Autor Wątek: Knife of the week #7  (Przeczytany 3585 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Seiken

• knifemaker
  • Opinii: (8)
  • *
Knife of the week #7
« dnia: 26-07-2006, 04:08:14 »
Poczynajac od tego tygodnia zmieniam troszke formule tego cyklu , postaram sie napisac delikatnie wiecej o nozu i o knifemakerze ktory go zrobil.
W tym tygodniu i maker i noz niezwyczajny .Dietmar Kressler to zamieszkaly w Monachium ,od 1985  full time knifemaker .
Kalsyczne linie jego nozy charkterystyczne elementy designu ( jak ulubiana czesc noza naszego Jumbo , czyli "dziurka na linke" ) , pozwalaja rozpoznawac jego noze juz po zobaczneniu kilku jego produktow.
Co jest w nich w takim razie takiego niewyklego , otoz Dietmar to jednen z czolowych knifemakerow swiata , robiac swoje noze jako full integral , czyli z jednego kawalka stali, wszystko od glowni , poprzez bolstery do hiltow i innych czesci , to godziny pracy w jednym kawalku stali.
NOz ktory w tym tygodniu przedstawiam jest podwojnie interesujacy , raz ze oczywiscie jest intergalem , dwa ze wykonanym z damastu , a ten znowu powstal z elementow konstrukcji zniszczonego WTC.Pozbieral to w calosc i wykonal piekny damast Conny Persson.
Powstalo tylko 8 sztuk tych nozy , jak widac to piekne tappered tang o wymiarze glowni 4 1/2 " i calosci 9 1/8" , jako rekojesci w tej osemce , urzywane byly kosc sloniowa , fragmenety barku mamuta ( jka w tym wypadku ).
Jak dla mnie niesomowita jakosc i kunszt wykonania , polaczony z klasycznymi linniami , i wysmakowana kolorystyka.
Jednym slowem kwintesencja knifemakngu.

Wiecej o nim http://www.kresslerknives.com/

« Ostatnia zmiana: 26-07-2006, 04:10:41 wysłana przez Seiken »

Offline Guldan

• knifemaker
  • Opinii: (16)
  • *
  • wykwalifikowany pierdolec
Odp: Knife of the week #7
« Odpowiedź #1 dnia: 26-07-2006, 08:43:49 »
nie podoba mi sie ta wstawka WTC. mogloby byc to napisane tak jak nazwisko mejkera.

poza tym, wkraczamy w ere XXI wiecznych relikwii.

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
« Odpowiedź #2 dnia: 26-07-2006, 09:22:09 »
Sam noż ok, ale idea tworzenia noża z żelastwa z WTC? Conajmniej dziwna...
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #3 dnia: 26-07-2006, 09:32:11 »

Dlaczego dziwna?

wkraczamy w ere XXI wiecznych relikwii.

Nie pamiętacie czasów kupowania resztek muru berlińskiego?
Pamiętajcie, że hamerykanie mają i do wydarzeń i do relikwi zupełnie inny stosunek, śmiem podejrzewać, że dla wielu był to dodatkowy impuls do zakupu.

Wracając do noża. Wykonanie tak jednorodnego damastu to dla mnie coś niesamowitego. Piękna sprawa :-)

Seikenie - to o tych charakterystycznych dziurkach wspominałeś?
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline wysz

• włóczykij
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • zielony zmrol
    • Pieczenie w Dupie
« Odpowiedź #4 dnia: 26-07-2006, 09:39:44 »
Od jakiegoś czasu przegladam noże Kresslera i pomimo ich wyjątkowego podobieństwa (czasem zahaczajacego o plagiat) do Lovelessów i Dozierów - nie podobają mi się.
Nie ma w nich ni odrobiny finezji oryginałów, jest tylko jakaś taka hmmmm...niemieckość. ;) :)

Doceniam niesamowity, wręcz nieludzki warsztat, ale nie efekt końcowy.

Offline lukaszki

• Opinii: (36)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Fuck art let's kill
« Odpowiedź #5 dnia: 26-07-2006, 11:24:28 »
Bardzo mi sie podoba, ale nie tak bardzo jak noze mojego faworyta - S.R. Johnsona
Endless tears
Forever joy
To feel most every feeling
Forever more

Offline KrzysT

• weirdo
  • Opinii: (14)
  • Użytkownik knives.pl
  • weirdo
« Odpowiedź #6 dnia: 26-07-2006, 11:24:42 »
Cholera, bałem się, że sam będę, ale... nie podoba mi się w ogóle. Jakiś taki ten nóż kwadratowy. Bez wyrazu. Ten piprztułek z napisem WTC straszny wybitnie. Warsztat jest to na pewno, ale efekt jakoś zupełnie mi nie podchodzi  :cry:

Offline AdamLuczak

• Opinii: (2)
  • Nowy użytkownik
  • *
    • www.luczak.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 26-07-2006, 11:29:20 »
Podoba mi się :)
Jedna uwaga: "Mammoth Bark" to część korowa ciosów mamuta.
Ktoś mógłby pomyśleć, że z łopatki wycięty kawałek jest ;)

