Autor Wątek: Ceny nozy custom  (Przeczytany 20257 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Seiken

• knifemaker
  • Opinii: (8)
  • *
Ceny nozy custom
« dnia: 22-09-2006, 19:42:24 »
Zauwazylem juz od 2 lat , ze ceny nozy custom rosna na potege , co gorsza nie dotycczy to tylko strych doswiadczonych knifemakerow ale i swoezych "szczupakow" stawiajacych swoje pierwsze kroki na tej arenie.
Z relacji tegorocznych "ogladaczy" Blade show jak i ze swjojej bytnosci na kilku ostanich knife shows , widze ze dzieja sie zeczy naprawde dziwne.
Ile wiec custom noz powinnien kosztowac , i co sklada sie na jego cene  ? O tym chcialbym podykutowac.
Jako ze za  wiekszosc nozy placimy w $ , ta waluta bede operowal.
Jako przyklad wezmy sredniej wielkosci noz z S30V o 4 " glowni 5/32 " grubosci , zaopatrzony w tytanowe bolstery i rekojesc z carbon fiber lub egzotyczego drzewa oraz pochwe z kydexu , cena 450 $ ( co i ta jest cana zanizona w stosunku do rynku )
Oczywiscie pierwsza rzecz to amortyzacja sprzetu , pomieszczenia ,energii , ubezpieczenia makera .Rzeczy niewymierne i ciezkie do przylicznia.
Robilem maly test z energia , wywlaczulem wszystko poza lodowka i zabralem sie za szlifowanie i obrobke noza , wyszlo mi 5 $ za noz ( nie wliczajac np. pieca do hartowania , gdzie koszt poskoczyl by chyba o 50 %).
Sprzet , niestety ceny precyzyjnego sprzetu sa koszmarne.Zacznijmu od szlifierki 800 -2500 $ w zaleznosci co kto lubi , wiertaka stolowa 300 $ , dremolopodobne narzedzie 200 $, pila tasmowa 500 $ ( nie licze szlifierek poziomych , tokarek , choc tacy ludzie jak elishewitz , maja w domu caly zaklad produkcyjny ) , oraz tona dodatkow , od mlotow , pilnikow , do wiekszych spawarek , gwintownikow , pras itd. Do tego wiertala ( tez nie tanie 5- 8 $) , rozwieratki  ( 10 -20 $) , frezy ( 20 -30 ) , planery ( 50 -70 $). Jak widzimy zbiera sie niezla kolekcja , Koszt naprawde niezbednych maszyn i narzedzi , to jak rozmawialem z tworca Inferno , okolo  6000 $.
Czyli powiedzmy na koszty amortyzacji sprzetu odliczmy 6 % , co da na sume okolo 22 $ ( za duzo , chyba nie ).
doadajemy do tego cene energii 5 $ i stoimy na 27 $.
Stal , tu naprawde ceny poszly w gore okrotnie , szczegolnie tytanu czy wysokogatunkowych stali , trzeba mowic o 100% , przez ostatni rok.
O ile weglowka to jeszcze oklo 8 $ , to S30V bedzie okolo 25$ , damast to 120 $ - 200$ .
Ale trzymajmy sie naszego noza jestesmy przy 52 $ .
bolstery , coz tytan jest jeszcze drozszy cena 2 kawalkow o grubosci 1/4 " to okolo 15 $ , co daje nam 67 $.
Szlifujemy nasz nozyk , wiec mowimy o srednio 2 tasmach , czyli dodajemy 8 $ i mamy 75$
Hartowanie , tu jest Ok kiedy dysponujemy wlasnym piecem , ale usluga to koszt okolo 10 -15 $ plus przesylka ( oczywisie wychodz tanie przy wiekszej ilosci  , minimum to chyba 15 sztuk ) .Powiedzmy ze to biedny knifemaker weic dodajemy 15 $ , czyli 90 $.
Rekojesc , CF o grubosci 1/4 " . nie dosc ze ciezki do znalezienia ale i drogi , 25 $ , okladziny z drzewa mniej wiecej tyle samo.
Jestesmy przy 115 $ , dodajemy piny , moze mozaikowe , rurki , epoxy , czyli dosciagamy do 120 $
Teraz robocizna , nie przesadajac , mysle ze 60 $ na godzine to suma fair.Ile na noz ? , ja ko ze nie ma t byc art knife , ale noz uzytkowy , powiedzmy ze 4 godziny ( mowie o profesjonalistach , nie o sobie ) , czylli 240 $ +120$=360 $
Knifemaker zarabia na czysto 90 $ ( no oczywicie jego robocizna to tez zarobek).
Czyli 450 $ to duzo czy malo ?

