Autor Wątek: Nóż jako współczesny atrybut etosu rycerskiego  (Przeczytany 12943 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline guevara57

• Opinii: (30)
  • Mieszkaniec knives.pl
Nóż jako współczesny atrybut etosu rycerskiego
« dnia: 30-10-2006, 19:02:22 »
„Lata lecą , ale zawsze nóż był symbolem  wartości , szacunku , respektu , jednym z nielicznych produktów naszej cywilizacji który jest kompendium tak wielu wartości ...”
Seiken

Nóż towarzyszy ludzkości od zarania cywilizacji, najpierw jako niezdarny kawałek krzemiennego okrucha, aż do dzisiejszych wyrafinowanych wyrobów z kosmicznych stali. Był i jest pożytecznym narzędziem jak i śmiercionośną bronią. Jego większy brat – miecz jest w naszym kręgu cywilizacyjnym symbolem rycerskich cnót. Idea rycerstwa i rycerza w swym założeniu była zawsze nacechowana dążeniem do osiągnięcia wielkości ducha, serca i umysłu. W skład etosu rycerskiego wchodziły aktualne także i dziś wartości jak honor, odwaga i wierność danemu słowu. Działający w Polsce Rycerski i Szpitalny Zakon Świętego Łazarza z Jerozolimy tak między innymi określa „Sposoby czynienia, by prawym rycerzem zostać”:
1.sprzeczek nie miłować;
2.dobra i prawości przed złem i niesprawiedliwością bronić;
3.ciało swe w sprawności trzymać by być zawsze do broni gotowym;
4.oręża pochopnie nie dobywać ale w stanie gotowości utrzymywać;
Najważniejsze wydaje się to pierwsze założenie. Esto miles pacificus – bądź rycerzem niosącym pokój - oto dewiza, jaką zostawił rycerzom duchowy przywódca krucjat, święty Bernard. Echo tej postawy odnajdujemy w „Polskim kodeksie honorowym” Władysława Boziewicza, rozdział VI artykuł 52: Gentleman nie powinien nigdy na zniewagę reagować zniewagą.
   Nie sposób traktować nóż jak zwykłe narzędzie, bo jak wspomniałem może być też bronią, dlatego jego posiadacz powinien być w jakimś sensie spadkobiercą szlachetnej rycerskiej tradycji. Powinien być świadom jego mocy, której może użyć zarówno w służbie dobra jak i zła. Choć czasy rycerstwa dawno minęły a te dzisiejsze są zgoła nierycerskie czyż mamy „wpadłszy między wrony krakać jak i ony”? Niech „psy szczekają a karawana idzie dalej”. Liczę, że idą w niej wszyscy użytkownicy naszego forum.
PS. Jako motto wykorzystałem wypowiedź Seikena z tematu Prezent dla Taty -50 urodziny w KNIFE OFF – mam nadzieję, że się nie pogniewa.
Może nożem?

Offline kangoo

• ~sługa psa swego~
  • Opinii: (84)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • Venit summa dies et ineluctabile fatum
Odp: Nóż jako współczesny atrybut etosu rycerskiego
« Odpowiedź #1 dnia: 30-10-2006, 19:17:58 »
Boję się ,że to co napisałeś ,choć prawe i z prawdą zgodne, nijak się ma do dnia dzisiejszego :( .
Ostrze jako dostarczyciel pokarmu ,obrońca  ognia domowego symbol tradycji i honoru odeszło w cienie zamierzchłej przeszłości .
Obawiam się ,że w dzisiejszym świecie stało się synonimem bandytyzmu i łatwego zdobycia nielegalnych dóbr.
Niewielu ludzi traktuje nóż jak przyjaciela i szanuje jego historię jako narzędzia . I po to my ,tu jesteśmy .
Takie jak to miejsca dają szansę na zmianę wizerunku noża  w społeczności . I oby było ich jak najwięcej .

