Autor Wątek: Dagorn STC w testach.  (Przeczytany 3807 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wojtas13

• Opinii: (77)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • www.acousticblades.pl
Dagorn STC w testach.
« dnia: 10-07-2006, 09:37:21 »
Dwa testy, autorstwa Kotwica  i Kiediego do przeczytania na mojej stronce, gdzieś tutaj:

http://www.acousticblades.pl/art.html

Poczytajcie i pogadajcie.

Offline Freeze

• Postperfekcjonista
  • Opinii: (14)
  • Użytkownik knives.pl
  • Ukochany Przywódca
Odp: Dagorn STC w testach.
« Odpowiedź #1 dnia: 11-07-2006, 21:13:25 »
Na każdym zebraniu jest tak, że ktoś musi zacząć pierwszy ...

Dziękuję Wojtastowi za udostępnienie swej strony na testy. Dziękuję Kotwicowi i Kiediemu za wyczerpujące recki (chociaż w sumie nie wiem - ślizga się, czy nie). Podoba mi się zwłaszcza konstruktywna krytyka Kiediego. Dobrze, że także customy podlegają testom. Dyskutowaliśmy niegdyś o tym tu na forum, między innymi właśnie z Dagornem.   Ten nóż podobał mi się od pierwszej chwili, gdy go ujrzałem. Dobrze wiedzieć, że prezentuje równie atrakcyjne walory użytkowe. Jako, że nie mam z nim żadnych własnych doświadczeń (i pewnie mieć ich nie będę, chociaż kto wie...), ograniczam sie jedynie do wyrazów wdzięczności za zajmującą lekturę.
The skyline was beautiful on fire / all twisted metal stretching upwards / everything washed in a thin orange haze
I said: "kiss me, you're beautiful - these are truly the last days"

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (53)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #2 dnia: 11-07-2006, 21:45:01 »
Recki swietne, dziekuje Panowie.

BTW, Dagorn wie, ze jego noz byl - o zgrozo!!! - "testowany"?

(Dagorn, dla pewnosci napisze, ze to zart, nie bierz tego prosze zbyt powaznie, jak to bedziesz czytal ;) )

Moglem sobie obejrzec kolejny noz z serii - jak juz pisalem gdzie indziej, Krug skubany nie chcial sie odwrocic nigdzie na chwile wystarczajaco dluga, zebym mogl go schowac, przy pakowaniu zabawek tez razem z Malzonka uwazali, zeby mi sie nic nie pomylilo :P - i podobal mi sie bardzo.

Pociac nim nie mialem okazji niczego, ale pierwsze wrazenie bylo swietne. "Kanciastosc" rekojesci mi nie przeszkadzala bynajmniej, moze by sie to rowniez zmienilo po dluzszej pracy, byc moze nie.

Wykonanie nie odroznialo sie jakos specjalnie od tego, co mialem w reku a wyszlo spod reki ludzi z bardzo czasem bardzo znanymi nazwiskami.

Jeszcze raz dzieki za udostepnienie recenzji.
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن
--------------------------------------------------------------
The legacy is more intimidating, than any opposition...

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #3 dnia: 16-07-2006, 20:48:40 »
Jakby tu zaczac... :)

Nie do konca na temat, ale skoro zaczalem tutaj pisac o STC 2 to i tutaj dodam pare komentarzy o moim "drugim wrazeniu".

Najpierw mala dygresja: wojtas13 dal mi do obmacania sam noz opisany w recenzjach, czyli STC1 - nic nim nie kroilem - i zakresie, w jakim sie z nim zapoznalem, podpisac sie moge pod tym, co napisali recenzenci.

Baardzo dobre wykonanie, wygodna rekojesc, do tego faktycznie troche rekojesc czuc jakims fenolem, nie wiem, czy to mikarta, czy klej (wojtas13 mowil mi, ze po powrocie z testow czuc go bylo rybami ale to juz przeszlo i zostal zapach "pierwotny" ;) ).

Teraz do rzeczy.

Niestety przezylem male rozczarowanie - dzieki uprzejmosci Lubka moglem sobie pokroic rozne rzeczy STC 2 i stwierdzilem, ze to jednak nie do konca "moj noz".

Spedzilem czesc wczorajszego wieczoru na struganiu patoli z roznego drzewa i roznej twardosci czterema roznymi nozami: moj ciulkwens "konkursiak" z forumowej licytacji (N690), moj Yahoowy semitron (D2), Seikenowy Macanudo Yaha (ATS34) i Lubkowym STC 2 (N690).

