Autor Wątek: Damast?  (Przeczytany 14647 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
Damast?
« dnia: 26-07-2006, 22:28:31 »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stal_damasce%C5%84ska - czyżby to co kują nasze chłopaki to jednak nie był damast?
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
Odp: Damast?
« Odpowiedź #1 dnia: 26-07-2006, 22:47:58 »
Temat był juz poruszany.

Aktualnie "stal damasceńska" jest określeniem potocznym na skuwane płaskowniki, o charakterystycznym wzorze.
Dla większej precyzji możemy przyjąć, że to takie "modern-damascus" ;-)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline Eugene

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • Użytkownik #500
« Odpowiedź #2 dnia: 26-07-2006, 22:57:47 »
Wyjątkowo odkrywczy artykuł w wikipedji się uchował o produkcji w latach ok. 900 - 1600 stali nierdzewnej poprzez dodatek do pieca hutniczego specjalnych gatunków szkła. No comments.
Sukcesów,
Gienek.

Offline Trollsky

• troll warsztatowy
  • Kierownik
  • Opinii: (101)
  • *
    • Trollsky Custom Knives
« Odpowiedź #3 dnia: 26-07-2006, 23:05:01 »
no cos im sie popierdzielilo. od dzis  bede tam zagladal  bardziej ostroznie.

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
« Odpowiedź #4 dnia: 26-07-2006, 23:19:44 »
Ja właśnie przeczytałem i zgłupiałem, i już nie wiem co damast co szklo, a co pasiasta odkówka.... Może ktoś to poprawi i sprostuje?
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 26-07-2006, 23:29:29 »
Generalnie, stal damasceńska to inaczej damast krystaliczny (bułat, wootz). Nie powstawał w wyniku skówania 2 lub więcej rodzajów stali. Był to gatunek jednorodny, zawdzięczający swoje właściwości specyficznym zanieczyszczeniom i specyficznym (zapomnianym) procesom obróbki kowalskiej i hartowniczej.
To co obecnie ma takie fajne wzorki, to dziwer. Dziwerowanie, to technika polegająca na skówaniu 2 lub więcej gatunków stali o odmiennych właściwościach w celu uzyskania określonych właściwości mechanicznych. Technika ta znana była od początku epoki żelaza (z początku nie świadomie) i jest stosowana także dzisiaj.
Pozdrawiam.

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #6 dnia: 26-07-2006, 23:51:57 »
Kubek bardzo krótko i prostymi słowami wyjasnił sedno sprawy.
Dodam tylko że,  wspólczesny dziwer jest porównywalny z dziwerem historycznym, to krystalicznego damastu
(bułatu, wootz)wpsólcześnie jak dotąd nie uzyskano, bo nikt chyba nie wytwarza dziś powtarzalnie głowni o wzorze zwanym - Kirk -Nardeban - 40 stopniowy, czy Kara Horassam -białe faliste zwoje na tle ciemnego tła.

Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline Trollsky

• troll warsztatowy
  • Kierownik
  • *
    • Trollsky Custom Knives
« Odpowiedź #7 dnia: 26-07-2006, 23:57:11 »
jakis kacap probowal ale  chyba nic z tego w koncu nie wyszlo.
a szklo (tudziez boraks) to w trakcie skuwania sie faktycznie uzywa, ale nie tak jak napisali w tej pedalskiej wikipedii

Offline Eugene

• Użytkownik knives.pl
  • Użytkownik #500
« Odpowiedź #8 dnia: 27-07-2006, 00:02:34 »
W klasycznym starym bulacie (wootz/crucible damascus) nie ma zadnych zanieczyscien - jest tylko zelazo i wegiel. Ale gatunkow i odmian tej stali sa setki rodzajow, nizko i wysokostopowych, nawet nierdzewnych. Sklad moze byc dowolny, zawartosc wegla od 0,15 do 4%. Jest to osobny wysokoenergetyczny stan metali osiagalny na wiele sposobow, charakteryzujacy sie nierownomierna struktura, czesto wloknista, wypelniona ukierunkowanymi skupiskami weglikow w plastycznej matryce.  
Sukcesów,
Gienek.

