Autor Wątek: CRKT M1 - 03 (13/113/13D...)  (Przeczytany 9013 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline porcelanowy

• Opinii: (125)
  • Mieszkaniec knives.pl
CRKT M1 - 03 (13/113/13D...)
« dnia: 16-10-2006, 22:59:03 »
POwitoł
No zachorowałem na tego folderka. Niestety w necie polskim, obcojęzycznym o dziwo również, nie można znaleźć ciekawych wypowiedzi użytkowników. Jeśli gugle coś wypluje, to zwykle jest to strona sklepu.
Przeca ktoś go musi znać bliżej.

Mam wielką prośbę do posiadaczy byłych lub obecnych, testerów i wolnomyślicieli: napiszcie coś o tym modelu.
Wstawiajcie fotki, nawet paskudne, to nie galeria. Chętnie zobaczyłbym go obok innych noży, w środowisku naturalnym.
Może ktoś pokusi się o krótką (lepiej długą) reckę/porównanie? Ten nóż wart jest chyba bliższego spojrzenia i skrobnięcia kilku słów, co?

Wyczytałem o problemach ze stalą (coś szwankuje w AUS8 CRKT), dziwnym szlifie prawie dłutowatym (faktycznie, w necie zdjęcia głównie lewej strony foldera).
Z danych liczbowych, folder ma niewiele dłuższą klingę niż moja miniPika.
M1 podoba mi się straasznie (w zasadzie każda wersja, ale czarna rules, mimo że nie jestem fanem taktyczności), ale nie stać mnie na posiadanie dwóch noży z podobną długością ostrza, nawet jeśli aż tak różnią się budową/charakterystyką.
Stąd ta chuć informacji :) Poratujecie?
Dziękuję i czekam na info/foto.
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline franz_69

• SWI (aka KWI) member :)
  • Opinii: (36)
  • Użytkownik knives.pl
  • DJV RuleZ
    • SWI
Odp: CRKT M1 - 03 (13/113/13D...)
« Odpowiedź #1 dnia: 16-10-2006, 23:11:52 »
Dziś tak na szybko.. bardzo ładnie leży w ręce, jest gruby, szlif jednostronny ale o malym kacie zatem ciac powinien dobrze.. Piszę "powinien" bo nóż mam od wczoraj, a najprawdopodobniej bede zmuszony się go pozbyć  (niespodziewany wydatek, niestety nie nożowy)  więc narazie wolę go nie używać. Kilka fotek na poczatek. Jutro sprobuje zrobić więcej.

Pozdrówka..
"Łowienie ryb to nie jest zwykły sport czy odpoczynek, to raj dla duszy"-M.
(9/20) - })i({ 5W 151 201 201HP 211 212 520 530 550 550HG 556 630 705SBT 707 710D2 710SBKD2  710SBT 710M4 740 745 805 814S 845S 940 10300 10610 14205 14460

Offline qkiel

• defetyszytystyczny rzepa imitator
  • Opinii: (26)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • awatar "Blue Vampire" by Adam Rakowski
« Odpowiedź #2 dnia: 16-10-2006, 23:30:21 »
nie ma na klindze oznaczenia stali ?
rozne zrodla roznie podaja, raz aus6 innym razem aus8
trzeba przyznac ze jest przepiekny :]
"A mądrość zawsze oznacza brak pewności czegokolwiek. Poza tym może, że niczego się nie wie." Jacek Sobota "Głos Boga" str. 132
Wiedza jest jak spirytus, tylko tęgiej głowie sluży.
Czas to Szczescie.

Offline porcelanowy

• Opinii: (125)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 17-10-2006, 06:40:30 »
nie ma na klindze oznaczenia stali ?
rozne zrodla roznie podaja, raz aus6 innym razem aus8
trzeba przyznac ze jest przepiekny :]
Nóż jest ladniutki, tylko kilka rzeczy mnie w nim odstręcza.
Widze, że tylko szlif krawędzi tnącej jest jednostronny. Aczy całość szlifu jest symetryczna?
Może udalo by się pociągnąć też drugą stronę na jakieś 17/20stopni.