Wszystkie oprocz Yahoowego semitrona (wzialem od wojtasa, ktory nim rzezbil noz do masla - Yahoo rowniez - zalujcie, ze nie widzieliscie ich produkcji... :grin: mam nadzieje, ze sie nie beda lenic i wrzuca fotki) naostrzylem do poziomu bardzo latwego golenia - po tych zabawach golily z lekkimi oporami Macanudo i ciulkwens (w STC2 brzuszek golil, ale jego akurat do strugania nie uzywalem), ale wszystkie bez problemow ciely papier, wiec do hartowania i utrzymywania "uzytkowej" ostrosci nie mozna sie przyczepic. Hartownicy sie spisali ;)

Teraz o tym, dlaczego "nie moj" noz.

Kiedy nim troche sobei porzezbilem, stwierdzilem, ze pracuje sie nim troche niewygodnie...

*** tu kolejna dygresja: mam pare kuchenniakow w tym designie, wiec zapewne w kuchni nie byloby problemow - niedlugo zreszta go zabiore do kuchni, bo dzieki zaslugujacej na kolejna wzmianke uprzejmosci Lubka :) mam go teraz u siebie na jakis czas - chociaz dzisiaj juz po powrocie do domu pokroilem cala czworka - tutaj podziekowania dla Yahoo za wypozyczenie Macanudo ;) - troche kartonu i wrazenie bylo podobne do powyzszego ***

...pod dwoma wzgledami odstaje od reszty:

###

1. ma z calej czworki najgrubsza krawedz tnaca (niewiele, ale jesli rownoczesnie robi sie to samo czterema nozami, jest to od razu wyczuwalne), nie pomaga, zwlaszcza przy twardszym drewnie, wysoki plaski szlif glowny i jego maly kat;

###

2. chyba decydujaca sprawa: krawedz tnaca na prostym odcinku jest rownolegla do osi rekojesci trzymanej w dloni.

Skutkuje to niezbyt korzystnym przylozeniej sily - w Macanudo, na oko widac, ze os rekojesci i krawedz tnaca nie sa rownolegle, po wzieciu do reki semitrona i ciulkwensa okazuje sie, ze krawedz tnaca i os rekojesci trzymanej w dloni tworza kat odczuwalnie mniejszy od 180 stopni. STC2 jest zbyt "prosty".

Efekt jest taki, ze punkt przylozenia sily na styku z krojonym materialem odczuwam w trzech pozostalych przy trzymaniu noza w uchwycie "mlotkowym" i struganiu "od siebie" mniej wiecej na wysokosci powierzchni czolowej zacisnietej piesci, przy trzymaniu ostrzem do siebie +/- w srodku ciezkosci trojkata tworzonego przez kosci srodrecza kciuka i palca wskazujacego.

Noze staja sie w ten sposob tak jakby naturalnym przedluzeniem reki.

W STC2 ten punkt lezy nieco za ta powierzchnia przy struganiu "od siebie" i troche za daleko tego srodka ciezkosci na zewnatrz przy struganiu do siebie.

Mam nadzieje, ze moj opis jest dosc przejrzysty, jesli nie, to sprobuje wrzucic niedlugo jakies fotki pokazujace, o co chodzi - nie wiem, czy uda mi sie zrobic wystarczajaco wyrazne tym badziewiem, ktore mam u siebie, jesli nie, to pstrykne cos za tydzien, kiedy bede mial dostep do mojej Minolty.

Wrazenie jest w kazdym razie takie, jakby noz byl dodatkiem do reki, przy krojeniu by sie go "ciagnelo" za dlonia i moment sil pochodzacy od reakcji krojonego materialu wyrywal go z reki.

Najprawdopodobniej nie wpadl bym na to, gdybym nie mial mozliwosci porownania go "na zywo" z pozostalymi trzema i skonczylo by sie na wrazeniu, ze "cos nie gra" ;)

Nawet semitron z jego sporym choilem i wiekszym katem szlifu glownego nie robi takich problemow - ale na jego korzysc dziala tez dodatkowo prawie zero grind, przez co noz bez wysilku wchodzi nawet w twardsze drewno.

###

Podsumowujac - dalej jestem pod wrazeniem designu, wykonania i wygody rekojsci, ale w tej formie ma niestety braki, przez ktore bym go sobie nie sprawil jednak. Byc moze to tylko kwestia mojej dloni i reki (mam na mysli druga czesc, bo krawedz to co innego), ale ciekaw jestem wrazen Dagorna - zastanawiales sie kiedys nad tym co opisalem? Zauwazyles w ogole cos takiego?

