Autor Wątek: new york drop. o co chodzi?  (Przeczytany 1252 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline podrywacz85

• Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
new york drop. o co chodzi?
« dnia: 18-05-2006, 01:06:46 »
o co tu chodzi? ze niby do czego to? ze niby w jakiej sytuacji. tak umiem czytac, ale chcialbymzobaczyc co wy na ten temat sadzicie :D

http://www.themartialist.com/pecom/nydrop.htm

pozdrawiam

Offline graf

• Opinii: (57)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
Odp: new york drop. o co chodzi?
« Odpowiedź #1 dnia: 18-05-2006, 08:10:35 »
To taki sposób na otwieranie jedną ręką back-locków, np. myśliwskich bucków itd. Jeżeli korzysta sie z takich nóży warto opanować. Zresztą otwieranie spyderców z ostrza różni się tylko tyle że tam jest otwór.
Nie wiem czy jest to praktyczne z "taktycznego" punktu widzenia, ale jeżeli trzymasz coś drugą ręką a potrzebujesz nóż, to na pewno jest to dobry sposób.
Najlepsze polskie noże do rzucania
http://grafknives.pl
Polub na FB
https://facebook.com/grafknives

Offline Wiko

• Opinii: (3)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 18-05-2006, 10:13:02 »
Jest człowiek w USA, który nazywa się Renott, uczy samoobrony nożem i twierdzi, że tak jest najszybciej, najlepiej w samoobronie, itd.

Do tego uczy, żeby po takim otwarciu NIE ZMIENIAĆ CHWYTU, tylko użyć noża trzymanego dalej za ostrze od razu na przeciwniku
(ewentualnie ujmując 3-ma wolnymi palcami rękojeść). Chodzi podobno o szybkość.

Phil się z tym oczywiście nie zgadza i wyjaśnia dlaczego.

Dla mnie pomysł jest bez sensu - sam sposób otwierania może się przydać jeśli wisisz na drabinie i musisz otworzyć nóż bez kołka, lub dziurki, ale jeśli folder ma te pomoce, to po co komplikować sprawę i kończyć otwarcie z nożem, który jest podatny na wytrącenie lub upuszczenie i do tego możesz nim łatwo się sam skaleczyć?

Offline Nukibo

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 18-05-2006, 22:53:33 »
Kołek/otwór jest szybszy, pewniejszy (przy niskiej wadze noża metoda może nie zadziałać), po otwarciu zapewnia od razu sensowny chwyt (chyba, że chcemy użyć noża jako młotka do pinezek) i nie ma tak niszczącego wpływu na oś/blokadę (uderzenia przy gwałtownym otwieraniu). Oczywiście można dzięki tej metodzie otworzyć średnio do tego przystosowany nóż szybciej i jedną ręką ale nie brakuje folderów o ukierunkowanej w tym kierunku konstrucji.
"Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością." (Kazn. 10, 10)

"nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę" (Yossarian)

Offline kamboras

• Opinii: (477)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 30-06-2006, 11:17:47 »
Nawet nie wiedziałem, że to w Ameryce "wymyślili". Ja tej metody używałem już ... jakieś ... 23 lata temu. Zaczęło się od tego, że w wojsku używałem noża bosmańskiego Gerlacha i czasem musiałem otworzyć go jedną ręką drugą trzymając coś co trzeba było ciachnąć. No ale ten nóż tyle waży, że to żaden kłopot ( choć sprężyna silna, i mocno trzeba szarpnąć ). Przy mniejszych/lżejszych nożach musiałem łapać za ostrze blisko czubka aby uzyskać większe ramię siły. Czyli jak nóż lekki to musisz złapać blisko czubka i po otwarcie trzeba palcami przejść do rękojeści ( najlepiej oprzeć tył rękojeści o tułów czy udo i przesunąć nóż cały czas ściskając palcami ). Przy cięższym można złapać klingę bliżej rękojeści, i rzeczywiście po otwarcie trzy palce już leżą na rękojeści. Sposób działa, ale odkąd poznałem noże z dziurką czy kołkiem żadko go stosuję, bo unikam noży pozbawionych tej funkcjonalności. Ale to dobrze znać takie sposoby, umiejętność zostaje i nie wiadomo czy kiedyś się nie przyda. Taki Cold Steel Voyager, tam jest gdzie przytrzymać.
wszystko bzdury nos do góry

Offline yossar

• Opinii: (11)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 30-06-2006, 11:35:25 »
nie wydaje mi się żeby ten sposób był jakoś zdecydowanie szybszy-no chyba, że ktoś jest w stanie wykonać wiarygodne testy

z 2 strony, dobrze że jest więcej sposobów na otwieranie - może komuś akurat taki system spasuje (mi na pewno nie - zbyt duże jest jak dla mnie ryzyko, że mi noż wypadnie z ręki)