Stal - w większości źródeł podano, że to jednak AUS8, tylko też są głosy, że coś oszukana. :(

p.s. franz, a po wiela byś bo puścił? Na priva jeśli można :)
« Ostatnia zmiana: 17-10-2006, 07:27:56 wysłana przez porcelain »
porcelanowy/Rafał: boso, ale w ostrogach.
Co miałem, mam i będę miał... i co robię    :shades:

Offline franz_69

• SWI (aka KWI) member :)
  • Opinii: (36)
  • Użytkownik knives.pl
  • DJV RuleZ
    • SWI
« Odpowiedź #4 dnia: 17-10-2006, 08:20:03 »
Sam szlif klingi jest symetryczny, Tylko krawędź tnąca jest zrobiona jednostronnie. Słabo to widac na zdjęciach ale z drugiej strony jest leciutko zlamany zero grind. Wysokośc krawedzi tnacej (na tej stronie ze znaczkiem CRKT) wynika z tego ze kat jest niewielki. Na moje chloopskie oko to bedzie mniej niz 30 stopni, ale w sumie, co przy symetrycznej krawedzi odpowiadaloby wartosci po 15 na strone. Szlif jest obustronnie wklesly wiec zapowiada sie chlastaczowato. Klinga solidna i mocno wygladajaca. Rekojesc jest grubości tej w Gripie. Trzyma sie swietnie. Do tego dwa klipsy i 4 sposoby mocowania. Mocno mi sie spodobal i trafil na liste "se odkupie" :)

Edytka: Wygląda to mniej wiecej tak:

« Ostatnia zmiana: 17-10-2006, 08:43:05 wysłana przez franz_69 »
"Łowienie ryb to nie jest zwykły sport czy odpoczynek, to raj dla duszy"-M.
(9/20) - })i({ 5W 151 201 201HP 211 212 520 530 550 550HG 556 630 705SBT 707 710D2 710SBKD2  710SBT 710M4 740 745 805 814S 845S 940 10300 10610 14205 14460

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
« Odpowiedź #5 dnia: 17-10-2006, 08:42:38 »
Ahhhh, nie ma jak Lajtfut  8D
Kurde, szkoda, że nie ma 4'wersji, wtedy byłaby to spora konkurencja dla klasycznej Mki.

Offline parcival

• Knight of the Old Code
  • Opinii: (1)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 17-10-2006, 08:47:39 »
To był chyba pierwszy folder na jaki zachorowałem, a drugi jaki kupiłem. Mam go na razie 2 miesiące i nie miałem okazji jakoś mocniej go katować, ale chętnie podzielę się spostrzeżeniami.
Nie bój sie zupełnie tego szlifu jednostronnego, to nie jest chisel w pełnym tego słowa znaczeniu - szlif główny jest wklęsły i zupełnie symetryczny, a taki niesymetryczny sposób wyprowadzenia krawędzi tnącej jest właściwie tylko zabiegiem marketingowo-wizulanym - reklamują to jako "razor sharp blade". Stal ostrza to AUS8, przynajmniej tak podaje NGK, gdzie został kupiony, na ostrzu nie ma oznaczeń stali.

Moje uwagi tak na szybko (trzeba wyjść do pracy ;)):
+ f e n o m e n a l n e  otwieranie flipperem - prawie automat, coś jak m21, tylko jeszcze wygodniej,
+ solidna konstrukcja,
+ płynne otwieranie dzięki podkładkom z teflonu,
+ wysokie ostrze, co przy wklęsłym szlifie pozwala jednocześnie na małą grubość głowni przy ostrzu (świetnie tnie) i dużą w górnej części (jest mocne i sztywne),
+ w y g l ą d :D - Greg Lightfoot jakby nie było, mnie się jego noże strasznie podobają,

- jak na tę wielkość i wagę oferuje krótkie ostrze, co skutkuje średnią użytkowością "kuchenną",
- czubek praktycznie nie nadaje się do przebijania,
- klips jest prosty i gładki - trzyma mocno, ale dość łatwo może się ześlizgnąć,
- kołki sa jak w m21 - w zasadzie nie służą do otwierania, tylko jako stop-piny,
- nie ma dziurki na linkę.

