Reklama

Malak.

Zaczęty przez Misza, 08-06-2006, 19:05:06

Misza

Mężczyzna w życiu przynajmniej jednego malucha musi zrobić.  ;)
Oto wyniki mojej próby.

Stal: 4H13 nierdzewka;
Rękojeść: lapacho, mosiądz;
Piny - mosiądz/miedź;
Długość: 132mm;
Masa: 50g (bez pochwy).
Szlif pełny płaski, jeszcze bez szlifu roboczego.
Zostało wygłaskanie drobnym papierem.

Foto:

Pochwa skórzana z wypalanymi wzorami (nie jestem całkiem z niej zadowolony).

Proszę o komentarze, spostrzeżnia, sugestie.

MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

przeszczep

Wydaję mi się, że w pochewce za mało przejechałeś papierem ściernym po krawędziach, tak by było bardziej płynnie.
To wcięcie na palec wskazujący (fingergroove chyba się to nazywa) niewykończone dokładnie, widać jakieś załamania.
Czym wypalałeś pochwę? Bo strasznie rozjechanete wzorki :? Po za tym ciekawe szycie. A no i pochwę genaralnie robiłbym wyższą wtedy możesz wygniatać w niej rękojeść co jest dodatkowym zabezpieczeniem przed wypadnięciem. No i jeszcze fajnie by było gdybyś pokazał nóż z drugiej strony i pochwę od strony szycia. Co do wykończenia to nie wiem bo foty nienajlepsze :)


Misza

#2

Wykończenie jeszcze beznadziejne. Pochwa to pierwsza jaką zrobiłem (w ogóle to jest prowizora), poza tym jest głęboka. Na focie nóż nie jest na swoim miejscu w tejże pochwie. Wypalana skomplikowaną techniką przy użyciu spinacza biurowego, kombinerek i kuchenki gazowej.  ;) Fingergroove czeka. Jutro lece do kastoramy po pilniki iglaste. Stan jaki przedstawiłem to prawie kompletny surowiec. Prosto spod taśmy tak naprawdę. Ale jak łatwo zauważyc - z jakością wykończenia u mnie słaboooo.

MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

kiedi

Drobna uwaga do samego projektu, trochę razi mnie rozstawienie pinów. Mogłeś je rozstawić bardziej symetrycznie, wtedy wyglądałoby to jak zamierzony wzór, albo prostopadle do linii ostrza, wtedy wyglądałyby jak zaplanowane mocowanie. Tu stwqarzają wrażenie nie do końca przemyślanego projektu. Ale może to tylko wina fotki?

Ja nie knifemaker, ja tylko noże dłubie

Moje pisaniny dla B&A   http://chomikuj.pl/kiedi/B*26A

moja stronka na facebooku: https://www.facebook.com/KiediKnivesAndOthers

Petro

kształt noża ok jeszcze nie ma wykończenia, ale będzie cacy tak sądzę. w nożyku niepodoba mi sie choil ( trójkątny??) bardziej widzi mi sie półokrągły. co do pochewki to nie podoba mi sie pętelka ( sam taka popełniłem raz i wiecej tego nie zrobie, powód jeżeli pasek będzie węższy niż pętelka to przy wymowaniu noza cała pochwa najpierw przesuwa sie do góry a dopiero potem nóż wychodzi z pochwy) wyprofiluj tylko pochęwke i bedzie nieźle .

PS. a tak na marginesie coraz ładniejsze sztuki robisz
Pozdrowienia Piotr G.

A z miecza twego żyć będziesz, i bratu twemu będziesz służył...

