Autor Wątek: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite  (Przeczytany 10550 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Yossarian

• FT Member
  • Opinii: (11)
Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
« dnia: 23-05-2006, 19:09:18 »
Spartanin

Dawno dawno temu, gdy na  świecie nie było jeszcze INFI, dostałem pierwszy scyzoryk.
Był to model oparty, w moim przekonaniu na reminiscencji i w miarę dobrej fotograficznej pamięci kogoś, kto kiedyś widział kogoś, kto widział victorinoxa (z daleka).
Z mojego scyzoryka byłem bardzo szczęśliwy, dopóki nie odpadły mu rękojeści a ostrze odkryło swoje powołanie i wbrew zamierzeniom twórcy stało się serrated (co poniekąd dowodzi tezy Arystotelesa o teleologicznej naturze rzeczy). Wiele lat później, z zakodowanym w głowie głębokim przekonaniem, zaczerpniętym z pewnego serialu,   iż jedyne narzędzie jakie potrzebne jest by rozbić atom, zjeść kolację czy naprawić helikopter to scyzoryk, postanowiłem kupić sobie Victorinoxa. Po jakimś czasie, w miarę rozwoju nożoholizmu, gadżeciarstwa i, zapewne postępującej psychozy opartej na przeświadczeniu, że jadąc tramwajem powinno się mieć w kieszeni śrubokręt i nie wolno wchodzić do garażu podziemnego bez korkociągu, zacząłem obrastać dodatkowymi pochewkami na dodatkowego toola, mały fixed, torbami na kamuflaż i innymi nosidełkami niezbędnego sprzętu, aż do nadejścia krytycznego momentu, gdy zacząłem szperać w necie w poszukiwaniu kevlarowego paska z taktycznymi szelkami. Nie twierdzę, że każdy z nas miał, ma, będzie miał taki moment - niektórym nie przeszkadza ciężar 15 kg gadżetów niezbędnych do przeżycia w centrum handlowym, ja postanowiłem jednakże odchudzić kieszenie, i zadałem sobie pytanie - czego naprawdę mi w życiu potrzeba?
Szybko znalazłem odpowiedź i gdy już w miarę wytrzeźwiałem zabrałem się za drugorzędne zadanie - szukanie narzędzia, zawierającego wszystko, co czasem przydaje mi się w pracy, parku, na majówce, w dżungli i innych miejscach w których można znaleźć coś, na czym na pewno można użyć czegoś, żeby osiągnąć satysfakcję, że coś się czymś zrobiło.
Na wstępie założyłem, że nie będzie to tool z obcążkami - używałem leathermana przy dwóch przeprowadzkach i do dziś mam odciski oraz silne przekonanie, że gumowe okładziny na zwykłych obcążkach to niegłupi wynalazek. Po drugie, chciałem, aby mój nowy tool był w miarę uniwersalny, po trzecie, chciałem żeby świecił, po czwarte, żeby nie był za ciężki, a po piąte, żeby miał duże cycki.
Następnie, świadomy nieistnienia ideału zacząłem szukać kompromisu i po długich poszukiwaniach i przewertowaniu setek katalogów (właściwie przejrzałem dwa, ale setek brzmi lepiej) kupiłem Victorinoxa Spartan Lite.
W skrócie, mam głębokie przekonanie, że nie brakuje mi żadnego elementu poprzednuiego ekwipunku - jest uniwersalny. niektóre rzeczy, np. osobna latarka ledowa na baterię aa świeci lepiej, dłuższy folder z lepszej stali zapewne lepiej tnie, jednak opisuję tu pewien kompromis, i wydaje mi się, że ten vicek ma naprawdę spore możliwości, za niewielką cenę i daje poczucie, iż mamy sporo sprzętu upchniętego między dwie czerwone okładziny.
Większość z was zna podstawowe narzędzia victorinoxa, nie będę się więc bawił w test otwieracza konserw czy sprawdzania, ile butelek piwa można otworzyć vickiem po ciemku, pod zimnym prysznicem, wisząc na zamarzniętej linie*, skupię się na latarce - daje ona tyle światła co popularne photony do kluczy czy stara dobra cmg, z tą różnicą, że światło jest nieco słabsze a o wiele bardziej rozproszone. Ktoś kto projektował ten scyzoryk ewidentnie więc pomyślał - światło nie jest może bardzo mocne, ale pozwala zobaczyć wiele rzeczy na metr, półtorej wokół siebie. Takie światło najbardziej przydaje się w garażu, piwnicy, na parkingu itp, uważam więc iż latareczka ta spełnia wyśmienicie funkcje edc. Drugą istotną rzeczą, którą chciałbym zaznaczyć jako wielki plus tego scyzoryka, to fakt, iż w przeciwieństwie do miliona innych modeli ma korkociąg i śrubokręt gwiazdkowy. Było już wcześniej kilka modeli vicków, posiadających tą konfigurację, jednak nie w połączeniu z tak praktycznym, moim zdaniem urządzeniem jak podręczna latarka. ( o ile wiem, do tej pory oba te narzędzia były albo w dużych vickach, albo w znakomitym modelu z lupą, na temat którego to narzędzia nie jestem, nie byłem i nie będę w stanie powiedzieć, że jest ważne dopóki nie zacznę studiować dermatologii). Warto wspomnieć, że latarka ma tryb stałego świecenia, jak i tryb świecenia na docisk. Było o zaletach, czas przejść do wad. Nie jestem pewien, czy ta latarka przetrwa kontakt z wodą - nie wygląda na wodoszczelną, co trochę ogranicza funkcjonalność scyzoryka w tak ważnych codziennych zadaniach jak przeczesywanie głębokich bagien w poszukiwaniu tego wspaniałego uczucia totalnego przemoczenia, czy mieszaniu scyzorykiem zupki chińskiej na pustyni Błędowskiej. Inne wady, to brak narzędzi, które są w innych scyzorykach, ale to zależy już moim zdaniem od preferencji - wydaje mi się że dodanie kolejnych gadżetów nadmiernie pogrubiłoby nóż, co chyba kolidowałoby z jego nazwą, haha (miejsce na kłopotliwe milczenie i kaszel).
Podsumowując, czy można powiedzieć że Spartan to narzędzie bliskie ideału? Myślę, że moja odpowiedź brzmi: "Nie". Tu raczej nie chodzi o ideały, najlepszy, optymalny zestaw narzędzi, zrobionych z najlepszych materiałów. Tu nawet nie ma blokady ostrza. Ten scyzoryk nie został zaprojektowany po to, żeby być bliskim ideału, bo nie istnieje ideał praktyczności, chyba że ideały mogą być bardzo płynne i zmienne. Czasem bardziej przydaje się piła do drewna, czasem brak korkociągu rozpieprza pół imprezy, czyjś ząb i ładne kafelki. Spartan posiada pewien zestaw narzędzi, które mogą nam się czasem przydać, jeśli mogę coś o nim powiedzieć, to tyle, że ten zestaw mnie przydaje się najczęściej i że ich wykonanie budzi spore zaufanie. Być może w tym scyzoryku, być może w moim podejściu do niego jest coś ze spartańskiego ducha - nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę**.

