Autor Wątek: Wywiad z Operatorem!  (Przeczytany 23699 razy)

Offline Jumbo

• NTN
  • Opinii: (86)
  • *
  • WKMN
Wywiad z Operatorem!
« dnia: 07-09-2006, 06:17:46 »
Nawiązując do rozmowy na forum na temat noży używanych przez oddziały specjalne, zamieszczam fragment mojej ciekawej rozmowy z przyjacielem, służącym w ... jako.... Na jego prośbę, pewne wypowiedzi zostały zmienione, bądź wycięte.

Jumbo: zawód
operator
Jumbo: jednostka?
MON :)
Jumbo: jak długo w służbie?
10 lat
Jumbo: gdzie byłeś podczas Twojej służby?
Bałkany, Irak, Afganistan i teraz szykuję się do Libanu
Jumbo: rozumiem, że jeździłeś jako członek teamów oddziałów specjalnych?
tak
Jumbo: nie będę pytał o szczegóły, więc od razu przejdźmy do noży. Jakich noży używałeś w swojej służbie?
wz.92
victorinox
letherman supertool
muela
nieto

Jumbo: Jakie noże masz obecnie?
dobre po prostu
Jumbo: A konkretnie? Może jakaś marka?
Extrema Ratio i coś od Spyderco
Jumbo: Do czego operator używa noży ER?
Zależy czy zielona, czy czarna taktyka. W zielonej do coraz rzadziej budowa schronienia, prace minerskie, przygotowywanie posiłków.
W czarnej do cięcie lin, pasów, podważanie.

Jumbo: A walka wręcz?
Zawsze masz dwie sztuki broni i nie jesteś sam. Nóż do walki w dzisiejszych czasach? Daj spokój!
Jumbo: Czyli znika mit o komandosach z nożem w zębach?
Chciałbym poznać człowieka, który uniesie nóż ER w zębach!! :)
Jumbo: Jeżdżąc po świecie, widziałeś sprzęt innych kolegów. Z innych polskich jednostek i jednostek zagranicznych. Co to było?
Polskie - szczyt techniki to victorinox, czasami Frost, tudzież wz.92 (ale tylko Kawaleria Powietrzna i 6 Powietrzno Desantowa z Krakowa)
Jumbo: A koledzy z zagranicy?
CRKT - M21, Kabary - ale bardzo rzadko i czasami Cold Steel SRK. Trafiają się pojedyńcze SOGi i w sumie nic poza tym. Poza tym, i u nas i u nich królują "chińczyki".
Jumbo: Hmmmm, a gdzie Stridery, Chris Reeve i cały ten taktyczny szpej nożowy?
Na półkach u kolekcjonerów!!
Jumbo: Miałeś do czynienia z GREEN BERETS - pytam o jednostkę?
Kiedyś miałem okazję ich spotkać.
Jumbo: Czy widziałeś u nich noże ze stajni Chrisa Reeva, osłwione Green Berety tudzież OPRy?
OPR nie jest przydatny, a GB u żołnierza? Daj spokój. U nich był w porywah SRK, a poza nimi foldery, głównie CRKT, Benchmade, Spyderco no i super toole.
Jumbo: Czyli nie widziałeś noży z wysokiej półki, owianych legendą taktyczności, z ideologiami super narzędzi z super stali do super zadań przez super ludzi?
Sensację budzą moje noże, zarówno u nas w wojsku, a i wśród kolegów z formacji zagranicznych.
Jumbo: Dlaczego nie ma tych sławnych noży w użyciu? Jak myślisz?
Po pierwsze - cena. Po drugie - nóż to narzędzie i często się psuje po prostu. Szkoda by było stracić nóż za 300 dolarów, jeżeli mozna pracować nożem za 50 dolarów.
Na terenie bazy ja noszę folder (duże Spyderco) i supertoola. Poza bazą (na misjach), mam z sobą ER i supertoola.
Zmieniła się taktyka, rozpoznanie, sposób prowadzenia walki. To narzuciło nowy sposób działań. Nie ma zabaw w surwiwal, nie ma podchodów z nożem w zębach, budowania baz, ognisk itp.

