Autor Wątek: Optymalna długość fileciaka do mięsa i ryb? – W odniesieniu do Opineli Effile  (Przeczytany 1766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mtths

• Opinii: (8)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Niestety nóż to nie język i tępi się od używania.
Coś czuję, że we wrześniu nie wytrzymam i nabędę kolejnego Opinela o którym myślę, czyli Effile No12 lub No15. Rękojeść bubinga (obie długości) lub drzewo oliwne (tylko No 12).
I tu się nasuwa pytanie, który z tych noży będzie wygodniejszy w codziennym stosowaniu? W kuchni domowej, ale i czasami na wyjazdach. Sam dotychczas nigdy nie używałem typowych fileciaków. Wstępnie rozpoznałem temat na stronie firmy Marttiini – coby nie mówić mają wiele fileciaków w ofercie i wyglądają na fachowców. Generalnie z ich opisów wynika, że nóż z ostrzem do 15cm powinien się nadawać do filetowania ryb do 1kg.
Ze swojej praktyki widzę, że z No10 oporządzanie 1kg schabu wymaga już trochę dłubaniny (większości cięć nie da się zrobić jednym przyłożeniem ostrza na całym przekroju porcji). No12 jest już całkiem wygodny na długość, ale za szeroki – stąd zainteresowanie Effile – poza ich urodą oczywiście :)
Jakie macie opinie, co do długości fileciaka przy oporządzaniu mięska i rybek?
Pozdrawiam mtths
Svord Peasant Knife Fanboy
Ja jak nie wiem co wziąć to biorę svorda.
moja skromna kolekcja

Offline łuki

• FT Member
  • Opinii: (194)
Co prawda z opinelem zadnym nie mialem doczynienia (mam nadzieje ze wkrotce sie to zmieni :) ) ale co do filetowania ryb ogolnie to według mnie ostrze około 15 cm rzeczywiscie jest dosc optymalnym rozwiazaniem . Sam uzywam takiego noza (z gory przepraszam za jakosc fotki ):

Co prawda zaden high - end ale sprawdza sie swietnie (zajmował sie rybkami od 0,5 do okolo 6kg (tutaj jednak dluzsza wersja byłaby lepsza) ). No i ta cena - okolo 50 zł z calkiem fajna pochewka.
w sprzedazy sa tez wersje dluzsze z okolo 18 cm ostrzem.

Tak wiec co do Twojego pytania brałbym opinelka No15

Offline twardy82

• Opinii: (29)
  • Nowy użytkownik
  • *
Moim zdaniem 15 jest bardziej uniwersalna .

Mam morę i rapalę  - oba fajne ale mora bardziej mi leży  .

Offline Ripper

• Kolekcjoner myśli
  • Opinii: (38)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Nie karmić psychopaty.
Free men own guns. Slaves don't.
Ponad 1/3 życia w tym grajdołku :}