*szerzej na ten temat - "Surwajwal, artykuł: "Podstawy przetrwania w mieszkaniu M3 - wyzwania, przeszkody i zagrożenia, ss.56-58"
** Niniejszym zgłaszam ostatnie zdanie do konkursu "Idiotyczna puenta roku w recenzji noża" Jeśli nie ma jeszcze takiego konkursu, poczekam. Nagrodę, za prawie pewne zwycięstwo proszę przeznaczyć na fundusz "Poszukiwaczy ewentualnych, możliwych i niemozliwych zastosowań dla wielozadaniowego haka w scyzorykach Victorinox"

Offline Nukibo

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: Spartanin - mala recka Victorinoxa Spartan Lite
« Odpowiedź #1 dnia: 23-05-2006, 19:46:28 »
Ciekawie, z humorem i stylem. Oby więcej takich opisów!

I poproszę tylko jeszcze o prawa autorskie do umieszczenia poniższego cytatu w podpisie:D

nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę
"Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością." (Kazn. 10, 10)

"nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę" (Yossarian)

Offline deer hunter

• Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
  • jelonek
« Odpowiedź #2 dnia: 23-05-2006, 19:53:01 »
Fajne, w niektórych miejscach naprawdę sie usmiałem :cheesey:
Bywa, że najlepszy nóż  to ten, który akurat masz przy sobie