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
  • Opinii: (87)
« Odpowiedź #2 dnia: 30-10-2006, 19:27:53 »
A jeśli nożem kroję paprykę na kanapki, to muszę od razu chadzać po ziemi w pełni cnoty  :dodge:
A krucjaty to akurat kiepski przykład rycerskiego etosu, vide wyrżnięcie w pień Konstantynopola i powrót z łupem.
Tak samo mogę się odwołać do butów, bo i rycerze mieli buty, więc niechaj każdy posiadacz butów świeci przykładem. Chodzi mi o to, że rycerstwo, etc. nijak się m ado noży, wszak to po prostu narzędzie, a jako broń równie dobrz emoże służyć cegłą, więc czy mam czcić cegły bo jako i miecz mogę nimi swych wrogów karać w imię sprawiedliwości  :?  ;-)
Ja po prostu bym nei dorabiał zbędnej filozofii  :-)

Offline Trollsky

• troll warsztatowy
  • Kierownik
  • Opinii: (101)
  • *
    • Trollsky Custom Knives
« Odpowiedź #3 dnia: 30-10-2006, 19:28:27 »
guewara a ja Ci powiem ze rycerze gwałcili, palili, rozbijali sie z dworami i  najazdy robili,  byli prozni, bawili sie w turnieje i polowania. To dopiero Mickiewicz  i inni tworcy romantyczni wylansowali ich na nosicieli cnot o ktorych piszesz.

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #4 dnia: 30-10-2006, 19:31:36 »
True, true, tak jak wspominałęm, Konstantynopol, no  i generalnei nie ma tak, że są Ci dobrzy i Ci źli, rycerze, nei rycerz, człowiek ot co  :-)

Online Traper

• knifemaker
  • Opinii: (4)
  • *
  • Nóż, siła i koniec spokojnie topniejacy w świetle!
« Odpowiedź #5 dnia: 30-10-2006, 19:32:00 »
Ja sie nie bede zaglebiał co i zacz, ale NOZE zawsze mi sie podobały, rozne noze i te małe i te duże,  Dobrze mieć takiego małego przyjaciela pod reką kiedy cos trzeba zrobic, albo kiedy wilki wyja dookoła  :-)
Pozdrawiam Waldek

Offline kontur17

• Opinii: (25)
  • Użytkownik knives.pl
  • ostatni sprawiedliwy
« Odpowiedź #6 dnia: 30-10-2006, 23:11:49 »
dobra i prawości przed złem i niesprawiedliwością bronić

do tego bardziej służy mi baton, nożem zbyt łatwo zabić
Kogo ramiona silne, niech tak czyni, i gdy racja jego, niech mu ręka nie zadrży, przeto po dokonaniu zemsty chwalebnej położy się aby wypocząć w poczuciu obowiązku dobrze spełnionego.

Offline graf

• Opinii: (57)
  • Mieszkaniec knives.pl
    • Noże do rzucania
« Odpowiedź #7 dnia: 31-10-2006, 08:52:14 »
Nie wiem czy nóż dzisiaj niesie ze sobą spuściznę rycerskiego etosu - wątpię, jako że przez lata nóż-broń został przejęty przez ludzi żyjących poza nawiasem prawa i etosu. Przynajmniej w Europie. Tam gdzie przyroda nie została ujarzmiona - Ameryka i inne, dziksze kontynenty, nóż wciąż jest partnerem człowieka i niesie ze sobą raczej duszę dawnych zdobywców Zachodu.

Jednakże nawet w Europie nóż ma jeszcze jedno znaczenie - wyznacza wolnych obywateli. Od zawsze prawo do noszenia broni było zastrzeżone dla ludzi wolnych, i uważam że coś z tego znaczenia zostało.

Najlepsze polskie noże do rzucania
http://grafknives.pl
Polub na FB
https://facebook.com/grafknives

