Autor Wątek: !POMOCY!  (Przeczytany 2766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ws

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
!POMOCY!
« dnia: 18-05-2006, 13:01:20 »
Serwus wszystkim.
Potrzebuję pomocy; już naświetlam sprawę:
na pewno wielu z was czuje to co ja: pragnienie robienia noży, i robienie ich PERFEKCYJNIE.
Niestety nie mam pojęcia o robieniu noży, metalurgii itp. zrobilem jeden w życiu nóż http://www.knives.pl/forum/index.php?topic=43778.0 , i prawdę mówiąc nie jestem z niego w 100%  zadowolony, a to dlatego że uważam  że całe to pieprzenie się ze szlifowaniem płaskowników, jest o kant dupy rozbić. Płatnerstwo to kucie, nie obróbka skrawaniem. Wg mnie nie chodzi tu o zrobienie noża, ale o wykonanie DOSKONAŁEGO narzedzia o idealnych parametrach, a do tego potrzebna jest wiedza i praktyka.
Seiken napisał że "jeden dzień praktyki daje wiecej niż przeczytanie pięciu książek" i zgadzam się z tym w 100%. Można samemu wyważać otwarte drzwi przez całe życie, ale to jest kompletnie bez sensu. dlatego potrzebuję [wiecie - spać w nocy przez to nie mogę] zobaczyć na własne oczy jak się kuje, co jest do tego niezbędne, jakie są sposoby, metody i techniki... podstawy
I TU NASTEPUJE ZEW O POMOC:
Znacie może kogoś kto mógłby mi udzielić takich praktyk? Oczywiście może być odpłatnie, albo barterowo.

Odpowiedzi bardzo prosiłbym kierować na PW

Z góry Wam dziękuję
WS

Offline Marecki

• Nonkonformista
  • Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
  • Mistrz Patelni
Odp: !POMOCY!
« Odpowiedź #1 dnia: 18-05-2006, 13:33:29 »
A z jakiej miejscowości jesteś?
"Nóż nie hałasuje"

Łot ewer

punktG

MOCNE

Offline ws

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 18-05-2006, 13:46:55 »
Jestem z Krakowa, ale gotów jestem wsiąść w pociąg i pojechać na parę dni gdziekolwiek, gdzie by sie udało znaleźć kogokolwiek, kto zechciałby mi pomóc.

Offline Mat S

• Oberfeldfebel sztabowy
  • Niezlot PGK 2019
  • Opinii: (11)
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 18-05-2006, 17:33:20 »
I zaraz sie zrobi zbiegowisko... bo nie jestes odosobniony... tez bym chetnie popatrzyl.

Offline aambeeld

• Opinii: (29)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 18-05-2006, 17:51:46 »
Wojciechów Panowie, ale WS już wymacał, że na ten rok juz mają komplet.

Sam napalam się na wczasy z kuciem - jako kowal na którymś z uczęszczanych przez turystów zamków - dowiedzcie się, kaj w pobliżu takie atrakcje gwarantują i wpadnijcie podpatrzeć tamtejszego kowala. Mnie się obiło o uszy, że Malbork i kilka innych średniowecznych zamków poszukiwało chętnych kowali. Za parę browarków w upalny dzień nikt Wam Panowie nie odmówi lekcji  ;)
« Ostatnia zmiana: 18-05-2006, 18:00:50 wysłana przez aambeeld »
Sursum corda

Offline mgr_scout

• Peregrynator
  • Moderator
  • Opinii: (27)
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 18-05-2006, 20:15:48 »
We Wrocławiu na ten przykład w grodzie średniowiecznym na Wyścigach Konnych można zobaczyć jak kują noże, no i z kowalami pogadać rzecz jasna :)
No i może warsztaty z kucia dojdą do skutku... prawda Dagorn  ;-)
Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan
CZUJ-DYM!
Jak mawia trener Piechniczek „Skończyła się szatnia – zaczęła się trawa.”

Offline Misza

• Raczej cienki
  • knifemaker
  • Opinii: (9)
  • *
  • ---- Dawniej A`te ----
« Odpowiedź #6 dnia: 18-05-2006, 20:16:54 »
Giń, przepadnij! Płatnerstwo to obróbka zkrawaniem. Po wsze czasy i na zawsze.

[edit]

Skrawaniem, rzecz jasna. Sie na napiciu źle posty pisze.
« Ostatnia zmiana: 18-05-2006, 20:20:41 wysłana przez A`te »
MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Offline aambeeld

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 18-05-2006, 21:22:28 »
A'te  - spróbuj analizatora mowy...
na bańce mogą być, hep ciekawe efekty :D
Sursum corda

Offline wojtekn

• knifemaker
  • Opinii: (57)
  • *
  • ciulkwens zmienilem nicka
    • NIE ROBIE NOZY NA ZAMOWIENIE
« Odpowiedź #8 dnia: 18-05-2006, 22:30:39 »
Płatnerstwo to obróbka zkrawaniem. Po wsze czasy i na zawsze.