Offline qkiel

• defetyszytystyczny rzepa imitator
  • Opinii: (26)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • awatar "Blue Vampire" by Adam Rakowski
« Odpowiedź #3 dnia: 23-05-2006, 20:02:29 »
bardzo fajny opis, niezle sie usmialem :]
ja postawilem natomiast na Wengera, nazwa modelu mi calkowicie nieznana (producentowi chyba tez bo nigdzie jej nie zamiescil), zawiera: ostrze, ostwieracz do puszko-butelek, korkociag i... pile
ilez ja czasu szukalem malego scyzoryka z pila, taka co tnie wszystko i wyglada profejsonalnie
zastanawiac moze "ale po cholere ci pila w malym scyzoryku ?", nie lepszy srubokret ? latarka ? cacko z dziurka ?
ano wlasnie nie, oczywiscie sensownego wyjasnienia potrzeby posiadania pily do tej pory nie wymyslilem, jednak na poczekaniu znalazlem dosc "taktyczne" jej zastosowanie
mianowiscie zeby odcinac konczyny pokonanym wrogom i przy ich uzyciu ich dobijac (rzucilem ogladanie japonskich kreskowek, ale slad na psychice widocznie mi zostal)
jako taktyczny mieszkaniec miejskiej dzungli doszedlem do wniosku, ze nie wolno calego sprzetu trzymac razem (zgubisz jedno - zgubisz siebie) - w drugiej kieszeni siedzi swisstech mini-micro-maly-tool przyczepiony do ultrataktycznej latarki gerbera na jednego paluszka z dostepna dyskotekowa paleta kolorow
z takim oto sprzetem jestem gotow przetrwac najwieksze trudy niepogody i spaceru do spozywczego
"A mądrość zawsze oznacza brak pewności czegokolwiek. Poza tym może, że niczego się nie wie." Jacek Sobota "Głos Boga" str. 132
Wiedza jest jak spirytus, tylko tęgiej głowie sluży.
Czas to Szczescie.

Offline Nukibo

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 23-05-2006, 20:29:02 »
Piła to nic, ja się uparłem, że muszę mieć jeszcze nożyczki :cheesey:
"Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością." (Kazn. 10, 10)

"nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę" (Yossarian)

Offline bagnet

• Opinii: (218)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
    • Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta Autoryzowany dystrybutor AustriAlpin, producenta klamer Cobra. Pasy, szelki, uprzęże, lonże i akcesoria na indywidualne zamówienie.
« Odpowiedź #5 dnia: 23-05-2006, 20:45:35 »
Yossarin - uwsteczniasz się chłopie, trzeba ci jakiegoś lekarstwa... Może jakąś BMkę albo Spyderco :)
Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta

Przez moje ręce przeszło: ponad 145 fixedów, ponad 120 folderów, 11 tooli, 7 siekierek, trochę scyzoryków.
Moje opinie są subiektywne ale oparte na doświadczeniu a nie na wymyślaniu.

Offline super

• Opinii: (79)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • szczęśliwy tato
    • Survivaltech
« Odpowiedź #6 dnia: 23-05-2006, 21:07:28 »
a mnie brakuje tylko zdjęć do pełni szcześcia ;-)
szkolenia survivalowe www.survivaltech.pl
szycie ekwipunku custom www.supertac.pl

Offline exStudent

• Opinii: (13)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: 23-05-2006, 21:15:11 »
Rewelacyjny tekst. Jeszcze tylko zdjęć brakuje, zwłaszcza tej latarki. Mam bardzo podobne przemyślenia. Mimo wszysto, z domu bez Vicka huntsmana nie wychodze.

Offline akira

• Opinii: (18)
  • Użytkownik knives.pl
  • ... urodzony w roku Smoka...
« Odpowiedź #8 dnia: 23-05-2006, 21:29:37 »
No rewelka tekst  :D     Jak nic, za niedługo sobie sprawię takiego McGywera. Dziadek ma, wujaszek ma... więc czemu ja miałbym nie mieć? :special:

Dzięki za humorystyczny opis. Potrzebne mi to było na koniec dnia.

Pozdrowienia ;)
...a wiatr mą wolą...

Offline FRN

• Opinii: (138)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 23-05-2006, 22:07:26 »
Swietne  8D Vicek rzadzi i bedzie rzadził  :kosunia: :kosunia: :kosunia:

Dobry tekst Yossarian  :D

Pozdrawiam - otwierajac sobie pifko scyzorykiem Victorinox Spartan Camo (exclusiv ver)  :shades:

Offline buzz

• Ursus americanus ;)
  • Opinii: (41)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • bydle niedobre
« Odpowiedź #10 dnia: 23-05-2006, 23:35:05 »
8D 8D 8D Pogratulować tekstu. Miejscami się poryczałem. Ze śmiechu.
Zadowolony Posiadacz (m.in.  :shades: ) Vicka Blue Spartana
Tak, jestem nietolerancyjny i bardzo proszę to uszanować.