Offline kot_behemot

• knifemaker
  • Opinii: (122)
  • *
Odp: Ceny nozy custom
« Odpowiedź #1 dnia: 22-09-2006, 20:00:41 »
Hi Seiken.
Przeczytałem i... trochę nie moje realia.
Ja mam komplet pilników za 60 zł.. + jeden wypasiony bahco za 89 zł. + zestaw iglaków po wujku. Do tego pożyczoną gumówkę (dzięki Yahoo ;) ) i starą celmę też w prezencie dostaną. Wszystko robię ręcznie. Nóż o długości  nok. 200 mm. to jakieś 30 godzin roboty.
Chciałbym za niego (razem ze skórzaną pochwą) jakieś 300-350 zł. czy to dużo czy mało. Nie wiem, ale to jednak sporo roboty. Licząć nie 60$ za godzinę, ale 6 zł. to wychodzi 180 zł. robocizna.Olać pilniki i prąd. Papeir ścierny - u mnie schodzi jakieś 12 arkuszy to jest 20 zł. hartowanie 10 (sorry chłopaki mam rabaty ;) ) skóra na pochwę u rymarza 20 zł, stal zależy jaka, ale uśredniająć 30-40 zł.
Wyszło 260 zł. zarabiam, ile 90 zł. dużo?????
Dobrze, że nie muszę się z tego utrzymać.
Inne realia Seiken, inne realia.....

pozdrawiam pilnikowo ;)

p.s. olałem przy wycenie piny, kleje, okładziny.......

« Ostatnia zmiana: 22-09-2006, 20:13:01 wysłana przez kot_behemot »
Za krótka doba...

Offline Seiken

• knifemaker
  • Opinii: (8)
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 22-09-2006, 20:10:19 »
Kocie , jak najbardziej sie zgadzam , ja rowniez nie potrzebuje 4 h ale 2 razy wiecej , nie mam tez 600o $ parku maszynowego.
Pisac to myslalem o full-time knifemakerach , nie o nasz maluczkich

Offline kot_behemot

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 22-09-2006, 20:25:19 »
Sorry Seiken, może troszkę niedokładnie czytałem....

Cięzko mi powiedzieć czy 450$ za nóż, biorąc pod uwagę koszty to dużo.

Wyszło 90$ na czysto. Robiąc 30 noży w miesiącu (i mając gwarantowany zbyt!!!) wychodzi 2700 $ (trzeba jeszce uwzględnić podatki i itp.)
Chyba jednak  nie jest to jednak strasznie dużo pieniędzy, jeśli trzeba się za to utrzymać. Zaznaczam nie znam kosztów życia w USA, czy Kanadzie.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 22-09-2006, 20:37:36 wysłana przez kot_behemot »
Za krótka doba...

Offline wojtas13

• Opinii: (77)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • www.acousticblades.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 22-09-2006, 20:33:06 »
A ja wogólę widzę, że wszystko staje się droższe, szczególnie jeśli dotyczy to wytworów "mechanicznych". Elektronika to inna bajka.

Ludzim, również u nas trochę moze palma odbija, jeśli brać pod uwagę ceny. Rozumiem dopłacać za materiały, technologie czy nazwisko i renomę makera (także za doświadczenie), ale płacić sporo kasy za 4 czy 5 nóż makera, to lekka przesada.

