Autor Wątek: Noże bushcraft - survival  (Przeczytany 20879 razy)

Offline Rafał Łoziński

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
    • Portal leśnej mądrości
Noże bushcraft - survival
« dnia: 29-10-2006, 17:59:56 »
Czy jest w Polsce ktoś kto zajmuje się robotą noży na potrzeby bushcraftu-survivalu? Mam na myśli wynalazki tego typu podobne: Oto nożyk, który podoba mi się najbardziej!   
 Chciałbym działać podobnymi fancikami.
"Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Mt 8, 9-20)

Offline bieraj

• Opinii: (40)
  • Użytkownik knives.pl
Odp: Noże bushcraft - survival
« Odpowiedź #1 dnia: 29-10-2006, 18:33:35 »
Zależy Ci na nożu custom ? A może sprawdzony i niedrogi produkcyjniak ? - Cold Steel Bushman :idea:

Offline wojtekn

• knifemaker
  • Opinii: (57)
  • *
  • ciulkwens zmienilem nicka
    • NIE ROBIE NOZY NA ZAMOWIENIE
« Odpowiedź #2 dnia: 29-10-2006, 18:39:02 »
idz na zlom, wez kawalek ogietej blachy i juz masz to co na tym obrazku
NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Offline wysz

• włóczykij
  • Opinii: (9)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • zielony zmrol
    • Pieczenie w Dupie
« Odpowiedź #3 dnia: 30-10-2006, 01:47:38 »
Rafał, też za mna łazi prymityw. Wezmę trochę złomu i na warsztatach krzemieniarskich zrobimy sobie własne.
No chyba, ze coś z stylu buszkraftowego noża Mearsa masz na mysli.

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #4 dnia: 30-10-2006, 07:32:19 »
Taki jak na fotce to trudno będzie, ale cos prostszego to moze i bym dał rady...
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline Rafał Łoziński

• Opinii: (0)
  • Nowy użytkownik
  • *
    • Portal leśnej mądrości
« Odpowiedź #5 dnia: 01-11-2006, 14:58:34 »
Rafał, też za mna łazi prymityw. Wezmę trochę złomu i na warsztatach krzemieniarskich zrobimy sobie własne.
No chyba, ze co¶ z stylu buszkraftowego noża Mearsa masz na mysli.
Najbardziej widzi mi się różewiczowski nożyk profesora lub noże w stylu Indianina Ishi'ego.
 Na warsztaty niestety nie wybieram się.  Może innym razem np. na majowych warsztatach  u Łuczaja.
 Drum Bun.   
"Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć" (Mt 8, 9-20)

Offline Blacha

• heretyk
  • japonskienoze.pl
  • Opinii: (83)
  • *
  • cham i prostak
    • moje filmiki z nożami
« Odpowiedź #6 dnia: 01-11-2006, 20:15:08 »
Czy jest w Polsce ktoś kto zajmuje się robotą noży na potrzeby bushcraftu-survivalu? Mam na myśli wynalazki tego typu podobne: Oto nożyk, który podoba mi się najbardziej!   
 Chciałbym działać podobnymi fancikami.

sorry zę troche z dupy pytanie ale co to za rodzaj surwiwalu i o co kaman że chcesz do neigo nóż wyglądajacy jak kawałzardzewiałej wygiętej blachy ??

chodzi o klimat ? stopień trudnosci ??

sorry ale zupełnie nie w temacie jestem a brzi conajmniej  interesująco.
- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? -spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy? - Nic wielkiego -zapewnił go Puchatek. - Pamiętaj tylko, aby zginąć z mieczem w dłoni, inaczej nie dostaniesz się do Valhalli.

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 01-11-2006, 20:34:22 »
Tak na moje rozumowanie, to na potrzeby survivalu, tudzież bushcraftu, nadaje się każdy nóż, nie koniecznie taki jak na fotce.
Nie widzę sensu w robieniu takiego noża, bo praktycznie każdy inny nóż zrobi te same funkcje, bez zadęcia na totalny prymityw.
Chyba, że jest w tym jakaś głębsza filozofia, na przykład "chcę taki nóż, bo mój guru taki ma" , ale to już z survivalem i bushcraftem nie za wiele ma wspólnego.
Pozdrawiam.