Adam

Offline karud

• knifemaker
  • Opinii: (81)
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #8 dnia: 26-07-2006, 13:06:45 »
Damast śliczny, wykonanie super, całość - taka sobie ... jakis taki "ciężki" w wyglądzie, moze jakby mu przedłużyć głownię ...
zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка…

Offline Seiken

• knifemaker
  • Opinii: (8)
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 26-07-2006, 17:24:19 »
Dzieki Adam , niestety czesto zdarza mi sie "wlepic" angielskie slowko z polska odmiana.
Wiedzialem ze noz was poruszy , szczefolenie te akcenty WTC . Po drugiej stronie posiada on z takiej samej plytki brazowej ( tez z WTC) kolejny inlay z data , takie same am w swoich nozach w tej serii zastosowali  Johnson i.... ( zapomnialem ktos jeszcze).
Dla mnie to przede wszystkim niesamwita jakosc wykonania , do tego jeszcze interal. Coz  na noze custom trzeba patrzec inaczej niz na Spyderco , i zwykle podoba sie czy nie nie bardzo znajduje tu zastosowanie , bo to przeciez kwestja personalnego gustu.
Trzeba docenic , jakos wykonania, dobor materialow i wiedze jak je obrabiac , nowatorstwo rozwiazan technicznych samego projektu . Knifemaking to nie konkurs Miss Polonia , tu natura daje bardzo niewiele , 99.9 % to ciezka praca i to trzeba docaniac najbardziej. Oczywiscie noz moze nie byc w twoim guscie , ale nie nalezy zapominac o tym co napisalem powyzej.
Nie podobac moze sie zuzyta dziwka z krzywymi nogami ,sorry panowie ale moim zdaniem doskonale wykonany noz ,o niezbyt pasujacyn nam stylu , moze byc najwyzej nie w moim guscie. 

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #10 dnia: 26-07-2006, 19:17:29 »
Nie podobac moze sie zuzyta dziwka z krzywymi nogami ,sorry panowie ale moim zdaniem doskonale wykonany noz ,o niezbyt pasujacyn nam stylu , moze byc najwyzej nie w moim guscie. 
I ta subtelna ;-) różnica stanowi coś bardzo ważnego, o czym dotychczas nie rozmawialiśmy na tym forum zbyt wiele.
Przyklaskuję Seikenowi i jego uwagom.
pozdrawiam
pecado

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #11 dnia: 26-07-2006, 19:44:44 »
Cos mi przypomina, tylko nie wiem co.

AlMar jakis?

Nic odkrywczego, jak o forme chodzi (czy zawsze musi byc?), ale piekny kawal noza.
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline lukaszki

• Mieszkaniec knives.pl
  • Fuck art let's kill
« Odpowiedź #12 dnia: 27-07-2006, 11:34:23 »
Cos mi przypomina, tylko nie wiem co.

AlMar jakis?

Nic odkrywczego, jak o forme chodzi (czy zawsze musi byc?), ale piekny kawal noza.

Mi przypomina po prostu klasyczny chute knife wg projektu Lovelessa i Harry'ego Archera. A tak w ogole moim zdaniem to taka klasyka ze kopiowania tego wzoru nie mozna nazwac plagiatem Lovelessa, wszyscy to probuja robic, ale tylko niektorym wychodzi tak jak powyzej. Oprocz w/w jeszcze George Herron, Mike Lovett, Rob Brown, John Young i Edmund Davidson robia niezle. Taki chute w bardziej uzytkowej wersji to jedno z moich marzen...
Endless tears
Forever joy
Forever more

Offline przeszczep

• Szef działu
  • Opinii: (109)
  • *
  • stal biter
    • Rubcyk Knives
« Odpowiedź #13 dnia: 27-07-2006, 11:42:08 »
A co to znaczy w bardziej użytkowej wersji? Znaczy bez wzorzystych układenek ze stali (bo już sam nie wiem czy to damast czy nie :? ) i za niższą cenę?

Co do noża to podziwiam warsztat tego pana, wbija w ziemię. A wygląd, rzecz gustu i mi się średnio podoba, taki odpustowy :?

Offline lukaszki

• Mieszkaniec knives.pl
  • Fuck art let's kill
« Odpowiedź #14 dnia: 27-07-2006, 11:47:51 »
A co to znaczy w bardziej użytkowej wersji? Znaczy bez wzorzystych układenek ze stali (bo już sam nie wiem czy to damast czy nie :? ) i za niższą cenę?

najlepiej i jedno i drugie, np taki. bo na SR Johnsona raczej mnie predko nie bedzie stac...

Endless tears
Forever joy
Forever more

Offline KrzysT

• weirdo
  • Użytkownik knives.pl
  • weirdo
« Odpowiedź #15 dnia: 27-07-2006, 12:49:37 »
I ta subtelna ;-) różnica stanowi coś bardzo ważnego, o czym dotychczas nie rozmawialiśmy na tym forum zbyt wiele.
Przyklaskuję Seikenowi i jego uwagom.