?? chyba cos ci sie pomylilo
NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Offline karud

• knifemaker
  • Opinii: (81)
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #9 dnia: 18-05-2006, 22:38:02 »
Taa, nie da sie ukryc że płatnerstwo to głównie "kucie" (albo klepanie) bo płatnerz to robi zbroje a nie noże, ale to szczegół oczywista :cheesey:
zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка…

Offline Sylwek Tyra

• Opinii: (28)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 19-05-2006, 09:12:58 »
Tak myślę magistrze.. jednak koledze chyba bardziej chodzi o coś na poziomie. Do głowy przychodzi mi moja własna przygoda z przed kilku lat. Dorwałem adresy paru miejscowych kowali i zaczalem ich nawiedzać z zapytaniem czy by... itd. Ku mojemu zaskoczeniu jeden stwierdził, że mogę do niego wpadać jak tylko będę chciał i tak się zaczeło.
Moja rada WS...  poszukaj miejscowych kuźni (mają zreguły wszystko co potrzeba) i zapytaj się czy mógłbyś podpatrywać ich w pracy (jeśli jest taka możlwiość). Nie wal odrazu z grubej rury, że chcesz robić noże bo zostaniesz odebrany na NIE (no mogę się mylić)! Jeśli już ktoś się zdecyduje cie ugościć to nie minie pare dni jak będziesz z nim przy kowadle walil na "okrętke" 5kg-owym.

pozdro

Offline ws

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: 19-05-2006, 10:06:38 »
No niestety spuźnilem się z Wojciechowem o tydzień. szkoda... :dead:
Ale może wiecie o kursach podobnych do tych z Wojciechowa?

Cytat: Dagorn
jednak koledze chyba bardziej chodzi o coś na poziomie
D O K Ł A D N I E ! ale co za warsztaty o których pisze mgr_scout?
pomysł z kowalami miejscowymi jest przedni. niestety[?] mam pracę/mało urlopu. ale popytam. DZIĘKI.

Cytat: karud
Taa, nie da sie ukryc że płatnerstwo to głównie "kucie" (albo klepanie) bo płatnerz to robi zbroje a nie noże, ale to szczegół oczywista
Wikipedia:
Płatnerz - Średniowieczny rzemieślnik wykonujący zbroje płytowe dla ludzi i koni, oraz elementy towarzyszące zbroi, jak np. przyłbice, rękawice, szyszaki a także kolczugi. Wobec zaniku jazdy pancernej od XVI wieku płatnerzami zaczęto nazywać rzemieślników wyrabiających metalową broń białą, np. mieczników, szpadników.
 ;)

Offline wojtekn

• knifemaker
  • Opinii: (57)
  • *
  • ciulkwens zmienilem nicka
    • NIE ROBIE NOZY NA ZAMOWIENIE
« Odpowiedź #12 dnia: 19-05-2006, 10:28:26 »
WS, mi i karudowi nie chodzilo o to czy platnez kuje zbroje czy miecze,
      chodzilo nam o ot ze kucie to nie jest obrobka skrawaniem jak to pisal A'te
NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Offline ws

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: 19-05-2006, 10:55:22 »
Jasne ciulkwens  :)

Offline Sylwek Tyra

• Opinii: (28)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 19-05-2006, 14:40:40 »

D O K Ł A D N I E ! ale co za warsztaty o których pisze mgr_scout?

a to takie warsztaty - http://www.knives.pl/forum/index.php?topic=43443.0

Dodam do powyższego, że to najlepszy sposób. Odrazu zostanie ci naświetlone to z czym będziesz musiał się zmierzyć przy tym rzemiośle. Idąc metodą prób i błędów na samym starcie (bez pomocnego sprzętu) można się szybko zniechęcić... tym bardziej jak się ma mało czasu.

Offline Seiken

• knifemaker
  • Opinii: (8)
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 19-05-2006, 16:07:05 »
Slyszalem juz kilkakrotnie , i to od roznych  ludzi , ze knifemakerzy to specjalny gatunek ludzi .Nie moge sie z tym nie zgodzic , stopa moja stanela chyba w 20 juz warsztach , ludzi znanych , mniej lub wiecej w swiatku , KAZDY z nich bez pytania o zadne pieniadze , pokazal caly swoj plac boju , odpowiadal na kazde pytanie ,a kilka osob zapytanych o danie kilku lekcji , bez zadncyh oporow i zadnych pieniedzy wyrarzala na to zgode ( no jedynm warunkiem w paru przypadkach bylo kupno burbona czy postawienie kolacji w pobliskim barze ).
Tak wiec trzeba poprostu pytac , bo ja wierze ze knifemakerzy to narod wybrany  ;)

Offline Misza

• Raczej cienki
  • knifemaker
  • Opinii: (9)
  • *
  • ---- Dawniej A`te ----
« Odpowiedź #16 dnia: 20-05-2006, 19:51:55 »
:shy: Jak sie człowiek dorwie znietrzeźwiony do kompa to i bzdury pisze. Wybaczcie.
MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Offline ws

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: 22-05-2006, 15:46:26 »
Dziękuję wszystkim za pomoc.
Dzięki Dagorn. Juz przeskoczyłem na tamten topic.
Jednakże temat niezamkniety zostawiam. jakbyście znali jeszcze jakieś miejsca, osoby, to bardzo byłbym wdzięczny za info.

Cytat: A`te
Jak sie człowiek dorwie znietrzeźwiony do kompa to i bzdury pisze. Wybaczcie.
spoko :D [ja po jednym piwie bełkocząc, puściłbym pawia na klawiaturę... jestem upośledzonym słowianinem...]

Cytat: Seiken
knifemakerzy to specjalny gatunek ludzi

fakt. niewiarygodna chęć dzielenia się swoimi umiejętnościam, czyni z was bardzo nietypowych ludzi, w dzisiejszych czasach, w których ceny za informacje są bardzo wysokie.
BARDZO WAM DZIĘKUJĘ.

Offline aambeeld

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 24-05-2006, 13:58:22 »
A'propos dzielenia: mam ja w zasobach pewien ciekawy filmik prezentujący wykonanie starosaksońskiego dagger'a. Filmik jest nieco andergrandowy, więc chętnych prosze na priv'a - na początek oferta ograniczona do grupy "Knifemaker".
« Ostatnia zmiana: 25-05-2006, 00:35:29 wysłana przez aambeeld »
Sursum corda