fixed...lecz okazało sie, iż jest to terenowiec z charakterkiem wyrwiflaka  :-) Powiem tak, chwyt DOSKONAŁY, szlif wysoki, tnie po prostu genialnie, lekka rekurwa + 440C tworzy morderczy zestam. Mój ulubiony test gazeciany (galeta w rurkę się zwija, najlepiej Rzeczpospolitą razem z dodatkami i stara się przeciąć jednym ruchem) przeszedł w piorunującym stylu. Ten nóż po prostu morduje a nie tnie, już mi się robi ciepło na myśl, jak sobie jutro razem obiadek zrobimy  :-)  To co zasługuje na szczególną uwagę, to nietuzinkowa linia klingi. Od połowy długości wyrasta na niej uroczy garb, pomagający rąbać i nadający zbójecką linię. Środek ciężkości jest dokładnie pod palcem wskazującym.
Cóż, jest to kawał noża, który moim zdaniem deklasuje SRK i inne Fallkniveny w kategorii średniego noża w teren. Jest wygodny, świetnie tnie, ma niewielki ale jednak "zapas mocy", nierdzewna stal no i ten drapieżny charakterek, którego brakuje np. SRK. Wbrew pozorom wcale nie jest tak delikatny, 4mm przy klindze 6.25' to może nie dużo, ale z pewnością nei mało, zwłaszcza przy niepełnym szlifie  :-) Co do pełnego szlifu, którego w tym nożu brak. Po prostu się tego nie czuje, rekurwa, stal i w sumie wysoki szlif pozwalają na genialne cięcie   i jedynie poczucie braku pełnego płaskiego, może u poniektórych powodować objekcje. Jedyna rzecz, którą bym zmienił to garda, która moim zdaniem jest zbytnio skierowana do wewnątrz.
Foty jak zawsze piąta liga  :D
Pozdrawiam  :-)

Offline yossar

• Opinii: (11)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: "Egzotyczna" BM'ka ?
« Odpowiedź #1 dnia: 17-05-2006, 18:00:53 »
fajny wygląd, a najważniejsze, że cena fajna - a czy przebije panujące falki i SRK pod względem popularności to sie dopiero zobaczy

Offline wojtas13

• Opinii: (77)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • www.acousticblades.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 17-05-2006, 18:46:44 »
Dyskutujemy o zdjęciach, czy nożu?

Jeśli o nożu, to podrzucę watek Rybakowi.

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #3 dnia: 17-05-2006, 19:18:54 »
Raczej foty poglądowe, więc śmiało import do Benchmade częśći  :-)

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #4 dnia: 17-05-2006, 21:11:57 »
Ja sie na pewno nie obraze  :shades:

Tez mam wrazenie, ze o fotki to tu najmniej idzie, a jak kolega sobie zyczy...
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #5 dnia: 18-05-2006, 11:28:57 »
Parę fotek z kuchni  i jedna taktyczna :-)

Otóż nóż spisuje się w kuchni lepiej niż się spodziwałem. Kroi świetnie (440C to naprawdę świetnie tnąca stal) Szatkuje miernie bo rekurwa, ale właśnie dlatego, że rekurwa, genialnie kroi  :-)  Długość jest idealna, nie króki, nie duży. Nawet cebulkę się obiera nim znośnie. Ciekawiła mnie kwestia czy cebulkę pokroi czy rozłupie i ... pokroił w pięknym stylu. Krawędź tnąca ani na chwilkę nie straciła kontaktu z warzywkiem. Choć nie jest to jędrna i kruchutka cebulka z mojej rodzinnej wsi a skafcaniały warszawski cebulowy kapeć, to jednak  :-) I tu pojawia się pewna kwestia, którą już kiedyś chciałem poruszyć, jest nią brzuszek i smukłość ostrza. Otóż typowe "etylitarno-skinerowate" koziki uważane za szczyt użytkowości generalnie posiadają dość niesmukły czubek, a z kolei fighterem nie idzie masełka rozsmarować czy wygodnie strugać, bądź kuraka ćwiartować. Ten kozik wg. mnie jest idealnie wyważony. Czubek jest na tyle ostry, że wycinanie "zielonego" z pomidorków idzie świetnie, gazety czy tekturę przebija leciutko, z kolei wydatny brzuszek i rekurwa świetnie radzą sobie przy rozsmarowywaniu np. dżemu. IMO to naprawdę przemyślany i dobrze wykonany nożyk bardzo ogólnego zastosowania, o którym jakoś cicho w kraju. Tylko na miejskie  EDC się średnio nadaje  ;)

Pozdrawiam i mam nadzieję, że ktokolwiek cokolwiek skomentuje  :-)

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #6 dnia: 18-05-2006, 17:21:02 »
Pozdrawiam i mam nadzieję, że ktokolwiek cokolwiek skomentuje  :-)

Fotki z pomidorkami fajne.

Moze byc? :grin:

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #7 dnia: 18-05-2006, 17:39:07 »
To ja myślałem, że wam tu rodzynka niebywałego, jakąś bakalię niesłychaną, ten budyń najsmakowitszy ze środka wybrałem a tu nic  :heart:

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #8 dnia: 18-05-2006, 17:54:33 »
To ja myślałem, że wam tu rodzynka niebywałego, jakąś bakalię niesłychaną, ten budyń najsmakowitszy ze środka wybrałem a tu nic  :heart:

Eeee tam, jakis bylenoz dla NRA z 440C i "rodzynek"...? Paaaaniee...

