Autor Wątek: Moog.  (Przeczytany 12024 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Silurus

• Szef działu
  • Opinii: (21)
  • *
Moog.
« dnia: 07-08-2006, 22:38:18 »
Witajcie.

Miałem dylemat czy pokazywać ten nóż... jest taki zwykły...
Pomyślałem jednak że w naszym życiu zwykłe noże zajmują jednak więcej miejsca niż te wymarzone (niestety).
Pozatym istnieje cała masa sytuacji w których nasz super się nie znajdzie. Bo go szkoda że się zniszczy, albo ulegnie zagubieniu, albo ... .
Tu jest miejsce dla zwykłego krajacza, oto on Moog.
Nóż ten powstał jako nóż obozowo kuchenny. Jego zadaniem jest bezproblemowe obieranie ziemniaków ( np. upieczonych w ognisku) oraz oprawianie drobniejszych ryb, czyli cięcia raczej dokładne.

Jest on pewnym eksperymentem z mojej strony. Po pierwsze rękojeść jest z jesionu a nie z teaku. Po drugie zastosowałem tu rozwiązanie nawiązujące do Hidden tanga, lecz jak je nazwać ? nie wiem. Klinga jest osadzona na głębokość 1/3 rękojeści, czyli trochę głębiej niż folder. Czytałem gdzieś że noże Frosts mają podobną głębokość osadzenia klingi i nic złego się nie dzieje. Generalnie nóż jest lekki, nierdzewny i prosty.

Garstka parametrów:

ov. 210
długość klingi od rękojeści 91
grubość klingi 3,5
wysokość klingi 28
stal N695/440C
twardość 58/59 hrc.
rękojeść jesion.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 11-12-2009, 20:21:58 wysłana przez Silurus »
Trudno powiedzieć dlaczego, ale ofiara hipnotycznie urzekającego majestatu pustyni, kosmicznej pustki i martwej ciszy, tak głębokiej, że słychać własny oddech i bicie serca, nie ma innego wyboru: nie oprze się wyzwaniu i w poszukiwaniu absolutu dodającego życiu smaku, zawsze tam wróci.

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
Odp: Moog.
« Odpowiedź #1 dnia: 07-08-2006, 22:42:14 »
Jedynym brakiem - acz nie niedoskonałością jaką tu mógłbym zobaczyć jest brak dziurki na linkę. Biorąc pod uwagę, że jest to hidden-tang zawsze to można nadrobić :-)

I to chyba wszystko co mogę powiedzieć w kontekście "mądrości-ludowych".
Jest klimatyczny.
Jest klimatyczny, bo przypomina mi takie zwykłe obozowe noże, których kiedyś tam używałem
Jest od nich ładniejszy.

Wierzę, że jest bardzo efektywny w cięciu, a Twoja rękojeść jak zwykle zapadnie w zachwyconą pamięć przyszłego użytkownika.

To zwykły nóż. I tu jego urok, czar, a moja przyjemność z oglądania.

Ślicznie dziękuję za to wrażenie i możliwość poznania się z tym nożem.

Ukłony, Silurusie :-)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (581)
  • *
  • Życie jest proste, po prostu nie jest łatwe
    • WAR's Shop of Knives
« Odpowiedź #2 dnia: 07-08-2006, 22:47:25 »
Ja bardzo lubie zwyczajne noże, własnie dlatego, że nie epatują tanią urodą.
Do tego konkretnie moge mieć tylko uwagę podyktowaną osobistymi preferencjami:
zaokrągliłbym brzegi okładzin, szczególnie te od strony klingi, nóż stałby się przez to "bardziej miękki".
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
« Odpowiedź #3 dnia: 07-08-2006, 22:52:04 »
Taki... Zwykly.

;)

WAR mnie uprzedzil, tez bym chyba zaokraglil te okladziny przy ostrzu. Poza tym bardzo sympatyczny. Fajnie, ze sie "odwazyles" go pokazac.
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 07-08-2006, 22:54:11 »
Dziękuję Pacado.
Jak zawsze nad wyraz jesteś dla mnie i moich nozy łaskawy.

Pomyślałem że przybliżę sposób osadzenia klingi.

War.

Cieszy mnie twa życzliwość.
Myślę sobie jednak że pierwszy raz zaniechałem miękkiej linii (którą lubię i staram się stosować) i juz dostałem upomnienie  :-)
Masz rację przez kanty jest troszkę surowy... ale może tak mu zostawię... a może nie  ;-)
Zobacz w tym ujęciu, kancik nie jest zły...

« Ostatnia zmiana: 11-12-2009, 20:22:28 wysłana przez Silurus »
Trudno powiedzieć dlaczego, ale ofiara hipnotycznie urzekającego majestatu pustyni, kosmicznej pustki i martwej ciszy, tak głębokiej, że słychać własny oddech i bicie serca, nie ma innego wyboru: nie oprze się wyzwaniu i w poszukiwaniu absolutu dodającego życiu smaku, zawsze tam wróci.

