Reklama

usuwanie ocynku z liny stalowej

Zaczęty przez aambeeld, 17-08-2006, 09:04:08

rufles

Pokim ja sie o malo nie przekrecilem :/ robilem zelazo pirofosforyczne i ilosci byly smiesznie male ino w zamknietym pokoju wiec to chyba nie do konca tak jak mowisz. z reszta bylem wtedy zdziwiony ze niby czysty metal plus bezzapachowy kwas a jednak zapach "dziwny" byl. sam nie wiedzialem co mi zaszkodzilo bo doswiadczenie banalne i z wydawalo by sie bezpiecznych elementow. ale jakis czas temu trafilem (pomaranczowa ksiazka "250 doswiadczen chemicznych" czy cos takiego) na schemat aparatury gdzie bylo zaznaczone co by robic pod wyciagiem albo gazy rureczka daleko za okno... wlasnie ze wzglledu na to ze moze zawierac zwiazki arsenu.
pozdrawiam


Krug

#21
Cytat: Eugene w 19-08-2006, 22:52:29

Damast z takiego materiału dobrych właściwości dla wyrobu noży mieć nie będzie, nada się na dekoracje, obkładki i t.p. ozdópki. Damast zawsze tnie gorzej, niż najlepsza wchodząca w jego skład stal. Chyba, że wkujesz w ciało klingi ostrze z przyzwoitej stali (narzędziówki, łożyskowej, w ostateczności resor).

Eugen, w tym wątku  nie dyskutujemy nad jakością laminatu z liny stalowej, ale nad najlepszym sposobem usunięcia cynkowej powłoki ochronnej z tejże liny.
Oczywiście, zgodzę się z tobą w 100%, a nawet więcej: uważam że najlepszą stala na rdzeń dla noży z damastu jest osławiona, legendarna stal - MWS.

Edit-literówki

Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!
***** *******. :)
Śmiesznie jak jebacy popierają jebanych. :)
TRZYNASTU SPARTAN ŻYJE! WOT CHUJNIA.

Eugene

Cytat: Krug w 20-08-2006, 10:59:38

...uważam że najlepszą stala na rdzeń dla noży z damastu jest osławiona, legendarna stal - MWS...

Co to jest? Dodaj link pod avatarem.

Sukcesów,
Gienek.

Krug

Cytat: Eugene w 20-08-2006, 12:17:34

Cytat: Krug w 20-08-2006, 10:59:38

...uważam że najlepszą stala na rdzeń dla noży z damastu jest osławiona, legendarna stal - MWS...

Co to jest? Dodaj link pod avatarem.

Moria Wootz Steel oczywiście!!!! :cheesey:
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!
***** *******. :)
Śmiesznie jak jebacy popierają jebanych. :)
TRZYNASTU SPARTAN ŻYJE! WOT CHUJNIA.

aambeeld

bravo Krug!  :D

Cytat: Eugene w 19-08-2006, 22:52:29

Damast z takiego materiału dobrych właściwości dla wyrobu noży mieć nie będzie, nada się na dekoracje, obkładki i t.p. ozdópki. Damast zawsze tnie gorzej, niż najlepsza wchodząca w jego skład stal. Chyba, że wkujesz w ciało klingi ostrze z przyzwoitej stali (narzędziówki, łożyskowej, w ostateczności resor).

wire damast ma iść na okładzinki kanapkowca z narzędziówką jako rdzeniem. Zajebiście mnie się podobuje "organiczny" wygląd wire damastu - coś jak powierzchnia liścia.

Poza tem nie banalizowalbym materiały na liny - sprężyste to dość jest i po zaghartowaniu mocne, ino z trzymaniem ostrości mogłoby być rozmaicie. Linę ową coąłem w stanie zahartowanym i wierzajcie mi 230mm tarcz mi poszło 3 sztuki....

użyję stężonego jak radzi melon i zrobię to na dworku: kwas - woda - piekarnik coby wodę odparować. Przy dobrych układach na początku września będziem toto kuć.

Może przy okazji podpowiecie czym nagar z opon usunąć...  :D na kilku odcinkach jest tego dość dużo.

dzięki wszystkim za pomoc!

Sursum corda

Eugene

Bardzo ambitne plany. Powodzenia!

Sukcesów,
Gienek.

Pokim

Rufles, sorry. :? Chemią bawiłem się kilkadziesiąt lat temu i wszystko już zapomniałem. :-(

Na przekór Hanysom, mieszkom za Brynicą

rufles

Pokoim luz grunt co by nikomu sie nic nie stalo. a ja od czasu tamtego doswiadczenia w domu juz nic nie robie...
pozdro


Misza

Cytat: aambeeld w 20-08-2006, 20:55:55

Może przy okazji podpowiecie czym nagar z opon usunąć... :D na kilku odcinkach jest tego dość dużo.

Z opon, mówisz? Czyżby okładziny offowe? Ale jaki nagar ci się zrobił?
MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

aambeeld

Cytat: aambeeld w 17-08-2006, 13:50:35

Wypalanie onych lin zleciłem sąsiadowi, który aby rzecz zrobić dobrze (dodam, że pod moją nieobecność) podrzucił na prędce sklecone przeze mnie palenisko oponami - szlag mię trafił jakem to później zobaczył...  linka wzbogaciła się w duże ilości nagarów, sadzy etc. czego nawet benzyna ekstrakcjna brać nie chce - na szczęście część towaru pozostała niezasyfiona.

Sursum corda

aambeeld

OK - popróbowałem dziś kucia bez nieczego - ino zapaciałem boraksem. Całkiem ładnie się skuwa sądząc po początkach. HCl na razie pozostaje w pogotowiu aż upewnię się że damast wychodzi czysty.

Sursum corda

simon

tez tak probowalem. wystraczy przegrac, zaboraksowac i mocniej skrecic splot. idzie ładnie...

Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P

melonmelon

jak grzejesz od razu to wam się tlenek cynku torzy - taki chyba biały i szkodliwy jak cholera
poza  tym musicie dać więcej boraku, bo trza usunać ekstra właśnie ten tlenek

pozdro

Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

aambeeld

tlenek cynku to cholernie niepryzjazna rzecz! Tworzy się sq..l, ale się w iększości wyjarał pryz "wyżarzaniu" liny. Boraksu nie żałuję chuć mam go w zapasie ino 2 kila - może ktuś podpowie kaj toto tanio kupić - mile widziane okolice Pułąw i Lublina.

Sursum corda

melonmelon

tlenek cynku sie nie moze wyjarać - tlenek cholera co się z nim po chemicznemu stanie w gniu - nic
on co nawyżej może się oderwać od podłoża/odparować/ulecieć w małych kawałkach w gorącym powietrzu

pozdro

Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

aambeeld

oki melon - zastosowałek skrót myślowy. Można założyć że ZnO został porwany wraz z dymem. W każdem razie ciutki tego pozostało, do tego doszły siarczki z gumy...

Sursum corda

Piotr aka Cypis

Tam głowy ni dom, ale ZnO jak i siarczki to bym HCl'em potraktował, lekkim roztworem sody później zobojętniając.

Piotr aka Cypis

aambeeld

HCl + siarczki = smrodek....
rozsądek podpowiada że trza HCl'a, ale qrna nie chce mie się bawić i obaczę jak toto się będzie zachowywać "na dziko"...

qrna - poradźta cuś z onym boraksem!

Sursum corda

simon

Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P

aambeeld

no, dzięki za podpowiedź, ale musi być coś jeszcze korzystniejszego cenowo.

Sursum corda