Dziekuje jeszcze raz wlascicielom za uzyczenie swoich zabawek i zaufanie ( :) )

Troche sie jeszcze nimi pobawie, moze cos dopisze, jesli jeszcze Was nie zanudzilem.

Offline Lubek

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 17-07-2006, 14:42:01 »
Cieszę się Rybak, że tak szybko podzieliłeś się z nami swoimi wrażeniami. Co do nożyka to tak jak mówiłem- to nie jest półkownik tylko moje EDC fixed i z takim zamiarem było kupione. Także tnij, przecinaj, rozkrajaj, wbijaj - dopóki nie pęknie lub nie odłupie się rękojeść to wszystko ok. ;-)

Ach gdybyście widzieli uśmiech na twarzy Rybaka gdy donosiłem tylko nowe gałęzie i gałązki....no jakby dziecku dać ulubionego lizaka.
"Organizm żywy zwany człowiekiem do funkcjonowania potrzebuje węglowodorów" -Lubek

"I just want something i can never have"  -Trent Reznor

Organizator dwóch najbardziej żenujących zlotów w historii Knives.

KKK - Kelly Kettle Klan

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #5 dnia: 17-07-2006, 18:40:49 »
Cieszę się Rybak, że tak szybko podzieliłeś się z nami swoimi wrażeniami. Co do nożyka to tak jak mówiłem- to nie jest półkownik tylko moje EDC fixed i z takim zamiarem było kupione. Także tnij, przecinaj, rozkrajaj, wbijaj - dopóki nie pęknie lub nie odłupie się rękojeść to wszystko ok. ;-)

Ach gdybyście widzieli uśmiech na twarzy Rybaka gdy donosiłem tylko nowe gałęzie i gałązki....no jakby dziecku dać ulubionego lizaka.

No co tu kryc, spora frajde z tym mialem :)
Tylko z drugiej strony smutno, ze mi jednak nie przypasowal do konca.

Przy okazji stwierdzilem, ze pudla, ktore w domu czekaja na poszatkowanie przez 720 i S-2 pojda pod noze, ktore przywiozlem.

Jak sie sprawuje ATS34 w nozach, ktorych juz dawno nie robia (BM zreszta od lat juz jej nie uzywa) pewnie psa z kulawa noga nie zainteresuje, a porownanie powtarzalnosci VISu moze byc ciekawe.

Moze tez semitronem pokroje, bedzie mozna VIS pi razy drzwi z IOPem porownac, choc to D2 wiec nie jestem przekonany, czy to dobry pomysl. Chociaz... ;)

W sumie wszystko zalezy, ile jeszcze tektury nazbieram, zanim mnie wena na spedzenie wieczoru na krojeniu najdzie.

Potem pewnie w koncu kupie jakas gruba line to i Macanudo sobie poszaleje.

Offline Lubek

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 17-07-2006, 23:23:25 »
Tjaaaa...no to już wiem, że na nastepne spotkanie mam skręcić parę kartoników (tak z paleta wystarczy? ;-)) poza oczywiście egzotycznymi drewienkami, których wyraźnie brakowało.
"Organizm żywy zwany człowiekiem do funkcjonowania potrzebuje węglowodorów" -Lubek

KKK - Kelly Kettle Klan

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #7 dnia: 19-07-2006, 20:29:04 »
Tjaaaa...no to już wiem, że na nastepne spotkanie mam skręcić parę kartoników (tak z paleta wystarczy? ;-)) poza oczywiście egzotycznymi drewienkami, których wyraźnie brakowało.

Lepiej skrec jakies liny, sizal, manila - i tak pewnie jakis czas spedze znowu przy ostrzalce, nie chce reszty przy kartonie ;)

Offline Lubek

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 19-07-2006, 22:32:10 »
Trzeba było poprosiś o linę, też by się znalazła - i to nie jedna ale parę rodzajów. Sizal, manila- co to takiego bo ja chyba nieuk jakiś jezdem.

KKK - Kelly Kettle Klan

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #9 dnia: 20-07-2006, 17:33:07 »
Trzeba było poprosiś o linę, też by się znalazła - i to nie jedna ale parę rodzajów. Sizal, manila- co to takiego bo ja chyba nieuk jakiś jezdem.