;)

A tak serio, to sam go jestem ciekawy, sam mam na pare chrapke - wojtas13 mial (ma jeszcze?) np. tego "springless backlock" Steigerwalta i byl zadowolony.

Ten tutaj robi wrazenie bardzo solidnego Red Classowego noza, na pewno bedziesz mial z niego sporo uciechy.

Offline MaciekK

• Opinii: (27)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 18-05-2006, 19:34:30 »
Z tego co piszesz, sprawdza sie dobrze. I dobrze :-) .
Ale prawde mowiac, nie trafia do mnie. Znaczy - wizualnie. Rekojesc mi sie zwyczajnie nie podoba.
Za to pochewka jest sliczniutka, ona dodaje troche slodyczy  :-) .

Pozdrawiam,
MaciekK

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #10 dnia: 18-05-2006, 19:41:14 »
Dzisiaj macał go Blacha, Ov_Darkness i Świat Noży  ;) . No i sie podobał, Blasze nawet dość mocno  ;-) A właśnie się bawiłem w ostrzenie, bo po skatowaniu wszystkich gazet i kartonów w domu już nie golił lekko. Nóż dale się baardzo wysoko ostrzyć. Teraz mam nową zabawę, kładę ostrze na łydce pod kątem i zmieniam go aż nóż zacznie się zsuwać ścinając po drodze włosy  :cheesey:

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #11 dnia: 20-05-2006, 19:39:28 »
Witam
Ostatnia próba reanimacji martwego wątku  ;-)
Dziś wziąłem go nad nadwieprzańskie łąki i rozlewiska by troszkę porąbać i mocniej popracować. Nie będę opisywać co robiłem i jak ale podam konkluzje.
1. Rękojeść jest bardzo, bardzo wygodna. Tłumi wstrząsy, świetna przyczepność. Garda jednak nie przeszkadza w pracy.
2. Tnie rewelacyjnie, rekurwa, w sumie agresywna 440C, poniżej 20 stopni na stronę krawędzi tnącej i pełna rękojeść robi swoje.
3. Dzięki przeniesieniu środka ciężkości klingi mocno do przodu, zaskakująco dobrze rąbie. Na tyle na ile się pobawiłem RAT7 to zachowuje się podobnie, z tym, że brak wagi nadrabia szlifem. Jednym cięciem daje się przerąbać łodygi krzaczorów o średnicy mojego kciuka. Przerąbanie gałęzi grubości 5-6cm jest nieproblematyczne, wystarczy 8-15 machnięć. Większe rzeczy raczej odpadają, gdyż nóż w sumie nie jest ciężki. Po około 40 minutach zabawy w rąbanie, cięcie, etc. dalej golił, z tym że w miejscu gdzie rąbał najwięcej, golił z wyczuwalnym trudem. Ale golił. To co rąbałem to jakieś krzaczory bagienne, ale czuć, że znacznie bardziej miękkie niż np. wiśnia, ale twardsze niż lipa . (tak na oko)

IMO jest to naprawdę jedna z najlepszych kos ogólno-terenowo-kuchenno-co-tam-tylko w przedziale cenowym 50-100$ Nóż idzie raczej w stronę użytkowości i dobrego cięcia niż beckerowo-RATowej pancerności. Kosy nie czuć na pasie, bo w sumie jest dość lekka (BILT chyba pomaga odchudzić tanga). Stal naprawdę miło mnie zaskoczyła i do tego jest nierdzewna. (tak na moje oko to trzyma ostrość sporo dłużej niż becker-nerker). Np tp tyle chyba, pozdrawiam  :-)

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #12 dnia: 20-05-2006, 19:41:56 »
Czyżby kolejny best-buy ze stajni motylków?
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #13 dnia: 20-05-2006, 19:46:09 »
No właśnie tu jest ciekawostka, ponieważ o nożu cichoooo i głuuuuchoooo. Na forum BM z 2-3 razy się jego nazwa przewija tylko  :? Ale to chyba przez fatalne zdjęcie tej kosy na stronie producenta, gdzie w ogóle nie widać klingi, a jedynie gówny szlif i nóż zdaje się być fileciakiem z kratonowym kołkiem na końcu.

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
« Odpowiedź #14 dnia: 04-08-2007, 12:58:17 »
CIekawostka. Mój Osborne ma dziurwe na linke fabryczną.
Poużywam trochę to sie dopisze.
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}

Offline aktg

• Opinii: (1)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 22-06-2011, 18:14:05 »
Kupiłbym gdyby nie to że ma miękką pochwe  :(

Offline Mikko

• Opinii: (37)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 22-06-2011, 18:15:11 »
Racja, nikt nie lubi gdy pochwa jest zbyt luźna.  :rotfl:

Darujcie sobie wstawianie złotych łopat. ;)
:)

Offline ordo

• Opinii: (108)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 22-06-2011, 18:18:51 »
Uuu, ale archeologia...
Wszystkie swoje wnioski Verc umieścił w recenzji, która trafiła na stronę Świata Noży.
Temat główny, link do recki itd. tutaj:
http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,62528.0.html