Jumbo: Znasz noże firmy Microtech? A głownie serię OTF.
Znam kilka modeli. Miałem okazję obejrzeć u kolegów z cywila oczywiście.
Jumbo: Jak myślisz, czy żołnierz oddziałów specjalnych, SWAT, GREEN BERET itp. wziąłby taki nóż z sobą jako nóż tzw. ostatniej szansy?
Nóż bez jelca? Do czego? Do jedzenia - jak znalazł. Do cięcia pasów, linek - może być. Ale i tak bez jelca, to nie widzę większej pracy. Bałbym się otwierać tym puszkę z jedzeniem.
Jumbo: Czyli OTFy zaliczyłbyś do jakiej grupy noży?
Cywilne, bardzo drogie zabawki. Doskonałe do cięcia papieru i opakowań od jedzenia. W wojsku nieużyteczne praktycznie. Pieniądze z takiego noża lepiej przeznaczyć na szpej po prostu, bo jego nigdy nie za dużo.
Jumbo: No dobrze, skąd w tym momencie ta ideologia noży takktycznych, jak chodzi o OTFy?
Mity, mity, mity. Sztucznie budowana legenda - ludzie to lubią, ludzie to kupią. Każdy chce być komandosem i te zdjęcia noży z bronią to lep na muchy.Dobry lep notabene.
Jumbo: Jeżeli miałbyś w tej chwili spore fundusze, wymień trzy noże jakie byś sobie kupił "do pracy".
Nowy model supertoola, poza nim jakiś mocny fixed np. coś z ER, a do tego dobry folderek np. Benchmade, albo Spyderco. Nie mam im nic do zarzucenia.
Jumbo: Dobrze, a jak operator nosi folder z sobą w terenie?
Na kawałki linki spadochronowej przywiązanej do szlufki od spodni.
Jumbo: A może jakaś "taktyczna" pochewka z kydexu?
Gdzie byś ją zawiesił? Na kostce nogi chyba. Średnio mam przy sobie dwa rodzaje broni, 4 magazynki do krótkiej, ile się da do długiej, granaty, radiostacja, zapasowe baterie do radiostacji, taśma do pk dla kolegi (każdy w sumie ma po jednej), ładunki wybuchowe się zdarzają.
Jumbo: To razem, doliczając plecaki, chlebaki, onuce, śpiwory, hełm, kamizelki i inne pierdoły, masz kilogramów na sobie?
Od cholery i trochę, czyli około trzydziestuparu kilo.
Jumbo: I nie znajdziesz miejsca na jednego małego, ślicznego OTFa?
Nie, wolę w jego miejsce, włożyć dodatkowy magazynek. Da mi to większe poczucie wykorzystania miejsca.
Tak wogóle, to może faktycznie kiedyś nóż stanowił kawał sprzętu. Budowało się nim bazę, służył do cichej likwidacji (dzisiaj do tego jest pistolet z tłumikiem).

Jumbo: Czyli raczej nie ma szans na podkradnięcie się do wroga i filmowe podcięcie gardła?
Podcięte gardło, nie daje zgonu w kilka sekund. To przecież proste wynikające z fizjologii. A nikt nie ma czasu, siedzeć na gościu i trzymać, bo robi rowerek nogami.
Jumbo: Czyli walki wręcz jako takiej, również dzisiaj się nie używa i się do niej nie szkoli?
Szkolić się szkoli, ale zawsze lepiej użyć broni palnej. Sztuki walki służą nam bardziej do podniesienia kondycji, morale i wspólnoty w grupie. Treningi to jakby przyjacielskie zapasy, a nie uczenie się śmiercionośnych technik używania noża.
Teraz przeciwnicy są trudno dostępni dla ostrza. Ryzyko natrafienia na część ekwipunku, magazynek i uderzenie w to nożem, jest na tyle wysokie, iż lepiej użyć broni palnej. Dlatego śmieje się z takiego noża jak CUDA CQ coś tak, która w ogóle nie ma jelca. Chyba, że to nóż do walk na arenie sportowej. :)

Jumbo: Ok, dzięki za miłą rozmowę i mam nadzieję, że kiedyś sobie usiądziemy i odpowiemy na ewentulane pytania czytelników forum KNIVES.PL.
Jeżeli będzie czas, miejsce, to na pewno porozmawiamy, a i o nożach również coś się wtrąci.
Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
Zdjęcia z gór