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (162)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #11 dnia: 23-05-2006, 23:47:46 »
Jako posiadacz klasycznego Spartana (Blue - pozdrowienia Buzz :-) ) dziękuję za tą recenzję i masę zabawy :-)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline super

• Opinii: (79)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • szczęśliwy tato
    • Survivaltech
« Odpowiedź #12 dnia: 23-05-2006, 23:58:10 »
a no zapomniałem..tez jest posiadaczem vicka spartan classic red oraz limited edytion blue spartan  ;-)
szkolenia survivalowe www.survivaltech.pl
szycie ekwipunku custom www.supertac.pl

Offline wysz

• włóczykij
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • zielony zmrol
    • Pieczenie w Dupie
« Odpowiedź #13 dnia: 24-05-2006, 00:04:21 »
Baaardzo dobre. Dzięki. :)

wysz
posiadacz jedynego słusznego (bo czerwonego) Spartana.

Offline Yossarian

• FT Member
« Odpowiedź #14 dnia: 24-05-2006, 10:11:12 »
Ciekawie, z humorem i stylem. Oby więcej takich opisów!

I poproszę tylko jeszcze o prawa autorskie do umieszczenia poniższego cytatu w podpisie:D

nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę

Przekazuje z radoscia prawa autorskie :D
Dziekuje za bardzo mile komentarze, nie wiedzialem ze tylu tu spartan! Musimy kiedys skoczyc razem
na obrone jakiegos wawozu albo cus ;) Fotki do artykulu zrobie w tygodniu, bo nie mam mojej cyfry,
a ta na ktorej robilem wczoraj zdjecia latarek ma auto iso i auto exposure, nie widac wiec roznic w jasnosci :/
Pozdrawiam!

Offline MaciekK

• Opinii: (27)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 26-05-2006, 00:00:52 »
Mam nadzieje, ze uda Ci sie zachowac taki ladunek humoru na zdjeciach, jaki jest w tekscie! ;)
Swietnie sie czytalo, pisz czesciej! :cheesey: Dzieki!

(U mnie - Red Spartan, super unikatowa wersja limited - bez wykalaczki i z logiem fimry cieplowniczej :-))

Pozdrawiam,
MaciekK

Offline kooniu

• Whipmaster
  • Moderator
  • *
    • kooniowe baty
« Odpowiedź #16 dnia: 26-05-2006, 00:35:30 »
wypasiony ten Spartan nie po spartańsku bym powiedział... ;-)

a ja mykam z wiktorkiem nie wiem jakim  :-( ale mam i hak i nożyczki  ;-) hak przydaje sie nizmiernie...npp do sciagania prezerwatyw :P
" border="0

robię drogo ale za to bardzo chujowo ;)
Cytat: bataki
.... Nie ma noży idealnych bo gdyby były to ktoś by już je robił. I tyle. ...

Offline simon

• prawie jak Scrimshander
  • knifemaker
  • Opinii: (12)
  • *
  • nożorób na odwyku :/
    • Simon Knives
« Odpowiedź #17 dnia: 26-05-2006, 17:03:04 »
8D poplakalem sie prawie jak czytalem! swietny tekst. a ta wykalaczka!
Pozdrawiam wielce uradowany Twoja tworczoscia ;)
Kamil
Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P

Offline andorfine

• żul i darmozjad
  • Opinii: (33)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #18 dnia: 26-05-2006, 18:42:52 »
switny tekst :cheesey:
tez bardzo lubie Victorki. swego czasu mialem 3: classic, climber (moje EDC) i trailmaster.
trailmaster poszedl do ojca na sluzbe. do dzisiaj sobie pluje w morde ze mu go dalem  :special:
"If you do not change direction, you may end up where you are heading" - Lao Tzu

Offline zigi

• Użytkownik knives.pl
  • **
  • Namierzyli mnie,widzieli jak kupowałem lody
« Odpowiedź #19 dnia: 26-05-2006, 20:41:26 »
dobrze pisze dać mu piwa,posiadacz Vivka Waytera
zigi pozdrawia
M zigi
       Mniej asłóżeni faceci dostają bardziej wysłużone kobiety