Offline mgr_scout

• Peregrynator
  • Moderator
  • Opinii: (27)
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 01-11-2006, 20:47:01 »
Bushcraft - trudno powiedzieć co to dokładnie jest i czy to można zaliczyć jako kategorię survivalu...
Jednak wspólnie z Dagornem ustaliliśmy ;), że Buscraft skupia w sobie kunszt pozyskiwania ognia, wody i pożywienia, tropienia i polowania, tworzenia schronień, rozeznania w roślinach, używania narzędzi takich jak nóż, toporek i siekiera, ręcznych prac w drewnie, tworzeniu lin, naczyń i wielu wielu innych... Bushcraft to wiedza i umiejętności, które w prymitywnej lub starej i już nie praktykowanej formie pozwalają nam na polepszanie swojego bytu w przyrodzie.
Aczkolwiek nóż zamieszczony przez Rafała niewiele ma wspólnego z bushcraftem.
Dla zainteresowanych kilka linków:
http://www.bushcraftuk.com/ - najlepsze forum bushcraftowe
http://www.primitiveways.com/ - zbiór artykułów online
http://www-users.cs.york.ac.uk/~mjf/bushcraft/index.html
http://www.karamat.com/index.html - strona Morsa Kochansky'ego
Chcę być dezerterem, który ma szansę powodzenia
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan
CZUJ-DYM!
Jak mawia trener Piechniczek „Skończyła się szatnia – zaczęła się trawa.”

Offline Blacha

• heretyk
  • japonskienoze.pl
  • *
  • cham i prostak
    • moje filmiki z nożami
« Odpowiedź #9 dnia: 01-11-2006, 21:55:43 »
ale to czym sie rózni od zwykłego surwiwalu ?
jak sie keidyś bawiłem to teżuczyliśmy sie pozyskiwać ogień, wode, żarcie z różnych dziwnych źródeł, tropić, polować itp.

Ale cholera taki nóż byłby chyba ostatnim jaki bym wybrał do surwiwalu - stąd moje pytanie czym sie ten bushcraft rózni że takich kiepskich nożyków sie używa ;-)
bo meczyć sie takim nożem specjalnie w czasach znacznie lepszych nożyków to chyba świadome "podniesienie poprzeczki"

niestety po angielskiemu nie poczytam ;-)
- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? -spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy? - Nic wielkiego -zapewnił go Puchatek. - Pamiętaj tylko, aby zginąć z mieczem w dłoni, inaczej nie dostaniesz się do Valhalli.

Offline mgr_scout

• Peregrynator
  • Moderator
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 01-11-2006, 22:49:05 »
W bushcrafcie używa się normalnych noży a nie kawałka sklepanej blachy  :P  Rafał trochę wprowadził w błąd...
Czym się różni survival od bushcraftu... trudno tak powiedzieć jednoznacznie - bushcraft ma swoisty klimat, duch lasu; a survival to czyste umiejętności...
Sam nie wiem jak to wytłumaczyć dokładnie.. to się czuje  :P ;) 
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan
CZUJ-DYM!

Offline koteks

• Opinii: (6)
  • Użytkownik knives.pl
  • dzikus, majsterpopsuj, dziwak
« Odpowiedź #11 dnia: 01-11-2006, 23:23:11 »
ekipa, nie wydziwiać i nie śmiać się :) bushsraft to przecież robienie z totalnego szajsu użytkowego narzdzia... już coś było na forum, pamiętacie nożyk sklepywany na kamieniu kamieniem z blachy zaginanej na grzbiecie żeby było sztywniej itp? było coś takiego.... toż to tosamo
tu chyba chodzi o to, że bierzesz blache (sorki Blacha, znowu się ciebie czepiam ;) ) czy co tam masz pod reką i robisz narzędzie które akurat teraz potrzebujesz... wydaje mi się, że pod to by się zaliczało kawałek szyby z owiniętym kawałkiem materiałem jako rękość i mamy nóż - ostry jak brzytwa, ale kruchy...ale zawsze można coś pociąć tym czymś...

