Autor Wątek: Bagnety  (Przeczytany 12033 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michomir

• Opinii: (2)
  • Nowy użytkownik
  • *
Bagnety
« dnia: 25-08-2006, 21:38:35 »
Na zachęte i rozruszanie nowego wątku :D

Szwecja wz.1896
dł.332 mm
dł.głowni 208 mm
gr.głowni 5.5 mm

Niemcy wz.1898 wersja 2
dł.653 mm
dł. głowni 521 mm
gr.głowni 6mm

Niemiecka precyzjia-spasowanie rękojesci. Nawet szpilki sie nie wepchnie.

Niemcy wz. 1905 popularnie zwany liściakiem , albo z angielska The Butcher.
dł.497 mm
dł.głowni 365 mm
gr.głowni 6 mm
Piła  składająca sie z 28 par zębów .Do tej pory ostre jak cholera.

Narazie tyle , jak sie Wam spodoba to jeszcze cos dodam :D

Przepraszam za marną jakość zdjęc , ale dawno nie fotografowałem swoich zabawek i dzisiaj na szybko to widać jak wyszło... :rolleyes:
« Ostatnia zmiana: 26-08-2006, 12:04:49 wysłana przez pecado »
Volenti non fit iniuria.....

Offline rybak

• fiddler on the roof
  • rybak
  • Opinii: (52)
  • *
  • sapere aude
    • Ostre miejsce w sieci
Odp: Bagnety
« Odpowiedź #1 dnia: 25-08-2006, 21:42:16 »
Wyszlo OK, tylko gdybys fotki troche zmniejszyl... Albo dal linki do thumow...?
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن

Offline bagnet

• Opinii: (224)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
    • Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta Autoryzowany dystrybutor AustriAlpin, producenta klamer Cobra. Pasy, szelki, uprzęże, lonże i akcesoria na indywidualne zamówienie.
« Odpowiedź #2 dnia: 25-08-2006, 21:48:41 »
Piękne bagnety, kawał historii, no ja też mam nick w końcu nie od parady :) Te bagnety, to jedne z najfajniejszych egzemplarzy / modeli jakie powstały kiedykolwiek. Już nie szpice jak w karabinach z czasów napoleońskich, ale jeszcze długie i funkcjonujące jako faktyczny bagnet. Dzięki wielkie za zdjęcia, jak byś jeszcze opisał do jakiego wojska należały, wkleił jakąś fotkę lub rysunek żołnierza w rynsztunku, to by było SUPER!
Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta

Przez moje ręce przeszło 147 fixedy, 132 foldery, 11 tooli, 19 siekierek, trochę scyzoryków.
Moje opinie są subiektywne, ale oparte na doświadczeniu, a nie na wymyślaniu.

Offline Krug

• Szef działu
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #3 dnia: 25-08-2006, 22:30:12 »
No,  i na przykałd napisał by coś więcej o tym egzemplarzu z piłą, bo choc jest o tej pile napisane dośc w kazdym opracowaniu tyczącym bagnetów, to mając taki rarytet należałoby wspomnieć   o co chodzi...
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline michomir

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 26-08-2006, 09:35:17 »
Szczerze to nie mam pojęcia jak to teraz zmniejszyc.

Natomiast co do tego bagnetu z piłą:

Bagnet ten wprowadzono do słuzby liniowej  w listopadzie 1905 roku. Początkowo  w oddziałach pionierów a od 1908 w oddziałach kolejowych.W 1915 roku broń tę wprowadzono do oddziałów piechoty.
Głownia ma charakterystyczny kształt tasaka , rozszerza sie przy sztychu , co sprawia ,ze jest dobrym narzędziem do prac polowych ,i do walki wręcz.
Produkowano 2 wersje głowni bagnetu 98/05 .Standardową i saperską z piłą na grzbiecie głowni.Obydwie były wykorzystywane we wszystkich rodzajach wojsk pieszych i artylerii.
Bagnety z piłą stanowiły 5-6% ogólnej ilości produkowanych bagnetów stąd zachowało sie ich dość niewiele do naszych czasów.Tym bardziej , ze w 1917 roku zaczęto usuwać piły z bagnetów , bo gdy posiadacz takiego bagnetu ,został z nim złapany to z regóły nie brano do do niewoli, czesto sprawdzając na nim doświadczalnie działanie tej piły.

Tu znalazłem dość fajny link :  http://www.bajonett.de/ 
Duzo zdjęc , bagnetów i żołnierzy z epoki.

Edit / dzieki za zmniejszenie zdjęć
« Ostatnia zmiana: 26-08-2006, 18:08:28 wysłana przez michomir »

Offline Lothian

• Quis ut Deus ?!
  • Opinii: (6)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Quis ut Deus ?!
« Odpowiedź #5 dnia: 27-08-2006, 14:45:04 »
Co do piły na wz.1905, to można jeszcze dopowiedzieć, że czasami piły te były wykonywane własnoręcznie przez żołnierzy na wersji bagnetu bez niej (widziałem w prywatnych kolekcjach 2 takie sztuki). Chyba w filmie pt. "Na zachodzie bez zmian" starzy żołnierze pytają młodego na froncie skąd ta piła na jego bagnecie i on odpowiada, że sam ją wykonał. Następnie doradzają mu, żeby jak najszybciej ją zniszczył, bo jak się dostanie w łapy Anglików, to nie będzie wzięty do niewoli...