Jeśli będziesz miał jakieś pytania, chętnie odpowiem.

Offline Zwirek

• zadeklarowany i spełniony emersonoholik a od pewnego czasu Mora'owy chłop
  • Opinii: (69)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 29-10-2006, 23:53:46 »
porcelain choruj na niego, choruj  :slini: , maiłem, niestety pozbyłem się, a zacny był  :badass: (kiedyś sobie go odkupię )
te noże w CRKT są raczej cały czas robione z AUS8

We are the Pilgrims, master: we shall go
Always a little further: it may be
Beyond that last blue mountain barred with snow,
Across that angry or that glimmering sea,

Friends don't let friends to eat friends!

Offline Guldan

• knifemaker
  • Opinii: (16)
  • *
  • wykwalifikowany pierdolec
« Odpowiedź #8 dnia: 20-11-2006, 16:41:57 »
srednio lubie m21, za to m1 bardzo mi sie podoba. moglbym go miec jako edc gdyby nie to ze uzywam s-2.

Offline Abyad

• Opinii: (45)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: 16-01-2007, 23:06:24 »
Nie dawno nabyłem M1. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Nie zdążyłem jeszcze wszechstronnie przetestować, ale parę istotnych kwestii potwierdzam:
Rękojeść bardzo ergonomiczna i wygodna. Rewelacyjne otwieranie dzięki fliperowi. Solidna konstrukcja. Co do szlifu, też nie ma się czym martwić. Asymetria klina tnącego nie wpływa na jakość cięcia, jak to ma miejsce w przypadku "chisle grind". Od ponad roku mam M60 SOTFB, który ma szlif płaski obustronny, a sam klin tnący też jest asymetryczny. Nie zauważyłem żadnej różnicy w jakości cięcia w stosunku do innych noży z symetrycznym klinem.

Offline ZZZ

• Opinii: (0)
  • Świeża krew
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 12-05-2007, 19:05:00 »
Czy bladeplay się powiększa z czasem ?

Offline Abd

• Opinii: (4)
  • Użytkownik knives.pl
  • Zdechlak
« Odpowiedź #11 dnia: 19-08-2007, 17:55:47 »
Mam od wczoraj, oto lista uwag z jednego mało intensywnego dnia używania:
– i tak jest piękny,
– nie nadaje się na EDC, jest wg mnie za ciężki, a przede wszystkim okładki stawiają taki opór, że w połączeniu z mocnym klipsem delikatnie założenie go na kieszeń jest niemożliwe. Nawet dżinsy można przy tym podrzeć, nie mówiąc już o garniturniakach.
– Ma blade play, klinga lata w swojej płaszczyźnie. :-(
– Chwyt wygodny, pewny, bezpieczny.
– Dźwignia auto LAWKs się 'sama' przesuwa, gdy się noża używa, zabezpieczając go przed zamknięciem (tzn. ja ją przesuwa,m, ale nieświadomie, od uścisku rękojeści). Sprytnawe.
– Oryginalne ostrzenie ma niedbałe, w zasadzie jak na standardy knife.pl to jest po prostu tępy. :) No i to dłuto mi się nie podoba, ale się poprawi, jak diamenty będą. Poza tym chyba dostałem go z drutem.
– Naostrzył i okorował (w rękach ośmioletniej dziewczynki!) ileś kołków oraz bambusów, wyraźnie stracił przy tym na ostrości, a nawet złapał na krawędzi tnącej kilka niepokojących nierówności (miejsca, od których światło odbija się pod innym kątem niż na reszcie KT).
– Nie zgodzę się z tezą przedmówcy, że nie nadaje się do przebijania. Wchodzi jak w masło we wszystko, w co go dotychczas pakowalem (głównie puszki).
– Nie nadaje się do „sportowego” cięcia. :( Bardzo kiepskie osiągi na plastiku, puszkach, sznurkach, gałęziach. Może po podostrzeniu będzie lepiej.
– Zakochała się w nim ośmiolatka i czterdziestolatka. Ta pierwsza „też chce taki, ale ten taki jak piasek”. :)

Tyle na szybko.