Offline Eugene

• Użytkownik knives.pl
  • Użytkownik #500
« Odpowiedź #9 dnia: 27-07-2006, 00:06:06 »
Dziwerowanie, to technika polegająca na skówaniu 2 lub więcej gatunków stali o odmiennych właściwościach w celu uzyskania określonych właściwości mechanicznych.
Nie. Dziwerowanie - to podrabianie damaskow trawieniem lub grawerka rysunku.
Sukcesów,
Gienek.

Offline Trollsky

• troll warsztatowy
  • Kierownik
  • *
    • Trollsky Custom Knives
« Odpowiedź #10 dnia: 27-07-2006, 00:10:00 »
i tu zaczynaja sie roznice w terminach, ostatnio bylem swiadkiem jak 2 archeologow sie sprzeczalo, kazdy byl z innej uczelni, wiec jest burdel w terinologii jak stad do aspen

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #11 dnia: 27-07-2006, 00:11:10 »
podrabianie damaskow trawieniem

Tu mam lukę w wiedzy, jeśli mógłbym prosić o rozwinięcie terminu byłbym zobowiązany.
pozdrawiam
pecado

Offline Eugene

• Użytkownik knives.pl
  • Użytkownik #500
« Odpowiedź #12 dnia: 27-07-2006, 00:12:30 »
Dodam tylko że,  wspólczesny dziwer jest porównywalny z dziwerem historycznym, to krystalicznego damastu
(bułatu, wootz)wpsólcześnie jak dotąd nie uzyskano, bo nikt chyba nie wytwarza dziś powtarzalnie głowni o wzorze zwanym - Kirk -Nardeban - 40 stopniowy, czy Kara Horassam -białe faliste zwoje na tle ciemnego tła.
Wszystkie znane odmiany historycznych damaskow juz dawno powtorzone dokladnie, niektore na wiele sposobow. Jeszcze w XIX w Zlatouscie przez Anosowa, pozniej w Solingen w latach 30-ch XX w. W drugiej polowie XX w juz robione stabilnie na zyczenie, w Rosji, zarowno w warunkach prymitywnych kuzni, jak i przemyslowo.
Sukcesów,
Gienek.

Offline Eugene

• Użytkownik knives.pl
  • Użytkownik #500
« Odpowiedź #13 dnia: 27-07-2006, 00:15:48 »
Tu mam lukę w wiedzy, jeśli mógłbym prosić o rozwinięcie terminu byłbym zobowiązany.
Co tu tlumaczyc? Zamalawuje sie glownie lakierem, igielka wydrapuje sie dowolny wzorek i trawi sie.
Sukcesów,
Gienek.

Offline Trollsky

• troll warsztatowy
  • Kierownik
  • *
    • Trollsky Custom Knives
« Odpowiedź #14 dnia: 27-07-2006, 00:17:25 »
a  czym sie trawi ? i czy to cos nie rozpusci lakieru ? bo kurde  chetnie bym sprobowal tej metody na swoich nozach.

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #15 dnia: 27-07-2006, 00:17:32 »
Co tu tlumaczyc? Zamalawuje sie glownie lakierem, igielka wydrapuje sie dowolny wzorek i trawi sie.
Ot, własnie to, dziękuję :-)
pozdrawiam
pecado

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #16 dnia: 27-07-2006, 00:27:41 »
Dla mnie :
Jest to osobny wysokoenergetyczny stan metali osiagalny na wiele sposobow, charakteryzujacy sie nierownomierna struktura, czesto wloknista, wypelniona ukierunkowanymi skupiskami weglikow w plastycznej matryce. 
...to magia, normalnie Elfy z Władcy Pierdzenia, i niczego nie wyjaśniająca laikowi który zadał pytanie....
Idę spać coby dziś rankiem wstać

W dawnej Polsce Dziwerem zwano właśnie skówane wrzożyste stale, ba na broń palną o lufach wykonanych  z dziweru mówiono wprost - dziwerówka. Lufy z dziweru wykonywane są do broni myśliwskiej jeszcze do dziś, w uznanych firmach rusznikarskich za oczywiście odpowiedni duże piniążki. Dziwer na lufy wykonywano nieco odmiennie od dziweru na głownie, ale to inna bajka.