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
Odp: Wywiad z Operatorem!
« Odpowiedź #1 dnia: 07-09-2006, 06:58:05 »
Ha!HA!HA! Odpowiedzi były tendencyjne! Jumbo dorwałeś kolejnego fana ER-ów! To niemożliwe że ONI nie używają noży CRK! Jak można OPEROWAĆ nożem bez ślicznego niebieskiego kołeczka? Niewierzę! Mają zakaz
chwalenia się posiadanym sprzętem, patrz drogi sprzęt - duże dochody! Nie wierzcie Jumbo!!!!!!! :D 
Ja tego nie powiedziałem , to DIABEŁ!!!!
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
« Odpowiedź #2 dnia: 07-09-2006, 07:55:10 »
Oj Jumbo, Jumbo, nei żebyn negował autentyczność, ale tak się śmiesznie składa, żę ten gośc tak jak Ty nie lubi CRK i lubi ER. A może to Twoje alterego, taki Jumbo-Operator  ;)

Offline Diabelek

• bez rogow
  • FT Member
  • Opinii: (79)
  • Predator killer
« Odpowiedź #3 dnia: 07-09-2006, 08:06:23 »
[...]
Ja tego nie powiedziałem , to DIABEŁ!!!!

ja jeszcze nic nie mowilem :D ale kurde ciezko Jumbo do Twoich tematow podchodzic powaznie ;) nie wiem czemu ale jakos tak :D nie mniej fajny wywiad :D
"Wciąż zadziwia mnie, czemu ktokolwiek, kiedykolwiek mógłby chcieć czegoś więcej niż SOCOM"
Microtech: Socom, M-Socom Combo; ER Shrapnel; Joah; PiTiN; LM Wave
SF: M6, Kroma, HS2, L1; HDS U60; Inova: X5, X0, X1 SSC&lambda

Offline wysz

• włóczykij
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • zielony zmrol
    • Pieczenie w Dupie
« Odpowiedź #4 dnia: 07-09-2006, 08:16:57 »
Operator służy w tak tajnej jednostce, że nawet nazwy nie mógł Jumbowi zdradzić, bo inaczej musiałby go od razu zabić.

;)

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #5 dnia: 07-09-2006, 08:19:11 »
Się składa, że właśnie gadałem z moim wieloletnim przyjacielem-operatorem na gg  ;)

Verc: cze
Operator: cze, pogadamy o tym jakich noży używają operatorzy ?
Verc: ok, to jakich używacie ?
Operator: Praktycznie każdy z nas ma Kamborasowy Damast Od Blachy, w skrócie KDOP. Nosimy swoje KDOPy w pokrowcach przypinanych na rzep do przedramienia, na drugim mamy shurikeny i Tazo z pokemonami.
Verc: A co powiesz o OTFach ?
Operator: Mamy je wszyscy, gramy nimi w rzucanie do tarczy narysowanej na piachu patykiem. Najlepij rzuca się Makorą i Halo III.
Verc: A co powiedz o Busse'ach, MD i CRK ?
Operator: Też je wszyscy mamy. Ja noszę scustomizowaną Battle Misstres na plecach w 34' kydexowej pochwie. MD noszę w zębach a Green Bereta w skarpecie.
Verc: Jakieś foldery?
Operator: Tak, mam kozik podziadku i przywiązałem go rzemykiem do mojego kapelusika z piórkiem.
Verc: Dzięki za rozmowę Operatorze. Hej, mogę to umieościć na Knivesach ?
Operator: Siur men, sija.
Verc. Over & Out kszszszszsszzszs.....

;-) ;-) ;-)

Offline bagnet

• Opinii: (224)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
    • Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta Autoryzowany dystrybutor AustriAlpin, producenta klamer Cobra. Pasy, szelki, uprzęże, lonże i akcesoria na indywidualne zamówienie.
« Odpowiedź #6 dnia: 07-09-2006, 08:39:37 »
No dobra, to ja przeczeszę swoje gazetki i też coś napiszę.

Np. ostatnio przeczytałem, że Marinejegerkommandoen (norweski  SEAL) noszą 9" noże skandynawskie Stromeng samekniv w skórzanej, tradycyjnej pochwie z frędzelkiem na dole. Ot takie coś

Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta

Przez moje ręce przeszło 147 fixedy, 132 foldery, 11 tooli, 19 siekierek, trochę scyzoryków.
Moje opinie są subiektywne, ale oparte na doświadczeniu, a nie na wymyślaniu.