Offline Sylwek Tyra

• Opinii: (28)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 01-11-2006, 23:29:08 »
to nic innego jak nauka i wykorzystanie prymitywnych technik i naturalnych surowców. Dzis możemy powiedzieć, że bushcraft uprawiają rdzenni mieszkańcy australii, Zulusy, Masajowie. W niektórych rezerwatach indianskich ameryki północnej również tacy się znajdą i myślę, że i w Am. Pd również. Pewnie kogos nie wspomnialem...ortodoksyjnych Eskimosów?!

Patent polega na tym, że Bushcraft może być (i jest) formą Survivalu (zależy od tego jaką kto dysponuje wiedzą), natomiast Survival (to co ja rozumiem poprzez survival to cała wiedza dawna i wspolczesna podparta improwizacją do próby przetrwania w ekstremalnej sytuacji) nigdy nie będzie Bushcraftem.
Survivaliscie można powiedzieć, ze Bushcraft to świadome komplikowanie sobie życia w przyrodzie (chociaż to względne tłumaczenie).

tak jak mgr_scout pisze... to się czuje, kiedy przy wlasnorecznie roznieconym ogniu piecze się sarninę wytropioną i upolowaną przy pomocy wlasnoręcznie zrobionej włóczni gdzie w rytm trzaskającego palonego drewna podryguje się nóżkami na których nosi się własnoręcznie zrobione buciki z kory brzozowej, gdzie za 6h trzeba będzie przy pomocy roślinej mikstury poprawić trawienie, ktore powstało w ramach łapczywego wcinania owej sarny idąc w myśl.. ze znowu przez kolejne 48h nie będę nic jadł bo przyjdzie mi splywać własnoręcznie zrobionym Canoe wisłą do Bałtyku hihi.

cholera.. teraz widze, ze faktycznie glupio się tlumaczy termin Bushcraft

Offline Kubek

• knifemaker
  • Opinii: (69)
  • *
  • Nożownik, dla niemców knifemaker
    • www.kubekknives.pl
« Odpowiedź #13 dnia: 01-11-2006, 23:31:08 »
Koteks, to co piszesz ma sens, pod warunkiem, że człowiek sam sobie ten nóż zrobi. W przypadku, jeśli ktoś szuka wyspecjalizowanego makera, żeby mu taki nóż zrobił, to już nie jest to samo. Równie dobrze może sobie kupić nóż seryjny, znacznie lepiej nadający się do bytowania i prac leśnych.
Pozdrawiam.

Offline Blacha

• heretyk
  • japonskienoze.pl
  • *
  • cham i prostak
    • moje filmiki z nożami
« Odpowiedź #14 dnia: 02-11-2006, 00:20:25 »
o to to Kubek
no ja czaje że fajnie zrobić coś z niczego (vide nóż ze śmieci) i że to klimat i w pełni rozumiem takie komplikowanie sobie życia w lesie

ale właśnie nie kumam że skoro to taka improwizacja/utrudnianie sobie życia to zamawianie u makera noża który ma wyglądać jak kamieniem sklepany z blachy znalezionej w lesie.