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • Opinii: (165)
  • *
  • clava curva pie vinco in spelunca
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #5 dnia: 22-09-2006, 20:33:39 »
O ile weglowka to jeszcze oklo 8 $ , to S30V bedzie okolo 25$ , damast to 120 $ - 200$
Za jakie wymiary?
pozdrawiam
pecado
Fanklub Taktycznej Rusałki |#| Barankom mówię moje stanowcze nie :mad:
hokka hey hadree hadree succomee succomee

Offline AdamLuczak

• Opinii: (2)
  • Nowy użytkownik
  • *
    • www.luczak.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 22-09-2006, 20:42:20 »
Seiken: z Twoich wyliczeń.
90$ zarobku na nożu to mało ALE
60$ za godzinę to chyba q*****o dużo... To daje 480$ dziennie (8h), razy 20dni to 9600$/miesiąc razy12misi to 115200$ rocznie...
Czyli jak się orientuję około 3 razy tego co normalny amerykanin zarabia.

A ceny w Polsce? Chłopaki robią większość rzeczy ręcznie. Schodzi im na nóż 20 - 40 h (średnio 30) więc licząc nawet po dychu za godzinę to są trzy stówy... plus materiały (nie topowe ale przyzwoite) 100 - 150, wychodzi jakieś 400 - 500 z wysyłką.
I za tyle polskie customy się pojawiają.

Inne realia. Dla mnie np. noże MarinS'a są za tanie. Za takie wykonanie powinno się płacić 1,5 raza więcej. Jeśliby do tego doszły materiały z górnej półki to 2 razy więcej. Wtedy nóż Marcina kosztowałby 200 - 300 $ czyli baaardzo rozsądna cena.

Adam
« Ostatnia zmiana: 22-09-2006, 20:46:47 wysłana przez AdamLuczak »

Offline fire

• Opinii: (6)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
  • "cza byc tfardym a nie mientkim"
« Odpowiedź #7 dnia: 22-09-2006, 20:44:10 »
Piszesz bardzo z sensem
Mysle jednak ze rynek rzadzi sie swoimi prawami i czesc z tych mlodych tworcow bedzie musiala "zejsc na ziemie"
Niektozy z nich osiagna sukces Z przyjemnoscia bedzie mozna wziasc ich produkty do reki i zaplacic tych pare setek

Ktoren z knifemakerow wedlug was, robi noze w rozsadnej cenie tz.  jakosc-cena-dostepnosc

Trace Rinaldi? to moj typ

Pozdrawiam Fire

Offline kot_behemot

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 22-09-2006, 20:46:38 »
Tak sobie pomyslałem, że jednak ceny też trochę rynek dyktuje. Jeśli ludzie płacą dlaczego sprzedawać taniej? Chore to, ale tak jest.
Za krótka doba...

Offline AdamLuczak

• Opinii: (2)
  • Nowy użytkownik
  • *
    • www.luczak.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 22-09-2006, 20:47:59 »
fire: sprawdź sobie ceny Trace'a ...może zmienisz zdanie.
Ale dopóki na nóż będzie się czekało około roku (jak ja) to będą jeszcze drożeć.

Adam

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
« Odpowiedź #10 dnia: 22-09-2006, 20:48:27 »
Skoro mówimy o cenach customów to może dorzucę coś z naszego podwórka  :-)
Chodzi mi o coś w tym stylu:
Ktoś robi noże, lepsze, czy gorsze, zapiera się, że to hobby.
Chce sprzedać te noże, gdzie powiedzmy 400-500 zł za 4' D2 + micarta jest uzasadniane nakładem pracy, materiałami, etc. Ja wiem, że z jednej strony nie mając parku maszynowego robi się noże długo, z drugiej jednak jest to traktowane przez nożoroba jak hobby i kwestia czasu spędzonego nie moze być traktowana jak zysk\czas = stawka za godzinę, bo przeca to ma być przyjemność. I dochodzimy do sytuacji gdy pasjonat robienia w stali jest zly, że nie może sprzedać swoich wyrobów, choć tak zapiera się, że tak serio serio to ich sprzedać nie chce, choć chce, i że nie robi tego dla zysku, choć robi to dla zysku. Hmmmm i tu mi się urywa logika. Albo jest to hobby i możliwość zarobienia na nowy pilnik czy coś tam, albo jest to źródło dochodu i wtedy nie kryjemy tego. Po prostu czasami dziwnie mi sie robi gdy słyszę, że wykonanie na zamówienie jakiegoś kozika z 10cm klingi z powiedzmy D2 i okładzinami z klepek parkietowych ma mnie kosztować 600zł, i że jest to prawie akcja charytatywna  ;) (nie mam na myśli nikogo konkretnego)