Edyt - poprawka ortografii... :shades:
« Ostatnia zmiana: 27-08-2006, 14:47:24 wysłana przez Lothian »
"I nastąpiła walka na niebie" (Ap 12, 7)
"A diabła, który ich zwodzi, wrzucono do jeziora ognia i siarki, tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok. I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków."
(Ap 20, 10)

Offline graf

• Opinii: (57)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
« Odpowiedź #6 dnia: 11-09-2006, 15:50:59 »
Też słyszałem o piłach, można chyba spotkać bagnety z piłą usuniętą przez użytkownika. Podobno żonierzowi złapanego z piłą wydłubywano oczy i sypano tam trocin. Czy to prawda, nie wiem.
Zastanawia mnie tylko dlaczego te piły cieszyły się tak złą sławą, przeca bagnet bez piły kłuje nawet lepiej, i nie sądzę aby był mniej zabójczy. No chyba że wyobrazimy sobie atak,  pojedyńcze pchnięcie, i bieg dalej, wówczas pchnięty miałby szanse na wyratowanie przez medyków, i tylko w takim przypadku brak piły jest korzystny dla ofiary("ładniejsza" rana). Jednak taka teoria wydaje mi sie nieco naciągana. Myślę że sprawa pił to coś jak amulet, przesąd, czy inny nielogiczny zwyczaj praktykowany na wojnie.
Najlepsze polskie noże do rzucania
http://grafknives.pl
Polub na FB
https://facebook.com/grafknives

Offline michomir

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 12-09-2006, 22:51:15 »
Graf , z tego co wiem , to stosowanie pił z zębami tak naciętymi było wbrew Konwencji Genewskiej .
A poza tym rany szarpane spowodowane bagnetem z taką piła dużo gorzej sie goją niż rany cięte , i większe ryzyko zakażenia , bo rana ma większą powierzchnie.
To tak mniej więcej ,jak podczas 2 Wojny Światowej nie "przepadano" za żołnierzami obsługującymi miotacze płomieni. 

Offline irek1970

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 11-02-2010, 20:09:38 »
Witam,chcialem sie przywitac,postanowilem dolaczyc do grona,pozdrawiam-Irek1970,pare moich zabawek

Offline zukuri

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
    • Takie tak moje koziki ...
« Odpowiedź #9 dnia: 16-02-2010, 18:35:12 »
"Irku 1970" - niestety nie widać Twoich fotek (przynajmniej ja ich nie widzę).
Piły na bagnetach nie były tylko niemieckim wynalazkiem. Dwa przykłady bagnetów brytyjskich + trzeci współczesny (najbardziej humanitarny, bo ma piłę, ale przy pochwie)

Pozdrawiam,
                   Piotr
Ech Kieleckie jakie cudne ...

Offline zukuri

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 20-02-2010, 13:03:14 »
Skoro jesteśmy już przy bagnetach- narzędziach, to pochwalę się swoim ostatnim trafieniem. Cieszę się z niego , bo wyprodukowano ich tylko 10 000 sztuk.
Chodzi o amerykański bagnet tulejowy  M-1873 (potocznie zwany kielnią) do karabinu Spriengfield.
Na lufie był bronią, po zdjęciu z niej tasakiem (jedna krawędź głowni była ostrzona). Do tulei bagnetu przewidziana była drewniana wkładka, która przerabiała bagnet na wygodną łopatkę.
Jak to czasem  bywa z przedmiotami o wielostronnym przeznaczeniu- w każdej sprawdzały się , że tak powiem średnio- zbyt szeroki na bagnet, zbyt wąski na łopatkę, zbyt lekki na tasak …

;-)
Pozdrawiam,
                   Piotr.
« Ostatnia zmiana: 20-02-2010, 13:06:33 wysłana przez zukuri »

Offline McBren

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #11 dnia: 20-02-2010, 22:31:35 »
 Może ktoś coś skrobnąć na temat bagnetów z głownią jataganową. Jaka była idea ich wprowadzenie i czy był efektywniejsze w walce od tradycyjnych nożowych głowni.

A moje ulubione modele to:
 - bagnet od Kałasza (mam NRD-owski),
 - niemiecki z końca IIwś ze scyzorykiem w rękojeści,
 - fiński o kształcie pukko,
 - francuski kłujący od karabinka MAS.
Tani i dobry nóż do survivalu: Mora, budżetowy CS lub duży vicek.

Offline zukuri

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: 21-02-2010, 13:25:56 »
Przyjęła się teoria,  że wprowadzenie bagnetów z głownią jataganową  podyktowane było ówczesną europejską modą na broń wschodnią. Gdyby karabiny także upodobniły się do wschodnich rasaków przyjąłbym to twierdzenie bez zastrzeżeń.
;-)
Mnie się jednak wydaje, że jataganowa głownia w bagnecie  miała też i inne – praktyczne wytłumaczenie: bagnety te stosowano do karabinów czarnoprochowych ładowanych odprzodowo. Głownia bezpośrednio przylegająca do osi lufy przeszkadzała w swobodnym manewrowaniu dłoni w czasie ładowania karabinu / czyszczeniu lufy - jej odchylenie sprawiało, że bagnet mniej przeszkadzał.
Pozdrawiam,
                        Piotr.

PS.
Jednym z moich ulubionych bagnetów jest też bagnet do Kałacha i to właśnie z NRD:

Offline zakrzowiak

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 26-12-2011, 15:44:56 »
Witam wszystkich

Znalazłem jakiś czas temu taki oto bagnet , wygląda na niemiecki ale jakoś w bogatej kolekcji prezentowanych na forum nie znalazłem takowego.

Dzięki za pomoc i przepraszam.

Offline zukuri

• Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: 26-12-2011, 15:52:59 »
http://bagnety.pl/niemcy/153-bagnet-prywatny-w-typie-ks-98.html

Pozdrawiam,
                     Piotr

Offline zakrzowiak

• Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: 26-12-2011, 16:38:49 »
Wielkie dzięki, nie wiedziałem ze były bagnety wyjściowe.