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 07-08-2006, 23:00:11 »
Rybak.

Obawiałem sie jego zwykłości, bo nijaki to chyba nie jest...
Załamanie krawędzi moze nastąpić jak najbardziej. Nóż jest po prostu świeży, zarówno jako koncepcja jak i produkt (kończyłem go dziś wieczorem).
Więc wszystkie sugestie będą brane pod uwagę, tak aby stał sie lepszy.

Pozdrawiam.

Offline WAR

• Szef
  • Opinii: (581)
  • *
  • Życie jest proste, po prostu nie jest łatwe
    • WAR's Shop of Knives
« Odpowiedź #6 dnia: 07-08-2006, 23:02:01 »
Silurusie
Osobiście przyzwyczaiłem się kłaść paluchy w tamtym miejscu przy trzymaniu noża i obawiam się, że mógłby troche uwierać
z drugiej strony, chwyt pewnie byłby pewniejszy przy mozliwości tak mocnego oparcia palców o kant.
Więc może i niepotrzebnie mam obiekcje :) Jeśli kiedyś trafi w moje ręce, chocby na chwilę, nie omieszkam Ci opowiedziec moje wrażenia :)
There are good atheists and bad atheists. There are good believers and bad believers. A cunt is a cunt and no god has ever changed that.

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 07-08-2006, 23:10:22 »
Nie śmiałbym przysyłać Ci takiego nożyka...
Jeśli już zdobyłbym się na odwagę (skoro rozmawiamy) to mam w planach noże (Sasquath oraz Tothmes, to te na już...a dalej jest jeszcze kilka) które mogłyby zainteresować cię ze względu na twoje niecodzienne umiejętnosci w zakresie ich używania ... 
Ja cóż mógłbym o nich napisać... o pasji... materiałach... pomysle... Ty to co innego...
Test w twoim wydaniu to coś...
Więc jeśli znalazbyś odrobinę dobrej woli w tym zakresie to myślę że wszyscy byśmy odnależli coś dla naszej pasji... Jak myślisz?

Offline Freeze

• Postperfekcjonista
  • Opinii: (14)
  • Użytkownik knives.pl
  • Ukochany Przywódca
« Odpowiedź #8 dnia: 07-08-2006, 23:20:51 »
Na żywo (tzn. na zdjęciach) wygląda o wiele lepiej niż projekt. Jest bardzo ... tu nie będę specjalnie oryginalny... zwyczajny. Obcując z innymi Twoimi nożami , przyzwycziłem się do czegoś innego, bardziej wyprawowego, leśnego. To jest tymczasem ... nóż ... na działkę. Taki, co zawsze jest na podorędziu. Obciąć gałązkę, pokroić kiełbaski na grila, przekroić jabłko, zaostrzyć patyk, przyciąć papę na dach. On nie potrzebuje pochewki, lezy sobie, jak zawsze, na stoliku pod oknem, na ceracie w kwiaty, obok starego pluszowego fotela. Gdybyś miał go opisać, to pewnie nie trwałoby to długo. Ale jeśli miałbyć uratować jedną rzecz z pożaru altanki, to byłby właśnie ten nóż.  Jest taki trochę ... dziadkowy. Przywołuje przez to masę fajnych wspomnień. Ten akurat będzie też takie przywoływał za lat 30.

Jesion prezentuje się bardzo ładnie. Co do kanciastej rękojści - jak sie spotkamy, to Ci powiem. Najpierw muszę go ująć w dłoń.

Bardzo podoba mi sie, że poszukujesz coraz to nowych koncepcji. Każdy z kolejnych Twoich projektów (czy ich serii) jest inny, zarazem na każdym z nich widać wyraźnie Twoje "piętno". Z niecierpliością czekam na kolejne ...        
The skyline was beautiful on fire / all twisted metal stretching upwards / everything washed in a thin orange haze
I said: "kiss me, you're beautiful - these are truly the last days"

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #9 dnia: 07-08-2006, 23:21:31 »
Dziękuję Pacado.
Jak zawsze nad wyraz jesteś dla mnie i moich nozy łaskawy.
To nic szczególnego, gdy nasze gusta się spotykają :-)
W moich oczach Twoje noże mają dokładnie te proporcje klasyki, smaku i nowoczesnego wykończenia, które najlepiej do mnie trafiają.
Mimo iż jestem mieszczuchem przeokropnym to takie leśne narzędzia wywołują jakąś atawistyczną tęsknotę za knieją, wodą (której mi najbardziej brakuje).

Cieszę się, że mimo watpliwości pokazałeś ten "kozik". Cieszą me oczy takie widoki i eksperymenta :-)
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 08-08-2006, 00:00:45 »
Freeze.

Cieszę się że ciepło przyjąłeś tego maluszka. To poczciwy kozik.
Obawiałem się że przyzwyczajony do wysmakowanych noży, ten możesz przyjąć z pewną dozą powsciągliwości... Skoro tak się nie stało i jeszcze wyrażasz wolę badań organoleptycznych w tym zakresie to kamień spadł mi z serca...

