Reklama

!POMOCY!

Zaczęty przez ws, 18-05-2006, 13:01:20

ws

Serwus wszystkim.
Potrzebuję pomocy; już naświetlam sprawę:
na pewno wielu z was czuje to co ja: pragnienie robienia noży, i robienie ich PERFEKCYJNIE.
Niestety nie mam pojęcia o robieniu noży, metalurgii itp. zrobilem jeden w życiu nóż http://www.knives.pl/forum/index.php?topic=43778.0 , i prawdę mówiąc nie jestem z niego w 100%  zadowolony, a to dlatego że uważam  że całe to pieprzenie się ze szlifowaniem płaskowników, jest o kant dupy rozbić. Płatnerstwo to kucie, nie obróbka skrawaniem. Wg mnie nie chodzi tu o zrobienie noża, ale o wykonanie DOSKONAŁEGO narzedzia o idealnych parametrach, a do tego potrzebna jest wiedza i praktyka.
Seiken napisał że "jeden dzień praktyki daje wiecej niż przeczytanie pięciu książek" i zgadzam się z tym w 100%. Można samemu wyważać otwarte drzwi przez całe życie, ale to jest kompletnie bez sensu. dlatego potrzebuję [wiecie - spać w nocy przez to nie mogę] zobaczyć na własne oczy jak się kuje, co jest do tego niezbędne, jakie są sposoby, metody i techniki... podstawy
I TU NASTEPUJE ZEW O POMOC:
Znacie może kogoś kto mógłby mi udzielić takich praktyk? Oczywiście może być odpłatnie, albo barterowo.

Odpowiedzi bardzo prosiłbym kierować na PW

Z góry Wam dziękuję
WS


Marecki

A z jakiej miejscowości jesteś?

"Nóż nie hałasuje"

Łot ewer

<a href="http://punktg.fotolog.pl">punktG</a>

MOCNE

ws

Jestem z Krakowa, ale gotów jestem wsiąść w pociąg i pojechać na parę dni gdziekolwiek, gdzie by sie udało znaleźć kogokolwiek, kto zechciałby mi pomóc.


Mat S

I zaraz sie zrobi zbiegowisko... bo nie jestes odosobniony... tez bym chetnie popatrzyl.


aambeeld

#4

Wojciechów Panowie, ale WS już wymacał, że na ten rok juz mają komplet.

Sam napalam się na wczasy z kuciem - jako kowal na którymś z uczęszczanych przez turystów zamków - dowiedzcie się, kaj w pobliżu takie atrakcje gwarantują i wpadnijcie podpatrzeć tamtejszego kowala. Mnie się obiło o uszy, że Malbork i kilka innych średniowecznych zamków poszukiwało chętnych kowali. Za parę browarków w upalny dzień nikt Wam Panowie nie odmówi lekcji  ;)

Sursum corda

mgr_scout

We Wrocławiu na ten przykład w grodzie średniowiecznym na Wyścigach Konnych można zobaczyć jak kują noże, no i z kowalami pogadać rzecz jasna :)
No i może warsztaty z kucia dojdą do skutku... prawda Dagorn  ;-)

Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan
CZUJ-DYM!
Jak mawia trener Piechniczek ,,Skończyła się szatnia – zaczęła się trawa."

Misza

#6

Giń, przepadnij! Płatnerstwo to obróbka zkrawaniem. Po wsze czasy i na zawsze.

[edit]

Skrawaniem, rzecz jasna. Sie na napiciu źle posty pisze.

MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

aambeeld

A'te  - spróbuj analizatora mowy...
na bańce mogą być, hep ciekawe efekty :D

Sursum corda

wojtekn

Cytat: A`te w 18-05-2006, 20:16:54

Płatnerstwo to obróbka zkrawaniem. Po wsze czasy i na zawsze.

?? chyba cos ci sie pomylilo

NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Cytat: Dagorn w 10-05-2006, 08:55:16
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

karud

Taa, nie da sie ukryc że płatnerstwo to głównie "kucie" (albo klepanie) bo płatnerz to robi zbroje a nie noże, ale to szczegół oczywista :cheesey:

zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка...