Offline Nukibo

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 31-10-2006, 08:56:37 »
A polska husaria powinna z batonami śmigać...
No dajcie spokój. Guevarra napisał prawdę. Ostrze jest w jakimś stopniu pozostałością rycerskości. I nie jest ważne jacy byli oni naprawdę. Etos jest etosem. Nawet jeśli 99% ludzi noszących nóż to niezrównoważeni idioci, czy wręcz bandyci, to mnie bardziej interesuje jaki powinien być ten 1%.
Pomijając kwestie "ogólnorycerskie" punkt: "4.oręża pochopnie nie dobywać ale w stanie gotowości utrzymywać" odnosi się do nas i dzisiaj. I nie trzeba go interpretować jako zakazu ścinania głów plującym na chodnik nastolatkom. Nóż jest nożem i powinien być schowany, kiedy się go nie używa. Nie ma co się oburzać, że nóż to narzędzie itd. Nieużywany=schowany. Klikanie OTFem może i jest przyjemne, ale może przyciągąć uwagę i prowokować. Tak samo cieszenie się, że "mohery" omijają człowieka z nożem szerokim łukiem mnie nie bawi. Ale ja staroświecki jestem...
Co do drugiej części, to wiadomo, że utrzymywanie noża we właściwym stanie pozwala na zachowanie skuteczności w cięciu, jego trwałości i bezpieczeństwa pracy. A nasz "oręż" wciąż ratuje życie. Niezależnie od tego, czy zatrzymuje pędzącego nosorożca, przecina zablokowane pasy bezpieczeństwa, czy pomaga Vercengetoryxowi w przygotowaniu pełnych warzywek kanapek, które zapewnią mu zdrowie i długie życie, nóż robi swoje. I choć dzisiejsze czasy, stale proszkowe i precyzyjnie wyliczone wykresy hartowania odarły go z mistycyzmu, to dla niektórych (mam nadzieję wielu) nóż będzie przyjacielem, który ma swoją magię niezależnie od tego w jak głupi i niebezpieczny sposób może on być używany.
Czasy są inne ale ludzie się tak bardzo nie zmienili. I tak jak dziś wydaje mi się (mam nadzieję!), że nie wszyscy łupią, gwałcą i mordują, tak i w przeszłości istnieli... dobrzy ludzie.
"Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością." (Kazn. 10, 10)

"nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę" (Yossarian)

Offline Vercengetoryx

• Quant4life
  • sheathmakers
« Odpowiedź #9 dnia: 31-10-2006, 09:04:21 »
Ja tylko nie bardzo z tymi rycerzami chcę mój nóż łączyć  :-) A, że w nożach jest odrobina magii to oczywista sprawa, przeca inaczej by mnie tu nie było   :-)

Offline karud

• knifemaker
  • Opinii: (81)
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #10 dnia: 31-10-2006, 09:24:16 »
Cholera w kolejnym miejscu znowu wyłazi "etos rycerski" jak dziabełek z pudełka  :cheesey:
Akurat w naszej, czytaj polskiej kulturze nóż raczej nie był poważanym przedmiotem i nie słyszałem żeby był wiązany z jakimkolwiek etosem, no chyba że u Papy Tasiemki  :cheesey:, ze średniowiecza akurat nie pamiętam konotacji ale już w czasach świetności i upadku naszej szlachty nóż, sztylet był raczej postrzegany jako broń bandycka, podstępna i niegodna z czysto utylitarna funkcją - prawdopodobnie była to jedna z przyczyn dlaczego u nas nie wykształciła się jakaś narodowa forma noża. Tak że z tym nawiązywaniem do "etosu" to dość swobodna interpretacja... Mnie tam do lubienia, noszenia i używania noża ideologia jest zbędna, ale co kto lubi.

Trollsky, ten "etos rycerski" jednak był wcześniej, już w średniowieczu, tyle że w literaturze, dworskich opowieściach i teorii głównie ...
zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка…

Offline Trollsky

• troll warsztatowy
  • Kierownik
  • Opinii: (101)
  • *
    • Trollsky Custom Knives
« Odpowiedź #11 dnia: 31-10-2006, 09:55:40 »
karud no ale taki etos to wiesz ... to tak jakbysmy my  byli userami forum o nozach chociaz nikt nigdy zadnego nie widzial na oczy :):)