Offline Abd

• Użytkownik knives.pl
  • Zdechlak
« Odpowiedź #12 dnia: 25-08-2007, 21:18:34 »
Z upływem czasu jestem coraz mniej zadowolony z noża. Nadal mi się podoba, bo jest piękny, nadal z przyjemnością go używam i doceniam jego wygodną rękojeść, ale odrzucają mnie poniższości (ocena czysto subiektywna, nie roszczę sobie pretensji do profesjonalnego wyrokowania):

1. Bardzo duży minus – blade play powiększający się z czasem, w miarę klikania i używania noża. Klinga lata już bardzo wyczuwalnie w obu płaszczyznach (na boki i w pionie). Nóż nie był nadwyrężany, zestrugał naście kołków, dwie pałki, ściął dziesiąt gałęzi, poplasterkował kilka kilogramów sera (to absolutnie nie[/i] jest nóż wygodny w kuchni), czyli nic wielkiego; był też otwierany z ostrogi (flipper) około 2 tys. razy.

2. Duży minus – krawędzi tnącej żadnego noża tak jeszcze nie pokaleczyłem tak, jak w tym. Ma prawie 10 widocznych gołym okiem szczerb i niemal tyle zagięć KT. Celowo nie był ostrzony od początku, czekam aż stępi się zupełnie, i tak będę przeprofilowywał na 40 stopni (symetrycznie, nie dłuto). I to wszystko od miękkiego, żywego drewna.

3. Minus – czernienie klisa zdziera się po zewnętrznej stronie bardzo szybko, mimo że ma do tego niewiele okazji. Zdarło się od trzymania i materii spodni, nie od twardych i ostrych przedmiotów.

Zostanie pewnie półkownikiem (szufladowcem), jak tylko wezmę się za testowanie kolejnego nabytku, aż w końcu wyląduje w czyichś rękach jako „Masz, niech Ci się przyda na wyjeździe/w garażu, a jak zgubisz, to nie będzie po czym płakać”. :)

Offline Stonebreaker

• Opinii: (5)
  • Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 31-08-2007, 01:25:11 »
używam tego noża od ponad miesiąca, nie wypowiadałem się wcześniej na jego temat, ale mam spostrzeżenie do Abd:

wydaję mi się, że mogłeś dostać w swoje ręce niezbyt 'udany' egzemplarz. w sumie z masowo produkowanymi nożami w granicach 50$ element losowości ma duże znaczenie i poniekąd jest to mała loteria... "dostanę dobry, czy nie?"

używam m1 jako noża edc, bo ciężar mi nie przeszkadza. klips jest regulowalny, więc wyciąganie z kieszeni nie sprawia kłopotu. w kuchni faktycznie na niewiele się przydaje, ale nie zauważyłem żadnych oznak blade play po takim czasie używania (od razu po odpakowaniu noża wyregulowałem docisk śruby, czasami silikonowe podkładki po prostu się wyrabiają), nóż przyszedł fabrycznie naostrzony dobrze, golił przy lekko mocniejszym nacisku. w trakcie miesiąca robienia z nim wielu rzeczy z krawędzią tnącą nie działo się nic nadzwyczajnego, oprócz tego że się tępiła - ta stal nie trzyma ostrości... khem... wyjątkowo długo. po naostrzeniu parę dni golenia, 3 tygodnie użytkowej. powłoka klipsa faktycznie ściera się od dmuchnięcia, ale można go chyba bez problemu oksydować na zimno, jeśli komuś to bardzo przeszkadza. semi-chisel nie przeszkadza ani w struganiu, ani w cięciu, zachowuje się bardziej przyzwoicie, niż się spodziewałem.