Jak w sklepie spytasz, to Ci pokaza odpowiednie, albo powiedza, ze nie ma ;)

Sizalowa jest paskudna dla nozy o tyle, ze wlokna zawieraja sporo naturalnych silikatow, wiec swietnie nadaja sie do tepienia.

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #10 dnia: 20-07-2006, 21:19:29 »
Pudla przerobione na paski, wyszla rowno setka 6x60 cm (tym razem pojechalem od miarki, zeby szerokosc byla mozliwie stala), ale kroil je bede w przyszlym tygodniu.

STC musialem do tego troche przeszlifowac, bo szlif krawedzi mial nierowny (lewa strona wiecej niz 20 stopni, prawa mniej, czyli dosc popularny uklad rowniez w nozach fabrycznych, u Lubka ostrzylem z wolnej reki), ale z diamentami poszlo blyskawicznie.

BTW wojtas13, wykorzystalem patent o ktorym pisales, od Emersona bodajze, czyli usuwanie gratu na kartonie/tekturze zamiast na pasku - super efekt. Jak po bardzo drobnym papierze sciernym (khm, khm, dziwne, nie? ;) )

Swietna ta rekojesc jest, zeby tylko jeszcze klinga byla troche pochylona...

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #11 dnia: 23-07-2006, 22:08:12 »
Hehe... Ubawilem sie niezle.

Dalem tesciowi do poogladania troche nozy, m.in. w.w. trojke, czyli Macanudo, STC2 i ciulkwensa konkursowca.

Obejrzal fachowym okiem (tak ogolnie, to on nozy do wyciagania drzazg uzywa, na grzyby i takie tam, Endure i CRKT Polkowski Kasper najczesciej) i opinie byly takie:

a) a damski jakis taki...

b) eee... nowa szlifierke by sobie musial kolega chyba kupic, bo ta polerka mu cos nie wyszla, slady za bardzo widac. Poza tym fajny.

c) ooo... ten to zgrabny jest....

Zgadnie ktos co bylo do czego? Za wszystkie trzy trafione stawiam pierwszemu typujacemu duze piwo na najblizszym zlocie :)

Offline Lubek

• Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 23-07-2006, 22:16:19 »
a) Macanudo
b) STC 2
c) Ciulkwens

Piwo to i tak wypijemy  :cheesey: :cheesey: :cheesey:
« Ostatnia zmiana: 23-07-2006, 22:23:19 wysłana przez rybak »

KKK - Kelly Kettle Klan

Offline kiedi

• Moderator
  • Opinii: (76)
  • *
  • miniaturyzator
« Odpowiedź #13 dnia: 23-07-2006, 22:42:34 »
Raczej
a) ciulkwens
b) STC
c) manacudo
 :D
Ja nie knifemaker, ja tylko noże dłubie

Moje pisaniny dla B&A   http://chomikuj.pl/kiedi/B*26A

moja stronka na facebooku: https://www.facebook.com/KiediKnivesAndOthers

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #14 dnia: 23-07-2006, 22:43:45 »
Raczej
a) ciulkwens
b) STC
c) manacudo
 :D

Koniec zabawy, kiedi wszystko popsul, a ja mu wisze duze piwo :)

Offline kiedi

• Moderator
  • Opinii: (76)
  • *
  • miniaturyzator
« Odpowiedź #15 dnia: 23-07-2006, 23:21:26 »
Koniec zabawy, kiedi wszystko popsul, a ja mu wisze duze piwo :)

Trzeba było poczekać ze dwa dni a potem kończyć zabawę :D
Ja nie knifemaker, ja tylko noże dłubie

Moje pisaniny dla B&A   http://chomikuj.pl/kiedi/B*26A

moja stronka na facebooku: https://www.facebook.com/KiediKnivesAndOthers

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #16 dnia: 24-07-2006, 18:21:30 »
Trzeba było poczekać ze dwa dni a potem kończyć zabawę :D

Po co? Piwo i tak bylo dla pierwszego ;)

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #17 dnia: 25-07-2006, 18:53:11 »
Nastepna rzecz mi podpadla - notch ma troche za maly promien i haczy sie dosc powaznie przy ostrzeniu na krawedziach triangla.

Na plaskim kamieniu zaden problem, ale na trianglu przeszkadza.

Macanudo i semitron Yahoowy maja spore i lagodnie wyprowadzone choile, nic takiego sie przy mich nie zdarza.

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #18 dnia: 29-07-2006, 20:20:34 »
Pokroilem sobie troche, tu jest opis:

http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,45607.0.html