Offline guevara57

• Opinii: (30)
  • Mieszkaniec knives.pl
« Odpowiedź #12 dnia: 31-10-2006, 10:37:11 »
Niewielu ludzi traktuje nóż jak przyjaciela i szanuje jego historię jako narzędzia . I po to my ,tu jesteśmy .
Takie jak to miejsca dają szansę na zmianę wizerunku noża w społeczności .
Dokładnie o to mi chodzi. Jeżeli nóż jest w jakimś sensie spadkobiercą rycerskiej tradycji miecza to my jako jego miłośnicy i świadomi użytkownicy powinniśmy w obcowaniu z nim stosować niektóre elementy tej tradycji, choćby ten najważniejszy: sprzeczek nie miłować (w domyśle – człowiek z nożem to nie jest potencjalny morderca). Jeśli nie będziemy propagowali takiej postawy w społeczeństwie to za parę lat być może będziemy mieli u nas takie prawo dotyczące posiadania noża jak w Anglii a wtedy nasza pasja jak i samo forum stracą sens. Niektórym z nas może się wydawać, że niewiele możemy zdziałać w tej kwestii ale jeśli dobrze pamiętam czytałem ostatnio na forum wypowiedź kogoś ze „starszyzny” o planowanych kontaktach z mediami, czyli jest szansa o której pisze Kangoo owner.
Panowie Vercengetoryx i Trollsky: „rycerstwo etc.” ma się według mnie do noży, bo to jednak nie tylko „po prostu narzędzie” ale i broń, zresztą używana przez wojów obok miecza. Kolejne zagadnienie: czy rycerski etos może mieć zastosowanie w dzisiejszych czasach? Myślę, że te jego elementy, które wymieniłem – tak. Inna sprawa, że w przeszłości nie był on zawsze i wszędzie przestrzegany. Gdyby kodeks drogowy był przestrzegany to nie byłoby tylu wypadków - czy to, że są znaczy, że jest zły?
Karud, nie chodzi mi o dorabianie zbędnej filozofii do „do lubienia, noszenia i używania noża” – to właśnie jej brak w przeszłości w Polsce (w przeciwieństwie do np. krajów skandynawskich) spowodował, że „ nóż, sztylet był raczej postrzegany jako broń bandycka, podstępna i niegodna z czysto utylitarna funkcją”. Jak wcześniej wspomniałem mamy szansę to zmienić a chyba wszyscy chcemy by w naszym kraju nóż dalej wyznaczał wolnych obywateli, jak to pięknie ujął Graf. To miałem na myśli pisząc, że liczę na udział wszystkich użytkowników forum w „karawanie”.
Panowie Kangoo owner i Nukibo – dziękuję Wam za wsparcie. Zachęcam do dalszej dyskusji na ten temat, szczególnie jestem ciekaw opinii bywalców działu Broń biała...
Może nożem?

Offline Krug

• knifemaker
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
« Odpowiedź #13 dnia: 31-10-2006, 11:04:44 »
P......lę etosy. Etosem się nie npełni gumna. Ostatnie Etosy też były c...ja warte.Etos rycerstwa-szlachty doprowdził do rozbiorów. Etos przestał wygrywać wojny - patrz kozaczyzna. Nawet etos nosił nóż bandyckie narzędzie(etos zaczął stosować sztućce gdzieś tak w XVIII w. nie mówię o tym lepszym etosie) - jeden zwykły kozik, drugi zdobyczny sadzony szkiełkami, aby przy jego pomocy napchać pusty etosowy kołdun odkrawając śmierdzący kawałek zdechłej koniny.
Etos noża jak lubicie etosy - zgodzę się. Dlaczego? Kosmos podbijają, komputery i inne c...je muje a noża w praktycznie niezmienionej formie używaja odkąd zabrakło bananów i trzeba było ruszyć dupska z drzewa aby ukatrupić jakeś padło.
Należy kreować(łoj!) nóż jako najstarsze, doskonałe narzędzie człowieka które nadal jest użytkowane i w pewnym  stopniu się tam rozwija. Narzędziem mordu może być wszystko , nawet babka do klepania kosy, którą coraz mniej ludzi potrafi użytkować zgodnie z jej przeznaczeniem.
Trzeba pokazywać że nóż to narzędzie i jeszcze raz narzędzie a dopiero po długiej pustce broń.

Edycja:

Piszmy na forum więcej tekstów o normalnym użytkowaniu noża  - do czego używam na codzień, w pracy, w moim hobby(cały czas uzywam...), gdzie mój nóż był nieocenioną pomocą itp. itd.
Takie teksty z czasem może coś zmienią..... ale pi......lę  gupoty !!!!!! idę robić nóż.