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #7 dnia: 07-09-2006, 08:42:56 »
Pewnie ten frędzelek kończy się czachą z TadGear  :-)  ;)

Offline bagnet

• Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
    • Bayonet Belts - taktyczne pasy Bagneta Autoryzowany dystrybutor AustriAlpin, producenta klamer Cobra. Pasy, szelki, uprzęże, lonże i akcesoria na indywidualne zamówienie.
« Odpowiedź #8 dnia: 07-09-2006, 08:59:44 »
Niestety nie. Umówmy sie ostatecznie, że ozdóbki, "tatuaże" i tactical gear nie jest dla tych ludzi. W "wywiadzie" Jumbo jest dużo prawdy, ale faktem również jest, że wśród OS są również miłosnicy "dobrych" noży, którzy tych noży używają i je noszą. Inną kwestią jest funkcjonalność i bezpieczeństwo użycia noża i tutaj OTFy (jeśli faktycznie ktoś ich używa zawodowo) są raczej dla "ukrytych" agentów, a nie dla żołnierzy.

Przez moje ręce przeszło 147 fixedy, 132 foldery, 11 tooli, 19 siekierek, trochę scyzoryków.

Offline deer hunter

• Opinii: (5)
  • Użytkownik knives.pl
  • jelonek
« Odpowiedź #9 dnia: 07-09-2006, 09:08:06 »
Podchodząc zdrowo-rozsądkowo do tematu nalezy się w całości z wyzej przedstawionymi  wypowiedziami zgodzić. Wielu członków formacji specjalnych odpuszcza wydatki w wysokości kilkuset dolarów na nóż a zamiast tego inwestuje się w broń np. oświetlenie, celowniki kolim. dopasowywanie kolby itp. Nóż za 300 dolców nie uratuje nam zycia jak ktos do nas strzeli z banalnej tetetki. Oczywiście pomijam ludzi zarażonych chorobą nożową, podejrzewam że wsród komandosów nie będzie wielu ktorzy bedą odróżniac S30v od D2 ale beda wiedziec jak ustawic przyrzady do strzelania z tłumika PBS przy kałachu. Nóż zawsze i tak kazdy dobierze sobie jaki bedzie chciał, według upodobań, potrzeb  no wiedzy na ten temat. A po co podważac dzwi jak ma się plastik? ;)
Jumbo wywiad fajny,
Pozdrowienia dla obu Panów :-)
Bywa, że najlepszy nóż  to ten, który akurat masz przy sobie

Online kamboras

• Opinii: (477)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 07-09-2006, 10:21:52 »
To może być prawda   :/  Ale ... od czasu jak Jumbo "wkleił" stronę o.netu ... zawsze już będę brał poprawkę na to, że to jajcarz  ;-)
wszystko bzdury nos do góry

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #11 dnia: 07-09-2006, 10:42:25 »
W pierwszym poście pozwoliłem sobie zażartować i mam nadzieję Jumbo mi wybaczy. Tak na zdrowy rozum, to dysponując 9mmPA(albo czym tam innym) z tłumikiem i nożem nawet najbardziejbłogosławionegotegoczyinnego(tak ma być nie poprawiać!) producenta, mając przed sobą czuba , który może zrobić mi krzywdę, wybieram 9mm aplikuję  ile trzeba ołowiu i po sprawie. A do otwierania puszek to i otwieracz z wiktorka wystarczy. Świat się zmienia chcemy
czy nie,  a życie ma się tylko jedno... 
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline bagnet

• Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
« Odpowiedź #12 dnia: 07-09-2006, 11:01:06 »
Eeeee tam Krug, ja mam trzy życia! :D ;)

W wywiadzie Jumbo został poruszony jeszcze kilka ważnych problemów:
 - czarnej i zielonej taktyki
 - czasu trwania akcji
 - składu grupy i możliwości logistycznych

Tak się składa, że intersuję się tym teoretycznie dość mocno. I nie ma uniwersalnego noża do wszystkiego. Tool bedzie bardziej przydatny niż 4" grubaśny nóz, to oczywiste. Ale nie przesadzałbym z tymi możliwosciami zniszczenia lub zgubienia noża. Broni się nie gubi (przynajmniej teoretycznie) i noży też się nie gubi. Broni nie używasz jako młotka, noża nie używasz jako łomu, z reguły panowie z OS najpierw rozpoznają teren, dobierają najlepsze narzedzie do dzialania a dopiero potem działają.