A ja nie. Mało tego, podtrzymuję to, co napisałem. Mnie się ten nóż nie podoba - i to sformułowanie najlepiej oddaje mój stosunek do niego. "Nie w moim guście" to były fightery wklejane ostatnio przez WAR-a. Bo nie lubię fighterów zwyczajnie. Nie są w moim guście, stylu, preferencji nożowej. A ten nóż mi się zwyczajnie nie podoba, ze względów czysto estetycznych. Między innymi przez tę plakietkę z napis WTC, która dla mnie wygląda po prostu tandetnie. I nic na to nie poradzę, chociaż zdaję sobie sprawę, że dla wielu ludzi ma ona znaczenie symboliczne i mogą do niej podchodzić emocjonalne. I abstrahując od warsztatu, który jest mistrzowski.
Mam wrażenie, że bezpodstawnie czepiasz się Seiken sformułowania, które przecież niczego nożowi nie ujmuje. I nic nie poradzę, że odbieram to jako forsowanie jakiejś "knifemakerskiej politycznej poprawności" ;)
Ja rozumiem, że jesteśmy w gronie pasjonatów, ale nie twórzmy tu jakiś fetyszy ;)

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #16 dnia: 27-07-2006, 13:00:23 »
Ja rozumiem, że jesteśmy w gronie pasjonatów, ale nie twórzmy tu jakiś fetyszy ;)
Wydaje mi się, że chodzi bardziej o nomenklaturę.
Ponadto - powiedzieć, że coś wygląda "tandetnie" może sprawić, kto odbiera tą symbolikę bezpośrednio (np. goszczący u nas Maciej Szczerbiak) poczuje się znieważony.
Powiedzieć, że coś jest nie w guście mówi nam wystarczająco dużo o poczuciu estetyki autora wypowiedzi, bez naruszania czyichkolwiek uczuć.
Może czasami warto poszerzyć skalę wypowiedzi i uwzględniać takie rzeczy jak "zaprogramowana" nieużytkowość, symbolika. Nie mówię tu o tworzeniu legend o jedynym-niezniszczalnym-nożu-którym-skruszysz-lodowiec, ale o znaczeniach wykraczających poza proste odniesienia do formy i materiałów.

Wydaje mi się, że Seiken celowo nas sprowokował pokazując nóż, który służy tylko do leżenia na półce, jest symbolem samym w sobie, bo stworzono go na bazie innego, emocjonalnie bliskiego dla Amerykanów.
No i sam kunszt wytworzenia choćby tak precyzyjnego w całej objętości damastu też nie jest bez znaczenia :-)
pozdrawiam
pecado

Offline KrzysT

• weirdo
  • Użytkownik knives.pl
  • weirdo
« Odpowiedź #17 dnia: 27-07-2006, 13:16:33 »
Pecado, proszę. Sformułowanie "podoba się/nie podoba się" naprawdę nie ma jakiegoś gigantycznego ciężaru gatunkowego i żeby nie wiem z której strony się przyglądać nie jestem się w stanie doszukać w nim niczego obraźliwego. Mało tego, ono odnosi się właśnie do estetyki. I dokładnie do tego miało się odnosić, bo doskonale zdaję sobie sprawę, że nóż, który Seiken zaprezentował podchodzi pod kategorię art knife (realnie rzecz biorąc wszystkie noże, które pokazał w tej serii podchodzą pod tę kategorię btw). I przez ten pryzmat patrzę. Trudno zresztą inaczej oceniać, biorąc pod uwagę, że wszystkie te noże są wykonane perfekcyjnie, niezależnie od stosowanych materiałów i rozwiązań. Pierwsze co się zatem nasuwa, to ocena estetyki.
Ech, naprawdę nie wiem za bardzo, co mam jeszcze napisać, żeby lepiej wyrazić swoje intencje :(
Swoją drogą tak chyba własnie rodzą się nieporozumienia ;)

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #18 dnia: 27-07-2006, 13:22:48 »
Pecado, proszę. Sformułowanie "podoba się/nie podoba się" naprawdę nie ma jakiegoś gigantycznego ciężaru gatunkowego
A teraz przeczytaj jeszcze  raz mojego posta, porównaj ze swoim i jak znajdziesz sformułowanie "tandetnie" to mi powiedz.
Tak, tak się rodzą nieporozumienia ;-)

Bez urazy z mojej strony :-)
pozdrawiam
pecado

Offline KrzysT

• weirdo
  • Użytkownik knives.pl
  • weirdo
« Odpowiedź #19 dnia: 27-07-2006, 14:02:57 »
Argh :cheesey:

OK, to może było dla co wrażliwszych za mocne.

Na drugi raz będę pisał swoje opinie samymi niedopowiedzeniami :P

Urazy nie chowam, nie ma o co przecież ;)

Pozdrawiam,
K.