« Ostatnia zmiana: 31-10-2006, 11:12:35 wysłana przez Krug »
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline kooniu

• Whipmaster
  • Moderator
  • Opinii: (11)
  • *
    • kooniowe baty
« Odpowiedź #14 dnia: 31-10-2006, 11:18:37 »
true Krug-nic dodać nic ujac
" border="0

robię drogo ale za to bardzo chujowo ;)
Cytat: bataki
.... Nie ma noży idealnych bo gdyby były to ktoś by już je robił. I tyle. ...

Offline kontur17

• Opinii: (25)
  • Użytkownik knives.pl
  • ostatni sprawiedliwy
« Odpowiedź #15 dnia: 31-10-2006, 15:04:50 »
wogóle brak w Was romantyzmu  :frown:

Kogo ramiona silne, niech tak czyni, i gdy racja jego, niech mu ręka nie zadrży, przeto po dokonaniu zemsty chwalebnej położy się aby wypocząć w poczuciu obowiązku dobrze spełnionego.

Offline super

• Opinii: (79)
  • Mieszkaniec knives.pl
  • szczęśliwy tato
    • Survivaltech
« Odpowiedź #16 dnia: 31-10-2006, 15:30:49 »
przestań palić to świństwo...
szkolenia survivalowe www.survivaltech.pl
szycie ekwipunku custom www.supertac.pl

Offline Alutka

• Opinii: (9)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 01-11-2006, 14:48:53 »
Dobry człowiek pełen cnót itp, itd nie morduje innych ludzi !! Zwierząt także nie zabija bez powodu zdobycia pożywienia!

Offline kooniu

• Whipmaster
  • Moderator
  • Opinii: (11)
  • *
    • kooniowe baty
« Odpowiedź #18 dnia: 01-11-2006, 15:00:47 »
dobrzy ludzie pełni cnót nie nosza noży  ;-) za takiego akurat nigdy sie nie uwazałem  :shades: a co do etosu to sztylet był uwazany w sredniowieczu jako broń skrytobójców (słusznie poniekąt), nawaja była ulubiona bronia braci marynarskiej w karczemnych burdach, miserykordia jak sama jej nazwa wskazuje słuzyła do dobijania pokonanego rycerza itd przez stulecia właściwie ... mnie akurat to nie przeszkadza ale dorabianie do noza szlachetnej ideologii już ciutkę tak
" border="0

robię drogo ale za to bardzo chujowo ;)
Cytat: bataki
.... Nie ma noży idealnych bo gdyby były to ktoś by już je robił. I tyle. ...

Offline Nukibo

• Opinii: (1)
  • Użytkownik knives.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 01-11-2006, 15:58:22 »
Może źle zrozumiałem ideę ale wydaje mi się, że dyskusja nie jest o tym, czym był nóż/sztylet w przeszłości ale, że przejął na siebie również rolę miecza (który z racji na wymiary mało się nadaje do noszenia w dzisiejszym świecie) i nie znaczy to, że utracił swoje kuchenne jak również (niestety) bandyckie zastosowanie. Po prostu to narzędzie (czy jak wolicie broń skrytobójców) przejęło również rolę miecza będącego jakimś tam wyznacznikiem wolności, statusu itd. jak również ważnym dla wielu i dziś symbolem wyższych idei. Miecz był obecny przy pasowaniu na rycerza, przy koronacji króla. I niezależnie od tego, co ten rycerz, czy król robił w przyszłości, w tym danym momencie miecz był świadkiem i symbolem przysięgi i wyznawanych wartości. Nieważne, że mogły być łamane, olewane. Na pewno nie przez wszystkich.
Nóż jest również pewną tęsknotą za czasami, w których EDC wojownika był miecz a nie telefon komórkowy. Choć oczywiste jest, że zastosowania noża odbiegają znacznie od tych "mieczowych" i nie zmieniły się w zasadzie od setek, tysięcy lat, jednak w jakimś stopniu przejął również ideologiczną funkcję swojego większego brata. Przynajmniej dla niektórych.
"Jeżeli stępi się siekiera, a ostrza się nie naostrzy, to trzeba wytężyć siły. Korzystniejszą jednak rzeczą byłoby posłużyć się mądrością." (Kazn. 10, 10)

"nie da się nim zatrzymać sporej perskiej armii, ale ma wykałaczkę" (Yossarian)