Pecado.

Wydaje mi się że bycie miszczuchem katalizuje proces tęsknoty w sposób szczególny. Mam to od zawsze... nosi mnie. A jeśli nie dosłownie to w marzeniach i tęsknotach...
A pro pos czego przesyłam ci uśmiechniętego wielbłąda (uśmiechał sie do mnie, a teraz do ciebie, jeszcze 20 dni temu).

Nawiązując jednak tematycznie. Fotografie noża w ręku które załączam poniżej mogą okazać się ciekawe jako skala porównawcza.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 08-08-2006, 09:27:43 wysłana przez Silurus »

Offline wysz

• włóczykij
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • zielony zmrol
    • Pieczenie w Dupie
« Odpowiedź #11 dnia: 08-08-2006, 00:08:12 »
Bardzo sympatyczny kurdupel.
To cós pomiędzy okładzinami to korek?

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
« Odpowiedź #12 dnia: 08-08-2006, 00:09:58 »
Poniekąd zgodze się z Freezem. W broni palnej istnieje taka klasa krótkiej broni palnej która nazywa się "kit gun". Są to najczęście rewolwery o określonej budowie. Taka broń nie służy do noszenia na pasku w kaburze. On leży w plecaku i czeka na swoją szanse. A to obronić się na szlaku, w sytacji  awaryjnej coś upolować, albo gdy nie ma nic innego pod ręką wbić gwoździa. I tak właśnie im dłużej patrze na ów nóz tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu że powinien on nosić miano "kit knife". Co do stricte noża, niewiele można napisać: wykonanie poprawne,a estetyka rzecz wzgledna. Podoba mi się.
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 08-08-2006, 00:19:52 »
Wysz.

Ów sympatyczny kurdupel  ;) ma pomiędzy jesionowymi okładkami korek obłożony czarnym kartonem. Są to przekładki które na fotkach nie są jednak zbyt widoczne.

Ripper.

Definicja kit gun jest ok. Próba przypisania jej jednak do Mooga wydaje mi się chybiona gdyż mimowolnie kojarzy mi się z zestawem do samodzielnego złożenia noża.
 Moog jest na tą chwilę kompletny.
Jednak nic to...
Nóż jest podręczny i pochwy nie ma... to jest w końcu kit, czy nie ? :-)

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 08-08-2006, 00:53:56 wysłana przez Silurus »

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 08-08-2006, 09:18:10 »
Zmieniłem foty w pierwszym wątku. Wczorajsze robione były póżno przy sztucznym świetle. Dzisiejsze zaś w blasku dnia... . Mam nadzieję że lepiej ukazywać będą szczegóły jak i całość.

Pozdrawiam.

Offline Jumbo

• NTN
  • Opinii: (86)
  • *
  • WKMN
« Odpowiedź #15 dnia: 08-08-2006, 10:31:32 »
Szlif - podoba mi się
Korek w rękojeści - podoba mi się
Kwadratowe rękojeści - nie podoba mi się

Sympatyczny nożyk jest i fajniutki, ale kanciate elementy aż wbijają mi się w oczy!!
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 08-08-2006, 21:01:44 »
Witaj.

Nie wiem co ci odpowiedzieć...
Forma została podporządkowana  funkcionalności.
Jest niepozorny, ale śniadanie zrobiłem nim z niebywałą łatwością oraz przyjemnoscią jaką daje czynnośc ta z użyciem własnoręcznie wystruganego kozika  ;-)
A że jest sympatyczny to się cieszę. Dawno już nie pisałeś o moich nożykach, a tu jeszcze w superlatywach (prawie :-)).

Pozdrawiam.

Offline Silurus

• Szef działu
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 11-12-2009, 20:21:23 »

Witajcie.

Ponieważ zapałałem ogromną sympatią do tego typu rekojeści, postanowiłem zastosować ją w nozu Moog.

Cały projekt zyskał na tym.
Zarówno w warstwie praktycznej jak i estetycznej.

Miałem pozątkowo obawy czy drewno (tu jesion) nie będzie się kłóciło z tą formą... jednak doszedłem do wniosku że nie.

Mam nadzieję że podzielicie mój entuzjazm  :)

Pozdrawiam Was - Silurus.

Offline Pitt

• sheathmakers
  • Opinii: (504)
  • Inwalida w stopniu umiarkowanym
« Odpowiedź #18 dnia: 11-12-2009, 20:25:26 »
Bardzo mi się podoba!!!!
Uwaga - nieogarniam paczkomatów, wysyłam tylko DPD

Offline Trollsky

• troll warsztatowy
  • Kierownik
  • Opinii: (101)
  • *
    • Trollsky Custom Knives
« Odpowiedź #19 dnia: 11-12-2009, 20:26:59 »
nie bedzie męczące za bardzo podczas dluzszej eksploatacji ?