ogólnie, to nóż ten przypadł mi bardzo do gustu, nie mam z nim żadnych kłopotów - jest wygodny, ergonomiczny, drobna recurva dodaje mu kopa. dlatego też dziwi mnie bardzo, przez co przechodzi Abd - otwierałem swój egzemplarz nieporównywalnie większą ilość razy, ciąłem też zapewne więcej rzeczy (towarzyszył mi na 2 wyjazdach) - i ani śladu BP, a KT zdrowa. może po prostu chodzi o różnice w serii produktów, albo kij tam wie co ;)

pozdrawiam

Offline SAMAEL

• Opinii: (44)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #14 dnia: 31-08-2007, 14:18:22 »
Ja swój dostałem w łapy wczoraj i stwierdzam że jest...zjawiskowy! Rozbawiła mnie nazwa ostrza która była w mini katalogu który miałem w pudełku - millenium tanto :P
Jest zajebisty - moja żona go odebrała i powiedziała że jest śliczny (jak miała wczesniej fulcruma w ręku to się zraziła do ER), mnie podoba się jego wygląd i...krótkie ostrze. Co dziwne-dzis rano miał bp w płaszczyźnie ostrza a teraz nie ma :]

Offline allmadey

• Opinii: (793)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #15 dnia: 11-09-2007, 13:45:01 »
hehe, Panowie ABD, Stonebreaker i Samael, wszyscy macie go ode mnie, z jednej dostawy. To po prostu jest CRKT na teflonowych podkładkach i ten typ tak ma. Trochę BP, trzeba ciągle regulować śrubę, stal taka sama jak i w innych CRKT, tyle że kąt mały, to i się szybko tępi.
Ja nazywam tę klasę noży chamski służbowy tool, to nie jest high end dla kolekcjonera i nie ma co się po nim spodziewać cudów wykończenia, ale spokojnie, kiedy go trzeba będzie użyć "naprawdę" - ra radę.

Offline Abd

• Użytkownik knives.pl
  • Zdechlak
« Odpowiedź #16 dnia: 11-09-2007, 15:06:53 »
On nie ma teflonowych podkładek (ale jakie – nie pytajcie). :)

I bez obaw – my się znęcamy nad nożem, nie nad dostawcą. :D

Ja tam w sumie wciąż go noszę, tyle godzin spędziłem na przeprofilowywaniu KT, że go szybko teraz nie odłożę na półkę. Ma swoje wady, ale jest przydatny i tnie, a to jego główne zadanie. Choć go lubię, to jednak drugi raz bym go nie kupił, tylko dołożył do czegoś z wyższej półki. Jakiegoś pewnie Kershawa.

Offline busmekanic

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 05-09-2008, 12:40:35 »
Wita.

W myśl tego, co rozpętało się w tym topiku http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,58910.90.html. Mowa o zamykających się blokadach AXIS. Chciałbym przedstawić wizualne efekty tego, jak po 6 miesiącach w M1-03K działa liner lock. :|

[youtube=425,350]<object width="425" height="344"><param name="movie" value=""></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]

[youtube=425,350]<object width="425" height="344"><param name="movie" value=""></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><embed src="" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]

I jak tu nie bać się o własne końcówki?
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 05-09-2008, 12:50:41 wysłana przez busmekanic »

EVERY YEAR VENDING MACHINES KILL 13 PEOPLE

Offline Vick

• sheathmakers
  • Opinii: (66)
« Odpowiedź #18 dnia: 05-09-2008, 13:52:00 »
 :dodge:
Ten egzemplarz ma AutoLAWKS, czy LAWKS  :question:
A jeśli LAWKS, to czy był zablokowany podczas tych testów  :question:

Offline busmekanic

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: 05-09-2008, 14:24:38 »
:dodge:
Ten egzemplarz ma AutoLAWKS, czy LAWKS  :question:
A jeśli LAWKS, to czy był zablokowany podczas tych testów  :question:

Ma LAWKS. Trzeba myknąć manualnie.
Mowa jest tylko o liner locku. LAWKS nie był uruchomiony.

Przy włączonej drugiej blokadzie takie rzeczy się nie dzieją. Ale liner to liner.
Poza tym była to seria "For Those Who Serve", ale po tym co widać mogę powedzieć, że to seria "For Those Who Serve With They're Fingers" ;]
A piszę, że była bo CRKT wycofało ten model ze sprzedaży.
« Ostatnia zmiana: 05-09-2008, 14:32:57 wysłana przez busmekanic »

EVERY YEAR VENDING MACHINES KILL 13 PEOPLE