Misza

Rozstawienie pinów nie było zamierzone. Musiałem się ratować, bo potwornie omskło mi się wiertło (z ręki wiercone!) Poza tym to taki eksperyment. Efekt trochę... niekonwencjonalny. Ale każdy nóż traktuję jako eksperyment i na każdym nożu się uczę. Choil trójkątny, bo to też eksperyment, poszukiwanie czegoś nowego, zabawa formą. Albo po prostu jestem cienki  :)

MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Guldan

ja bym tak:

wsadzil jeden, ladny, duzy mozaikowy pin, a na koncu rurke mosiezno na linke.

choil zrobil ladny okragly.

notch rowniez zrobilbym okragly.

ale takze przeprowadzilbym renowacje tego panelowca w tle...


Misza

Jeden duzy mozaikowy bycby nie mogl - tang jest wąski.  Dlatego zrobiłem małe 2mm piny, które i tak nie przechodzą tak do końca przez tang. Trzpień jest "obłapiony" przez piny siedzące w półokrągłych zagłębieniach na górnej i dolnej krawędzi trzpienia. Co niektórzy wiedzą, ze lubię kombinować. Może przekombinowałem tym razem.

MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Lubomir

rozkład pinów jest fajny i to pod palec taż wygkąda ok. natomiast choil czy też notch to po zębach boli...

słyszałem o uczciwej i rycerskiej walce, nie chcę mieć z nią nic wspólnego

Petro

#9
Cytat

Choil trójkątny, bo to też eksperyment, poszukiwanie czegoś nowego, zabawa formą. Albo po prostu jestem cienki  :)

Cienki nie jestes :)  tylko choil zmień na okrągły  :frown:
A z miecza twego żyć będziesz, i bratu twemu będziesz służył...

Misza

Nie zmienie, bo hartowany już. Obiecuje że sie porpawie nastepnym razem.

MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Petro

Cytat: A`te w 09-06-2006, 19:59:10

Nie zmienie, bo hartowany już. Obiecuje że sie porpawie nastepnym razem.

leniuszek w hartowanej mu sie nie chce dłubać  :D
A z miecza twego żyć będziesz, i bratu twemu będziesz służył...

Lubomir

jak patrze na ten choil to oczami duszy widzę skąd ostrze zacznie pękać przy jakiś bocznym wysiłku - dremelek w garść i drobny kamyk, harowana czy nie - jak dasz obroty to w trzy dotknięcia choil będzie jak trzeba.

takie małe choile to właśnie po hartowniu robię

słyszałem o uczciwej i rycerskiej walce, nie chcę mieć z nią nic wspólnego

Misza

Krucafiks... Nie pomyslalem ze ten choil to jak karb.. Fuck. Ide do warsztatu.

MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Misza

Skonczony. Choil niezmieniony, bo nóż ten nie jest po to, zby pracować z jakimikolwiek bocznymi obciążeniami. Poza tym trójkątny mi się podoba. Fingergroove poprawiony trochę, rękojeść wypolerowana i nawoskowana.


MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Petro

Juz ten choil ci wybacze ale pochewkę zmień na jakąś z grubszej skóry bo ta wygląda jak bibuła. w miejscu gdzie w pochwie przesuwa sie ostrze jest dodatkowa warstwa skóry ?? bo na zdjeciu nie widzę.

Pozdro Piotr

A z miecza twego żyć będziesz, i bratu twemu będziesz służył...

Misza

Oczywiście, że nie ma. Szew jest pociągnięty klejem od wewnątrz jako zabezpieczenie przed przecięciem. A grubszej skóry po prostu nie mam.

Pozdrowienia

MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Petro

#17

no to mamy ten sam problem , ale słyszałem ze mozna skleić razem dwie płachty cienkiej skóry tylko się zastanawiam jaki klej bedzie odpowiednio elastyczny  :dodge:

A z miecza twego żyć będziesz, i bratu twemu będziesz służył...

Pokim

Bardzo mi się podoba,mimo tego choila, ino czemu on ci taki mały?  :-(

Na przekór Hanysom, mieszkom za Brynicą

darrek

Witam
Mnie się też podoba , ale mój wczorajszy post przeniesiono tu :
http://www.knives.pl/forum/sprzedam-kupi-zamieni/s-malak-od-ate.0.html