Sylwek Tyra

Tak myślę magistrze.. jednak koledze chyba bardziej chodzi o coś na poziomie. Do głowy przychodzi mi moja własna przygoda z przed kilku lat. Dorwałem adresy paru miejscowych kowali i zaczalem ich nawiedzać z zapytaniem czy by... itd. Ku mojemu zaskoczeniu jeden stwierdził, że mogę do niego wpadać jak tylko będę chciał i tak się zaczeło.
Moja rada WS...  poszukaj miejscowych kuźni (mają zreguły wszystko co potrzeba) i zapytaj się czy mógłbyś podpatrywać ich w pracy (jeśli jest taka możlwiość). Nie wal odrazu z grubej rury, że chcesz robić noże bo zostaniesz odebrany na NIE (no mogę się mylić)! Jeśli już ktoś się zdecyduje cie ugościć to nie minie pare dni jak będziesz z nim przy kowadle walil na "okrętke" 5kg-owym.

pozdro


ws

No niestety spuźnilem się z Wojciechowem o tydzień. szkoda... :dead:
Ale może wiecie o kursach podobnych do tych z Wojciechowa?

Cytat: Dagorn

jednak koledze chyba bardziej chodzi o coś na poziomie

D O K Ł A D N I E ! ale co za warsztaty o których pisze mgr_scout?
pomysł z kowalami miejscowymi jest przedni. niestety[?] mam pracę/mało urlopu. ale popytam. DZIĘKI.

Cytat: karud

Taa, nie da sie ukryc że płatnerstwo to głównie "kucie" (albo klepanie) bo płatnerz to robi zbroje a nie noże, ale to szczegół oczywista

Wikipedia:
Płatnerz - Średniowieczny rzemieślnik wykonujący zbroje płytowe dla ludzi i koni, oraz elementy towarzyszące zbroi, jak np. przyłbice, rękawice, szyszaki a także kolczugi. Wobec zaniku jazdy pancernej od XVI wieku płatnerzami zaczęto nazywać rzemieślników wyrabiających metalową broń białą, np. mieczników, szpadników.
;)


wojtekn

WS, mi i karudowi nie chodzilo o to czy platnez kuje zbroje czy miecze,
chodzilo nam o ot ze kucie to nie jest obrobka skrawaniem jak to pisal A'te

NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Cytat: Dagorn w 10-05-2006, 08:55:16
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

ws

Jasne ciulkwens  :)


Sylwek Tyra

Cytat: ws w 19-05-2006, 10:06:38

D O K Ł A D N I E ! ale co za warsztaty o których pisze mgr_scout?

a to takie warsztaty - http://www.knives.pl/forum/index.php?topic=43443.0

Dodam do powyższego, że to najlepszy sposób. Odrazu zostanie ci naświetlone to z czym będziesz musiał się zmierzyć przy tym rzemiośle. Idąc metodą prób i błędów na samym starcie (bez pomocnego sprzętu) można się szybko zniechęcić... tym bardziej jak się ma mało czasu.


Seiken

Slyszalem juz kilkakrotnie , i to od roznych  ludzi , ze knifemakerzy to specjalny gatunek ludzi .Nie moge sie z tym nie zgodzic , stopa moja stanela chyba w 20 juz warsztach , ludzi znanych , mniej lub wiecej w swiatku , KAZDY z nich bez pytania o zadne pieniadze , pokazal caly swoj plac boju , odpowiadal na kazde pytanie ,a kilka osob zapytanych o danie kilku lekcji , bez zadncyh oporow i zadnych pieniedzy wyrarzala na to zgode ( no jedynm warunkiem w paru przypadkach bylo kupno burbona czy postawienie kolacji w pobliskim barze ).
Tak wiec trzeba poprostu pytac , bo ja wierze ze knifemakerzy to narod wybrany  ;)


Misza

:shy: Jak sie człowiek dorwie znietrzeźwiony do kompa to i bzdury pisze. Wybaczcie.

MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

ws

Dziękuję wszystkim za pomoc.
Dzięki Dagorn. Juz przeskoczyłem na tamten topic.
Jednakże temat niezamkniety zostawiam. jakbyście znali jeszcze jakieś miejsca, osoby, to bardzo byłbym wdzięczny za info.

Cytat: A`te

Jak sie człowiek dorwie znietrzeźwiony do kompa to i bzdury pisze. Wybaczcie.

spoko :D [ja po jednym piwie bełkocząc, puściłbym pawia na klawiaturę... jestem upośledzonym słowianinem...]

Cytat: Seiken

knifemakerzy to specjalny gatunek ludzi

fakt. niewiarygodna chęć dzielenia się swoimi umiejętnościam, czyni z was bardzo nietypowych ludzi, w dzisiejszych czasach, w których ceny za informacje są bardzo wysokie.
BARDZO WAM DZIĘKUJĘ.


aambeeld

#18

A'propos dzielenia: mam ja w zasobach pewien ciekawy filmik prezentujący wykonanie starosaksońskiego dagger'a. Filmik jest nieco andergrandowy, więc chętnych prosze na priv'a - na początek oferta ograniczona do grupy "Knifemaker".

Sursum corda