Trawione podóubki damastu, wykonywanio nagminie w Persji, Niemczech, Hiszpani w XIX. W obrocie antykwarycznym (nawet w sieci) trafić można na perskie Qaddary(mogłem pomylić pisownię!!!) duży kindżał , kama(?) właśnie o wzorze trawionym naśladującym wootz.

Wszystkie znane odmiany historycznych damaskow juz dawno powtorzone dokladnie, niektore na wiele sposobow. Jeszcze w XIX w Zlatouscie przez Anosowa, pozniej w Solingen w latach 30-ch XX w. W drugiej polowie XX w juz robione stabilnie na zyczenie, w Rosji, zarowno w warunkach prymitywnych kuzni, jak i przemyslowo.
A czy miały podobne właściwości do tych historycznych bułatów, legend wschodu? Czy były przeznaczone na półkowników. No i dlaczego nie mozna ich dostać w New Graham? Pewnie są Reglamentowane..
« Ostatnia zmiana: 27-07-2006, 00:31:32 wysłana przez Krug »
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline Eugene

• Użytkownik knives.pl
  • Użytkownik #500
« Odpowiedź #17 dnia: 27-07-2006, 00:28:58 »
Jest to popularna metoda zdobienia, szczegolnie lubiana przez chinczykow. Trawic mozno kwasem azotowym, chlorkiem zelazowym, weglowki nawet octem lub kwasem cytrynowym... Zamiast lakierow miektorzy wola woski.
« Ostatnia zmiana: 27-07-2006, 01:37:19 wysłana przez Eugene »
Sukcesów,
Gienek.

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
« Odpowiedź #18 dnia: 27-07-2006, 00:29:51 »
Dziwerowanie, to technika polegająca na skówaniu 2 lub więcej gatunków stali o odmiennych właściwościach w celu uzyskania określonych właściwości mechanicznych.
Nie. Dziwerowanie - to podrabianie damaskow trawieniem lub grawerka rysunku.

Może jakieś teksty na poparcie tej tezy??

Ja swoje inormacje czerpię z netu. Na przykład z poniższej strony
http://www.platnerz.com/
Choć nie tylko.
Nie spotkałem się jeszcze z twierdzeniem, że dziwerowanie, to trawienie powierzchni, celem naśladowania wzoru stali damasceńskiej, natomiast wielokrotnie spotkałem się ze stwierdzeniem, że dziwer jest materiałem powstałym w skutek skówania (zgrzewania ogniowego) kilku (najczęściej 2) gatunków stali o różnej zawartości węgla.

Co do damastu krystalicznego, to również czytałem pewien artykulik, w którym zawarte były wyniki analizy klingi damastowej, z której to analizy wynikało, że głównym "zanieczyszczeniem" były krzem i siarka.
Uważa się również, że produkcja damastu krystalicznego zanikła na skutek wyczerpania złoża rudy charakteryzującej się pewnym konkretnym składem żeczonych zanieczyszczeń, a które to złoże znajdować się miało na terenie indyjskim.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 27-07-2006, 00:42:40 wysłana przez Kubek »

Offline Trollsky

• troll warsztatowy
  • Kierownik
  • *
    • Trollsky Custom Knives
« Odpowiedź #19 dnia: 27-07-2006, 00:57:44 »

skówania (zgrzewania ogniowego) kilku (najczęściej 2) gatunków stali o różnej zawartości węgla.

Co do damastu krystalicznego, to również czytałem pewien artykulik, w którym zawarte były wyniki analizy klingi damastowej, z której to analizy wynikało, że głównym "zanieczyszczeniem" były krzem i siarka.
Uważa się również, że produkcja damastu krystalicznego zanikła na skutek wyczerpania złoża rudy charakteryzującej się pewnym konkretnym składem żeczonych zanieczyszczeń, a które to złoże znajdować się miało na terenie indyjskim.
Pozdrawiam.

tez to czytalem, jak cos mam to u siebiena kompie w PDFie

eugene czy kwas azotowy nie rozpusci wosku ?