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #15 dnia: 02-11-2006, 08:02:58 »
ekipa, nie wydziwiać i nie śmiać się :) bushsraft to przecież robienie z totalnego szajsu użytkowego narzdzia... już coś było na forum, pamiętacie nożyk sklepywany na kamieniu kamieniem z blachy zaginanej na grzbiecie żeby było sztywniej itp? było coś takiego.... toż to tosamo
tu chyba chodzi o to, że bierzesz blache (sorki Blacha, znowu się ciebie czepiam ;) ) czy co tam masz pod reką i robisz narzędzie które akurat teraz potrzebujesz... wydaje mi się, że pod to by się zaliczało kawałek szyby z owiniętym kawałkiem materiałem jako rękość i mamy nóż - ostry jak brzytwa, ale kruchy...ale zawsze można coś pociąć tym czymś...
Koteks, to co piszesz ma sens, pod warunkiem, że człowiek sam sobie ten nóż zrobi. W przypadku, jeśli ktoś szuka wyspecjalizowanego makera, żeby mu taki nóż zrobił, to już nie jest to samo. Równie dobrze może sobie kupić nóż seryjny, znacznie lepiej nadający się do bytowania i prac leśnych.
Pozdrawiam.

Ot to to .... celem jest wywołanie bzdurnej  dyskusji i obserwacja rozwoju wydarzeń: co te gupie czuby bedą ględzić? Se k....wa zrobi z puszki po groszku... buszszaft.... w pyte.
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline mgr_scout

• Peregrynator
  • Moderator
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: 02-11-2006, 08:28:50 »
Krug! O co Ci chodzi dokładnie?
KNAKiŁ
KKK - Kelly Kettle Klan
CZUJ-DYM!

Offline koteks

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 02-11-2006, 11:24:55 »
Rafał, jak widzisz z dyskusji, które się ładnie całkiem rozwija, chłopaki mają problem ze zrozumieniem "po co sobie życie utrudniać?" Z tego co rozumiem, ty chcesz mieć nożyk buszkraftowy, ale zrobiony przez kogoś. A ja rozumiem buszkraft, jako samoróbke. I chyba dlatego twój temat zadziałał troszke jak kij w mrowisko.
BO każdy z nas tutaj, jeśli chce mieć nożyk, to albo zrobi go sam (nożorobów sporo :) ) albo u takowego nożoroba zamówi ewentualni zawadzi o kilak witryn netowych lub sklepów sprzedających kosałki i se cóś kupi. I tutaj jest spięcie - chcesz podziałać buszkraftowym nożykiem - "zrób sobie sam" jak mawiał pan Słodowy, a temat "czy ktoś zrobi nozyk buszkraftowy" jest okej - każdy zrobi :);  i nie ma wymówki że nie mam gdzie z czego czym - właśnie o to chodzi :) - tak ja to rozumiem w każdym razie.

Raany ale się rozpisałem. Starczy tego.

Pozdr.
K.

Offline mtths

• Opinii: (8)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Niestety nóż to nie język i tępi się od używania.
« Odpowiedź #18 dnia: 02-11-2006, 11:49:44 »
Po co sobie tak życie utrudniać? A po to żeby się nauczyć wykorzystywać to co jest dostępne do wykonania narzędzi.

Jak rozumiem to co piszecie to:
Survival - Zestaw umiejętności potrzebnych do przetrwania w ekstremalnych warunkach.
Bushcraft - Doprowadzenie umiejętności survivalowych do poziomu sztuki tak aby w każdych warunkach nie tylko przeżyć ale i normalnie żyć.
Pozdrawiam mtths
Svord Peasant Knife Fanboy
Ja jak nie wiem co wziąć to biorę svorda.
moja skromna kolekcja

Offline koteks

• Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 02-11-2006, 12:05:02 »
Po co sobie tak życie utrudniać? A po to żeby się nauczyć wykorzystywać to co jest dostępne do wykonania narzędzi.

mtths zgadzam się, skoro sobie życie utrudniamy to się uczymy - musimy myśleć, rowijać się, być twórczymi.

Ale to chyba nie o to chodzi, że chce mieć nóż buszkraftowy - kto mi go zrobi? prawda?
Pozatym, wg mnie w każym razie, buszkraft i survival przenikają się bardzo mocno.

PS
Rafał, mam nadzieję, że nie odczujesz moich wypowiedzi, że się z ciebie śmieję czy coś w tym stylu. Daleki jestem od tego.

Pozdr
K