Przykład:
Były kiedyś robione kydexowe pochewki za duże pieniądze, bo to sztuka, poświęcenie, kunszt i takie tam dzikie węże.
Przyszedł G3d i powiedział "robię tanie pochwy kydexowe" i zaczął faktycznie je robić, co więcej bardzo dobre jakościowo. Czy myślicie, że G3d nie dorabiając mistycyzmu do robienia pochew z plastiku jest mniej wart jako twórca niż ten kto słodzi o godzinach spędzonych sam na sam z kydexem? Wg. mnie nie.  :-)
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 22-09-2006, 21:02:14 wysłana przez Vercengetoryx »

Offline fire

• Opinii: (6)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
  • "cza byc tfardym a nie mientkim"
« Odpowiedź #11 dnia: 22-09-2006, 21:00:51 »
fire: sprawdź sobie ceny Trace'a ...może zmienisz zdanie.
Ale dopóki na nóż będzie się czekało około roku (jak ja) to będą jeszcze drożeć.

Adam

Cenu znam a moze i do konca nie znam...lub niechce znac :cheesey:
Ale coz zrobie ze mi sie podobaja

Offline kot_behemot

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 22-09-2006, 21:42:50 »
Verc.
Jest tak jak mówisz, niektórzy biorą ceny z kosmosu, a z drugiej strony.....
Z drugiej strony w tej chwili jest to moje hobby bo robię 5 noży w roku, ale chciałbym zająć się tym na poważnie (nawet zarobkowo). Łapy mnie swędzą bo mam w tit projektów,a zero możliwości na ich realizację. Z pracy którą wykonuję nie stać mnie na rozwijanie hobby, mogę je rozwijać sprzedając rzeczy które w ramach hobby zrobię.  Chciałbym powoli rozwijąć swój park maszynowy, ale np. szlifierka u Boda to ok. 1800 zł. brutto. Myślę, że trzeba wszystko rowno ważyć, znaleźć złoty środek.

pozdrawiam
Za krótka doba...

Offline Karol R

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 22-09-2006, 22:01:24 »
chyba pomijamy pewien ważny czynik. Ten poprzez który lil' loco, la griffe,  i zaostrzone na dłuto klocki z a2 osiągają ceny takie nie inne.
Magia samego nożyka... sam projekt w niekórych wypadkach wg. mnie stanowi połowę ceny noża.

Custom bynajmniej po mojemu powinien być wyjątkowy pod każdym względem- to że maker walnie na okładki skamieniałe jądro tyranozaura, zamiast mikarty jak robi to w nożach seryjnych to dla mnie żaden ubaw. Takie własnie 4h odpierdoniki to "customy" jakich nigdy bym nie kupił. Wiele customów pomimo całego gadania i wychwalania tego typu noży kuleje w porównaniu do seryjnych które mają podobny design a lepsze wykonanie.
Nóż który miałby się starać o miano ręcznej roboty powinien być dopieszczony pod każdym względem, podczas tych 30h właśnie nabiera harakteru i wartości. A jak ktoś nie ma talentu to trudno, takie życie. Tak samo jak z muzyką, jeśli powstaje jedynie dla kasy, czym prędzej i jak najmniejszym kosztem (pracy, środków) nigdy nie będzie warty uwagi.

