Autor Wątek: hej , szble w dłoń!  (Przeczytany 2531 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rak

• Opinii: (39)
  • Mieszkaniec knives.pl
hej , szble w dłoń!
« dnia: 04-11-2006, 23:00:45 »
witam-- taki tytuł  w angorze nr45(5.XI.2006) przedstawia Marka Sobuckiego  i jego dzieła powstające w warsztatach mieszczące sie na lotnisku w warszawskim Bemowie."nie ma takiej broni, której nie potrafiłbym zrobić"mówi rzemieślnik wytwarzający:miecze rzymskie i średniowieczne,pałasze , zbroje, lance , kopie, topory łuki , kusze-no to spory asortyment.Wytwarza szable ,którym przecina grzbiet klingi i do środka wpuszcza niewielką ilość śrutu.podczas cięcia śrut przesuwa się , zwiększając siłę uderzenia.Z tą technika spotykam się raz pierwszy ,o co tu chodzi? Hartownie zleca w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej.zadanie dla wa-wki może i nasze klingi można tam hartować ,mały wywiad mile widziany.Wyroby(szable) to unikaty które muszą przejść
test t.j bez skazy na głowni musi przeciąć pret o fi 6mm a spadając swobodnie z wysokości 2m przebić blache o grubosci 2mm---tu kolejne zdziwienie o czym ma świadczyć taki test?  niespokojna dusza artysty na warsztat po łukachi kuszach bierze pistolety ,a i miecze japońskie  ze skuwanej stali ma za sobą oraz zbroję husarską ---O RANY JAKI ROZLEGLY TEMAT TYCH PRAC i BOGACTWO WARSZTATOWE i do tego renowacja starej broni..Czy pamiętacie Arnolda-Connan Barbarzyńca i jego miecz? a wykonawcę tego miecza?
Odsyłam do artykułu.
                              Proszę i znowu mamy się kim pochwalić i zaprosić na V zlot.

Offline Krug

• Szef działu
  • Opinii: (91)
  • *
  • Moria Wootz Steel fan ! Od lat karwia!
    • KRUG-NOŻE.
Odp: hej , szble w dłoń!
« Odpowiedź #1 dnia: 04-11-2006, 23:44:09 »
Te kuleczki ważą ile, coby miały jakiś wpływ na siłę cięcia? Była taka szabelka historyczna, zamiast Śrutu miała perły(o ile mnie pamięć nie myli) umieszczone w przecięciu przy grzbiecie wykonanym w przygrzbietowej bruzdeczce, ale chyba raczej ozdoba. Roboty tureckiej. Należała do jakiejś historycznej osobistości.
Taki test przechodziły standardowo wz-34 z SHL.

Edycja:

Mozna coś zobaczyć:

http://www.karabela.republika.pl/
« Ostatnia zmiana: 04-11-2006, 23:52:00 wysłana przez Krug »
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!

Offline wojtekn

• knifemaker
  • Opinii: (57)
  • *
  • ciulkwens zmienilem nicka
    • NIE ROBIE NOZY NA ZAMOWIENIE
« Odpowiedź #2 dnia: 05-11-2006, 18:18:06 »
tez czytalem artykul..
mieszkalem piec lat kilka krokow stamtad, i nawet plotki slyszalem ze przyjmoje terminatorow,,,
.. aja kurwa glupi ni eposzedlem
a z tym srutem to troche jakas bajka
NIE ROBIE NOZY NA ZAMÓWIENIE
koń roboczy nie musi być uwalony gównem po samą grzywę, żeby był roboczy[pecado]
Nie każdy chce żeby jego wiedza (i niektóre kruczki podnoszące jakość i estetykę) wyszła, że tak napiszę - na jaw!

Offline karud

• Szef działu
  • Opinii: (81)
  • *
    • Karud knives
« Odpowiedź #3 dnia: 05-11-2006, 21:53:50 »
Marek jest bardzo dobry technicznie, dobrze kuje i szlifuje. Kiedyś (nie miałem kontaktu od mniej więcej 3 lat) główną produkcją były szable wz. 21 i niestety ich stylistyka wyraźnie odbijała się na pozostałych głowniach. Wiekszość dekoracji była trawiona i sądząc po zdjęciach na stronie nie uległo to zmianie (sam swego czasu prawie seryjnie trawiłem dla niego ornamenciki typu "Honor i Ojczyzna"). Ogólnie : technicznie bardzo dobry, wykonanie estetyczne, zgodność historyczna (i raczej niemierzalny smaczek) nieźle, ale gorzej niż u Piotra Czeczotki.
Co do damastów czy "katan ze skuwanej stali" to podczas ładnych kilku lat współpracy z Markiem wielokrotnie o tym słayszałem tyle że jakoś nigdy nie udało mi sie zobaczyć  :D

A z tym śrutem, jak pisał Krug była taka szabelka, jedna czy dwie, to bajer, jakby rzeczywiscie działało to byłoby to powszechne rozwiązanie.
zapraszam do sklepu www.birkashop.pl

жизнь, как посмотришь с холодным вниманьем вокруг –
такая пустая и глупая шутка…

Offline purtk

• Szef działu
  • Opinii: (0)
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 07-11-2006, 13:56:22 »
Mistrz M. Sobucki umie reklamować swój towar. Jak ktoś jest wrażliwy na dobrą gatkę to może nabrać w krótkim czasie przekonania, że jego produkty same walczą, tną i kolą (czyli bodą).

Offline GRABA85

• Opinii: (0)
  • Użytkownik knives.pl
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 01-12-2006, 00:07:25 »
Dobry kowal, ale... Jak uzna, że się nie znasz, to przepłacisz trzykrotnie za egzemplarz nieperfekcyjny (ale całkiem niezły), a jeśli uzna, że się znasz to przepłacisz tylko dwukrotnie, ale za to szable będziesz miał pierwsza klasa. Osobiście wolę Marcina Węglińskiego (pewnie dlatego ,że go znam), który robi wysokiej jakości broń Za rozsądną cenę, ale by nie było tak różowo muszę dodać, że terminy u niego nie istnieją i można czekać od 3tyg do pół roku. Chyba każdy kowal ma jakieś przywary.   
BM Pika, Hen&Rooster 5010, Kershaw 1079 Outcast, Spyderco Military, Rat-3 D2 Combo - moje kochane maleństwa :)