W czarnej taktyce (krótkie akcje w tereznie zurbanizowanym) drzwi się nie wyważa nożem, nie używa się też materiałów wybuchowych. Stosuje się taran i tarczę osłonową lub po prostu obrzyna znaczy strzelbe gładkolufową bez baki tzw. pompkę (pump-action). Jak drzwi są zbyt mocne (co jest najpierw oceniane) to wywala się mur. W ostatecznosci stosuje się podnosnik hydrauliczny lub w ostateczności materiały wybuchowe, ale to juz naprawdę na bunkry.

Trudno jednak sobie wyobrazić taktykę zieloną bez dobrego, 7-10 calowego noża. Oczywiśnie nie wszyscy to noszą, ale jest faktem, że używają.
« Ostatnia zmiana: 07-09-2006, 11:10:21 wysłana przez bagnet »

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #13 dnia: 07-09-2006, 11:03:34 »
Jedna rzecz mnie uderzyła - ów operator wskazał na OTFy jako narzędzia dla agentów pracujących w cywilu. I tu jestem się w stanie zgodzić, że gość, który nie jest operatorem, lata w marynarce/kurtce i udaje, że wcale nie jest gliną/agentem byłby odbiorcą takiego noża - tzn. z tym jestem się w stanie zgodzić.
O tym, że OTFy nie nadają się dla operatorów (ani miejskich, ani polowych) postulowałem sam i nie jest to dla mnie odkrywcze :P

Co do Green Beretów to szczerze mówiąc nie wiem o co chodzi, bo one nie zyskały swojej nazwy dlatego, że GB ich używają, tylko dlatego, że je dostają na promocji ;-)
A że potem idą na półkę bo szkoda - ja się nie dziwię, w końcu to pamiątka, co nie?

No i powtarza się jak mantra (już nudne trochę), że w pole bitwy zabiera się amunicję, amunicję, a oprócz tego amunicję. Nóż jest dodatkiem, który może się popsuć - więc po co przepłacać. Zwrócił moją uwagę fakt przywiązania do tooli. Mam nadzieję, że ich producenci tego nie czytają, bo aż się boję pomyśleć jak wyglądałyby następne modele, gdyby się przejeli tym, że ktoś w wojsku ich używa ;-)

Howgh.
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline bagnet

• Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
« Odpowiedź #14 dnia: 07-09-2006, 11:05:12 »
Acha, jest jeszcze coś takiego jak zmilitaryzowani myśliwi. Którzy chodzą w granatowych uniformach i strzelają z samopowtarzanych sztucerów z magazynkami na 10 naboi i są obwieszenie taktycznym szpejem. No dla niech to nie ma granic możliwości i rozsądku :D

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #15 dnia: 07-09-2006, 11:07:41 »
Za często Matrixa oglądasz :D
pozdrawiam
pecado

Offline bagnet

• Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
« Odpowiedź #16 dnia: 07-09-2006, 11:14:00 »
Jedna rzecz mnie uderzyła - ów operator wskazał na OTFy jako narzędzia dla agentów pracujących w cywilu.

To ja to napisałem i to też jest mocno naciągana teoria... Ot takie wyobrażenie... Genrealnie takie samo jak używanie 4cm ostrza do samoobrony. Agenci nie muszą stosować takich trików, po prostu stosują ostrza (szpikulce) z materiałów niemetalowych. Plastikiem się nie pokroi ubrania, kamizek i innych rzeczy które nosimy. Ale przede wszystki broń kulowa :)

Offline bagnet

• Mieszkaniec knives.pl
  • jak feniks z popiołu
« Odpowiedź #17 dnia: 07-09-2006, 11:14:57 »
Za często Matrixa oglądasz :D

???

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #18 dnia: 07-09-2006, 11:19:30 »
???
A propos tych wdzianek tak mi się skojarzyło, no offence ;-)
pozdrawiam
pecado

Offline Guldan

• knifemaker
  • Opinii: (16)
  • *
  • wykwalifikowany pierdolec
« Odpowiedź #19 dnia: 07-09-2006, 11:22:19 »
ale gruby scieme odstawiles ;)