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #14 dnia: 22-09-2006, 22:46:06 »
Ok, ja tylko z drobną korektą odnośnie wyliczeń Seikena.

Przyjąłeś moim zdaniem zawyżone koszty. Myślę, że zawodowcy, bo do takich się odwołujesz operują w obszarze cen hurtowych, rabatów i innych ułatwień.
Nie sądzę, że kupują w sklepie płaskownik S30V maksymalnie zbliżony do projektowanego noża, żeby obniżyć koszty.
Sądzę, że kupują większą ilość, być może od hurtownika, być może (niektórzy) mają też zniżki.
Hartowanie. Gdy wysyłasz swój jeden nóż do Bosa to płacisz $15. Ale co jeśli wysyłasz miesiąc w miesiąc kilkadziesiąt? Wydaje mi się, że i tu można poszukać rabatów, uwzględniając również inne koszty przesyłki niż w Twoim przeliczeniu 1 nóż/ jedna paczka. Tak samo redukuje się koszty przy hartowaniu własnym.
Nie uwzględniamy natomiast kosztów promocji, w tym udziału we wszelakich Blade Show, ale tu nie mam bladego pojęcia jak się to kształtuje.

Szacuję (na wyczucie = wróżę z fusów, ale...), że zarobek przy cenie $450 może sięgnąć $100-120.

Ponadto.
Sporo makerów projektuje dla producentów. Stać ich na to, żeby nie zarabiać tak bardzo na customach, bo czerpią dodatkowe profity z innych źródeł.
Ci którzy stali się w środowisku prawdziwymi tuzami (wstrzeliwując się w niszę, lub dając przejaw geniuszu i dokonując przełomów w branży) mogą dyktować i zazwyczaj dyktują ceny znacznie wyższe jak słusznie zauważył Adam. Mówiąc brutalnie - bo mogą.

A tak już obok zupełnie - $450 to cena niektórych tzw. high-endowych lub pretendujących do takowego miana :D produkcyjniaków (lub do nich zbliżona), więc nie jest to jakiś wielki szok dla mnie.

Co do cen na naszym rynku.
Z jednej strony rozumiem to co pisze kot o potrzebie inwestycji, nawet gdy szlifuje się hobbystycznie. Żeby się rozwinąć czasami potrzebna jest kasa, która wesprze talent.
Pytanie ile nasz rodzimy rynek może wchłonąć customów? Którymi najczęściej ozdabia się półki, bo przez brak innych egzemplarzy po prostu ich szkoda... Może tu jest pies pogrzebany?
Promocja poza Polską wymaga nie tylko wsparcia przyjaciół, ale również własnego zaangażowania, a przede wszystkim mnóstwa cierpliwości i niebagatelnych projektów i wykonania - tam jest rynek chłonny, ale też bardzo wymagający... I co gorsza - dopóki się nie spróbuje i konsekwentnie nie popracuje - tak - popracuje to nie wiadomo czy taka inwestycja zaowocuje wzrostem popularności/sprzedaży/ceny za nóż.
Jednakże - żeby się dowiedzieć trzeba spróbować, innej drogi nie ma. Ale tu znów wracamy do pytania - kiedy hobby zmienia się w zawód? Decyzja niestety musi być jednoznaczna, długo w rozkroku stać się nie da, bo wcześniej czy później ktoś kopnie nas w jaja.

To już któraś z koncepcji która mi na ten temat ostatnio przychodzi do głowy, niestety ostatecznego zdania chyba jeszcze ciągle brak, więc bijcie i poniżajcie - przyjmę pod rozwagę wszystkie logiczne argumenty :-)

Adam - nie wiem czemu przychód uznałeś za zysk? :-) /edzia - mój błąd
« Ostatnia zmiana: 22-09-2006, 23:22:49 wysłana przez pecado »
pozdrawiam
pecado

Offline mossberg

• Michał SP7MM
  • Opinii: (12)
  • Użytkownik knives.pl
  • RAKANISZU
« Odpowiedź #15 dnia: 22-09-2006, 23:04:49 »
pecado jednego noża do Bosa to nie masz po co wysyłać
no i na pewno nie za 15$...
wiem bo od dwóch miesiecy wałkuje temat S30V i jej zahartowania...
jest tragedia cenowa!

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
« Odpowiedź #16 dnia: 22-09-2006, 23:12:53 »
Odpowiadając na pytanie Seikena, 450$ za nóż custom, to nie jest wielka cena, biorąc pod uwagę przeciętne zarobki w stanach. Może nie każdego stać na to, by co miesiąc takiego customa kupować, lecz jeśli człowiek odczuwa potrzebę posiadania, to są na to środki.

W naszym kraju, sytuacja jest odmienna. Tak jak zauważył Pecado, rynek jest niszowy, nabywców niewielu i zwykle nie specjalnie bogatych.
Poza tym, w Polsce nie ma mody na customy rodzimej produkcji. Być może powodem jest kulejąca jakość onych customów (nie dotyczy to wszystkich naszych makerów).
Doszło do paradoksu. W Polsce nóż produkcyjny (np Bark River) kosztuje 600pln, a porównywalne gabarytami i przeznaczeniem customy są znacznie tańsze ( też nie wszystkie, bo część z twórców ceny ma kompletnie odjechane, mówię o regule).
Moja konkretna sytuacja w tym galimatiasie jest trudna, bo staram się z tej roboty żyć i nie bardzo jest to możliwe. Koszty wykonania noża (biorąc pod uwagę materiały, elektryczność, narzędzia, papiery ścierne, środki impregnacji, wiertła, żywice, paliwo, hartowanie i całą masę innych "drobiazgów", nie licząc robocizny) dochodzą do 250pln, a noże nie chcą się sprzedawać powyżej 400pln.
Panowie, cieć nocny, pilnujący parkingu, przy stawce 7pln za godzinę, w ciągu 30 godzin zarabia na czysto 210pln, przy okazji nie przemęczając się i czytając gazetkę.
Pomijam kwestję pomysłu, projektu, biegania za materiałami (których u nas ciągle brak).
To jak to w końcu jest z tą ceną? Myślę, że tak jak Pecado powiedział, trzeba szukać rynków zbytu poza granicami.
Pozdrawiam.

Offline pecado

• Wsparcie techniczne
  • Szef
  • *
    • Knives.pl na FB
« Odpowiedź #17 dnia: 22-09-2006, 23:16:06 »
pecado jednego noża do Bosa to nie masz po co wysyłać
no i na pewno nie za 15$...
Odniosłem się do wyliczeń Seikena, pośrednio kwestionując opłacalność wysyłanie pojedynczych noży do Bosa.
Tym samym nie rozumiem Twojej uwagi?

Co do ceny $15 *) - taka jest podawana w (jak rozumiem) oficjalnym cenniku p. Bosa, ale wiadomo tez, że prasa kłamie ;-)

/edyta
*) ściśle - $14 (bez przesyłki)
« Ostatnia zmiana: 22-09-2006, 23:19:01 wysłana przez pecado »
pozdrawiam
pecado

Offline kot_behemot

• knifemaker
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 22-09-2006, 23:21:08 »
Pecado.

Apropos określania się: hobby, czy praca. Teraz jedno, później obydwa. Aaaaach z wnukiem usiąść przy piecu i patrzeć jak harujte się stal ;)

Wierzę, że kiedyś mi się uda, bo mam już jedno takie doświadczenie, chciałem coś w życiu robić i robię ;) Mam nadzieję, że i teraz tak będzie, grunt to się nie napinać.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 23-09-2006, 14:28:20 wysłana przez kot_behemot »
Za krótka doba...

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 23-09-2006, 00:43:04 »
Aaaaach z wnukiem usiąść przy piecu i patrzeć jak harujte się stal ;

pozdrawiam

Tylko co będzie pierwsze, wnuk, czy piec??